روانشناسی

مزایا و معایب خانواده پرجمعیت چیست

خانواده پرجمعیت: مزایا و معایب خانواده پرجمعیت

در این مقاله، در مورد همه چیز خانواده‌های پرجمعیت صحبت می‌کنیم: مزایا و معایب خانواده پرجمعیت که از جهتی، پاسخ تمام سؤال‌هایی است که ممکن است برای شما در این زمینه ایجاد شده باشد.

این مسئله‌ی واضحی است که خانواده‌های پرجمعیت با مجموعه‌ای از شادی‌ها و چالش‌های منحصر‌به‌فرد خود همراه هستند.

چه شما والدین یک یا ده فرزند باشید، پیگیری همه چیز در خانواده پرجمعیت می‌تواند دشوار باشد. از هماهنگی برنامه‌ها گرفته تا یافتن فضای کافی برای همه، چالش‌های زیادی در یک خانواده پرجمعیت بوجود می آورد.

خوشبختانه، شادی‌های زیادی نیز وجود دارد.

از خنده‌های مشترک دور میز شام گرفته تا احساس امنیت و حمایتی که از دانستن اینکه هرگز تنها نیستید ایجاد می‌شود، دلایل زیادی برای دوست داشتن در یک خانواده پرجمعیت وجود دارد.

در ادامه، نگاه دقیقی به زندگی‌های خانواده‌های پرجمعیت و چالش‌های منحصر‌به‌فردی که با آن‌ها روبرو هستند، می‌اندازیم.

اگر می‌خواهید بدانید زندگی خانواده‌های پرجمعیت چگونه است، برای خواندن به ادامه مطلب بروید!

یک خانواده پرجمعیت چند نفر است؟

معمولاً، خانواده‌ای که بیش از سه فرزند داشته باشد «خانواده پرجمعیت» محسوب می‌شود.

در برخی موارد، ممکن است به خانواده‌ای با چندین نسل که زیر یک سقف زندگی می‌کنند نیز اشاره داشته باشد.

هر تعریفی که باشد، یک خانواده پرجمعیت به طور معمول به فضای بیشتر، منابع بیشتر و صبر بیشتری نسبت به یک خانواده کوچکتر نیاز دارد. اما آن‌ها همچنین تمایل دارند پر سرو صدا تر، به‌هم‌ریخته‌تر و آشفته‌تر باشند.

همچنین شانس بیشتری برای درگیری وجود دارد، اما شانس بیشتری برای عشق و خنده نیز وجود دارد. از بسیاری جهات، یک خانواده پرجمعیت مانند یک عالم کوچک از جهان است.

مدیریت آن ممکن است دشوار باشد، اما همچنین پر از پتانسیل است.

مزایای یک خانواده پرجمعیت

تصور کنید با صدای خنده و صحبت‌های شاد از خواب بیدار شوید (البته فقط در روزهای خوب).

این آرامشی است که خانواده با ایجاد احساس مرتبط بودن، دوست داشته شدن و عزیز بودن در زندگی شما به ارمغان می‌آورد.

اما علاوه بر روابط سرشار از عشق که معمولاً یک خانواده از آن تشکیل شده است، در ادامه به برخی از مزایای خانواده‌های پرجمعیت که اغلب نادیده گرفته می‌شوند می‌پردازیم:

همیشه فردی است که با او وقت بگذرانید

گردهمایی‌های خانوادگی دنج دور میز شام، صحبت‌های آخر شب با خواهر و برادرتان در حالی که در سفر‌های جاده‌ای از یک تخت مشترک استفاده می‌کنید، تنها برخی از لحظات با ارزشی هستند که فقط زمانی می‌توانید آن‌ها را تجربه کنید که در یک خانواده پرجمعیت و خوشحال زندگی کنید.

برخلاف زندگی به تنهایی یا با هم اتاقی‌ها، در زندگی با خانواده پرجمعیت و خوشحال، همیشه کسی را دارید که با او وقت بگذرانید و صحبت کنید.

حتی اگر بحث‌هایی بین خواهر و برادرها یا بین والدین و فرزندان اتفاق بیفتد، همیشه در یک خانواده شاد و بزرگ، احساس عشق و با هم بودن وجود دارد.

در زمان‌های سخت، اعضای خانواده دور یکدیگر جمع می‌شوند و از یکدیگر حمایت می‌کنند، همینطور در زمان‌های خوب، همه می‌توانند از همراهی یکدیگر لذت ببرند.

پشتیبانی و کمک داخلی وجود دارد

یکی از بزرگترین نکات مثبت خانواده‌های بزرگ، احساس حمایت و اجتماع ناشی از قرار گرفتن در میان عزیزان است.

در یک خانواده پرجمعیت، همیشه کسی وجود دارد که برای مراقبت از کودک، آشپزی، کارهای روزانه و هر نیاز دیگری کمک کند. اعضای یک خانواده پرجمعیت همچنین در مواقع سخت به سرعت حمایت عاطفی می‌کنند.

دانستن اینکه شما شبکه‌ای از افراد قوی دارید که می‌توانید به آن‌ها تکیه کنید، می‌تواند منبع خوبی برای آرامش و قدرت باشد.

کودکان در خانواده‌های شلوغ به اشتراک گذاشتن را یاد می‌گیرند

در دنیای امروزه، رشد کودکان در خانواده‌های کوچک غیرمعمول نیست.

با وجود یک یا دو خواهر و برادر، آن‌ها ممکن است هرگز درس‌های ضروری زندگی که از اشتراک‌گذاری حاصل می‌شود را یاد نگیرند.

با این حال، کودکانی که در خانواده‌های بزرگتر رشد می‌کنند، اغلب تجربیات متفاوتی دارند. آن‌ها از سنین پایین یاد می‌گیرند که همه چیز را از اسباب‌بازی گرفته تا توجه والدین به اشتراک بگذارند.

همانطور که بزرگتر می‌شوند، به اشتراک‌گذاری فضا و منابع خود ادامه می‌دهند. این می‌تواند منجر به برخی چالش‌ها شود، اما همچنین مهارت‌های مهمی مانند همکاری و مذاکره را به آن‌ها می‌آموزد.

خانواده‌هایی که فرزندان بیشتری دارند، تمایل دارند که صمیمی‌تر باشند

در حالی که مطمئناً شامل همه موارد نمی‌شود، خانواده‌هایی که فرزندان بیشتری دارند، تمایل دارند که صمیمی‌تر باشند. با تعداد بیشتر بچه‌ها سر‌وصدا، آشفتگی و هرج‌و‌مرج بیشتر می‌شود، اما خنده، عشق و خاطرات نیز بیشتر می‌شود.

در خانواده‌های پرجمعیت همیشه کسی برای بازی کردن وجود دارد، چه این بازی در حیاط باشد و چه یک جنگ با بالش در سالن. همینطور در مواقع سخت، خواهر و برادرها می‌توانند منبع آرامش و حمایت باشند.

البته، بزرگ کردن فرزندان هرگز آسان نیست، اما می‌تواند چالشی جذاب برای والدین خانواده‌های پرجمعیت باشد.

با این حال، آن‌ها به احتمال زیاد به شما می‌گویند که اینهمه ارزشش را دارد. به هر حال، هیچ لذتی بالاتر از این نیست که ببینید فرزندانتان به بزرگسالانی شاد و دلسوز تبدیل می‌شوند.

خانواده پرجمعیتمعایب خانواده پرجمعیت

مطمئناً خانواده‌های پرجمعیت در تصاویر عالی به نظر می‌رسند و اوقات جشن آن‌ها نیز مملو از سرگرمی به نظر می‌رسد.

اما همیشه خوب نیست، خصوصاً زمانی که مسائل مالی و درگیری‌های شخصیتی وجود دارد.

بنابراین، تنها زمانی که در مورد معایب اصلی خانواده‌های پرجمعیت صحبت بکنیم عدالت را رعایت کرده ایم.

زمان دو نفری کمتری برای هر کودک با والدین وجود دارد

در خانواده‌هایی که چند فرزند دارند، این غیر معمول نیست که هر یک از والدین احساس کنند لاغر شده‌اند.

در نتیجه، هر کودک ممکن است زمان دو نفری کمتری را با مادر یا پدر خود داشته باشد. در حالی که این می‌تواند برای کودکان سخت باشد، مهم است که به یاد داشته باشید که همه خانواده‌ها متفاوت هستند و تنها یک راه درست برای والدین وجود ندارد.

در واقع، تحقیقات نشان داده است کودکان در خانواده‌های پرجمعیت اغلب از داشتن یک شبکه اجتماعی گسترده و توسعه مهارت‌های مستقل در سنین پایین بهره می‌برند.

البته، هر کودک متفاوت است و برخی ممکن است با توجه ناشی از ارتباط دو نفره بیشتر رشد کنند. اما در نهایت، این به هر خانواده بستگی دارد که مؤثرترین روش را برای خودشان پیدا کنند.

حمایت از یک خانواده شلوغ گران‌تر است

برای والدین، تشکیل خانواده پرجمعیت می‌تواند هم گران و هم طاقت فرسا باشد.

تعداد فرزندان بیشتر، با هزینه‌های بیشتر خوراک و پوشاک و آموزش و نیز صرف وقت بیشتری برای مراقبت از کودکان همراه است. همانطور که هر والدی می‌داند، کودکان به زمان و انرژی زیادی نیاز دارند.

از برخورد با عصبانیت‌ها و تکالیف گرفته تا تمرین فوتبال و سفرهای میدانی، والدین خانواده‌های پرجمعیت اغلب متوجه می‌شوند که بسیار خسته و بی انرژی هستند.

البته تشکیل یک خانواده پرجمعیت پاداش‌های زیادی نیز دارد. دیدن رشد و موفقیت همه فرزندان یکی از ارزشمندترین تجربیاتی است که یک والدین می‌توانند داشته باشند.

با وجود تمام چالش‌ها، اکثر والدین خانواده‌های پرجمعیت به دنبال شرایط دیگری نیستند.

این سخت است که همه را منظم و در مسیر درست نگه دارید

هر کسی که تا به حال تلاش کرده است گروهی از کودکان را متحد نگه دارد، می‌داند که سازماندهی و در مسیر نگه داشتن همه می‌تواند یک چالش محسوب شود.

این به ویژه برای والدین خانواده‌های پرجمعیت درست است. با تعداد زیادی از کودکان که باید با نظم پیش بروند، بسادگی همه چیز به سرعت از مسیر درست منحرف شود.

از جوراب‌های لنگه به لنگه گرفته تا تکالیف فراموش شده، به نظر می‌آید همیشه چیزی وجود دارد که حتی منظم‌ترین والدین را هم آزار دهد.

خانواده‌های شلوغ بیشتر احتمال دارد که مشاجره و اختلاف نظر داشته باشند

هر خانواده‌ای ممکن است گاه به گاه مشاجره یا اختلاف نظر را تجربه کند.

با این حال، خانواده‌هایی که تعداد اعضای بیشتری دارند، به دلیل تعداد بیشتر شخصیت‌ها و عقایدی که شامل می‌شود، ممکن است بیشتر مستعد درگیری باشند.

در یک خانواده پرجمعیت، در مورد همه چیز، از اینکه چه چیزی برای شام بخوریم تا نحوه گذراندن وقت در آخر هفته، اختلاف نظر وجود دارد.

همینطور با تعداد بیشتر افراد، شانس بیشتری وجود دارد که فردی احساس کند کنار گذاشته شده یا طرد شده است.

با وجود شخصیت‌های مختلف بیشتر در یک خانواده، تعجب آور نیست که مشاجرات و اختلاف نظرها در خانواده‌های پرجمعیت رایج‌تر باشد.

جمع بندی

زندگی در یک خانواده پرجمعیت معمولاً سرشار از عشق، خنده و هرج‌و‌مرج است. همیشه افرادی در اطراف هستند که فردی را در آغوش بگیرند و به او کمک کنند.

با این حال، ممکن است سر‌و‌صدا، مشاجره و سردرگمی زیادی نیز وجود داشته باشد.

با وجود افراد زیادی که زیر یک سقف زندگی می‌کنند، داشتن مهارت‌های ارتباطی و سازمانی خوب بسیار مهم است.

اما برای کسانی که از قرار گرفتن در میان عزیزانشان لذت می‌برند، یک خانواده بزرگ می‌تواند مکان مناسبی به عنوان یک خانه محسوب شود.

 

منبع:

www.burlapandblue.com/big-family-the-advantages-and-disadvantages-of-big-families

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. من در خانواده پرجمعیت بزرگ شدم ، هیچ عشق و خنده و در آغوش گرفتن و هیچ چیز خوب دیگری تجربه نکردم همش دروغه و فقط کمبود و تحقیر و عقده را ادم تجربه میکند..و غیر از اینکه خودم از تشکیل خانواده و داشتن فرزند به شدت زده شدم هیچ چیز خوب دیگری نداشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا