تحقیقات مهم روانشناسی

آزمایش اثر حرکت خودزاد

3.3/5 - (3 امتیاز)

اثر حرکت خودزاد

هدف آزمایش اثر حرکت خودزاد:

شریف (۱۹۳۵) آزمایشی انجام‌داد تا نشان‌دهد وقتی افراد در شرایط مبهم (یعنی نامعلوم) قرار می­‌گیرند، با هنجارهای گروهی همنوا می­‌شوند.

روش:

شریف از آزمون آزمایشگاهی برای بررسی همنوایی استفاده کرد و از اثر حرکت خودزاد بهره گرفت. اثر حرکت خودزاد برای مثال بدین معنی است که یک نقطه کوچک از نور (بر روی یک صفحه نمایش) در یک اتاق تاریک نمایش داده می­‌شود به نظر می‌­رسد که این نقطه­‌ی نورانی حرکت می‌کند و این درحالی است که آن نقطه‌­ی نورانی هیچگونه حرکتی ندارد (به عبارت دیگر، این یک توهم بصری است). کشف‌شد که وقتی شرکت‌کنندگان به‌صورت جداگانه برآوردهای خود را عنوان‌می­‌کردند، نور در نگاه آنها حرکت قابل‌ملاحظه‌­ای داشت. (مثلا از ۲۰ تا ۸۰ سانتیمتر).

سپس شرکت‌کنندگان در سه گروه مورد آزمایش قرار گرفتند. شریف ساختار گروه را به طور عمدی دستکاری کرد. او برای این کار، دو نفر را که تخمین‌­های آنها در حالت انفرادی بسیار شبیه به هم بود را با یک نفر که تخمینی بسیار متفاوت با دو نفر دیگر داشت را در یک گروه قرار داد. هر فردی که در این گروه حضور داشت، بایستی با صدای بلند می‌­گفت که فکر می‌کند نور تا چه حد حرکت کرده است.

نتایج:

شریف دریافت که در بیشتر تخمین­‌های متعددی (آزمایشات متعدد) که در خصوص حرکت نور ارائه شد، گروه به‌منظور ارائه­‌ی یک تخمین مشترک همگرا می‌­شد. فردی که تخمین او در مورد حرکت (در حالت فردی) بسیار متفاوت از دو نفر دیگر در گروه بود، با دیدگاه دو نفر دیگر همنوا شده بود. شریف اظهار داشت که این امر نشان داده است که مردم همیشه تمایل به مطابقت و همنوایی دارند. به جای تصمیم‌گیری فردی، آنها تمایل دارند به یک توافق گروهی برسند.

نتیجه

نتایج نشان می­‌دهد که، وقتی فردی در شرایط مبهم (مانند اثر حرکت خودزاد) قرار می­‌گیرد، برای هدایت شدن به دیگران (که بیشتر و بهتر از او می‌­دانند) نگاه می­‌کند (به عبارت دیگر، با هنجار گروهی هماهنگ می­‌شود). آنها می­‌خواهند کار صحیح را انجام دهند، اما ممکن است اطلاعات مناسبی را در اختیار نداشته باشند. مشاهده­‌ی دیگران می‌توانند این اطلاعات را به آنها ارائه دهد. این مورد به عنوان همنوایی اطلاعاتی شناخته شده است.

منبع:

https://www.simplypsychology.org/

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا