اختلالات افسردگی

ارتباط افسردگی و الکل

امتیاز

آن چه در این مقاله می خوانیم

ارتباط افسردگی و الکل چیست؟

آیا افسردگی باعث مصرف بی‌رویه الکل می‌شود؟

سوءمصرف الکل و افسردگی دو اختلال روانی هستند که اغلب باهم اتفاق می‌افتند. علاوه بر این، در صورت عدم رسیدگی و درمان، یکی می‌تواند دیگری را در چرخه‌ای گسترده و مشکل‌ساز اسیر کند. مصرف الکل می‌تواند باعث ایجاد یا بدتر شدن علائم اختلالات خلقی شود و افسردگی حتی ممکن است باعث شود افراد مقادیر زیادی الکل مصرف کنند.

خبر خوب این است که درمان هر یک از دو اختلال سوءمصرف الکل و افسردگی می‌تواند شرایط هردو اختلال را بهتر کند. در حقیقت با بهبود یکی، علائم دیگری نیز بهبود می‌یابند. این پروسه یک روند سریع و آسان نیست. درمان مصرف الکل اغلب یک تعهد مادام‌العمر است که می‌تواند در درازمدت، زندگی، سلامتی و رفاه شما را بهبود بخشد.

افسردگی و الکل- تصویر ۱- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

چگونه افسردکی و الکل بر هم اثر می‌کنند؟

افسردگی یک اختلال خلقی است. این اختلال می‌تواند باعث احساس غم و اندوه، عصبانیت، حس از دست دادن و پوچی شود. افراد مبتلا به افسردگی غالباً علاقه خود را به فعالیت‌هایی از دست می‌دهند که زمانی باعث شادی آنها می‌شده. فعالیت‌هایی مانند سرگرمی‌ها و رویدادهای اجتماعی. فرد افسرده تنها ممکن است برای انجام کارهای روزمره تلاش کند.

افسردگی نسبتاً شایع است. بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان افسردگی را تجربه می‌کنند. از سوی دیگر، افراد مبتلا به اختلال مصرف الکل ممکن است بیش از حد استاندارد الکل مصرف کنند. آنها ممکن است نتوانند به محض شروع مصرف، نوشیدن را ترک کنند. در صورت عدم درمان، اختلال در مصرف الکل می‌تواند به یک مبارزه مادام‌العمر تبدیل شود. تقریباً ۳۰ درصد آمریکایی‌ها در دوره‌ای از زندگی خود دچار اختلال در مصرف الکل می‌شوند. الکل ممکن است نوعی خوددرمانی برای افراد مبتلا به افسردگی باشد. «انفجار» انرژی حاصل از الکل می‌تواند در برابر برخی از علائم افسردگی تسکین‌دهنده باشد. به‌عنوان مثال، الکل ممکن است به‌طور موقت اضطراب و بازداری هیجانی را کاهش دهد.

با این حال، نکته قابل‌توجه این است که افرادی‌که مرتباً از الکل استفاده می‌کنند، بیشتر دچار افسردگی می‌شوند. نوشیدن زیاد ممکن است احساسات ناشی از افسردگی را بدتر کند و در واقع ممکن است سبب شود تا نوشیدن بیشتر شود.

افرادی که دارای شرایط بحرانی روانی هستند، ممکن است بیشتر از الکل به‌عنوان درمان استفاده کنند. چندین منبع معتبر نشان می‌دهد که مصدومان نظامی بیشتر دچار افسردگی، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و سوءاستفاده از الکل می‌شوند. تحقیقات نشان می‌دهد افسردگی اساسی و اختلال مصرف الکل در زنان نیز دو عامل کاملاً وابسته هستند. زنان مبتلا به افسردگی به احتمال زیاد مشروبات الکلی مصرف می‌کنند.

آسیب‌های قبلی مانند اتفاقات بد دوران کودکی نیز عامل خطر سوءمصرف الکل و افسردگی است. این موضوع برای بزرگسالان و همچنین کودکان و نوجوانان نیز صادق است. بر اساس یک مطالعه انجام شده، کودکانی که از کودکی دچار افسردگی اساسی شده‌اند ممکن است از اوایل نوجوانی مصرف الکل را شروع کنند.

افسردگی و الکل چه علائمی دارند؟

علائم افسردگی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • احساس بی‌ارزشی
 • غمگینی
 • خستگی
 • از دست دادن علاقه به سرگرمی‌ها و فعالیت‌ها
 • کمبود انرژی برای انجام کارهای روزمره
 • مشکل در تمرکز
 • احساس گناه
 • مصرف موادمخدر
 • افکار خودکشی

علائم اختلال در مصرف الکل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • نوشیدن بیش از حد در هر موقعیت
 • نوشیدن مکرر، حتی روزانه
 • نوشیدن پنهان تا مورد مشاهده بقیه قرار نگیرند
 • علیرغم پیامدهای منفی برای سلامت جسمی و هم برای روابط شخصی، همچنان به نوشیدن ادامه می‌دهند
 • پرهیز از هرگونه فعالیت به‌خاطر نوشیدن
 • با وجود علائم افسردگی یا اختلال خلقی، به نوشیدن ادامه می‌دهند.

چه عواملی باعث افسردگی و اختلال در مصرف الکل می‌شود؟

مشخص نیست که اولویت چیست: افسردگی یا سوءاستفاده از الکل. تجربه هر فرد متفاوت است، اما داشتن یکی، ریسک ابتلا به دیگری را افزایش می‌دهد. به‌عنوان مثال، فردی که مکرراً دچار افسردگی شدید است ممکن است به نوشیدن مشروبات الکلی روی بیاورد که این موضوع می‌تواند سوءمصرف الکل را بدتر کند. افرادی که مرتباً مشروبات الکلی می‌نوشند، بیشتر دچار دوره‌های افسردگی می‌شوند و در یک دور باطل ممکن است در تلاش برای بهتر شدن، بیشتر بنوشند. برخی از عناصری که ممکن است در یک یا هردو این شرایط موثر باشند عبارتند از:

تاثیر ژنتیک بر افسردگی و مصرف الکل

ممکن است خطر بیشتری در کمین افرادی  باشد که سابقه خانوادگی هردو بیماری را دارند. تحقیقات نشان می‌دهد یک زمینه مستعد ژنتیکی ممکن است شما را دچار افسردگی یا اختلال در مصرف الکل کند.

تاثیر شخصیت بر افسردگی و مصرف الکل

اعتقاد بر این است افرادی که نگرش «منفی» به زندگی دارند، احتمالاً بیشتر در معرض ابتلا به هر یک از این بیماری‌ها هستند. به همین ترتیب، افرادی که عزت‌نفس پایینی دارند یا در موقعیت‌های اجتماعی دشواری قرار دارند، ممکن است افسردگی یا اختلال در مصرف الکل را تجربه کنند.

ارتباط تاریخچه شخصی بر افسردگی و مصرف الکل

افرادی که سوءاستفاده، آسیب روحی و روانی و مشکلات ارتباطی را در زندگی گذشته خود تجربه کرده‌اند، ممکن است بیشتر دچار افسردگی یا سوءاستفاده از الکل شوند.

این افراد چگونه تشخیص داده می‌شوند؟

پزشک شما به احتمال زیاد معاینه جسمی و ارزیابی روانشناختی را انجام می‌دهد. این آزمایشات به آنها کمک می‌کند عوامل خطر را برای هر یک از این دو مورد محاسبه کنند. این روش چند آزمایشی به آنها کمک می‌کند سایر شرایطی را که ممکن است علائم شما را نشان دهند، رد کنند. به همین ترتیب، اگر یکی از این بیماری‌ها تشخیص داده شود، ممکن است پزشک در مورد علائم بیماری دیگر سوال کند. این مورد یک قسمت رایج از تشخیص است، زیرا هردو این اختلالات غالباً باهم اتفاق می‌افتند.

درمان افسردگی و الکل چگونه است؟

درمان یکی از این شرایط ممکن است علائم را برای هردو بهبود بخشد. با این حال و برای گرفتن بهترین نتیجه، پزشک احتمالاً آنها را باهم درمان می‌کند. متداول‌ترین روش‌های درمانی برای سوءمصرف الکل و افسردگی باهم عبارتند از:

دارو درمانی مصرف الکل

الکل می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی بر سطح انتقال‌دهنده‌های عصبی مغزتان تأثیر بگذارد و افسردگی را بدتر کند. داروهای ضدافسردگی می‌توانند به تغییر سطح این مواد شیمیایی کمک کرده و علائم افسردگی را تسکین دهند. علاوه بر این، پزشک ممکن است داروهایی را برای کاهش میل به مصرف الکل تجویز کند تا میل شما به نوشیدن را کاهش دهد.

درمان مصرف الکل از طریق توانبخشی

افراد مبتلا به اختلال مصرف الکل اغلب وابستگی جسمی به الکل پیدا می‌کنند. ترک ناگهانی الکل می‌تواند علائم ترک را ایجاد کند. این علائم می‌توانند شدید و حتی کشنده باشند. بسیاری از پزشکان به بیماران توصیه می‌کنند از یک مرکز توانبخشی استفاده کنند. این کلینیک‌ها می‌توانند با نظارت پزشکی به اشخاص کمک کنند تا روند ترک را طی کند. در این مراکز علاوه بر ترک الکل، برای درمان افسردگی نیز تحت درمان قرار می‌گیرند. در طول درمان، می‌توانید مکانیزم‌های مقابله‌ای را یاد بگیرید و این آموزش‌ها می‌تواند به شما کمک کند بدون نوشیدن الکل به زندگی طبیعی خود بازگردید.

روان درمانی جهت افسردگی و الکل

درمان شناختی رفتاری (CBT) نوعی روان‌درمانی است. این درمان به افراد کمک می‌کند تا وقایع و فرایندهای فکری که منجر به افسردگی و سوءمصرف الکل می‌شود را درک کنند. CBT می‌تواند روش‌هایی برای اصلاح افکار و رفتار به شما آموزش دهد تا احساس بهتری داشته باشید و از سوءمصرف الکل جلوگیری کنید.

گروه‌های پشتیبانی: راه درمان مصرف الکل

مراکز درمان مشروبات الکلی ناشناس (AA) در هر شهر جلساتی را برگزار می‌کنند و از این جلسات گروهی پشتیبانی می‌کنند. پس از ترک نیز شما می‌توانید از دیگران که شرایط شما را تجربه می‌کنند، پشتیبانی کنید. همچنین می‌توانید با حمایت این گروه‌ها یک برنامه منظم در زندگیتان ایجاد کنید تا مانع از بازگشت افکار مزاحم به ذهنتان شود.

افسردگی و الکل- تصویر ۲- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

چه موقع باید به دنبال کمک باشید؟

علائم افسردگی یا اختلال در مصرف الکلی که در زیر آمده است، ممکن است نشانگر این باشد که شما به کمک یک پزشک یا متخصص بهداشت روان احتیاج دارید:

 • افکار خودکشی
 • ناتوانی در انجام کارهای روزمره در اثر انرژی کم و نوشیدن زیاد
 • نوشیدن به‌طور مداوم یا میل مرتب به الکل
 • ادامه نوشیدن علی‌رغم از دست دادن شغل، پایان دادن به روابط، از دست دادن پول یا سایر تاثیرات منفی

صحبت پایانی

در دنیای امروز داشتن افسردگی و اختلال در مصرف الکل معمول است. مسائل مربوط به مصرف الکل می‌تواند علائم افسردگی را ایجاد یا بدتر کند و بر همین اساس افراد مبتلا به افسردگی ممکن است سعی کنند خود را با الکل درمان کنند.

درمان هر یک به کاهش علائم هردو اختلال کمک می‌کند. با این حال، عدم‌درمان هردو می‌تواند شرایط را بدتر کند. به‌همین دلیل پزشک یا روانشناس شما برای ایجاد یک رویکرد درمانی که به هردو موضوع خواهد پرداخت. اگرچه ممکن است پروسه درمان زمان بر باشد، اما درمان به تغییر رفتارهای منفی و کاهش علائم کمک می‌کند تا بتوانید زندگی سالم‌تری داشته باشید.

منبع:

  https://healthline.com/health/mental-health/alcohol-and-depression#causes

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا