نقش های اجتماعی- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

نقش های اجتماعی

Author : Psychological Website

راه­‌های بسیاری وجود دارد که مردم می‌توانند به وسیله‌­ی آن بر رفتار ما تأثیر بگذارند، اما شاید یکی از مهمترین موارد این باشد که حضور دیگران انتظاراتی را به وجود می‌آورد.

ما انتظار نداریم مردم به طور تصادفی رفتار کنند، بلکه آنها رفتار خاصی در موقعیت­‌های خاص دارند. هر موقعیت اجتماعی، مجموعه خاصی از انتظارات خود را در مورد شیوه «مناسب» رفتاری ارائه می‌دهد. چنین انتظاراتی می‌­تواند از گروهی به گروه دیگر متفاوت باشد. یکی از راه­‌هایی که این انتظارات را آشکار می­‌سازد این است که ما به نقش­‌هایی که مردم در جامعه بازی می‌کنند نگاه کنیم؛ یعنی نقش های اجتماعی.

نقش های اجتماعی بخش‌­هایی هستند که مردم به عنوان اعضای یک گروه اجتماعی آنها را ایفا می‌کنند. با هر نقش اجتماعی که شما اتخاذ می‌کنید، رفتار شما تغییر می‌کند تا در نهایت بتواند به انتظاراتی که شما و دیگران از آن نقش دارید برسد. به گفته ویلیام شکسپیر: تمام جهان یک صحنه­‌ی نمایش است و تمام مردان و زنان صرفا بازیگران آن هستند: آنها روزی وارد و روزی از آن خارج می­‌شوند و یک انسان در زمان خودش، نقش­‌های بسیاری را ایفا می کند.

این جملات شکسپیر، نقش اجتماعی را به تصویر می­‌کشد. به این فکر کنید که شما در روز چند نقش را بازی می­‌کنید، مثلاً پسر، دختر، خواهر، برادر، دانش‌آموز، کارگر، دوست و غیره. هر نقش اجتماعی رفتارهای مورد انتظار خاص خود را دارد که هنجار نامیده می­‌شود.

هنجارهای اجتماعی

هنجارهای اجتماعی، قوانین نانوشته درباره نحوه رفتار می‌­باشند. این هنجارها، به ما یک ایده پیشنهادی از نحوه رفتار در یک گروه اجتماعی یا فرهنگ خاص را ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، ما انتظار داریم دانش‌آموزان به موقع درس خود را خوانده و کارشان را کامل کنند.

ایده هنجارها، کلیدی برای فهم نفوذ اجتماعی به طور کلی و همنوایی و انطباق به طور خاص است. هنجارهای اجتماعی استانداردهای پذیرفته شده در رفتار گروه­‌های اجتماعی است. این گروه‌ها از محدوده­ ی گروه‌های دوستی و کار تا گروه‌های ملی متغیر می‌باشد. رفتارهایی که این هنجارها را برآورده می‌کند، انطباق یا همنوایی نامیده می‌شود. بسیاری از نقش­‌ها و هنجارها، راه‌­های قدرتمندی برای فهمیدن و پیش‌بینی آنچه که مردم انجام می دهند می­‌باشند.

مطالعه کنید:  روانشناسی موافقت یا پذیرش

برای هر گروه اجتماعی، هنجارها رویکرد­های رفتاری خاصی را تعریف می­‌کنند. برای مثال، دانش‌آموزان، همسایگان و بیماران حاضر در بیمارستان، همه از هنجارهای حاکم بر رفتار در آن موقعیت­‌ها آگاه هستند. همانطور که افراد از یک گروه به سمت گروه دیگر حرکت می‌کند، رفتار آنها نیز بر اساس این حرکت و جابجایی تغییر می‌کند.

مقررات نظم را در جامعه فراهم می­‌آورد. دشوار است که ببینیم چگونه جامعه انسانی می‌تواند بدون هنجارهای اجتماعی عمل کند. انسان‌ها نیازمند هنجارهایی هستند تا بوسیله­‌ی آن رفتار خود را در جهت برقراری نظم و پیش‌بینی در روابط اجتماعی و درک و فهم اقدامات یکدیگر هدایت و راهنمایی کنند. اینها برخی از دلایلی هستند که نشان می­‌دهد چرا اغلب اوقات، بیشتر مردم باید با هنجارهای اجتماعی مطابقت یابند.

نتیجه

فشار قابل‌توجهی برای انطباق و همنوا شدن با نقش‌های اجتماعی وجود دارد. نقش های اجتماعی نمونه­‌ای از تأثیر اجتماعی را به طور کلی و انطباق با آن را به طور خاص ارائه می‌دهند. بسیاری از ما در اغلب اوقات، با دستورالعمل­‌های ارائه شده از سوی نقش‌­هایی که انجام می­‌دهیم، مطابقت می­‌یابیم.

ما با انتظارات دیگران مطابقت می­‌یابیم. ما به تأیید دیگران در زمانی که که نقش‌­هایمان را خوب بازی می‌کنیم و به نارضایتی آنها در زمانی که نقش‌هایمان را بد بازی می‌کنیم واکنش نشان می­‌دهیم. اما این همنوایی تا کجا پیش خواهد رفت. آزمایش زندان استانفورد زیمباردو، نشان‌دهنده قدرت نقش های اجتماعی در رابطه با انطباق و همنوایی است.

منبع:

https://www.simplypsychology.org/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]
اشتراک گذاری

نویسنده : گروه وب سایت تخصصی روانشناسی، آبان ۹۷.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

تعصب و تبعیض- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

تعصب و تبعیض

تعصب و تبعیض: تعصب یک نگرش غیرمنصفانه یا نادرست (معمولاً منفی) نسبت به یک فرد است که صرفاً بر اساس ...

انجمن پرسش و پاسخ کلیک کنید
+
اولین قرار داد ملاقات