رشد و پرورش کودکان

استعدادیابی کودکان

امتیاز

چرا باید استعدادهای کودک خود را از اوایل کودکی پیدا کنید و توسعه دهید؟

بسیاری از والدین آرزو می‌کنند که جایگاه و شغل فرزندانشان در بزرگسالی چگونه باشد. برخی افراد حتی قبل از تشکیل خانواده راجع به این مسائل فکر می‌کنند و در رویاهای خود تصور می‌کنند که کودکشان دارای چه شرایطی می‌شود و آرزوهای زیادی برای او در سر می‌پرورانند. به‌عنوان یک پدر و مادر، باید بگویم که یافتن تعادل بین داشتن انتظارات و توقعات از یک سو و تنها داشتن آرزوی بهترین‌ها برای فرزندان از سوی دیگر، دشوار است. اگرچه این توقعات از درخشان‌ترین قسمت قلب شما به وجود می‌آیند، اما تعیین استاندارد برای فرزندتان بر اساس دید شما و نه بر اساس واقعیت و توانایی‌های او، فقط باعث ایجاد فشار بر او می‌شود. در این نقطه است که استعدادیابی کودکان اهمیت می‌یابد.

عدم توانایی برای رسیدن به استانداردهایی که برایش مشخص می‌کنید، باعث ایجاد ناامیدی در فرزندانتان می‌شود. این کاری است که شما قطعاً نمی‌خواهید انجام دهید. هر پدر و مادری باید تمام تلاشش را کند تا بتواند محیطی سالم که در آن فرزندش رشد سالمی داشته باشد، ایجاد کند. اما این تنها کاری نیست که باید انجام دهید. استعدادیابی کودکان کاری است که شما جهت کمک به فرزندتان باید انجام بدهید. در ادامه نکات مهمی در جهت استعدادیابی کودکان ذکر شده که توجه به آنها می‌تواند به شما کمک زیادی کند.

استعدادیابی کودکان- تصویر ۱- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

۱. ایجاد یک محیط حمایتی و پر محبت

من می‌دانم که شما می‌خواهید فرزندتان در همه زمینه‌های زندگی‌اش سرآمد باشد. اما اگر خواسته‌های خود را به آنها تحمیل کنید، نمی‌توانید کاری از پیش ببرید. اگر بتوانید رویکردی سالم و بدون آسیبی پیدا کنید تا در مورد توانایی‌های طبیعی کودکتان بیشتر بدانید، فضای امن و حمایتی برای او ایجاد خواهید کرد.

این قسمت، جایی است که شما باید کمی کارآگاه‌بازی کنید. مثلاً فرزندتان ممکن است نسبت به یک حوزه هنری علاقه نشان دهد، اما باید آگاه باشید که آنها نمی‌توانند بلافاصله یک علاقه ثابت ایجاد کنند. بنابراین، کار شما این است که متوجه علاقه و استعداد آنها شوید و همچنان آنها را به انتخاب صحیح‌تر هدایت کنید تا در نهایت به استعدادیابی کودکان بیانجامد.

۲. افزایش اعتماد به نفس

کودکان با داشتن اعتماد به‌نفس مشکلاتی دارند، زیرا درک درستی از آن ندارند. درگیری آنها با شرایط متغیر از آنها می‌خواهد تا در هر موقعیت، یادگیری خاصی را بروز دهند. اگر در سنین پایین، حتی قبل از شروع مدرسه موفق به کشف استعدادی از آنها شوید، کودکتان از این واقعیت که در چه چیزی مهارت دارد آگاه خواهد شد. چیزی شبیه به این باعث می‌شود آنها در مورد مهارت‌هایشان اطمینان خاصی پیدا کنند و این اطمینان خاطر باعث تقویت اعتماد به‌نفسشان می‌شود.

۳. توسعه مهارت‌ها

کارآمدترین راه برای کشف استعدادهای کودکتان این است که آنها را در معرض فعالیت‌های مختلف قرار دهید. آنها را با دادن یک توپ قادر به کشف فضای اطراف خود کنید. کتاب‌های رنگ‌آمیزی در اختیارشان قرار دهید و ببینید آیا استعداد آنها به نقاشی مرتبط است یا نه. موسیقی پخش کنید و اجازه دهید مهارت‌های صوتی خود را محک بزنند.

این نوع تغییرات محیطی باید به آرامی انجام شود و بهتر است هنگامی صورت پذیرد که کودکتان استراحت لازم و انرژی کافی را داشته باشد. با دادن فضاهای مختلف به کودکتان به او کمک خواهید کرد که یک مهارت کامل حرکتی، شناختی و اجتماعی را ایجاد کند و به کشف و شناساندن استعدادهایش به شما کمک کند.

استعدادیابی کودکان- تصویر ۲- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

۴- افزایش احتمال موفقیت

همانطورکه کودکتان رشد می‌کند، به یک دلیل ساده قادر به تمرکز بر علاقه خود خواهد بود و آن دلیل ساده، آگاهی یافتن کودک از احتمال موفقیتش در آن مهارت است. بسیاری از بچه‌ها حتی تا دانشگاه سرگردانند و برخی حتی بعد از دانشگاه هم به یافت شغلی برای خود ادامه می‌دهند.

اگر به آنها کمک کنید تا بفهمند چه‌کاری می‌توانند انجام دهند، می‌توانید از این تأخیر و اتلاف وقت جلوگیری کنید. بسیاری از ستاره‌های حال حاضر تلویزیون، کودکان و نوجوانانی هستند که استعدادشان توسط والدین کشف و هدایت شده است. بسیاری از این کودکان نه تنها در مقایسه با کودکان همسال خود، بلکه از بسیاری از افراد بزرگسال نیز موفق‌ترند. اگر چنین محیطی را برای کودکان ایجاد کنید، یعنی محیطی که آنها بتوانند به‌درستی رشد کنند و تمام موارد لازم را برای رشد و پرورش استعدادشان فراهم ببینند، شانس موفقیتشان نسبت به سایر هسمالان و حتی افراد عادی بیشتر خواهد بود.

۵- مهمترین سرمایه‌گذاری که تاکنون انجام داده‌اید

تربیت کودک خصوصاً در این دوران مدرن دشوار است. امروزه کتب و آموزش‌های زیادی در زمینه چگونگی تبدیل فرزند به یک بزرگسال مستقل سالم وجود دارد. من معتقدم که هر پدر و مادری باید تا حد امکان در این زمینه مطالعه کند. شما می‌توانید فقط آنچه که به‌نظر می‌رسد هوشمندانه‌ترین روش است را استفاده کنید. یعنی علاوه بر استفاده از غریزه‌تان، از راهنمایی‌ها و مشاوره در این زمینه بهره ببرید.

در نظر داشته باشید که فرزندتان مهمترین سرمایه‌گذاری است که شما انجام داده‌اید. بنابراین پرورش استعداد کودک از همان دوران کودکی می‌تواند سرمایه‌گذاری شما را به‌سمت موفقیت هدایت کند. تنها چیزی که باید در این مورد به خاطر بسپارید این است که کودکتان را مجبور به انجام کاری نکنید.

من پیشنهاد نمی‌کنم که بگذارید آنها به یک فرد مقلد تبدیل شوند. اگر آنها دلیل خوبی دارند که نمی‌خواهند در فعالیت‌های خاصی شرکت کنند، به آنها فرصت دهید تا تصمیم‌گیری خود را تنها زیر نظر شما و نه با تحمیل شما انجام دهند. تصمیمات خود را ارزیابی کنید و همیشه از زوایای دیگر نیز به قضایا نگاه کنید. شما و خانواده‌تان می‌توانید در کنار یکدیگر در رشد و پیشرفت فردی و کمک به جامعه‌ای مفیدتر، نقش پررنگی داشته باشید.

منبع:

https://www.healthline.com/

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا