روانشناسی

احساس پوچی در زندگی

چرا با وجود بودن در رابطه، بازهم احساس پوچی می‌کنیم؟

شاید شما نیز همیشه فکر می‌کردید که داشتن یک رابطه به شما احساس فوق‌العاده‌ای می‌دهد. احساسی که گویی دیگر در این دنیا سیر نمی‌کنید. شاید به همین دلیل است که  اینقدر تعجب کرده‌اید وقتی در حال حاضر چرا چنین حسی را تجربه نمی‌کنید.

وقتی با وجود اینکه با شخصی در ارتباط هستید احساس پوچی در درون می‌کنید، موضوع نگران‌کننده است و  باید فکر و چاره‌ای بیاندیشید. اما واقعا وضعیت فعلی شما چه مشکلی دارد و چرا احساس پوچی در رابطه دارید؟

چرا از داخل احساس خالی بودن می‌کنم؟

تلاش برای فهمیدن اینکه چرا در درون خود احساس پوچی و خالی بودن دارید، ممکن است کمی مربوط به میزان درونگرایی شما باشد. البته قرار نیست همه به همین دلایل، این احساسات پوچ را داشته باشند. برای اینکه به این وضعیت بپردازید، لازم است چند نکته راجع به خودتان را بررسی کنید. خواندن برخی از دلایل بالقوه ممکن است به شما کمک کند تا متوجه شوید در زندگیتان چه می‌گذرد.

رویدادهای آسیب‌زا

بسیاری از افراد وقتی نوعی واقعه آسیب‌زا را تجربه کرده‌اند، احساس می‌کنند درونشان خالی است. آیا اتفاق بدی در زندگی شما رخ داده است؟ حوادث آسیب‌زا ممکن است در دوران کودکی اتفاق افتاده باشد و حتی با بزرگ شدن شما اثراتش باقی مانده است. آسیب ممکن است در اثر یک فقدان اتفاق بیفتد، خواه مرگ، طلاق، تغییر شغل یا اشکال دیگر از دست دادن. حوادث آسیب‌زا می‌تواند شما را نسبت به دنیا بی‌حس کند و این بی‌حسی می‌تواند به روابط شما نیز منتقل شود.

انواع مختلفی از وقایع آسیب‌زا وجود دارد که می‌تواند احساس پوچی و خالی بودن در شما را ایجاد کند. افرادی که به نوعی مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند معمولاً چنین احساساتی را تجربه می‌کنند. در نظر بگیرید که آیا نوعی واقعه آسیب‌زا باعث احساس پوچی در شما شده است؟ اگر این مورد درست باشد، پس روابط شما مقصر احساسی که دارید نیست. شاید برای غلبه بر آنچه که پشت‌سر گذاشته‌اید، نیاز به مشورت با یک روانشناس داشته باشید.

احساس پوچی- تصویر ۱- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

افسردگی

افسردگی یکی دیگر از دلایل عمده احساس خالی بودن افراد در درون است. وقتی یک دوره افسردگی را پشت‌سر می‌گذارید، ممکن است به هیچ‌وجه نتوانید چیزی را احساس کنید. این نوع بی‌حسی می‌تواند بسیار ناراحت‌کننده باشد. ممکن است از خود بپرسید که آیا دوباره قادر به تجربه احساس خوشبختی خواهید بود؟

علائم مختلفی از افسردگی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید. یکی از رایج‌ترین علائم افسردگی، از دست دادن علاقه به فعالیت‌هایی است که قبلاً دوستشان داشتید. با این نوع افسردگی، ممکن است علاقه خود را برای گذراندن وقت با شریک زندگیتان از دست بدهید. از نظر ذهنی ممکن است در چنان موقعیت بدی باشید که وقتی شروع به فکر کردن در مورد رابطه‌تان می‌کنید، در درون خود بی‌حس می‌شوید.

افسردگی یک وضعیت بهداشت روان است و این اختلال کمبود روحیه یا احساس نیست. اغلب، افسردگی نیاز به درمان دارد و با علائم اضطراب همراه است. با مراجعه به درمانگر می‌توانید علائم افسردگی را کنترل کنید تا ریشه اصلی افسردگی خود را برطرف کنید. همچنین کاهش علائم افسردگی با داروهای ضدافسردگی نیز امکان‌پذیر است. اگر شک دارید که ممکن است به نوعی افسرده باشید، پس باید با پزشکتان صحبت کنید. یکی از راه‌های اصلی برای رفع افسردگی، روان‌درمانی است. درمان گفتگو محور نوعی روان‌درمانی است که به افراد کمک می‌کند ریشه مسائل روانشناختی را پیدا کنند. افرادی که در این نوع درمان قرار می‌گیرند، با روانشناس خود ارتباط سالم و آگاهانه‌ای برقرار می‌کنند. این ارتباط به آنها کمک می‌کند تا بر چالش‌های ذهنی و عاطفی غلبه کنند و سپس بتوانند علائم افسردگی را کاهش دهند.

مشکلات در رابطه

این احتمال وجود دارد که به دلیل مشکلاتی در رابطه خود احساس نارضایتی کنید. این مشکل زمانی پیش می‌آید که مدتی با شریک فعلی خود زندگی کرده‌اید و در زندگی مشترک مشکلاتی باعث تعارضات در رابطه شما شده است. همیشه روابط، راحت و روان پیش نمی‌روند و بعضی از زوج‌ها نسبت به سایرین بیشتر در معرض مشاجره و تعارض قرار می‌گیرند و این موضوع می‌تواند منجر به نارضایتی طرفین شود.

اگر با مشکلات قابل‌توجهی در رابطه‌تان روبرو هستید، طبیعی است که این احساسات باعث شود در درون خود احساس خالی بودن و سردی کنید. ممکن است از این رابطه احساس بی‌حسی و عدم تحقق خواسته‌هایتان را به‌طور مدام دریافت کنید. در این صورت، ادامه کار دشوار خواهد بود. اگر هر دو نفر بخواهند روی برخی نکات کار کنند، گاهی اوقات می‌توان بر مشکلات روابط غلبه کرد. اگر احساس می‌کنید شریک زندگیتان را دوست دارید، می‌توانید مشکلاتی که مانع شما شده است را برطرف کنید.

احساس پوچی- تصویر ۲- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

احساس می‌کنید شریک زندگیتان برای شما مناسب نیست؟

به این فکر کرده‌اید که آیا شریک زندگی فعلی شما برای شما مناسب است؟ شاید احساس پوچی شما با تردیدهای شما در رابطه، ارتباط مستقیم داشته باشد. همه روابط دائمی نیستند. شاید شما فقط به دنبال قراری دوستانه هستید و تنها به این دلیل وارد رابطه شده‌اید که از ایده تنها بودن خوشتان نمی‌آید. ورود به رابطه بدون اینکه بدانید از آن چه می‌خواهید، باعث حرکت کورکورانه شما می‌شود و ممکن است بعد از مدتی احساس کنید مسیر را اشتباه آمده‌اید.

اگر با شریک زندگیتان سازگار نیستید، ممکن است آینده‌ای را نیز باهم متصور نشوید. وقتی متوجه این موضوع می‌شوید، ممکن است احساس درماندگی کنید و این احساس درماندگی برای شما پیامدهای منفی مانند سرد شدن در رابطه را به همراه داشته باشد. به دلیل عدم‌اطمینان از اینکه رابطه شما ایده خوبی بوده یا نه، ممکن است به راحتی منتظر پایان رابطه باشید.

وقت کافی باهم نمی‌گذرانید

شاید مشکل شما تنها این باشد که وقت کافی با شریک زندگی خود نمی‌گذرانید. آیا هردو زیاد کار می‌کنید؟ یکی از دلایل عمده مشکلات در روابط، اعتیاد طرفین به کار است. اگر ساعت‌های طولانی کار می‌کنید، ممکن است به دلیل خستگی بیش از حد نتوانید زمانی که به خانه باز می‌گردید به رابطه خود رسیدگی کنید. مهم این است که تمام تلاشتان را بکنید تا از زمانی که باهم دارید بیشترین استفاده را ببرید. اگر می‌توانید زمان بیشتری را با یکدیگر برنامه‌ریزی کنید. اگر با بودن کنار همسرتان از دقایق لذت می‌برید و احساس پوچی شما کمرنگ می‌شود، ممکن است علت مشکل خود را پیدا کرده باشید.

شما به شور بیشتری احتیاج دارید

آیا شما و همسرتان به اندازه کافی اوقات عاشقانه باهم گذرانده‌اید؟ در غیر این صورت، ممکن است در آرزوی یک ارتباط پرشور باشید. این موضوع مجددا می‌تواند مربوط به عدم گذراندن وقت کافی باهم باشد. اگر وقت زیادی ندارید، پس احتمالاً نمی‌توانید خیلی روی جنبه‌های عاشقانه تمرکز کنید. می‌توانید با تلاش هماهنگ برای داشتن زمان‌های رمانتیک‌تر، سعی کنید اشتیاق خود را نسبت به یکدیگر دوباره زنده کنید. حتی ممکن است خوب باشد که به روش‌های خاصی زندگی جنسی خود را بهبود ببخشید. گاهی اوقات انجام چنین تنظیماتی می‌تواند منجر به ایجاد رابطه رضایت‌بخش‌تری شود. اگر این اواخر ارتباط صمیمانه‌ای برقرار نکرده‌اید، شاید دلیل احساس پوچی شما باشد.

اگر حتی با حضور شریک زندگیتان احساس پوچی کنید، پس مشکل چیست؟

اگر حتی وقتی همسرتان در زندگی شما نقش پر رنگی دارد، همچنان احساس پوچی می‌کنید، می‌تواند نشان‌دهنده یک موضوع عمیق‌تر باشد. همانطور که در بالا ذکر شد، افسردگی یکی از دلایل عمده احساس پوچی است. خالی بودنی که شما در درونتان احساس می‌کنید ممکن است هیچ ارتباطی به شریک زندگی یا رابطه شما نداشته باشد. بهتر است با خود صادق باشید و احساسات خود را جستجو کنید. نکته مهم پرداختن به موضوع است، چرا که بی‌توجهی به چنین حسی حتی در مقاطع بعدی ممکن است عواقب خطرناک‌تری در پی داشته باشد. صحبت با روانشناس به عنوان کسی که درون شما را بازتاب می‌دهد، بسیار مفید خواهد بود. اگر به نوعی احساس افسردگی می‌کنید، می‌توانید یک برنامه درمانی با کمک روانشناس تدوین کنید. اگر مایلید با این وضعیت روبرو شوید، خواهید فهمید که چرا اینقدر درونتان را خالی می‌دانید.

دکتر کامیار سنایی، روانشناس

در دوره قرنطینه، در مشاوره آنلاین زوج درمانی شرکت کنید

اگر متعهد هستید که رابطه خود را حفظ کنید و می‌خواهید از احساس پوچی درونتان خلاص شوید، یکی از گزینه‌ها شرکت در جلسات آنلاین مشاوره زوج درمانی است. زوج درمانی یک روش بسیار خوب برای حل مشکلات موجود در رابطه شما خواهد بود. این احتمال وجود دارد که مشکلات شما با نوعی افسردگی یا اضطراب همراه باشد. در این جلسات درمانی بهتر متوجه خواهید شد که احساساتی که تجربه می‌کنید مربوط به رابطه‌تان است یا موضوعی درونی است که باید به آن رسیدگی کنید. مشاوران می‌دانند که چگونه به زوجین کمک کنند تا دریابند چه چیزی آنها را از یافتن خوشبختی واقعی بازمی‌دارد. آنها ضمن پرداختن به همه مسائلی که تجربه می‌کنید، می‌توانند شما را در مسیر شادتر زندگی راهنمایی کنند. وجود متخصصین ماهر از این دست در کنار شما، حرکت به جلو را بسیار آسان می‌کند.

اگر می‌خواهید رابطه‌تان به نتیجه برسد، می‌توانید روی مشاوران آنلاین حساب کنید. مشاوره آنلاین منبع ارزشمندی برای افرادی هست که با احساس پوچی دست و پنجه نرم می‌کنند. شواهد فزاینده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد مردم از راحتی و دسترسی به درمان آنلاین بهره زیادی می‌برند. این اَشکال درمانی بیش از هر زمان دیگری محبوبند، زیرا دسترسی آسان به متخصصان روانشناس مجرب را بسیار راحت فراهم‌می‌کنند. با مشاوره آنلاین حداقل دیگر نیازی نیست نگران ماندن در ترافیک یا قرار گرفتن در یک اتاق انتظار که توسط افراد دیگر محاصره شده، باشید.

نکته آخر اینکه بی‌توجهی به احساس پوچی و بی‌اشتیاقی به‌رابطه می‌تواند برای شما و شریک زندگیتان عواقب خطرناکی به‌همراه داشته‌باشد. و شما در قبال خود و زندگیتان مسوول هستید و باید برای حل مشکل به فکر چاره‌ای باشید.

https://www.regain.us/advice/general/why-do-i-feel-empty-inside-even-though-im-in-a-relationship/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا