روانشناسی

آیا قانون جذب واقعیت دارد

امتیاز

آیا قانون جذب واقعیت دارد؟

قانون جذب کاملاً دروغ است. اما اینکه افکار شما خلق می‌کنند حقیقتی کاملاً درست است.

شما احتمالاً با خودتان می‌گویید خوب این همان قانون جذب است: فکر من خلق می‌کند!

من هم دقیقا مثل شما فکر می‌کردم. من فکر می‌کردم که قانون جذب همان چیزی است که افکار من خلق می‌کند. اما حقیقت بسیار ساده‌تر از آن است. هنگامی که برای اولین بار فیلم راز را تماشا کردم، عمیقا مرا به فکر فرو برد. در آن فیلم، حقیقت را احساس می‌کردم و سپس آن را امتحان کردم. این قانون برای من کاملاً کار کرد، البته بعضی اوقات. از آنجا که من قانون جذب را در مواردی مانند پیدا شدن یک مکان پارک عالی استفاده کرده‌ام، فکر کردم چرا نمی‌توانم آنچه را که واقعاً می‌خواستم مانند پول، آزادی و خانه را به همین راحتی جذب کنم؟ جهان نمی‌داند چیزی که می‌خواهم بزرگ است یا کوچک و برایم آنچه می‌خواهم را ارسال می‌کند، درست است؟

قانون جذب- تصویر ۱- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

کتاب راز

چند سال پیش، در مورد کتاب «راز» اثر Rhonda Byrne شنیدم. من به این موضوع علاقه‌مند بودم زیرا مانند بسیاری از افراد که خود را در بحران‌های ذهنی می‌دیدند، کتاب‌های خودیاری را مرتبا مطالعه می‌کردم. در آن زمان من به چیزی احتیاج داشتم، چیزی که به من کمک کند تا در داخل سرم احساس بهتری داشته باشم. بنابراین، به عناوینی مانند اصول موفقیت و غول درون یا صبح معجزه روی آوردم. در طول تاریخ، همیشه یک مدل کتاب‌های خودیاری بوده است که سعی در ارایه آنچه مردم نیاز دارند، دارد.

خیلی مهم نیست که کدام کتاب خودیاری را می‌خوانید. من بسیاری از آنها را خوانده‌ام. به نظر می‌رسد همه آنها به یک نوع پیام متکی هستند. اینکه مثبت فکر کنید، بر آنچه می‌خواهید متمرکز شوید و نکات منفی را نادیده بگیرید. راز تفاوتی نداشت، جز این که در درجه اول قانون جذب را بیان می‌کرد.

بنابراین آنچه را که هرکسی در سال 2010 انجام می‌داد، انجام دادم. برای پاسخ‌هایم به عمق کتاب‌های Ask and It Is Given و The Secret وارد شدم. من آن کتاب‌ها را بلعیدم. احساس می‌کردم واقعیت از درون صفحات به درون روح من وارد می‌شود. با خواندن کتاب‌ها، به سرعت متوجه شدم که تقصیر من است که آرزوهای بزرگم را آشکار نمی‌کنم. من به اندازه کافی وقت لازم برای ارتعاش افکار مثبت نداشتم. بنابراین بیشتر تلاش کردم. من هر روز ساعت‌ها به مراقبه و تجسم می‌پرداختم. ماه‌ها مدیتیشن کردم و بالاخره کار کرد! من بر اساس تجربیاتم تلاش کردم و یک کتاب نوشتم.

قانون جذب- تصویر ۲- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

این قانون جذب نبود، بلکه خلق کردن بود که به من کمک کرد! قانون جذب چیست؟

قانون جذب اساساً اعتقادیست که هر آنچه در موردش فکر می‌کنید، می‌توانید به‌دست آورید. ایده پشت قانون جذب اینست که اگر به چیزهای مثبت بیندیشید، جهان شما را می‌شنود و به شما همان اندیشه‌های مثبت را تحویل‌می‌دهد. به همین ترتیب اگر به افکار منفی فکر کنید، جهان نتایج منفی را ارائه‌می‌دهد. این امری جادویی نیست که اتفاق‌می‌افتد.

تفاوت این است که قانون جذب خاص‌تر است و موارد خاصی را بیان‌می‌کند. بگذارید برای شما مثالی بزنم. اگر هدفم این بود که تا پایان سال 10،000 دلار بدست آورم، کافی بود خودم را صاحب این پول بدانم. آنگاه کائنات به‌عنوان پاداش تفکرات مثبتم، این پول را در اختیارم می‌گذاشتند. همچنین اگر می‌خواستم لاغر و خوش‌اندام باشم، تمام کاری که باید می‌کردم این بود که خودم را در آن موقعیت متصور شوم و بعد کائنات این لطف را نثارم می‌کردند.

از طرف دیگر، جنبه معکوسی هم برای قانون جذب وجود دارد. اگر از جنبه منفی چیزها بگویید، مثل اینکه می‌خواهم ماشین جدیدی بخرم و نمی‌توانم، چون پولش را ندارم، هیچوقت به آن دست نمی‌یابید. زیرا فقط انرژی‌های منفی جهان را جذب می‌کنید.

آسان است، درست است؟ و احتمالاً خیلی دور از ذهن هم نیست.

من فکر می‌کنم کتاب راز بیشتر نسخه‌هایش را فروخت زیرا پاسخ‌های ساده را به فروش می‌رساند، نه واقعیت‌ها را.

قانون جذب- تصویر ۳- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

ایده قانون جذب بر اینست که چیزهایی را که دوست دارید، با فکر به سمت خود بکشید

بیشتر ایده‌های قانون جذب متمرکز بر اینست که چیزهایی را که می‌خواهید مانند پول، اتومبیل، خانه و افراد را با فکر به‌سمت خود بکشید. اما هدف از زندگی این نیست که خلاقیت‌های دیگران را به‌سمت خود بکشانید. هدف اینست که از افکارتان برای ایجاد چیزهای جدید استفاده کنید، چیزهایی که قبلاً هرگز وجود نداشته‌اند. وقتی در این مسیر قرار گرفتید، چیزهایی که نیاز دارید به‌سمت شما سرازیر می‌شوند. حقیقت اینست که قانون جذب یک راز باستانی نیست. این اصطلاحی بود که اولین‌بار در دهه 1800 ظاهر شد. این یک تلاش ضعیف برای توضیح عملکرد جهان توسط کسی بود که نحوه کار جهان را نمی‌فهمید! نتیجه همه اینها نسخه سیراب‌شده‌ای از یک حقیقت عالی، قانون آفرینش و خلق‌کردن است. برای بدتر کردن شرایط و در تلاش برای توضیح اینکه چرا همیشه این قانون کار نمی‌کند، افرادی که قانون جذب را توضیح می‌دهند یکسری داستان‌پردازی‌های دیگر انجام می‌دهند، مانند:

  • شما باید همیشه شاد باشید تا به خواسته‌تان برسید.
  • اینکه فکر خاص شما ممکن است حاصل نشود، اما چیزی که احساسی مشابه به شما می‌دهد را جذب می‌کنید.
  • اینکه شما تنها خالق واقعیت خود هستید.

بله، این موارد به قانون جذب کمک می‌کند تا منطقی به‌نظر بیاید. اما مسئله این است که ما ماشین‌های تجلی هستیم. شما یک خالق به‌دنیا آمدید و اگر تلاش نکنید، می‌توانید جلوی تجلی‌تان را بگیرید.

مشکل قانون جذب

مشکلی که در قانون جذب وجود دارد این است که این قانون همیشه بر آنچه شما ندارید تمرکز می‌کند! و به همین دلیل است که این یک ساختار مانند ساختار سرمایه‌داری است که برای جذب ثروت بیشتر توسط ثروتمندان طراحی شده است. همچنین به همین دلیل است که شما هرگز خوشحال نخواهید شد. قانون جذب می‌گوید اگر چیزی بخواهید، آن را دریافت خواهید کرد. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که از طریق یک صفحه آرزوها یا یک لیست هدف که هر روز جایی از اتاق یا منزلتان آن را مشاهده خواهید کرد، این پیام را به جهان بفرستید.

این یک پدیده روانشناختی هوشمندانه طراحی شده است که به چیزی تبدیل می‌شود که مردم به آن گوش خواهند داد. این مورد همچنین راهی برای ناامید و ناراحت کردن شماست. زیرا با تکرار این خواسته‌ها کاری که واقعاً انجام می‌دهید، یادآوری آنچه ندارید به خودتان است!

با تلاش برای تایید قانون جذب، آنچه واقعا انجام می‌دهید اینست که به شعار و تبلیغات شرکت‌های بزرگ گوش می‌دهید. شرکت‌هایی که می‌خواهند باور کنید خوشبختی شما در خرید و به دست آوردن چیزهای جدید است. پول بیشتر، اتومبیل‌های گرانقیمت‌تر، خانه‌های بزرگتر، تعطیلات بیشتر، کفش بیشتر، لباس بیشتر و چیزهای مادی بیشتری که شما نیاز دارید تا فکر کنید با داشتنشان خوشبختید. نکته را گرفتید، درسته؟ این مثل اینست که تلویزیون همیشه به ما می‌گوید برای خوشحال بودن به چنین و چنان‌هایی احتیاج داریم و قانون جذب به شما کمک می‌کند این کار را با خودتان انجام دهید. پس قانون جذب کار می‌کند!

سوگیری تأیید

یک مساله در روانشناسی وجود دارد که به آن سوگیری تأیید گفته می‌شود. همه ما حتی وقتی می‌دانیم سوگیری تایید چگونه کار می‌کند، از این مساله باز هم رنج می‌بریم. این نوع تفکر فقط مربوط به نحوه اتصال سیم‌های مغز ماست! سوگیری تأیید یک سوگیری شناختی است و زمانی اتفاق می‌افتد که روی اطلاعاتی که از عقاید ما پشتیبانی می‌کنند، تمرکز می‌کنیم.

بگذارید برای شما مثالی بزنم. اگر به شما گفتم در اتاقتان بیشتر چیزهای قرمز وجود دارد، زمانی که شما به اطراف نگاه می‌کردید، بلافاصله روی چیزی قرمز تمرکز می‌کردید. اگر به اطراف نگاه می‌کنید، چیزهای قرمز دیگری را می‌بینید که پشتیبان نظر من است. به همین سادگی.

قانون جذب به این ترتیب عمل می‌کند. هنگامی که تصمیم می‌گیرید چیزی را بخواهید، در واقع شروع به فکر در موردش می‌کنید و سوگیری تأیید در این امر به شما کمک می‌کند. از زمانی که می‌خواهید ماشینتان را عوض کنید، ماشینی که دوست دارید بخرید را روزی ده‌ها بار در خیابان می‌بینید. این سوگیری به‌طور طبیعی به‌دنبال راه‌هایی برای رسیدن به هدف شما خواهد بود و قبل از اینکه متوجه‌اش شوید، هر آنچه را که می‌خواهید به‌وجود می‌آورد.

نکته: مقاله طالع بینی را نیز مطالعه کنید.

منبع:

https://medium.com/simply-live/the-law-of-attraction-is-a-lie-197e03de684b

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا