روانشناسی

مردم شخصیت افراد زیبا را دقیق‌تر مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

مقدمه

بر اساس یافته‌های دانشگاه بریتیش کلمبیا، مردم ویژگی‌های شخصیتی کسانی که از نظر ظاهری جذاب هستند را (شخصیت افراد زیبا )، در برخوردهای کوتاه بهتر از افراد دیگر ارزیابی می‌کنند. به‌عبارت ساده‌تر، آنها را دارای خصوصیات شخصیتی بهتر دانسته و ارزیابی دقیق‌تری از آنها به‌عمل می‌آورند.

همانطور که تحقیقات پیشین نشان دادند مردم انسان‌های جذاب را در مقایسه با دیگران باهوش‌تر، مهربان‌تر و بالیاقت‌تر می‌دانند. این تحقیق نیز که در مجله‌ی علمی روانشناسی ماه دسامبر منتشر شد، یافته‌های قبلی را تایید کرد. و بیان می‌کند مردم به افراد جذاب توجه بیشتری دارند. پروفسور جرمی بیسنز از دپارتمان روانشناسی UBC، دانشجوی دکترای لارن هومن و دانشجوی دوره لیسانس دانشگاه ژنوویه لورنزو تصمیم گرفتند ارزیابی کنند که آیا جذابیت‌های فردی بر توانایی دیگران برای ارزیابی دقیق ویژگی‌های شخصیتی آنها تأثیر دارد یا خیر؟

بدین منظور، ۷۵ زن و مرد در گروه‌های ۵ تا ۱۱ نفری قرار دادند تا مکالمه‌ی یک‌به‌یک سه‌دقیقه‌ای باهمدیگر داشته‌باشند. شرکت‌کنندگان پس از هر مکالمه، هم‌گروهی خود را از لحاظ جذابیت‌های فیزیکی و همینطور پنج ویژگی شخصیتی زیر مورد ارزیابی قرار دادند:

  • گشودگی (پذیرا بودن)
  • با وجدان (مسئولیت‌پذیر)
  • برون‌گرا (صمیمی و گرم)
  • سازش‌کار
  • نوروتیک بودن (عصبیت)

همچنین شرکت‌کنندگان شخصیت خود را نیز مورد ارزیابی قرار دادند.

شخصیت افراد زیبا- دکتر کامیار سنایی روانشناس

جرمی بیسنز اظهار داشت: محققان توانستند با مقایسه‌ی امتیازاتی که شرکت‌کنندگان به ویژگی‌های شخصیتی اشخاص دیگر دادند و همچنین نحوه ارزیابی که این افراد از ویژگی‌های خود داشتند، صحت احساس آنها را ارزیابی کنند. او افزود: مراحل برای کنترل سوگیری مثبت که ممکن بود در ارزیابی شخصی اتفاق بیفتد، کنترل می‌شدند. تعجبی ندارد! شرکت‌کنندگان در مجموع نسبت به افراد جذاب، گرایش مثبت بیشتری داشتند. اما آنها ترتیب ویژگی‌های شخصیتی شرکت کننده‌های جذاب را نیز دقیقتر ارزیابی کردند. شرکت‌کنندگان در مورد جذابیت افراد تقریباً با یکدیگر هم‌رأی بودند. اما حتی در مواردی‌که آنها با یکدیگر توافق‌نداشتند نیز در شناسایی شخصیت افرادی‌که به‌نظر خودشان جذاب‌می‌آمد، بسیار دقیق‌تر عمل می‌کردند.

ارزیابی شخصیت افراد زیبا توسط جرمی بیسنز

جرمی بیسنز ارزیابی شخصیت افراد زیبا را در نظر مردم اینگونه توضیح می‌دهد :

برای مثال، اگر باربارا در نظر مردم زیبا و در عین حال منظم و تا حدودی بخشنده باشد؛ مردم او را بیشتر از اندازه‌ی واقعی‌اش منظم و بخشنده خواهند دانست. علی‌رغم این سوگیری، این تحقیق نشان می‌دهد افراد می‌توانند ترتیب ویژگی‌های شخصیتی باربارا را نسبت به افرادی که در مقایسه با باربارا کمتر به نظرشان جذاب می‌رسد، درست‌تر متوجه شوند. به زبان ساده، یعنی مردم می‌فهمند ویژگی منظم بودن در باربارا بیشتر از سخاوتمندی او است.

نتیجه‌گیری که از این تحقیق می‌شود آن است که به گفته محققان، افراد به دلایل بسیاری از جمله کنجکاوی، علاقه‌ی عاشقانه یا تمایل به دوستی یا موقعیت اجتماعی، توجه بیشتری به افراد زیبا دارند. جرمی بیسنز با اشاره به این که این مطالعه بر روی اولین برداشت‌های افراد از ویژگی‌های شخصیتی دیگران در موقعیت‌های اجتماعی مانند میهمانی‌ها متمرکز بود، اظهار داشت: «ما نه تنها کتاب‌ها را با جلدهایشان مورد قضاوت قرار می‌دهیم، بلکه کتاب‌هایی را می‌خوانیم که جلدهای زیباتری نسبت به بقیه داشته باشند.»

در نتیجه این تحقیق مردم به شخصیت افراد زیبا دقت بیشتری می‌کنند. پس مواظب رفتارهای خود باشید!

منبع:

وبسایت psychlens.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا