روابط جنسی

آزار جنسی در محل کار

آزار جنسی در محل کار ، یک مشکلِ در حال پیشرفت

آزار جنسی یک مشکل در حال پیشرفت در محل کار است. این مشکل به ایالات‌متحده محدود نمی‌شود، بلکه در سراسر جهان و در سرتاسر فرهنگ‌های مختلف وجود دارد. آزار جنسی چیست؟

به لحاظ قانونی، آزار و اذیت جنسی هرگونه پیشنهاد یا رفتار جنسی ناخوشایند در کار است، که یک محیط کاری تهدیدآمیز، خصمانه یا تهاجمی را ایجاد می‌­کند. رفتارهای آزار رسان یا مزاحمت جنسی، محدوده‌­ای از اقدامات، از تعابیر تجاوزکارانه­‌ی مکررِ یک متجاوز گرفته تا نشان دادن پورنوگرافی به منظور تعرض جنسی را در برمی‌­گیرد.

انواع آزار جنسی در محل کار

دو نوع آزار جنسی در محل کار وجود دارد.

نوع اول

نوعی‌ست که در آن کارفرما، یک ترفیع یا نوعی سوداگری مشابه را در ازای دریافت خدمت جنسی ارائه می‌دهد. این مساله به‌عنوان «آزار و اذیت جبرانی» نامیده می‌شود.

نوع دوم

نوعی‌ست که در آن یک «محیط کار خصمانه» ایجاد می‌شود. چنین محیطی شامل هر وضعیتی است که در آن یک کارفرما، ناظر یا همکار، درگیر در رفتار می‌­گردد. که باعث‌می‌شود یک همکار دیگر، به‌خاطر جنسیتش (مرد یا زن) احساس ناراحتی نماید. این رفتار باید از سوی قربانی، تهاجمی و ناخوشایند تلقی‌گردد. (این تعاریف غیررسمی می‌­باشند و از گفتگوهای غیررسمی با حقوقدانان جمع‌آوری شده‌اند).

این موضوع به‌تازگی توسط مراجعه‌کننده‌ای مطرح‌شد که از نحوه­‌ی رفتار چند مرد در محل‌کارش شکایت‌داشت. در یک مورد، وقتی یکی از کارکنان بخش پشتیبانی که مرد بود، پذیرفت تا به‌شرط برآورده‌شدن نیاز جنسی‌اش، درخواست (شکایت) آن زن را انجام‌دهد، زن شوکه‌شد. آن مرد عملا شوخی می‌کرد. اما درواقع آن زن صرفاً نه از اظهارنظر او، بلکه از شیوه­‌ی بیان گستاخانه‌­ای که این موضوع باعث بیانش شده‌بود، یکه خورده‌بود. با آنکه زن با این رفتار مخالف‌بود و آن فرد نیز عذرخواهی‌کرد، اما به‌زودی آن مرد به‌همان رفتار سابقش ادامه‌داد.

در موردی دیگر، او با شخصی مافوق در سازمانی روبه‌رو شد که بدون درخواست و کاملاً غیرمنتظره، او را در راه خروج از دفترش با دست نوازش‌کرد. این‌بار او از این سکوت یکه‌خورد (تعرض، بدون گفتن هیچ کلامی). وقتی آن مرد دفترش را ترک‌کرد، زن به‌خود آمد و فهمید چقدر عصبانی‌ست.

چیزی‌که در این مورد و موارد دیگر نیز صدق‌می‌کند اینست که این زن از گزارش‌دادن به اداره­‌ی منابع‌انسانی شرکتی که برایش کارمی‌کند، می‌ترسید. مانند بسیاری از مردم، او از اقدام تلافی‌جویانه پس از اینکه این حوادث را گزارش‌دهد و متقاعد شود هیچ حقی ندارد، می‌­ترسید. علی­رغم درخواست‌های مکرر دادگاه مبنی بر اینکه این موارد و دیگر مصادیق آزار و اذیت‌جنسی غیرقانونی‌اند، او به این باور معتقد بود.

صرفا ترس از گزارش این تجاوزات خشن کافی نیست، زیرا درواقع در وجود او و سایر زنان در موقعیت­‌های مشابه، باور و اضطرابی عمیق مبنی بر اینکه به‌خاطر این اتفاقات مقصرند، جای‌می­‌گیرد. این امر به یک استاندارد قدیمی اشتباه در مورد رفتار زنان برمی‌گردد: آن‌ها لابد کاری را انجام‌می­‌دهند که باعث جلب‌توجه جنسی ناخواسته مردان می‌­شود. هیچ‌چیز نمی‌تواند فراتر از حقیقت باشد. با این‌حال، این افسانه‌ها پابرجا هستند. این شکلی از «سرزنش‌کردن قربانی» یا حالتی‌که قربانی خودش را سرزنش‌می‌کند، است.

چه چیزی مساله آزار جنسی را در محل کار پیچیده می‌کند؟

چیزی که مساله آزار جنسی را در محل کار پیچیده می‌کند اینست که زنان دیگر تنها قربانیان این رفتار نیستند. شکایت‌های بسیاری در سراسر کشور در مورد برای آزار و اذیت جنسی مردان نیز وجود داشته ‌است. برخی از این موارد شامل افراد همجنس­گرای مافوق است. که در تلاش برای کسب خدمات جنسی از مردان غیرهمجنس خواه، در قبال ترفیع یا تهدید به اخراج هستند. این تصویر زشت را نیز به این واقعیت متداول­‌تر اضافه‌کنید که مردان غیرهمجنس‌خواه، مردان همجنس­گرایی را که زیر دستشان هستند، مورد آزار، اذیت، مسخره‌کردن و تهدید قرار می­‌دهند. به‌نظر می‌رسد هیچ پایانی برای انواع روش‌­هایی که در آن مردم می‌توانند به‌دلایل مختلف بر ضد دیگران تبعیض قائل‌شوند و به آزار و اذیتشان بپردازند، وجود ندارد.

چیزی‌که بسیاری از مردم متوجه‌نمی‌شوند اینست که آزار و اذیت جنسی تاثیر زیادی بر سلامت جسمی و روانی قربانیان می‌گذارد. مثلاً افرادی که مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند، از احساس نگرانی شدید در مورد رفتن به سرکار رنج می‌برند. زیرا احساس تهدید می‌کنند. هم چنین این امر منجر به احساس افسردگی و ناامیدی می‌شود. علائم فیزیکی در قربانی به‌شکل سردرد، درد معده و درد در نواحی کمر، گردن و کاهش اعتماد به‌نفس بروز می­‌کند. کاملاً مشخص‌است که این محیط کاری پر از پریشانی‌شده و با روحیه­‌ی پایین، خود را بیان‌نموده و بهره‌وری را کاهش‌می‌دهد.

نظریه­‌های زیادی در مورد اینکه چرا برخی از افراد در رفتار آزاردهنده درگیر هستند، وجود دارد. برخی از این نظریه‌ها مربوط به نفرت فرد در مورد گرایش جنسی آنها است. نظریه‌های دیگر در مورد برخی از افرادی صحبت می‌کنند که در جهت‌گیری خود نسبت به دیگران درنده هستند. این ایده نیز وجود دارد که برخی افراد با تهدید، قلدری و آزار مردان یا زنان در محل‌کار، احساس قدرت‌می‌کنند.

توضیحات هر چه که باشد، مهم است که آزار و اذیت گزارش شود. و توسط کسانی که قربانی آن هستند مورد رسیدگی قرار گیرد. برخی از مطالعات وجود دارند که نشان‌می‌دهند، با گفتن و انجام‌ندادن کاری در مورد این وضعیت، آزار و اذیت بیشترمی‌شود. زیرا زمانی‌که این موضوع گزارش‌می‌شود، احتمال کمی وجود دارد باور شود، چون مدت زیادی به‌صورت گزارش نشده رها شده بود.

منبع:

https://www.mentalhelp.net/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. موارد زیادی از آزار جنسی مردان نسبت به مردان را در دوران سربازی دیدم.در یک مورد، فرمانده ی گروهان ما
    ، بعضی از سربازهایی را که ریز جثه و سر به زیر و زیبا بودند را در ازای مرخصی،مجبور میکرد که غروبها فرمانده را ماساژ و مشت و مال بدهند.یا در اداره ی دولتی که شاغل هستم.بعضی از کارمند های مرد ،موقع کار تایپ نامه یا امثال این کارها ، صورتشان را خیلی نزدیک به خانم تایپیست می‌کنند.و دهانشان را به گوش او چسبانده به بهآنه ی درگوشی حرف زدن.حریم خصوصی هر شخص،دایره ای به شعآع۴۵سانتی متر میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا