روانشناسی

از حال بد به حال خوب

چگونه حال خود را خوب کنیم ؟

حال خود را خوب کنیم. خود را خوشحال کنید و پشیمان خوشحال بودن خود نباشید. خوشبختی هدیه‌ای از زندگی است که باید روزانه از آن محافظت کنید. انجام این کار به شما کمک می‌کند چیزهای خوشایند زندگی را حتی در برابر سخت‌ترین چالش‌ها بیشتر ببینید. زندگی سفری پر از فراز و نشیب است و همه آدم‌ها سهمی از شادی، غم، ناامیدی و سایر احساسات مرتبط با زندگی را در اختیار خواهند داشت. علاوه بر این هر روی زندگی می‌تواند به شما کمک کند که دریابید باید چگونه خود را خوشحال کنید.

راز عبور از چالش‌های زندگی این است که تلاش کنید خوشحال باشید و همیشه لبخند بر لب داشته باشید. زیرا غم و اندوه به حل مشکل کمک نمی‌کند. غم و اندوه فقط باعث بدبختی شخص می‌شوند و افراد در این شرایط دیگر نمی‌توانند در مورد مسائلی که با آنها روبرو هستند راه‌حل پیدا کنند.

بدون توجه به شرایطی که در حال حاضر با آن روبرو هستید، مهم است که روش‌هایی برای خوشبخت کردن خود داشته باشید. جیمز اوپنهایم یک بار نوشت: «مرد احمق از دور به‌دنبال خوشبختی است. خردمند آن را زیر پایش رشد می‌دهد.» بر این اساس جای تعجب نیست که بیشتر کارهایی که می‌توانید برای خوشبخت کردن خود انجام دهید، حول یافتن خوشبختی در خودتان است و نه جستجوی آن در دیگران. هنگامی‌که خوشبختی خود را به شخص دیگری وابسته می‌کنید، احتمالاً بسیار ناامید خواهید شد. به همین ترتیب وقتی خوشبختی خود را به چیزهای مادی وصل کنید، هرگز سعادت را پیدا نخواهید کرد.

حال خود را خوب کنیم- تصویر ۱- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

۱۱ راه برای آنکه حال خود را خوب کنیم

۱. فقط چیزهای خوب به خود بگویید

آیا متوجه صدای درون ذهنتان هستید؟ صدایی که با شما صحبت می‌کند و شما آن را کنترل می‌کنید. به یاد داشته باشید که حتی اگر گاهی اوقات مانند موجودی متفاوت احساس شود، اما در نهایت این شما هستید که آن صدا را کنترل می‌کنید. شنیدن این صدا در جهت تعریف و نوازش خودتان مانند زمان‌هایی است که مردم از شما تعریف می‌کنند. احساس خوبی را تجربه می‌کنید و دوست دارید بازهم در مورد خودتان بشنوید. اگر به خود بگویید که بدبخت هستید، مغز شما این باور را خواهد داشت و این باعث ناراحتی شما خواهد شد. در مقابل وقتی چیزهای خوبی به خودتان می‌گویید، ذهنتان این مطالب را به‌عنوان یک تعریف می‌خواند و این باعث بالا رفتن روحیه و خوشحالی شما می‌شود. بنابراین برای اینکه خود را خوشحال کنیم و حال خود را خوب کنیم بسیار مهم است که همیشه چیزهای خوب به خود بگوییم، حتی وقتی کاری احمقانه انجام می‌دهیم!

۲. درک کنید که زندگی یک روند حرکتی است

افراد گاهی اوقات با تعیین اهدافشان برای رسیدن در یک سن خاص، فشار زیادی به خود وارد می‌کنند. شما می‌شنوید که مردم جملاتی را می‌گویند مانند: «من باید در ۲۷ سالگی در آمد میلیونی کسب کنم» یا «من باید در ۲۵ سالگی ازدواج کنم» و موارد مشابه. اگر این موارد شکست بخورد، آنها شروع به سرزنش خود می‌کنند یا نسبت به خود احساس شرم می‌کنند. این احساس یکی از دلایل مهم افسردگی است. افراد افسرده می‌شوند زیرا قادر به دستیابی به اهداف غیرواقعی نیستند. پذیرفتن شرایطی که در هر نقطه از زندگی در آن هستید ضروری است و مهم این است که تنها به تلاش خود در جهت دستیابی به اهدافتان ادامه دهید. هیچ‌وقت برای رسیدن به چیزی که با آن خوشحال می‌شوید، دیر نیست.

۳. خود را با دیگران مقایسه نکنید

این نکته، نکته‌ای بسیار حیاتی برای چگونگی خوشبخت‌شدن است. اکثر مردم مدام خودشان و موقعیتشان را با افراد و موقعیت‌هایی مقایسه می‌کنند که هیچگونه شرایط یکسانی برای مقایسه در آنها وجود ندارد. و وقتی فکر می‌کنند می‌توانستند در شرایط بهتری باشند، از خود متنفر می‌شوند. یادآوری این نکته بسیار مهم است که هر فرد شرایط متفاوتی را در زندگی تجربه می‌کند و نباید از زندگی فردی دیگر به‌عنوان معیار ارزیابی پیشرفتتان در زندگی استفاده کنید. رسانه‌های اجتماعی، به خودی خود با تبلیغات و به‌وجود آوردن جامعه‌ای مصرف‌گرا، این مقایسه‌ها را برای بهتر، موفق‌تر و پولدارتر شدن به‌وجود آورده‌اند. باید بیاموزید که در چیزهای کوچکی که زندگی به شما داده، احساس رضایت پیدا کنید. خانواده، دوستان، سلامتی و داشته‌هایتان، همانطور که هستند. فارغ از اینکه چقدر دستاوردها و داشته‌هایتان ارزش مادی دارند، آگاه باشید که هیچ‌کس نمی‌تواند شرایط فرد دیگر را درک کند و مقایسه تنها باعث اضطراب و افسردگی می‌شود.

هر زمان که دچار مقایسه شدید، به یاد حرف مولانا بیفتید که می‌گوید: «خلق را تقلیدشان بر باد داد.»

۴. همیشه خود را ببخشید

بعضی از افراد وقتی اشتباه می‌کنند یا خطایی مرتکب می‌شوند، شروع به سرکوب و سرزنش خودشان می‌کنند. وقتی به‌خاطر یک اشتباه خودتان را سرزنش می‌کنید، به‌خاطر اشتباهی که مرتکب شده‌اید از خود متنفر می‌شوید و تا زمانی‌که از خودتان متنفرید هرگز نمی‌توانید خود را خوشحال کنید. کار درستی که هنگام اشتباه باید انجام دهید این است که بنشینید و یک تحلیل کامل از کل موضوع داشته باشید. اگر اشتباه می‌کنید، تقصیر خود را بپذیرید و از خود سوالاتی این چنین بپرسید: «دفعه بعد چگونه می‌توانم بهتر باشم؟». سپس، به خود قول دهید که در صورت مواجه شدن با شرایط مشابه در آینده، انتخاب درستی خواهید داشت. سپس خود را ببخشید و به راه ادامه دهید.

۵. از افرادی که باعث می‌شوند نسبت به خودتان احساس بدی داشته باشید، دوری کنید

در زندگی، برخی افراد می‌خواهند در شما احساس بدی نسبت به خودتان ایجاد کنند. بعضی اوقات، این افراد بسیار به ما نزدیک هستند و حتی برای آنها احترام زاید قائل هستیم. آنها می‌توانند اعضای خانواده، شرکا، دوستان، همکاران در محل کار و … باشند. این افراد تنها در پی آسیب رساندن می‌باشند و برای افراد اطرافشان سمی هستند.

نزدیکی با این افراد برای شما دردسرهای زیادی به همراه خواهد داشت. بنابراین مهم است که اگر می‌خواهیم راضی و خوشحال باشیم و حال خود را خوب کنیم از آنها دوری کنیم. اگر شخصی شما را خوشحال نکند، شاید زمان آن رسیده که ارتباطتان را قطع کنید. دوری از این افراد اجازه می‌دهد دایره دوستانتان را افزایش دهید و ارتباطات سالم‌تری ایجاد کنید.

۶. سلامت خود را در اولویت قرار دهید

فواید بیشمار تغذیه سالم با مصرف کمتر شکر و فست‌فودها، خوردن سبزیجات بیشتر، ورزش منظم و مصرف مکمل‌ها، راه‌هایی هستند که بارها توصیه شده‌اند. رعایت این موارد جدا از اینکه باعث سلامتی شما می‌شوند، ظاهر فیزیکی شما را بهتر نشان می‌دهند و ظاهر بهتر به معنای دوست داشتن بیشتر خودتان است. در نتیجه باعث می‌شود حال خود را خوب کنیم. کار روی حفظ سلامت، نوعی عشق به خود است. زیرا از نظر جسمی و روحی به نفع شما خواهد بود. با این حال اگر زمانی خود را فراموش کردید، نباید به خود سخت بگیرید. بسیاری از مردم وقتی چیزی را که قرار نیست بخورند می‌خورند یا آنچه را که قرار نیست بنوشند، می‌نوشند؛ از خود بسیار عصبانی می‌شوند. حفاظت از سلامتتان را به یک عادت تبدیل کنید.

۷. برای خود هزینه کنید

این مورد یکی از قسمت‌های مهم چگونگی ایجاد خوشنودی است که بسیاری از مردم نادیده می‌گیرند. برخی از مردم اعتقاد ندارند که گاهی لازم است به خودشان رسیدگی کنند. آنها در عوض بهترین چیزها را برای شرکای خود، اعضای خانواده و حتی دوستانشان تهیه می‌کنند. اما وقتی صحبت از خرج کردن برای خودشان می‌شود، انجامش را کاری بسیار دشوار می‌بینند. آنها ارزان‌ترین لباس‌ها، کفش‌ها و لوازم جانبی را برای خود خریداری می‌کنند و حاضر نیستند برای خود هزینه کنند. اگر توانایی تهیه بهترین لباس را دارید، آن را برای خود بخرید و خود را خوشحال کنید. شما باید هدیه گرفتن برای خود را به بخشی از ذهنیتتان تبدیل کنید و همیشه خود را در اولویت قرار دهید. سعی کنید بدون در نظر گرفتن اولویت‌های دیگر، برای کسب خواسته‌های خود پول خرج کنید و ببینید چقدر احساس خوشحالی در شما ایجاد می‌شود.

۸. فراهم کردن امکانات راحتی در مکانی که بیشتر زمانتان را در آن می گذرانید

به‌عنوان یک انسان، جایی که بیشتر وقتتان را می‌گذرانید باید بسیار زیبا و متناسب با سلیقه شما ساخته شود. قرار گرفتن در مکانی که به‌راحتی دلخواهتان باشد، شادی شما را به‌همراه دارد. و این شادی بر سلامت عمومی شما تأثیر می‌گذارد. بنابراین، اگر می‌خواهید هر روز حال خوب را در محیط پیرامونتان داشته باشید، آن تختخواب راحت را که در ذهن شما بوده یا مبلمان یا وسیله‌ای را که همیشه می‌خواستید بخرید، خریداری کنید.

۹. برای تفریح کردن ​​وقت بگذارید

در دنیایی که همیشه شلوغ است، بسیار پیش می‌آید که سرگرمی را فراموش کنید و فقط به کار بپردازید. صرف‌نظر از اینکه از کارتان چقدر درآمد کسب می‌کنید یا چقدر از کارتان لذت می‌برید، مغز انسان طوری برنامه‌ریزی شده که وقتی فعالیت‌های روزمره انجام می‌شوند، بدون رعایت استراحت و تمرکز بر تنفس، خسته می‌شود و این خستگی در درازمدت روند فرسایشی را به همراه دارد. تمرین لذت بردن از لحظه حال بسیار سودمند است. زیرا پس از مدتی کار، به مغز استراحت موردنیاز خود را می‌دهد و همچنین باعث بهبود روحیه و شادیتان می‌شود. بنابراین برای تعطیلات خود برنامه‌ریزی کنید و در بین کارها به خودتان استراحت بدهید.

۱۰. سه وعده غذای اصلی و میان وعده داشته باشید

بعضی از افراد چنان مشغول کار خود هستند که بعضی اوقات غذا خوردن را فراموش می‌کنند و بدین ترتیب باعث می‌شوند یک وعده یا در بدترین حالت دو وعده را کاملا کنار بگذارند. این عادتی است که امروزه تعداد زیادی از افراد دچارش هستند. هرگز آنقدر مشغول نباشید که وقت غذا خوردن نداشته باشید. حتی اگر بعضی روزها وقت کافی ندارید، خوردن یک میان‌وعده سبک مانند میوه از هیچ‌چیز بهتر است. پس از مدتی با مرتب کردن تغذیه و وعده‌های غذاییتان و تاثیری که بر روحیه کلی شما خواهید گذاشت، متعجب خواهید شد.

حال خود را خوب کنیم- تصویر ۲- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

۱۱. کمک به افراد نیازمند

کمک به افرادی که به‌شدت نیازمند هستند، راهی برای تجربه حال خوب شما نیز هست. نشان دادن عشق و مراقبت از افراد آسیب‌پذیر جامعه ضروری است. این رفتار مهربانی راهی است که باعث می‌شود بعد از انجام آن احساس رضایت و شادی کنید. بخشی از حقوق خود را مشخص کنید و به افراد بی‌خانمان، بیماران و سایر افرادی که به کمک شما نیاز دارند، کمک کنید و تماشا کنید که چگونه شادی از طریق حرکتی که برای آنها انجام داده‌اید، راهی برای بازگشت شما پیدا می‌کند.

حرف پایانی

یادگیری این کارهای جدید فقط قسمت کوچکی از خوب شدن حالتان است. استفاده از آموخته‌ها جایی معنادار است که چالش واقعی نهفته است و چالش واقعی آن جایی است که بسیاری از مردم دچار تزلزل می‌شوند. حال خوب نعمتی است که هر انسانی باید آن را تجربه کند. زندگی بدون خوشبختی زندگی سختی است. این یازده نکته می‌تواند در زندگی روزمره شما به کار گرفته شود تا با آنها خود را خوشحال کنید و به شما کمک می‌کند تا لبخند را بر روی لب خود نگه دارید حتی اگر چیز زیادی برای لبخند زدن وجود ندارد.

منبع:

https://www.lifehack.org/885684/how-to-make-yourself-happy

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. سلام دکتر. دوسالی هست که من از بهترین دوستم جدا شدم به دلایلی خیلی پیچیده و نامفهوم از نظر خودم حالا کاری با این دلایل ندارم ولی الان اصلا حال روحیم خوب نیس یعنی ساعت های زیادی رو مشغول فکر کردن به گذشته و خاطرات میشم گریه میکنم عصبانی میشم و اصلا روی زندگی و درسم تمرکز ندارم و خیلی غمگینم و حس میکنم بدون اون دیگه نمیتونم خوشبختی رو تجربه کنم تو آخرین پیامم بهش گفتم که منو حلال کنه ولی جوابی نداد و نمیدونم احساسش چیه دودل هستم نسبت به اینکه کار درست چیه باید برای همیشه فراموشش کنم یا اینکه میتونیم دوباره دوست بشیم همش تو ذهنم در حال استدلال و فکر کردن به اون دلایل پیچیده هستم میخام بفهمم دقیقا چه اتفاقی افتاد و تقصیر کی بوده ولی نمیتونم دقیق بفهمم میخام سعی کنم فراموشش کنم ولی دوست قدیمیش از بهمن شروع کرده گاهی پیام میده و این موضوع منو گیج تر میکنه. من فقط میخام تمرکزم رو دوباره به دست بیارم و دست از فکر کردن بردارم و آرامش پیدا کنم فقط حال خوب رو میخام میشه لطف کنید راهنماییم کنید که چطور آرامشم رو برگردونم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا