روابط جنسی

آیا ازدواج بدون رابطه جنسی طبیعی است؟

امتیاز

آن چه در این مقاله می خوانیم

ازدواج بدون رابطه جنسی

ازدواج بدون رابطه جنسی چیست؟ ازدواج بدون رابطه جنسی چگونه می‌تواند بر سلامت روان شما تأثیر بگذارد؟ آیا سکس تراپی در این مواقع لازم است؟

تحقیقات نشان می‌دهد که بودن در یک ازدواج بدون داشتن رابطه جنسی، حتما به این معنی نیست که شما و همسرتان هرگز با یکدیگر صمیمی نیستید. منظور از ازدواج بدون رابطه جنسی بدین معنی است که شما فقط یک‌بار در ماه یا کمتر با یکدیگر رابطه برقرار می‌کنید.

به‌طور قطع وقتی رابطه جنسی در ازدواج کم باشد، هردو شریک زندگی رنج می‌برند. داشتن رابطه جنسی نکته‌ای است که اولویت بیشتری نسبت به مسائلی مانند ارگاسم یا رضایت جنسی دارد.

این مشکلی در ارتباط با شریک زندگیتان از نظر ذهنی، جسمی و روحی است. مساله داشتن سکس، در مورد احساس امنیت در روابط شما است.

وقتی این جنبه‌های مهم عشق از معادله زناشویی پاک می‌شود، به زودی مشکلات بروز پیدا می‌کنند. اولین مشکل این است که ازدواج بدون رابطه جنسی باعث افسردگی می‌شود.

تاثیر رابطه جنسی بر رضایت زناشویی

تحقیقات ثابت کرده که رضایت زناشویی به‌طور قابل‌توجهی با رضایت در رختخواب ارتباط دارد.

رابطه جنسی نه تنها احساس شگفت‌انگیزی به رابطه می‌دهد، بلکه سطح استرس شما را پایین می‌آورد و زن و شوهر را در یک سطح عاشقانه و احساسی به یکدیگر متصل می‌کند.

یک مطالعه دیگر نشان می‌دهد که افزایش فعالیت جنسی از یک‌بار در ماه به یک‌بار در هفته می‌تواند میزان شادی را به اندازه یک افزایش حقوق ده برابری افزایش دهد.

وقتی ارتباط عاطفی و جریان اکسی‌توسین مفیدی که از طریق رابطه جنسی در بدن شما جریان دارد را نداشته باشید، ممکن است احساس افسردگی کنید.

در اینجا برخی علائم در نبود رابطه منظم جنسی نشان می‌دهد که سلامت روان شما به سمت افسردگی سوق پیدا کرده است:

احساس ناتوانی، غم و تنهایی

تجربه احساس بی‌ارزشی

خستگی مداوم

مشکل در تمرکز

بدبینی مداوم

احساس بی‌انگیزه بودن

تغییر قابل‌توجه در اشتها یا عادات غذایی

تحریک‌پذیری

مسائل گوارشی

افکار پراکنده یا مشکل در تمرکز از سوی دیگر مطالعات انجام شده توسط دانشگاه نورث وسترن و کالج دانشگاه ریدیمر نشان داد که اعتماد برای یک ازدواج شاد مهم است.

نشان داده شده است که هورمون گرانبهای اکسی‌توسین که در هنگام معاشقه آزاد می‌شود، افزایش قابل‌توجهی در میزان اعتماد ایجاد می‌کند، به افراد اجازه می‌دهد احساس شجاعت، اعتماد به نفس بیشتری نسبت به همسر خود داشته و تمایل بیشتری به پذیرش خطرات عاطفی و اجتماعی نشان دهند.

وقتی در یک ازدواج بدون سکس هستید، ممکن است از نظر جسمی و عاطفی کمتر به شریک زندگی خود احساس اعتماد کنید، که این امر می‌تواند به سایر زمینه‌های رابطه شما نیز آسیب برساند.

خرید اینترنتی کتاب اسرار دلربایی

کلیک نمایید

فکرها و احساس‌های گمراه کننده

زوج‌هایی که وقت خود را باهم می‌گذرانند، از آنهایی که نمی‌گذرانند خوشحال‌ترند.

لازم نیست نحوه گذراندن این زمان خاص باشد. مطالعات نشان می‌دهد که از شستن ظرف‌ها در کنارهم تا برنامه‌ریزی برای یک شب رمانتیک می‌تواند باعث افزایش شادی و کاهش استرس شود.

در این میان رابطه جنسی قطعاً به خوشبختی کمک می‌کند. مطالعات همچنین نشان می‌دهد که اکسی‌توسین ترشح شده پس از رابطه جنسی مسئول احساس نیاز تک‌همسری، به‌ویژه در مردان می‌باشد.

هنگامی که از نظر عاطفی یا جنسی در ازدواج احساس رضایت نمی‌کنید، ممکن است فکر کنید به‌دنبال جلب‌رضایت فرد دیگری در جای دیگری باشید.

این موضوع ممکن است باعث احساس گناه یا خیانت شما شود. باعث می‌شود شما شادی خود را در رابطه‌ای دیگر جستجو کنید و احتمالا رابطه فعلی خود را خراب خواهید کرد.

مهارت‌های ارتباطی ناکارآمد

هنگامی که دیگر با همسرتان صمیمی نیستید، ممکن است احساس راحتی نکنید و در مقابل یکدیگر آسیب‌پذیر باشید.

این موضوع می‌تواند کانال‌های ارتباطی شما را به شدت متوقف کند. همه ما شنیده‌ایم که ارتباطات ستون فقرات یک ازدواج سالم است، اما آیا می‌دانید ارتباط همچنین به داشتن زندگی سالم جنسی کمک می‌کند؟

تحقیقات ثابت می‌کند زوجینی که مایل به گفتگو در مورد رابطه جنسی هستند، از رضایت بیشتری از روابط و افزایش اوج لذت جنسی در زنان برخوردارند.

زوجین باید درباره زندگی جنسی خود بحث کنند. در مورد احساس خوبی که در رختخواب دارید، ایجاد رابطه و تنوع و اینکه شما و همسرتان می‌توانید چه کار کنید تا رابطه جنسی برای شما رضایت‌بخش‌تر باشد، ارتباط برقرار کنید.

همچنین ضروری است که زوجین در مورد آنچه ممکن است آنها را از داشتن یک زندگی جنسی سالم باز داشته باشد، با یکدیگر صریح، صادق و مهربان باشند.

مطالعات نشان می‌دهد که استرس می‌تواند روی میل جنسی شما تأثیر منفی بگذارد. احساسات ناشی از اشتباهات روابط گذشته، بی‌حوصلگی زناشویی و داروهای خاص نیز می‌توانند در کاهش میل جنسی نقش داشته باشند.

شما به راحتی تحریک می‌شوید

رضایت جنسی افزایش صمیمیت عاطفی برای زوجین را پیش‌بینی می‌کند.

هرچه در رختخواب بیشتر راضی باشید، احساس نزدیکتری به شریک زندگی خود خواهید داشت. وقتی این صمیمیت از بین برود، ممکن است متوجه شوید که از هم جدا شده‌اید و دیگر با وجود یکدیگر تحریک نمی‌شوید.

از آنجا که اکسی‌توسین باعث می‌شود شما آرامتر باشید و استرس کمتری داشته باشید، کمبود این هورمون عشق می‌تواند برعکس عمل کند.

با کاهش سلامت روانی و رابطه، ممکن است به‌راحتی به‌خاطر مسائل ساده و پیش پا افتاده از همسرتان دلگیر شوید. مشاجرات بیشتر می‌شود و حتی ممکن است از بودن در یک اتاق با او احساس تنفر کنید.

فقدان صمیمیت ارتباط عاطفی شما را آزار می‌دهد

آیا روند زندگی جنسی شما طبیعی است؟

تحقیقات نشان می‌دهد زوج‌های مسن (70 تا 86 سال) با بالا رفتن سن صمیمیت عاطفی را به صمیمیت جنسی ترجیح می‌دهند. اما همین مطالعات همچنین نشان می‌دهد که زوج‌های میانسال (50 تا 69 سال) اغلب با تغییر در زندگی جنسی خود پریشان می‌شوند.

بنابراین زندگی جنسی شما مطمئناً تغییر می‌کند و هرچه پیرتر می‌شوید، از بین می‌رود. با این حال، فقدان کامل رابطه جنسی یا داشتن رابطه جنسی فقط یکبار در ماه، مطمئناً مشکلاتی در ازدواج و سلامت روان شما ایجاد می‌کند.

در این مواقع به جای طرفداری از ارتباط عاطفی خود، ممکن است احساس کنید که دارید از یکدیگر دور می‌شوید. عدم ایجاد صمیمیت می‌تواند به ایجاد حس کینه منجر شود. ممکن است تعجب کنید که چرا همسرتان دیگر به رضایت جنسی شما اهمیت نمی‌دهد.

اگر در مورد زندگی جنسی خود به طور مکرر با همسرتان بحث داشته‌اید و به نظر نمی‌رسد همسرتان به‌خاطر مقاومت در برابر تغییر بتواند ارتباط موثری با شما برقرار کند، این امر می‌تواند باعث شود شما دچار غفلت، صدمه و عصبانیت شوید.

اگر کمبود صمیمیت باعث شده که افکار منفی را در خود پرورش دهید، حتی ممکن‌است از همسرتان کینه به‌دل بگیرید. زیرا این احساس به شما تلقین شده که برای داشتن یک رابطه موفق، باید از این ازدواج خارج شوید.

آیا شما در یک ازدواج بدون رابطه جنسی زندگی می‌کنید؟ این موضوع می‌تواند بر وفاداری و عزت‌نفس شما تأثیر بگذارد. می‌تواند عشقی را که قبلاً نسبت به شریک زندگی خود احساس می‌کردید را ضعیف کند.

شکی نیست که کمبود رابطه‌جنسی می‌تواند به سلامت روانی، احساسات و حتی در برخی موارد به سلامت جسمی آسیب‌برساند.

منبع:

   https://www.dumblittleman.com/being-in-a-sexless-marriage/

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. من به خاطر بیماری ام اسی که دارم ۵ سال است رابطه ای با زنم نداشتم و هیچ مشکل خاصی هم نداشتم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا