روابط جنسی

نیروی جنسی مرد

ادراک نیروی جنسی مرد :

کلیشه‌های زیادی وجود دارند که مردان را به‌عنوان دستگاه‌های غرق در مسائل و نیروی جنسی توصیف می‌کنند. کتاب‌ها، نمایش‌های تلویزیونی و فیلم‌ها اغلب شخصیت‌ها و طرح‌ریزی‌ها را به گونه‌ای نشان می‌دهند که گویا فرض بر این است که مردان نسبت به رابطه‌ی جنسی دیوانه‌وار رفتار می‌کنند و زنان تنها حالتی رمانتیک و عاشقانه را از خود نشان می‌دهند. اما آیا این موضوع درست است؟ ما در مورد نیرو محرکه جنسی مرد چه می‌دانیم؟

کلیشه‌ها در مورد نیروی جنسی مرد

چه کلیشه‌هایی در خصوص نیروی جنسی مرد صحیح می‌باشد؟ مردان چگونه نسبت به زنان مقایسه می‌شوند؟ بیایید نگاهی به این افسانه‌ها و باورهای متداول و مرسوم درباره تمایلات جنسی مردان بیاندازیم.

مردان در تمام طول روز به مسائل و روابط جنسی فکر می‌کنند

مطالعه‌ای که اخیرا در دانشگاه ایالتی اوهایو بر روی بیش از ۲۰۰ دانشجو انجام شد، این باور نادرست مبنی بر اینکه مردان هر هفت ثانیه به مسائل جنسی فکر می‌کنند را فاقد ارزش دانست. این باور نادرست به معنای ۸۰۰۰ فکر در مورد مسائل جنسی در ۱۶ ساعت بیداری است! مردان جوانی که در این مطالعه شرکت داشتند، افکار جنسی خود را به‌طور متوسط ۱۹ بار در روز گزارش کردند. زنان جوانی که در مطالعه شرکت داشتند نیز افکار جنسی خود را به‌طور متوسط ۱۰ بار در روز گزارش نمودند.

پس آیا مردان درباره مسائل جنسی دو برابر زنان فکر می‌کنند؟ علاوه بر این، مطالعه‌ی موردنظر همچنین نشان داده است که مردان در مورد غذا و خواب بیشتر از زنان فکر می‌کنند. این احتمال وجود دارد که مردان در مورد رابطه جنسی راحت‌تر فکر کرده و افکار خود را گزارش کنند. تری فیشر، طراح اصلی این مطالعه اینچنین ادعا می‌کند: افرادی که در رابطه با پرسشنامه‌ی مربوط به روابط جنسی احساس راحتی داشتند، به احتمال زیاد به‌طور مکرر به مسائل جنسی فکر می‌کردند.

مردان اغلب نسبت به زنان بیشتر خودارضایی می‌کنند

در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۹ بر روی ۶۰۰ فرد بزرگسال در گوانگژوی چین انجام شد، ۴۸٫۸ درصد از زنان و ۶۸٫۷ درصد از مردان اعلام کردند که خودارضایی داشته‌اند. این نظرسنجی همچنین نشان داد که تعداد قابل توجهی از بزرگسالان به ویژه زنان، نسبت به خودارضایی نگرشی منفی دارند.

زمان رسیدن به ارگاسم در مردان اغلب ۲ تا ۷ دقیقه طول می‌کشد

مسترز و جانسون، دو پژوهشگر مهم در حوزه‌ی مسائل جنسی، یک مدل چهار مرحله‌ای را برای درک چرخه پاسخ یا واکنش جنسی پیشنهاد کرده‌اند:

۱- تحریک

۲- ثبات

۳- ارگاسم

۴- گسست

مسترز و جانسون ادعا می‌کنند که مردان و زنان هر دو این مراحل را در طول فعالیت جنسی تجربه می‌کنند. اما مدت هر مرحله از شخصی به شخص دیگر به‌طور گسترده‌ای متفاوت است. تعیین اینکه چقدر طول می‌کشد تا یک مرد یا یک زن به ارگاسم برسد، دشوار است؛ زیرا فاز تحریک و فاز ثبات ممکن است چند دقیقه یا چند ساعت قبل از رسیدن شخص به نقطه‌ی اوج شروع شود.

مردان در خصوص روابط جنسی غیررسمی راحت‌تر هستند

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۵ انجام شد، نشان می‌دهد که مردان نسبت به زنان علاقه بیشتری به ورود در روابط جنسی غیررسمی یا موقت دارند. در طی این مطالعه، ۶ مرد و ۸ زن به ۱۶۲ مرد و ۱۱۹ زن که در یک باشگاه شبانه و یا در محوطه‌ی یک خوابگاه حاضر بودند، نزدیک شدند. آنها از افراد هدف برای انجام رابطه‌ی جنسی غیررسمی یا موقتی دعوت کردند. نسبت مردانی که این دعوت را پذیرفته بودند، به طور قابل ملاحظه‌ای از زنانی که دعوت را پذیرفته بودند، بالاتر بود.

با این حال، در قسمت دوم مطالعه‌ای که به‌طور مشابه توسط این محققان انجام شد، مشخص شد که زنان هنگامی که در محیطی امن‌تر به آنها پیشنهاد داده می‌شد، بیشتر مایل به پذیرش درخواست موردنظر در خصوص برقراری رابطه جنسی غیررسمی بودند. در این حالت، زنان و مردانی که برگزارکننده‌ی مطالعه بودند، تصاویری از افرادی که خواهان رابطه‌ی جنسی بودند را به افراد موردنظر در مطالعه نشان دادند تا بپرسند آیا آنها مایل به برقراری رابطه‌ی جنسی با این اشخاص هستند یا خیر. زمانی که زنان احساس کردند در وضعیتی امن‌تر قرار دارند، تفاوت جنسیتی در پاسخ‌ها دیگر ناپدید شد.

تفاوت میان این دو مطالعه نشان می‌دهد که عوامل فرهنگی مانند هنجارهای اجتماعی می‌تواند در روشی که مردان و زنان به‌دنبال روابط جنسی می‌باشند، تأثیر بزرگی بگذارد.

زوج‌های همجنس‌گرای مرد رابطه جنسی بیشتری نسبت به زوج‌های همجنس‌گرای زن دارند

رد یا اثبات این افسانه دشوار است. زنان و مردان همجنسگرا دارای تجارب جنسی مختلفی همانند مردان و زنان دگرجنس‌خواه هستند. مردان همجنسگرا که در مناطق شهری زندگی می‌کنند، به داشتن شرکای جنسی قابل توجه مشهور هستند. اما به هر حال مردان همجنسگرا در همه‌ی انواع روابط شرکت می‌کنند.

زوج‌های همجنسگرای زن نیز ممکن است تعاریف مختلفی درباره آنچه که برای آنها به معنی رابطه‌ی جنسی است داشته باشند. برخی از زنان همجنسگرا از اسباب‌بازی‌های جنسی برای نفوذ بیشتر در رابطه‌ی جنسی استفاده می‌کنند. سایر زوج‌های همجنسگرای زن، رابطه‌ی جنسی را به‌عنوان خودارضایی دوطرفه، در آغوش گرفتن و بوسیدن مطرح کرده‌اند.

مردان نسبت به زنان کمتر رمانتیک هستند

همانطور که توسط مدل چهار مرحله‌ای مسترز و جانسون پیشنهاد شده است، تحریک و هیجان جنسی برای هر کسی متفاوت است. منابع برانگیختگی نیز می‌تواند به شدت از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. هنجارهای جنسی و تابوها، اغلب شیوه‌ای که مردان و زنان از رابطه‌ی جنسی لذت می‌برند را شکل داده و می‌توانند بر نحوه گزارش آنها در نظرسنجی‌ها و برآوردها تأثیر بگذارند. این امر اثبات علمی اینکه مردان از لحاظ بیولوژیکی به سمت برانگیختگی رمانتیک، میل و رغبتی ندارند را دشوار می‌سازد.

نیروی جنسی و مغز

نیروی جنسی معمولاً به عنوان میل جنسی یا شهوت توصیف می‌شود. هیچگونه اندازه‌گیری عددی برای سنجش میل جنسی وجود ندارد. در عوض، نیروهای محرکه جنسی در شرایط مربوطه قابل درک می‌شوند. به عنوان مثال، میل جنسی پایین به معنای کاهش علاقه یا میل در رابطه جنسی است.

میل جنسی مرد در دو ناحیه از مغز ساکن است: قشر مغزی و سیستم لیمبیک. این دو قسمت از مغز برای نیرو محرکه جنسی مرد و عملکرد جنسی مرد حیاتی است. آنها واقعاً مهم هستند، زیرا یک مرد می‌تواند به وسیله‌ی آن، با فکر کردن یا دیدن یک تجربه جنسی در عالم رویا به سادگی یک ارگاسم داشته باشد.

قشر مغزی ماده‌ای خاکستری است که لایه بیرونی مغز را تشکیل می‌دهد. این بخشی از مغز شما است که مسئول عملکرد برتر از قبیل برنامه‌ریزی و تفکر در شما می‌باشد. این شامل تفکر درباره جنس نیز می‌شود. هنگامی که شما تحریک می‌شوید، سیگنال‌هایی که در قشر مغزی ایجاد می‌شود می‌توانند با سایر قسمت‌های مغز و اعصاب ارتباط برقرار کنند. بعضی از این عصب‌ها ضربان قلب شما را افزایش داده و جریان خون را به اندام‌های تناسلی شما می‌رسانند. آنها همچنین فرایندی را سبب می‌شوند که نعوظ را ایجاد می‌کند.

سیستم لیمبیک شامل چندین بخش است: هیپوکامپ، هیپوتالاموس، آمیگدال و غیره. این قسمت‌ها با احساسات، انگیزه و نیروهای محرکه جنسی رابطه دارند. محققان دانشگاه اِموری دریافتند که دیدن تصاویری که باعث برانگیختگی جنسی می‌شود، بخش آمیگدال در مردان را بیشتر از زنان فعال می‌کند. با این حال، بخش‌های زیادی از مغز درگیر پاسخ جنسی هستند، بنابراین این یافته لزوما به این معنی نیست که مردان بسیار راحت‌تر از زنان برانگیخته می‌شوند.

تستوسترون

تستوسترون، هورمونی است که بیشتر در ارتباط با نیروی جنسی مرد قرار دارد. تستوسترون به‌طور عمده در بیضه‌ها تولید می‌شود و نقش مهمی در برخی از عملکردهای بدن دارد، از جمله:

  • توسعه ارگان‌های جنسی مرد
  • رشد موی بدن
  • توده استخوانی و رشد عضلانی
  • بم شدن صدا در دوران بلوغ
  • تولید اسپرم
  • تولید گلبول‌های قرمز

سطوح پایین تستوسترون اغلب با کم بودن میل جنسی گره خورده است. سطوح تستوسترون در صبح، بالا و در شب کم می‌شود. در طول عمر انسان، سطح تستوسترون در نوجوانی و سنین ۱۳ تا ۱۹ سالگی در بالاترین میزان خود قرار دارد، پس از آن سطح تستوسترون به آرامی شروع به کاهش می‌کند.

از دست دادن میل جنسی

نیروی جنسی مرد می‌تواند با افزایش سن کاهش یابد. اما گاهی اوقات از دست دادن میل جنسی به یک وضعیت اساسی گره خورده است. موارد زیر می‌تواند باعث کاهش نیرو محرکه جنسی مرد شود:

استرس یا افسردگی. اگر در معرض مشکلات مربوط به سلامت روان هستید، با پزشک خود صحبت کنید.

پزشک ممکن است دارو تجویز کند یا روان‌درمانی را به شما پیشنهاد دهد.

اختلالات غدد درون‌ریز. اختلال غدد درون‌ریز ممکن است باعث کاهش هورمون جنسی مردانه شود.

سطح پایین تستوسترون. بعضی از شرایط پزشکی مانند آپنه خواب، می‌تواند باعث کاهش سطح تستوسترون شود که این امر نیز می‌تواند منجر به کاهش نیروی محرکه جنسی شما شود.

بعضی از داروها. بعضی از داروها می‌توانند میل جنسی شما را تحت‌تاثیر قرار دهند. به عنوان مثال، برخی داروهای ضد افسردگی، آنتی هیستامین‌ها و حتی داروهای فشار خون می‌توانند نعوظ را مختل کنند. ممکن است پزشک شما یک داروی جایگزین را پیشنهاد کند.

فشار خون بالا. آسیب به سیستم عروقی می‌تواند به توانایی انسان برای رسیدن یا حفظ نعوظ آسیب وارد کند.

دیابت. همانند فشار خون بالا، دیابت نیز می‌تواند به سیستم عروقی انسان آسیب برساند و بر توانایی او در حفظ نعوظ تاثیر بگذارد.

فقط خود شما می‌توانید آنچه که برای نیروی محرکه جنسی شما عادی است را مورد ارزیابی و سنجش قرار دهید. اگر دچار تغییرات در میل جنسی خود شدید، با پزشک خود مشورت کنید. گاهی اوقات ممکن است دشوار باشد که با کسی درباره امیال جنسی خود صحبت کنید، اما ممکن است یک پزشک متخصص بتواند به شما کمک کند.

چشم‌انداز نیروی جنسی مرد

آیا نیروی جنسی مرد هرگز از بین نمی‌رود؟ برای بسیاری از مردان، میل جنسی هرگز به طور کامل ناپدید نمی‌شود. اما برای اکثر مردان، میل جنسی قطعا در طول زمان تغییر خواهد کرد. شیوه‌ی عشق ورزیدن و لذت بردن از رابطه جنسی در طول زمان تغییر می‌کند و در نتیجه حالت تناوبی و نوسان‌گونه خواهد داشت. اما رابطه‌ی جنسی و صمیمیت می‌تواند بخش لذت‌بخشی از پیری باشد.

منبع:

https://www.healthline.com

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. سلام جناب دکتر
    برای کسی که اغماری کار میکنه (3 هفته کار – یه هفته استراحت) با وجود عدم تحریکات (محیط کاملن کاری و مردونه) باز هم امکان تماشای پورن و تحریک و خودارضایی وجود داره – لطفا مقاله ای بنویسید که این احساس منفی (گناه خودارضایی) رو نقد کنه، واقعا 2 یا سه بار در ماه مشکلی از بابت سلامتی پیش نمیاره – و خیلی بهتره از خیانت یا ارتباط ساعتی که هم به خونواده آسیب میزنه هم از لحاظ بهداشتی مشکل داره – متاسفانه زنها معمولا همکاری نمیکنند (به دلایل فرهنگی و یا این فکر اشتباه که موقعیتش رو ندارن) که مرد از طریق تماس تصویری بتونه با همسر یا شریک جنسیش ارتباط بگیره که به مراتب بهتر از تماشای پورن (که تاثیر بدی رو ذهن داره)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا