خانه » روانشناسی رابطه » روابط جنسی » آزار جنسی در محل کار
آزار جنسی- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

آزار جنسی در محل کار

Author : Psychological Website

آزار جنسی در محل کار ، یک مشکلِ در حال پیشرفت

آزار جنسی یک مشکل در حال پیشرفت در محل کار است. این مشکل به ایالات‌متحده محدود نمی‌شود، بلکه در سراسر جهان و در سرتاسر فرهنگ‌های مختلف وجود دارد. آزار جنسی چیست؟

به لحاظ قانونی، آزار و اذیت جنسی هرگونه پیشنهاد یا رفتار جنسی ناخوشایند در کار است، که یک محیط کاری تهدیدآمیز، خصمانه یا تهاجمی را ایجاد می‌­کند. رفتارهای آزار رسان یا مزاحمت جنسی، محدوده‌­ای از اقدامات، از تعابیر تجاوزکارانه­‌ی مکررِ یک متجاوز گرفته تا نشان دادن پورنوگرافی به منظور تعرض جنسی را در برمی‌­گیرد.

دو نوع آزار جنسی در محل کار وجود دارد. اول، نوعی است که در آن یک کارفرما، یک ترفیع یا نوعی سوداگری مشابه را در ازای دریافت خدمت جنسی ارائه می‌دهد. این مساله به عنوان «آزار و اذیت جبرانی» نامیده می‌شود. نوع دوم آزار، نوعی است که در آن یک «محیط کار خصمانه» ایجاد شده است. چنین محیطی شامل هر وضعیتی است که در آن یک کارفرما، ناظر یا همکار، درگیر در رفتار می‌­گردد که باعث می‌شود یک همکار دیگر، به خاطر جنسیت خود (مرد یا زن) احساس ناراحتی نماید. این رفتار باید از سوی قربانی، تهاجمی و ناخوشایند تلقی گردد. (این تعاریف غیررسمی می‌­باشند و از گفتگوهای غیر رسمی با حقوقدانان جمع‌آوری شده‌اند).

این موضوع به تازگی توسط یک مراجعه کننده که از نحوه­‌ی رفتار با او توسط چند مرد در محل کارش شکایت داشت، مطرح شد. در یک مورد، هنگامی که یکی از کارکنان بخش پشتیبانی که مرد بود، موافقت کرد تا به شرط برآورده ساختن گستاخانه‌­ی نیاز جنسی او، درخواست (شکایت) آن زن را به انجام برساند، آن زن شوکه شد. آن مرد عملا شوخی می­‌کرد، اما در واقع آن زن صرفاً نه از اظهار نظر او، بلکه از شیوه­‌ی بیان گستاخانه‌­ای که این موضوع توسط آن بیان شده بود یکه خورده بود. در حالی که آن زن با این رفتار مخالف بود و آن فرد نیز عذرخواهی کرد، اما به زودی آن مرد به همان نوع از رفتار سابق خود برگشت.

در یک مورد دیگر، او با یک شخص مافوق در یک سازمان روبه‌رو شد که بدون درخواست و کاملاً غیر منتظره، او را در راه خروج از دفترش او را با دست نوازش کرد. این بار او از این سکوت یکه خورد (تعرض بدون گفتن هیچ کلامی). تنها پس از آنکه آن مرد دفتر او را ترک کرد، آن زن به خود آمد و درک کرد که تا چه اندازه عصبانی است.

چیزی که به طور ویژه در این مورد و موارد دیگر نیز صدق می‌کند این است که این زن از گزارش دادن به اداره­‌ی منابع انسانی شرکتی که او برای آن کار می‌کند، می‌ترسید. مانند بسیاری از مردم در این دوره از «دولت محافظه‌کار رئیس‌جمهور بوش»، او از اقدام تلافی‌جویانه پس از اینکه این حوادث را گزارش دهد و متقاعد شود که هیچ حقی ندارد، می‌­ترسید. علی­رغم درخواست‌های مکرر دادگاه مبنی بر این که این موارد و دیگر مصادیق آزار و اذیت جنسی غیرقانونی هستند، او به این باور معتقد بود.

صرفا ترس از گزارش دادن این تجاوزات خشن کافی نیست، چرا که در واقع در وجود او و سایر زنان در موقعیت­‌های مشابه، باور و اضطرابی عمیق مبنی بر اینکه آن‌ها باید به خاطر این اتفاقات مقصر باشند، جای می­‌گیرد. این امر به یک استاندارد قدیمی اشتباه در مورد رفتار زنان بر می‌گردد، مبنی بر اینکه آن‌ها لابد کاری را انجام می­‌دهند که باعث جلب توجه جنسی ناخواسته یا ناخوشایند مردان می‌­شود. هیچ چیز نمی‌تواند فراتر از حقیقت باشد. با این حال، این افسانه‌ها پابرجا هستند. این شکلی از «سرزنش کردن قربانی» یا حالتی که قربانی خودش را سرزنش می‌کند است.

چیزی که مساله آزار جنسی را در محل کار پیچیده می‌کند این است که زنان دیگر تنها قربانیان این رفتار نیستند. شکایت‌های بسیاری در سراسر کشور در مورد برای آزار و اذیت جنسی مردان نیز وجود داشته ‌است. برخی از این موارد شامل افراد همجنس­گرای مافوق است که در تلاش برای کسب خدمات جنسی از مردان غیرهمجنس خواه، در قبال ترفیع یا تهدید به اخراج هستند. مهم است که این تصویر زشت را به این واقعیت متداول­‌تر اضافه کنید که مردان غیرهمجنس خواه، مردان همجنس­گرایی را که در زیر دستشان هستند، مورد آزار، اذیت، مسخره کردن و تهدید قرار می­‌دهند. به نظر می‌رسد که هیچ پایانی برای انواع روش‌­هایی که در آن مردم می‌توانند به دلایل مختلف بر ضد دیگران تبعیض قائل شوند و به آزار و اذیت آنها بپردازند، وجود ندارد.

چیزی که بسیاری از مردم متوجه نمی‌شوند این است که آزار و اذیت جنسی تاثیر زیادی بر سلامت جسمی و روانی قربانیان می‌گذارد. برای مثال، افرادی که مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند، از احساس نگرانی شدید در مورد رفتن به سر کار رنج می‌برند، زیرا احساس تهدید می‌کنند. هم چنین این امر منجر به احساس افسردگی و ناامیدی می‌شود. علائم فیزیکی شروع به ظاهر شدن در قربانی به شکل سردرد، درد معده و درد در نواحی کمر و گردن و کاهش اعتماد به نفس می­‌کند. باید کاملاً مشخص باشد که این محیط کاری پر از پریشانی شده و با روحیه­‌ی پایین خود را بیان نموده و بهره‌وری را کاهش می‌دهد.

نظریه­‌های زیادی در مورد اینکه چرا برخی از افراد در رفتار آزاردهنده درگیر هستند، وجود دارد. برخی از این نظریه‌ها مربوط به نفرت فرد در مورد گرایش جنسی آنها است. نظریه‌های دیگر در مورد برخی از افرادی صحبت می‌کنند که در جهت‌گیری خود نسبت به دیگران درنده هستند. سپس این ایده نیز وجود دارد که برخی از افراد با تهدید، قلدری و آزار مردان و یا زنان در محل کار، احساس قدرت می‌کنند.

توضیحات هر چه که باشد، مهم است که آزار و اذیت گزارش شود و توسط کسانی که قربانی آن هستند مورد رسیدگی قرار گیرد. برخی از مطالعات وجود دارند که نشان می‌دهند، با گفتن و انجام ندادن کاری در مورد این وضعیت، آزار و اذیت بیشتر می‌شود، زیرا در زمانی که این موضوع گزارش می‌شود، احتمال کمی وجود دارد که باور شود، زیرا مدت زیادی به صورت گزارش نشده رها شده بود.

منبع:

https://www.mentalhelp.net/

اشتراک گذاری

نویسنده : گروه وب سایت تخصصی روانشناسی، فروردین ۹۸.

۲ نظر

  1. موارد زیادی از آزار جنسی مردان نسبت به مردان را در دوران سربازی دیدم.در یک مورد، فرمانده ی گروهان ما
    ، بعضی از سربازهایی را که ریز جثه و سر به زیر و زیبا بودند را در ازای مرخصی،مجبور میکرد که غروبها فرمانده را ماساژ و مشت و مال بدهند.یا در اداره ی دولتی که شاغل هستم.بعضی از کارمند های مرد ،موقع کار تایپ نامه یا امثال این کارها ، صورتشان را خیلی نزدیک به خانم تایپیست می‌کنند.و دهانشان را به گوش او چسبانده به بهآنه ی درگوشی حرف زدن.حریم خصوصی هر شخص،دایره ای به شعآع۴۵سانتی متر میباشد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

همجنس گرایی- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

همجنس گرایی

بررسی‌ها در زمینه‌­ی علم همجنس گرایی تنوع در جهت‌گیری جنسی– خواه همجنس‌گرا، غیرهمجنس­­گرا، دوجنس­گرا و یا تقریبا در بین این موارد- بحث‌های طولانی را در ...