روانشناسی

طالع بینی چیست

5/5 - (1 امتیاز)

طالع بینی چیست؟

طالع بینی موافقان و مخافان سرسختی دارد. از سویی گروهی از افراد آن را خرافات و دوز و کلک می‌دانند و از سویی دیگر افرادی وجود دارند که اعتقادی راسخ به طالع بینی دارند و بر اساس آن زندگی خود را شکل داده و وقایع زندگی خود را بر اساس پیشگویی‌های آن بنا می‌نهند.

باور بر آن است که طالع‌بینی هنری باستانی برای بهبود زندگی انسان بر روی زمین می‌باشد. واژه طالع‌بینی در زبان لاتین از دو واژه ستاره و خرد ساخته شده است.

طالع بینی بر اساس اصول و قوانین ادراک شده از ستاره‌ها و سیاره‌ها بنا شده است. کهکشان ما مملو از انرژی‌های فریبنده می‌باشد. طالع‌بینی تنها عبارت از باور به چیزی نیست. طالع بینی عبارت است از ترکیب علم، جادوگری، شهود، ریاضیات و سمبول‌ها. تمرکز آن بر روی سیاره‌ها در آسمان و فصول می‌باشد. آنها تا حدی واقعی هستند که می‌توان حرکات آنها را به‌صورت علمی پیش‌بینی کرد.

طالع‌بینی همچنین می‌تواند وقایع را در آینده به‌طور دقیق و با جزییات پیش‌بینی کند. بر این اساس می‌توانیم تغییراتی در زندگی‌مان ایجاد کنیم. به زبان ساده‌تر، طالع بینی باوری است مبنی بر آنکه مکان و موقعیت ستاره‌ها و سیارات بر روی خلقیات، شخصیت و محیط همه افراد با توجه به زمان تولدشان تاثیر می‌گذارد.

باید ذکر کنیم که افراد حتی با دانشی ابتدایی از طالع‌بینی نیز می‌توانند وقایع را پیش‌بینی کنند. بنابراین درستی و اعتبار طالع‌بینی، بسیار وابسته به شخص طالع‌بین می‌باشد. البته باید اذعان کنیم که قرار نیست طالع بینی برای خواسته‌های پیش پا افتاده بشری مورد استفاده قرار گیرد. بلکه طالع بینی باید برای بیداری روحانی و هدایت بشر بسوی خداوند استفاده شود.

وظیفه یک طالع‌بین آن است که فارغ از رنگ، مذهب و عقیده، طبقه، تحصیلات، فرهنگ و زبان به تفسیر حقایق بپردازد. زیرا باور بر آن است که طالع‌بینی به‌عنوان یک علم و هنر پدیده‌ای جهانی و فارغ از هرگونه تقسیم‌بندی‌های بشری می‌باشد.

بنابراین پیدا کردن راه‌حل برای مسائل جزیی و وابسته به یک گروه و فرهنگ، در واقع حرکت با یک ذهن بسته است برای درک واقعیت الهی. همانند تلاش برای رفتن در جاده خیالی برای رسیدن به شهری است که وجود خارجی ندارد.

طالع بینی در دنیای مدرن

مردم عادی معمولا تصور درستی از طالع‌بینی ندارند. شاید این امر به‌خاطر سوءاستفاده‌هایی است که برای کسب منافع مادی از طالع بینی شده است. طالع بینی نباید برای رسیدن به نیازهای مادی و این جهان مورد استفاده قرار گیرد.

مردم معمولا زمانی که به مشکلی جدی در زندگی برمی‌خورند، به‌دنبال طالع‌بین می‌گردند. آنها فکر می‌کنند ملاقات با یک طالع‌بین مشکل آنها را حل می‌کند. اما این تنها تا حدی درست می‌باشد. این در حالیست که راه‌حلی که طالع‌بین ارائه می‌دهد نمی‌تواند تمامی مشکلات جمع شده در زندگی یک فرد را حل کند.

موارد استفاده از طالع بینی

در حال حاضر طالع‌بینی تنها برای چک کردن روزانه، ماهانه و سالانه قرار گرفتن موقعیت ستاره‌ها و همچنین پیش‌بینی زمان مناسب ازدواج و یا شغل و یا حتی نوع وسیله نقلیه‌ای که باید بخریم مورد استفاده قرار می‌گیرد. سوالاتی مانند: زندگی من امسال چگونه می‌شود؟ چه زمانی موفق می‌شوم؟ آنچه انتظارش را می‌کشم چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

حتی طالع‌بینان نیز بر این امر معتقد هستند که لزوما تضمینی وجود ندارد که زندگی ما آنگونه پیش می‌رود که در طالع ما پیش‌بینی شده است. آنچه به‌عنوان سرنوشت ما پیش‌بینی شده است، همانقدر امکان وقوع دارد که ارده ما قادر است آن را تغییر بدهد. طالع بینی فقط برای پیشگویی سرنوشت ما نمی‌باشد، بلکه در عین حال برای تغییر آن نیز می‌باشد.

برای تغییر مشکلاتی که در سرنوشت و زندگی ما نوشته شده است، لازم است ما با روح خود در ارتباط قرار بگیریم. تنها با هماهنگی با روح خود است که می‌توانیم شادی را به زندگی خود در این دنیا و عالم بعد بازگردانیم.

آیا طالع بینی با علم مطابقت دارد؟

خیر. هیچ تحقیق علمی استاندارد و کنترل شده‌ای قدرت پیشگویی طالع بینی را نتوانسته است اثبات کند و در مجامع علمی از طالع‌بینی به‌عنوان شبه علم یاد می‌شود.

چه کسانی به دنبال طالع بینی می‌روند؟

با توجه به کسانی که جذب طالع بینی می‌شوند، شاید بیشتر بتوان درباره آن درک درستی پیدا کرد. افرادی معمولا جذب طالع بینی می‌شوند که نمی‌خواهند مسئولیت زندگی خویش و مسئولیت تصمیماتشان را بپذیرند. این افراد برای رهایی از احساس گناه ناشی از تصمیم اشتباه خود را به‌دست بخت و تقدیر می‌سپارند و اهمیت زیادی را برای سرنوشت از پیش تعیین‌شده قائل می‌شوند.

افراد در هنگام استیصال و ناامیدی بیشتر جذب فال و طالع‌بینی می‌شوند. زیرا به‌دنبال کسی یا چیزی هستند که برایشان تصمیم‌گیری کند و آنها را از اضطراب انتخاب برهاند.

البته باید بین فایده داشتن طالع بینی و حقیقت داشتن آن تفاوت قائل شد. بسیاری از پدیده‌های عالم ممکن است واقعیت داشته باشند، اما واقعیت داشتن آنها به‌معنای مفید بودنشان نمی‌باشد. پدیده جنگ واقعیت دارد، اما فایده‌ای برای بشریت ندارد.

بنابراین ممکن است در آینده اثبات شود که طالع‌بینی در مفهوم اصیل آن (باید تفاوت گذاشت با طالع بینی که مستمسک کلاهبرداری و کسب درآمد توسط افراد شده است) واقعیت دارد. اما همچنان باید درباره مفید بودن آن تفکر کرد. اطلاع از وقایع آینده بر فرض صحت آن آیا قدرت اراده انسان جهت تغییر سرنوشت خویش را به چالش نکشیده و او را در بند سرنوشت از پیش تعیین‌شده قرار نمی‌دهد؟

بسیاری از افراد از زمانی که طالع‌شان بد می‌شود، از آنچه قصد آن را داشته‌اند منصرف می‌شوند. به‌طور مثال، اگر شخصی قصد ادامه تحصیل داشته باشد و در طالع خود ببیند که در کنکور قبول نمی‌شود، به احتمال بسیار انگیزه خود را برای تلاش بیشتر و تغییر سرنوشت خویش از دست می‌دهد. زیرا همانگونه که گفتیم تنها افرادی سراغ طالع‌بینی و فال می‌روند که می‌خواهند از مسئولیت خویش شانه خالی کنند. فردی که باور دارد اراده خود او است که سرنوشتش را رقم می‌زند، خود را به‌دست طالع‌بینی نمی‌سپارد. چنین فردی علاقه‌ای به پیش‌بینی آینده خویش ندارد. زیرا باور دارد اوست که آینده را رقم می‌زند و نه حرکات ستاره‌ها و سیارات در آسمان.

منبع:

https://astrolifescience.com/about-us__trashed/what-is-astrology/

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا