خانه » روانشناسی رابطه » روابط زناشویی » معیارهای انتخاب همسر
معیارهای انتخاب همسر

معیارهای انتخاب همسر

Author : Mania Khajeh

آیا تاکنون به معیارهای انتخاب همسر مناسب فکر کرده‌اید؟ چه ملاک‌هایی برای انتخاب همسر مناسب دارید؟ آیا معیارهای انتخاب همسر برای شما آنچنان روشن و واضح می‌باشد که راهگشای شما در انتخاب‌تان باشد؟

شما یکدیگر را در یک اتاق دیده‌اید، جذبه شوق را احساس کرده‌اید، فرمون‌ها (مواد شیمیایی که از بدن ترشح می شود و باعث ایجاد باسخ در دیگر اعضای گروه می شود. فرمون‌های جنسی بواسطه کدهای اطلاعاتی که در خود دارند باعث جذب یا دفع جنس مخالف می شوند) همدیگر را پیدا کرده‌اند و مواد شیمیایی مغزتان شروع به فوران کرده‌اند. شما به هم نزدیک شده‌اید و او، بو و حس خوبی در نظر شما دارد. به‌عبارت ساده، او از لحاظ فیزیکی برای شما جذاب است. شما با او قرار می‌گذارید و ارتباط برقرار می‌کنید و الان صبح روز بعد (هفته یا ماه بعد) است، در حالیکه هردو نفر بهترین رفتارها را داشته‌اند. ولی سوال همچنان به‌جای خودش باقی است، آیا او کسی بیشتر از یک ارتباط زودگذر است و آیا معیارهای انتخاب همسر در جذب شدن شما نقشی داشته است؟

این سوال بسیار مهمی است، اما برای اینکه به درستی به آن نظر کنید بهتر است تا زمانی که در ملافه تختتان گیر افتاده‌اید، تصمیمی درباره آن نگیرید- وقتی اکسی توسین، تستسترون و دوپامین موج می‌زند. اکسی توسین، هورمون پیوند و دلبستگی، در هنگام ارگاسم آزاد می‌شود و توانایی شما را در تصمیم درست مختل می‌کند. حتی احساسات غیر ارگاسمیک هم باعث آزاد شدن اکسی‌توسین می‌شود (مانند دست طرف مقابل را لمس کردن). اکسی‌توسین باعث احساس خوب در شما است، اما اشکال اینجاست که نه تنها قضاوت فرد را از بین می‌برد، بلکه پاسخ‌های ترس را نیز می‌تواند در مغز تعطیل کند.

اکسی‌توسین قدرت آن را دارد تا باعث تصمیماتی شود که نه تنها به کیف پولتان آسیب برساند، بلکه به قلبتان هم صدمه بزند. وقتی شما در مرحله جذب هستید (عشق، شهوت یا هر چیزی که شما آن را می‌نامید)، ابشاری از هورمون‌ها را تجربه می‌کنید که مرحله‌ای را ایجاد می‌کنند که ما آن را شیدایی می‌نامیم.

شیدایی این باور را در شما ایجاد می‌کند که شما دارید منطقی فکر می‌کنید، در حالیکه اینطور نیست. بنابراین وقتی دارید تصمیم می‌گیرید که آیا او کسی بیشتر از یک رابطه زودگذر است، باید مطمئن شوید که این افکارتان است که شما را کنترل می‌کند و نه گیرنده‌های اکسی‌توسین که امیگدال را پر کرده‌اند و باعث شده‌اند بی‌کله باشید. اگر مغز شما شروع به توجیه رفتارهای غیرمناسب شخصی که به او مجذوب شده‌اید، می‌کند؛ ما می‌خواهیم یک رازی را با شما در میان بگذاریم: مردم تغییر نمی‌کنند. درسته! اینکه آنها چه کسی هستند و با دیگران چگونه برخورد می‌کنند، تغییر نمی‌کند. این، هم درباره مردان صادق است و هم زنان. به همین خاطر به پرچم‌های قرمز اطراف او توجه کنید، چیزهایی که به‌خاطر شیدایی خود نادیده می‌گیرید.

معیارهای انتخاب همسر مناسب از دیدگاه روانشناسان

ببینید یار شما چگونه با حیوان خانگی، دوستان و خانواده خود رفتار می‌کند. این ایده خوبی به شما می‌دهد که او در ارتباط با شما چگونه رفتار خواهد کرد. یک گام به عقب برگردید و به او به‌عنوان یک موضوع نگاه کنید. آیا مهربان است؟ آیا مودب است؟ آیا صبور است؟ آیا دلسوز و ملاحظه‌کار است و یا آنکه خودمحور است؟ آگاهی از ویژگی‌های حقیقی او یعنی آگاهی از قلب، ذهن و جسم او. آیا به او اعتماد می‌کنید؟ آیا در تعامل با او احساس راحتی می‌کنید؟ آیا می‌توانید با همدیگر به‌راحتی بخندید؟ آیا حس شوخ‌طبعی او را می‌گیرید؟ آیا او حس شوخ‌طبعی شما را می‌گیرد؟ اگر به اندازه کافی او را خوب نمی‌شناسید تا بتوانید به این سوالات پاسخ بگویید، یا اگر او را درک نمی‌کنید، آینده‌ی رابطه شما با او می‌تواند پیچیده باشد، حقیقتاً پیچیده.

معیارهای انتخاب همسر را در سه حوزه زیر می‌توان خلاصه کرد:

قلب: تلاش کنید بفهمید که آیا او مهربان است یا آنکه درباره همه دوستان و خانواده‌اش در همه وقت شاکی است. اگر چیز منفی رخ می‌دهد، آیا او دیگران را سرزنش می‌کند؟ آیا او هیچ مسئولیتی را در قبال خرابی رابطه با دوستان و خانواده‌اش می‌پذیرد؟ آیا او در روابط دیگرش صادق است و یا آنکه دروغ می‌گوید و توجیه می‌کند؟ آیا وفادار است؟ آیا راز نگهدار است و یا پس از آنکه کسی مطلبی به او گفت، سریعاً شروع به شایعه پراکنی می‌کند؟ به‌خاطر داشته باشید، ویژگی‌های اساسی مردم تغییر نمی‌کند. اگر او ارزشی برای اعتماد و وفاداری نسبت به نزدیکان خودش قائل نیست، برای شما هم این ارزش را قائل نخواهد شد. روشنفکر است یا متعصب؟ وظیفه‌شناس است (به قول خود وفا می‌کند و نسبت به تعهداتش پایبند است)؟ آیا فردی سازش‌جو است و یا آنکه دیگران را تحریک می‌کند و آتش‌بیار معرکه است و همه را به جان هم می‌اندازد؟ آیا روان‌نژند است؟ واژه تکنیکی روان‌نژند در حقیقت دو سبک شناختی ممکن را در بر می‌گیرد: ۱. او احتمال وقایع منفی را در همه جا می‌بیند، بنابراین به هر موقعیت جدیدی با انتظار فاجعه کامل نزدیک می‌شود، و یا ۲. او یک واقعه منفی کوچک را بی‌وقفه در ذهن خود نشخوار می‌کند.

ذهن: آیا ذهن و عملش با یکدیگر هماهنگ هستند؟ آیا او آنچه را که می‌گوید قصد انجام آن را دارد، پیگیری می‌کند؟ آیا به شما اعتماد دارد یا مظنون است؟ آیا می‌گوید به شما اعتماد دارد، ولی به گوشی شما سرک می‌کشد و در مورد جایی که شما بوده‌اید از شما بازجویی می‌کند؟ آیا دوستان شما را می‌پذیرد یا آنکه بر روی هر کدام عیبی می‌گذارد؟ آیا همه جا را برای خواندن ایمیل شما زیر و رو می‌کند و یا درباره زنی که بخشی از شبکه ارتباط اجتماعی شما است پرس و جو می‌کند؟ آیا او بی‌وقفه، بدون آنکه منتظر پاسخ شما باشد، برایتان پیامک ارسال می‌کند؟ با فرض اینکه شما او را به بازی نمی‌گیرید و بهانه‌ای برای خیالاتی شدن به او نمی‌دهید، همه این چیزها پرچم قرمز است. دقت کنید.

جسم: آیا جاذبه جنسی وجود دارد؟ آری، خوب است که بحث‌های عقلانی و کمی شوخ‌طبعی بین شما وجود دارد، اما اگر جذابیتی بین شما نیست، احتمال آنکه در آینده به‌طور معجزه‌آسایی بحث منطقی بین شما به‌وجود بیاید، وجود ندارد. اینجا موضوع شیدایی است که پیشتر به آن اشاره کردیم و بسیار گزینشی عمل می‌کند. هر کسی هورمون‌های حس خوب را در شما راه نخواهد انداخت. شما نیز هورمون‌های مغز هر دختری را که می‌بینید، تحریک نمی‌کنید. اگر این اتفاق در ابتدای رابطه نیفتد، بعداً ایجاد نخواهد شد. زمان و انرژی خودتان را از دست ندهید. بیولوژی فاکتور قدرتمندی است که نمی‌توانید آن را دستکاری کنید. ممکن است شخصی برای مدتی کوتاه تنهایی شما را پر کند، اما اگر شما به‌شدت مجذوب یکدیگر نشده باشید، رضایت در شما ایجاد نخواهد شد.

مهمترین سوالی که باید از زنی که با او قرار ملاقات می‌گذارید و یا با او در ارتباط هستید، بپرسید، عبارت است از: بودن با او چه احساسی در شما ایجاد می‌کند؟ آیا یک حس راحتی در ارتباط و شادی وجود دارد که باعث شود شما حس کنید در خانه هستید؟ آیا احساس انرژی و شادی می‌کنید؟ آیا قادر هستید بی‌وقفه گفتگو کنید و به خوبی ارتباط برقرار کنید؟ آیا ارزش‌های مشترکی دارید؟ آیا می‌خواهید همه چیز را درباره او بدانید و او را با دوستان و خانواده خود آشنا کنید؟ آیا او احساس خوبی از خودتان به شما می‌دهد؟ آیا او قهرمان درون شما را بیرون می‌آورد؟

بنابراین معیارهای انتخاب همسر را در توجه به فیزیولوژی، قلب و ذهن او باید بیابید. اگر جسم، قلب و ذهن شما در هماهنگی با جسم، قلب و ذهن او است، پس شانس زیادی دارید که او کسی بیش از یک ارتباط کوتاه‌مدت باشد.

منبع:

جان گاتمن (۱۳۹۶). اسرار دلربایی. مترجم: دکتر کامیار سنایی، مانیا خواجه. ناشر: نشر نسل نواندیش.

اشتراک گذاری

نویسنده : مانیا خواجه، فروردین ۹۷.

درباره مدیریت سایت

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

بحران ۳۰ سالگی- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

بحران ۳۰ سالگی

بحران ۳۰ سالگی درک چالش‌های اولیه­ ۳۰ سالگیِ شما، می‌تواند به شما در مسیریابی طی این دوران کمک نماید. تحقیقات در مورد سیر تکاملی بزرگسالان ...