خانه » روانشناسی » درمان روان‌شناختی » شناخت درمانی » عزت نفس » رمز و راز رسیدن به رشد فردی: تداوم در کار
تداوم در کار

رمز و راز رسیدن به رشد فردی: تداوم در کار

Author : Dr. Kamyar Sanaie

دلیل رشد فردی، شانس و استعداد نیست؛ بلکه تداوم در کار است.

دنیا از آدم‌های حرفه‌ای و بااستعداد پُر است. بیشتر آنها باهوش، خلاق و خوش‌تیپ و جذاب هستند. شما ممکن است از خودتان بپرسید چرا شبیه آنها نیستید.

اگر این سوال برای شما هم پیش آمده، بهتر است که دیگر به دیگران توجه نکنید. در عوض، شروع به رشد هویت و فردیت‌تان کنید. شما می‌توانید بهتر از دیگران باشید. فقط به یک چیز احتیاج دارید و آن استمرار و پیگیری و تداوم در کار هایتان است.

دنیا به این که شما چه کسی هستید، اهل کجایید یا کجا می‌خواهید بروید، کاری ندارد. فقط منتظر شما در خط پایان است. اما کار ساده‌ای نیست. البته احتمالاً رسیدن به خط پایان کار راحتی نیست. مشکلات زندگی در طول مسیر می‌خواهند شما را به زانو درآورند.

مهمترین کار شما این است که به هرآنچه انجام می‌دهید، متعهد باشید. تعهد باعث می‌شود که حتی در لحظه‌های ناامیدی، کارتان را ادامه دهید.

افرادی که به رشد فردی می‌رسند، در یک چیز مشترکند. آنها می‌توانند حتی زمانی که پیروزی به‌نظر غیرممکن می‌رسد، محکم و استوار باشند. ویل اسمیت، هنرپیشه موفق هالیوود، رازهای موفقیتش را اینطور می‌گوید: تنها چیزی که به وضوح متوجه شدم در مورد من متفاوت است این است که از مردن روی تردمیل نمی‌ترسم! شما ممکن است از من بااستعدادتر، باهوش‌تر و یا جذاب‌تر باشید. اما اگر با هم روی تردمیل برویم، دو اتفاق خواهد افتاد: یا شما اول پیاده می‌شوید یا اینکه من می‌میرم.

اگر تداوم و استمرار کلید رشد شخصی است، چرا خیلی‌ها موفق نیستند. این فرمول را نمی‌دانند؟ البته که می‌دانند. مشکل این است که نمی‌خواهند برای انجام کارشان فداکاری کنند.

آنهایی هم که تلاش می‌کنند، فقط چند نفرشان در کارشان تداوم دارند. به این دلیل است که فقط یک درصد جمعیت، افراد موفقی هستند. به گفته تاد بریسون: «موفقیت از تلاش مداوم به‌دست می‌آید» (کلمه کلیدی در این جمله تلاش نیست، بلکه تداوم است).

استمرار در کارها چه در مدرسه و چه در زندگی روزمره، کلید اصلی موفقیت است. دانش‌آموزانی که مستمر و پیگیر تلاش می‌کنند، بیشتر از کسانی که این ویژگی را ندارند به موفقیت‌های تحصیلی دست پیدا می‌کنند.

استمرار و تداوم در کار و تجارت، امری حیاتی‌ست. کسانی‌که در کارشان استمرار دارند، سریعتر از همکارانشان موفق می‌شوند. افرادی که اغلب دست از کار می‌کشند، کسانی هستند که به کارشان تعهد ندارند.

استمرار در کارها باعث رشد شما می‌شود.

دست یافتن به رشد فردی می‌تواند کمی مشکل باشد. احتیاج به تلاش زیاد، تمرکز و فداکاری دارد. اما می‌توانید آن را به‌دست آورید و یک آدم خودساخته شوید.

خیلی به هوش و استعداد خود متکی نباشید، همیشه قابل اعتماد نیستند. و یا اگر باهوش و بااستعداد نیستید، ناامید نشوید. همیشه می‌توانید تصمیم بگیرید که فردی بااستعداد باشید.

جف گوینز می‌گوید: «فقط به استعداد خود متکی نباشید. باید به آن افتخار کنید. و اگر هم آنقدرها هم بااستعداد نیستید خبر خوبی برایتان دارم: می‌توانید بهتر شوید».

مثل هر چیز دیگه‌ای، رشد فردی‌تان را می‌توانید افزایش دهید. تداوم و استمرار می‌تواند کمک کند که آن را به‌دست بیاورید. تمام شک‌ها و تنبلی‌ها را دور بریزید. کارهایی که برای هدف‌تان لازم است، انجام دهید.

بیشتر افرادی که تلاششان را ادامه نمی‌دهند، نمی‌دانند که موفقیت به یکباره اتفاق نمی‌افتد؛ بلکه به تلاش زیاد، عرق ریختن، صبوری، تواضع و تعهد همیشگی احتیاج دارد.

وینستون چرچیل می‌گوید: «موفقیت قطعی نیست، شکست هم سرنوشت ما نیست، تنها شجاعت ادامه دادن است که تعیین کننده است.»

بنابراین اگر هدفتان رشد فردی است، باید بهایش را بپردازید. اهدافتان را رها نکنید، همیشه به‌دنبال آنها باشید (باید اینقدر به این در بکوبید تا باز شود). بعضی‌ها فقط یکبار تلاش می‌کنند و بعد رهایش می‌کنند. اگر واقعاً می‌خواهید موفق شوید و به رشد فردی دست پیدا کنید، لطفاً در کارتان سماجت کنید و ثابت قدم باشید. خیلی به آن نزدیک هستید. نزدیکتر از آنچه فکر می‌کنید.

منبع:

وبسایت psychlens.com.

اشتراک گذاری

نویسنده : دکتر کامیار سنایی، مهر ۹۶.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

استعداد- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

جنگ استعدادها و جنگ بر سر استعدادها

جَنگ استعدادها و جَنگ بر سر استعدادها! مقدمه دو پدیده جنگ استعداد (Talents War) و جنگ برای استعدادها (War for Talents) پدیده‌هایی جدید هستند که ...