اختلال وسواس فکری و عملی

درمان اختلال وسواس با استفاده از مواد طبیعی

امتیاز

درمان اختلال وسواس فکری عملی

۱۱ نمونه از بهترین درمان‌های طبیعی برای اختلال وسواس فکری عملی

اختلال وسواس فکری عملی چیست؟

اختلال وسواس فکری عملی (OCD)، یک بیماری روانی است که شامل انواع وسواس‌ها و اجبارها، اقدامات ناراحت‌کننده و افکار تکراری می‌شود که نیاز به درمان اختلال وسواس را ضروری می‌سازد. همچنین انجام کارهای معمول برای فرد مبتلا به OCD می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.

معمولاً فرد مبتلا به OCD:

 • افکار، تصاویر یا اجبارهایی دارد که احساس می‌کند نمی‌تواند آنها را کنترل کند.
 • نمی‌خواهد این افکار و احساسات مزاحم را داشته باشد.
 • معمولا ناراحتی‌هایی مانند ترس، انزجار، شک یا اعتقاد به اینکه کارها باید به روش خاصی انجام شوند را تجربه می‌کند.
 • زمان زیادی را صرف تمرکز بر این وسواس‌ها و درگیر شدن در اجبارها می‌کند که در فعالیت‌های شخصی، اجتماعی و حرفه‌ای‌اش اختلال ایجاد می‌کند.

در درمان اختلال وسواس روش‌های گوناگونی از جمله روان‌درمانی و دارو درمانی وجود دارد. ما در اینجا ۱۱ نمونه از بهترین درمان‌های طبیعی اختلال وسواس فکری عملی را تهیه کرده‌ایم و شما را به مطالعه این موارد دعوت می‌کنیم.

۱- زینک

زینک یک ماده معدنی ضروری برای سلامت روان است، به ویژه اگر اضطراب مزمن دارید. متأسفانه بسیاری از مردم کمبود زینک دارند. در واقع، تخمین زده می‌شود که 2 میلیارد نفر در جهان دچار کمبود زینک هستند. و این اغلب شامل افراد مبتلا به OCD هم می‌شود.

محققان دریافتند که بیماران مبتلا به OCD سطوح بسیار پایین‌تری از زینک نسبت به افراد بدون OCD دارند. و یک مطالعه نشان داد که مکمل زینک (روی) به کاهش وسواس‌ها و اجبارها بدون هیچگونه عوارض جانبی کمک می‌کند.

می‌توانید از مکمل زینک استفاده کنید تا مطمین شوید سطح زینک در بدن شما به حد نرمال رسیده است. چندین ماده مغزی نیز وجود دارند که می‌توانند جذب زینک در بدن را افزایش دهند.

علاوه بر مکمل، شما همچنین باید مقدار زیادی غذای سالم و کامل حاوی زینک بخورید. برخی از بهترین غذاها برای نرمال شدن سطح زینک در بدن عبارتند از:

 • صدف
 • گوشت گاوی که از چمن‌زار تغذیه کرده باشد.
 • دانه کدو تنبل
 • بادام هندی
 • قارچ
 • اسفناج

زینک همچنین می‌تواند عصب واگ شما را تحریک کند که باعث کاهش اضطراب می‌شود.

۲- گلیسین

گلیسین یک آمینو اسید است که معمولاً در غذاهای غنی از پروتئین مانند گوشت، ماهی و ژلاتین یافت می‌شود. گلیسین یکی از سه اسید آمینه‌ای است که بدن شما برای ساخت گلوتاتیون، آنتی اکسیدان اصلی در بدن شما، استفاده می‌کند.

تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف روزانه 60 گرم گلیسین علائم OCD را کاهش می‌دهد. برای استفاده، می‌توانید از پودر گلیسین خالص استفاده کنید.

۳- کورکومین

کورکومین یکی از ترکیبات زردچوبه است که به زردچوبه رنگ زرد – نارنجی می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد که کورکومین می‌تواند با افزایش سروتونین در مغز، علائم وسواس را به میزان قابل‌توجهی بهبود بخشد.

اگر با التهاب مزمن، افسردگی و OCD مبارزه می‌کنید، کورکومین گزینه خوبی است. البته اگر شما فقط اضطراب داشته باشید، شاید چندان کمکی نکند. از آنجا که کورکومین محلول در چربی است، آن را با یک وعده غذایی چرب مصرف کنید.

۴- کافئین

کافئین یک درمان طبیعی شگفت‌انگیز برای OCD است. البته معمولاً اضطراب و استرس را در بیشتر افراد افزایش می‌دهد. اما تحقیقات نشان می‌دهد که می‌تواند علائم OCD را بهبود بخشد.

دو آزمایش بالینی نشان داد که کافئین شدت علائم OCD را در افراد مبتلا به OCD مقاوم به درمان، کاهش داده است.

قهوه و کافئین می‌توانند خواب را مختل کنند، بنابراین مطمئن شوید که آن را عصر هنگام نزدیک به رختخواب رفتن نخورید. برخی از افراد واقعاً حساس هستند و مجبورند نوشیدن آن را در اوایل روز ترک کنند تا خواب آنها مختل نشود.

همچنین ایده خوبی است که سعی کنید از میوه کامل قهوه به جای قهوه یا کافئین خالص استفاده کنید. به طور سنتی، دانه قهوه از میوه قهوه برای برشته کردن و بو دادن استخراج می‌شود. و میوه‌های اطرافش دور ریخته می‌شود. اما این کار یک اشکال دارد زیرا میوه قهوه حاوی چندین ترکیب سالم است که در خود دانه‌های قهوه یافت نمی‌شود. و محققان دریافتند که مصرف کنسانتره میوه کامل قهوه می‌تواند عملکرد شناختی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

۵- منیزیم

منیزیم چهارمین ماده معدنی فراوان در بدن انسان است و برای سلامت روانی مطلوب، ضروری است. منیزیم برای عملکرد صحیح سیستم عصبی و فعالیت بهینه انتقال دهنده‌های عصبی بسیار ضروری است. متأسفانه، بسیاری از مردم به اندازه کافی از آن استفاده نمی‌کنند، حتی اگر رژیم غذایی سالمی داشته باشند.

تحقیقات نشان می‌دهد که سطوح پایین منیزیم به بسیاری از مشکلات اعصاب و روان از جمله OCD کمک کرده و آنها را بدتر می‌کند. سطوح منیزیم در بیماران مبتلا به OCD نسبت به افرادی که OCD ندارند، بسیار کمتر است. بنابراین اگر OCD دارید، بسیار مهم است که مطمئن شوید منیزیم کافی دریافت می‌کنید تا دچار کمبود آن نشوید.

از آنجا که اکثر مردم کمبود منیزیم دارند، منیزیم یکی از سه مکملی است که احتمالا همه باید هر روز از آن استفاده کنند. همچنین باید مطمئن شوید که به طور منظم غذاهای غنی از منیزیم مصرف می‌کنید، از جمله:

 • اسفناج
 • برگ چغندر
 • دانه کدو تنبل
 • بادام‌ها
 • آووکادو
 • شکلات تلخ
 • موز

۶- شیر تیستل یا عصاره‌ی گیاه خار مریم

شیر تیستل، عصاره‌ای است که معمولاً برای بهبود سلامت کبد و محافظت از کبد در برابر الکل و سایر داروها استفاده می‌شود. و یک مطالعه تحقیقاتی نشان داد که شیر تیستل همانند یک داروی ضد افسردگی SSRI محبوب در کاهش علائم OCD و درمان اختلال وسواس عمل می‌کند.

۷- پروبیوتیک‌ها

همانطور که احتمالاً از قبل می‌دانید، سلامت روده (و باکتری‌های موجود در آن) به طور قابل‌توجهی بر سلامت مغز و روان شما تأثیر می‌گذارد. بنابراین تعجب‌آور نیست که نشان داده شده است که پروبیوتیک‌ها یکی دیگر از داروهای طبیعی احتمالی برای OCD و درمان اختلال وسواس هستند.

مطالعات همچنین نشان می‌دهد که انتقال دهنده عصبی سروتونین در روده نیز تولید می‌شود. با مصرف مکمل پروبیوتیک، می‌توانید تنوع باکتری‌های موجود در روده خود را افزایش دهید، محیط بهتری برای سنتز سروتونین ایجاد کنید و بنابراین سطح و فعالیت سروتونین را در مغز خود افزایش دهید.

همچنین نشان داده شده است که پروبیوتیک‌ها باعث تحریک عصب واگ و کاهش التهاب می‌شوند که در افراد مبتلا به OCD افزایش می‌یابد.

یک بررسی سیستماتیک از 38 مطالعه به این نتیجه رسید که پروبیوتیک‌ها می‌توانند رفتارهای مرتبط با اختلالات روانی، از جمله اضطراب و OCD را بهبود بخشند.

۸- روغن گل گاوزبان

روغن گل گاوزبان یک درمان طبیعی است که از دانه‌های گیاه گل گاوزبان تهیه می‌شود. این روغن معمولاً برای کاهش التهاب ناشی از بسیاری از بیماری‌های مزمن استفاده می‌شود. در نتیجه اثرات ضد التهابی آن ممکن است علت کاهش OCD باشد.

محققان دریافتند که 500 میلی‌گرم روغن گل گاوزبان در روز می‌تواند علائم وسواس‌ها و اجبارها و اضطراب را کاهش دهد. تحقیقات روی حیوانات نیز نشان داده است که می‌تواند اثرات ضد اضطرابی مشابه بنزودیازپین‌ها داشته باشد.

۹- آهن

آهن یک ماده معدنی کمیاب است که در هر سلول زنده بدن ما یافت می‌شود. اکسیژن را به تمام نقاط بدن شما منتقل می‌کند و سطوح پایین آن می‌تواند شما را خسته، رنگ پریده، تحریک‌پذیر و غمگین کند.

اما تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که آهن یک عامل مهم در سنتز سروتونین است و کمبود آهن می‌تواند خطر ابتلا به اختلال اضطرابی را افزایش دهد. محققان همچنین دریافتند که میزان آهن خون در بیماران مبتلا به OCD خفیف، متوسط و به میزان قابل‌توجهی پایین است. اما بسیاری از پزشکان در واقع مکمل آهن را توصیه نمی‌کنند زیرا برخی تحقیقات نشان می‌دهد که آهن بیش از حد می‌تواند مشکلات سلامتی ایجاد کند و در واقع اضطراب را افزایش دهد.

مطمئناً ایده بسیار بهتری است که سطح آهن خود را متعادل کرده و به طور طبیعی آهن خود را از غذا دریافت کنید. جگر گاو یکی از بهترین منابع آهن است. برخی دیگر از منابع خوب آهن عبارتند از:

 • اسفناج
 • ساردین
 • پسته
 • کشمش

۱۰- زعفران

زعفران ادویه‌ای است که از گیاهی با نام علمی کرکوس ساتیوس گرفته شده است. به دلیل ترکیبات دارویی موجود در آن، مزایای متعددی برای سلامتی دارد. زعفران یکی از بهترین مکمل‌ها برای کاهش افسردگی، اضطراب و استرس است.

ترکیبات موجود در زعفران، تحریک گیرنده‌های GABA و افزایش سطح سروتونین در مغز را نشان داده‌اند. در نتیجه، محققان تشخیص داده‌اند که زعفران می‌تواند رفتارهای اجباری را کاهش دهد.

۱۱- سنبل‌الطیب

سنبل‌الطیب (Valeriana officinalis) یک گیاه طبیعی است و از ریشه این گیاه به طور سنتی برای درمان بی‌خوابی استفاده می‌شده است. اما همچنین می‌تواند علائم OCD را نیز کاهش دهد. در یک مطالعه، مصرف 750 میلی‌گرم سنبل‌الطیب به مدت هشت هفته باعث کاهش 25 درصدی علائم در افراد مبتلا به OCD شد.

دانشمندان حجم زیادی از تحقیقات را جمع‌آوری کرده‌اند که نشان می‌دهد ترکیبات موجود در سنبل‌الطیب به طور طبیعی علائم OCD را کاهش می‌دهد:

 • گیرنده‌های سروتونین را تا حدی فعال می‌کند.
 • حفظ سطح سروتونین در مغز.
 • کاهش سطح هورمون استرس.
 • اتصال به گیرنده‌های GABA در آمیگدال، منطقه‌ای از مغز که با ترس و اضطراب همراه است.
 • افزایش سطح GABA
 • جلوگیری از تجزیه GABA در مغز.

سنبل‌الطیب یک اثر آرام‌بخش شبیه به داروهای ضد اضطراب مانند زاناکس و والیوم ایجاد می‌کند.

منبع:

https://www.optimallivingdynamics.com/blog/the-22-best-natural-treatments-and-remedies-for-ocd

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

‫5 نظرها

 1. درود خیلی خیلی ممنونم از زحماتتون الهی همیشه زنده سلامت موفق باشین خدا حفظتون کنه مراقبتون باشه الهی همیشه دوستان گل

 2. سلام.وقت بخیر.بنده 21 ساله وسواس فکری دارم.و 13 دکتر روانپزشک عوض کرده ام و هنوز درمان نشده ام.خیلی رنج میبرم و از زندگی سیر شده ام.تصمیم گرفته ام tms بشوم.به نظر شما امکان موثر بودن دارد؟
  ضمنا عدد 60 در ایمیلم انگلیسی میباشد.با تشکر وافر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا