روابط زناشویی

باورهای غلط درباره ازدواج

امتیاز

فهرست مطالب

افسانه‌های اشتباه رایج درباره ازدواج

باورهای غلط درباره ازدواج ریشه در باورهای بنیادین ما از دوران کودکی دارند و معمولاً تداوم می‌یابند و باعث می‌شوند بسیاری، براساس این باورهای غلط درباره ازدواج، تصمیم‌های غیرعاقلانه‌ای بگیرند.

خودتان ببینید که با شرکت در این تست مربوط به باورهای غلط درباره ازدواج، چقدر با دانستن حقیقت ازدواج فاصله دارید. دانستن حقایق ازدواج ، خوب است!

تست باورهای غلط درباره ازدواج

درست یا غلط؟

1. افراد متاهل رابطه جنسی بیشتری دارند.

درست است. در حالی که مجردها ممکن است بیشتر از افراد متاهل در مورد روابط جنسی خود صحبت کنند، اما حقیقت متفاوت است. افراد متاهل بیشتر از مجردها رابطه جنسی برقرار می‌کنند.

درست یا غلط؟

2. افراد مجرد رابطه جنسی رضایت‌بخش بیشتری نسبت به زوج‌های متاهل دارند.

نادرست. افراد متاهل نه تنها بیشتر از همتایان مجرد رابطه جنسی برقرار می‌کنند، بلکه از نظر جسمی و روحی نیز رضایت بیشتری دارند.

باتوجه به ماهیت چندبعدی واقعی تحقق صمیمیت جنسی (روحی، عاطفی و جسمی)، تعجب‌آور نیست که کیفیت رابطه جنسی در تاهل بهتر است.

درست یا غلط؟

3. وضعیت فرزندان در زندگی با والدین مطلقه بهتر از والدینی است که ازدواج ناراحتی دارند.

نادرست. واقعیت غم‌انگیز این است که تأثیرات طلاق بر کودکان، فراگیر و طولانی‌مدت است. فرزندان طلاق در ادامه ازدواج چالش‌های بیشتری را تجربه می‌کنند و خطر طلاق در آنها بیشتر است.

حتی در ازدواج‌های ناخوشایند والدین می‌توانند مزایایی را در اختیار فرزندان قرار دهند که والدین مطلقه نمی‌توانند. از جمله وضعیت اقتصادی بهتر، پیوندهای خانوادگی مستحکم‌تر، ارتباط بیشتر با جامعه، زمان مناسب‌تر برای تعامل با کودک و سلامت کلی عاطفی بهتر.

این موضوع به هیچ‌وجه پیشنهادی برای ماندن زوجین ناراضی با یکدیگر نیست، بلکه پیشنهادی است که بر اساس آن زوج‌های ناراضی به تلاش بیشتری برای رفع اختلافاتشان با کمک یک متخصص بپردازند.

درست یا غلط؟

4. زندگی مشترک قبل از ازدواج احتمال طلاق را کاهش می‌دهد.

نادرست. می‌دانستم که شما را درگیر این موضوع می‌کنم! این افسانه چنان گسترده است که بسیاری از کسانی که از ازدواج ترس دارند، معتقدند که ابتدا باهم زندگی مشترک داشته باشند و سپس به ازدواج فکر کنند.

در حالیکه آنها درک نمی‌کنند که احتمال طلاق خود را افزایش می‌دهند. کسانی که قبل از ازدواج باهم زندگی می‌کنند، بیشتر از کسانی که زندگی مشترک ندارند، طلاق می‌گیرند.

این که آیا این واقعیت ارزش‌های مختلف یا سطح تعهدات کسانی را که زندگی مشترک را نشان می‌دهند آشکار می‌کند یا از تجربه زندگی مشترک به عنوان عاملی برای ضعیف شدن رابطه صحبت می‌کند، تحقیقات مشخصی صورت نگرفته است.

نکته کلیدی که باید بدانید این است که زندگی مشترک، شانس موفقیت روابط شما در ازدواج را افزایش نمی‌دهد.

درست یا غلط؟

خرید اینترنتی پی.دی.اف کتاب اسرار دلربایی

کلیک نمایید

5. اکثریت زوجینی که طلاق می‌گیرند، زوج‌هایی با اختلاف کم هستند.

درست است. بیشتر زوج‌هایی که طلاق می‌گیرند، زوج‌هایی با اختلافات بالا نیستند. کمتر از یک سوم زوج‌هایی که طلاق می‌گیرند، کسانی هستند که دارای اختلافات شدید و بالا هستند.

مطالعات نشان داده است که انواع مشکلات زناشویی مانند خیانت، مصرف موادمخدر و عادت‌های احمقانه از قوی‌ترین پیش‌بینی کننده‌های طلاق هستند.

مسئله طلاق و تعارض در ازدواج این نیست که زن و شوهر درگیری دارند یا خیر، بلکه نحوه حل تعارض زوجین است که بیشترین اهمیت را دارد.

درست یا غلط؟

6. مراحل طلاق معمولاً توسط مردان آغاز می‌شود.

نادرست. نسبت اقدام به طلاق زنان نسبت به مردان، دو سوم بیشتر است.

بر اساس مطالعات، برخی از دلایل این امر می‌تواند تمایل زنان به نظارت دقیق‌تر بر روابط زناشویی نسبت به همسرانشان و احتمال درگیر شدن مردان در رفتارهای مشکل‌زا مانند مصرف الکل باشد.

درست یا غلط؟

7. كودكان در خانواده‌هایی با نامادری یا ناپدری، بهتر از خانواده‌های تک‌سرپرست عمل می‌كنند.

نادرست. این واقعیت ناراحت‌کننده‌ای است که خانواده‌های ناتنی عوامل استرس‌زا ایجاد می‌کنند که مشکلات زیادی را برای کودکان ایجاد می‌کنند.

این در حالی است که خانواده‌های ناتنی از مزایای خود نسبت به خانه‌های تک‌والدین مانند سطح درآمد بالاتر و حضور الگوی زن و مرد برخوردارند، اما در واقع فرزندان در خانواده‌های ناتنی نسبت به خانه‌های تک والد پس از طلاق وضعیت بدتری دارند.

ازدواج در خانواده‌های ناتنی نسبت به ازدواج‌های اول میزان طلاق را افزایش داده است، بنابراین یکی از بزرگترین چالش‌های کودکان در خانواده‌های ناتنی، اختلافات مکرر خانوادگی است که باید تحمل کنند.

فرزندان باید پس از طلاق خود را در خانواده‌ای تک والد قرار دهند و سپس باید مجدداً با یک خانواده بازسازی شده سازگار شوند. در صورت فسخ ازدواج جدید، سازگاری دشوار دیگری نیز لازم است.

درست یا غلط؟

8. اگر والدین مطلقه نگرش مثبتی در مورد روابط داشته باشند، احتمال طلاق فرزندان آنها بیشتر از فرزندان والدین متاهل نیست.

نادرست. کودکانی که طلاق را تجربه می‌کنند بطور مداوم نسبت به همسن و سالان خود بدون توجه به تلاش والدین برای برقراری نگرش مثبت، نگرش منفی بیشتری نسبت به ازدواج نشان می‌دهند.

فرزندان طلاق در ازدواج خود احتمال طلاق را افزایش می‌دهند. برخی از کارهایی که فرزندان طلاق می‌توانند انجام دهند تا بتوانند خود را برای موفقیت در ازدواج بهتر آماده کنند، مشاوره فردی برای حل مشکلات مربوط به اعتماد و آسیب‌پذیری موردنیاز برای ایجاد روابط صمیمی سالم است.

آنها همچنین ممکن است به دنبال آموزش ازدواج باشند، مقدار قابل‌توجهی مشاوره قبل از ازدواج برای حل هرگونه مسئله قبل از ازدواج مفید است.

درست یا غلط؟

9. کیفیت زندگی جنسی یک زوج متاهل بهترین پیش‌بینی آماری برای رضایت کلی از ازدواج است.

نادرست. به‌طور کلی کیفیت دوستی زوجین برای رضایت زناشویی بیش از کیفیت زندگی جنسی آنها ضروری است. در مطالعه مقایسه رضایت کلی زناشویی با سایر متغیرها، زندگی جنسی در رتبه چهارم قرار گرفت.

اول ارتباط عاطفی (احساسی) و حل مسئله، دوم داشتن علایق مشترک و سوم میزان و کیفیت اوقات فراغت یک زن و شوهر مهم می‌باشد.

درست یا غلط؟

10. داشتن فرزند معمولاً رضایت زناشویی را برای هردو شریک زندگی کاهش می‌دهد.

درست است. متأسفانه داشتن فرزند به‌طور کلی رضایت زناشویی را برای هردو شریک زندگی کاهش می‌دهد.

تطبیق با تغییرات و چالش‌های همراه با ورود کودک قطعاً به ایثار، بلوغ و قدرت نیاز دارد. این زمانی است که برخی از احتیاجات واقعی ازدواج آغاز می‌شود، زیرا زوجین برای تقویت روابط زناشویی و کمک به یکدیگر علی‌رغم استرس و مسئولیت‌های اضافه شده والدی، ​​باید کشش داشته باشند.

اگرچه برخی ممکن است از این موضوع به عنوان توجیهی برای جلوگیری از بچه‌دار شدن استفاده کنند، اما به‌نظر می‌رسد که خداوند ازدواج و آوردن فرزند را به عنوان دو ابزار عالی برای صاف کردن لبه‌های ناهموار و کمک به شباهت بیشتر زوج‌ها قرار داده است.

درست یا غلط؟

11. مردان در ازدواج مزایای بسیار بیشتری از زنان دارند.

نادرست. در دهه 70 برخی مطالعات نشان داد که مردان در ازدواج بیش از زنان سود می‌برند. اما تحقیقات امروز نشان می‌دهد که زنان و مردان هردو به طور یکسانی از ازدواج سود می‌برند.

مزایای آن برای مردان غالباً مربوط به سلامتی است و مزایای آن برای زنان معمولاً اقتصادی است. اما هردو زن و شوهر در هنگام ازدواج، زندگی طولانی‌تر، شادتر، سالم‌تر و ثروتمندتری دارند.

درست یا غلط؟

12- احتمال ازدواج زنان تحصیل کرده بیشتر از زنانی است که تحصیلات کمتری دارند.

درست است. سال‌ها پیش ممکن بود تحصیلات عالی زنان برای ازدواج کم اهمیت باشد، اما اکنون زنان تحصیل کرده در مدارج عالی نسبت به همتایان خود که تحصیلات کمتری دارند، بیشتر ازدواج می‌کنند.

درست یا غلط؟

13. بالا بودن میزان طلاق، ازدواج‌های ناخوشایند را از بین برده و زندگی مشترک ​​را نسبت به 20 سال قبل شادتر کرده است.

نادرست. امروز یک ازدواج متوسط ​​از 20 سال قبل شادتر نیست. زوجین حتی درگیری‌های زناشویی بیشتر و تعامل کمتری نسبت به زوج‌های دهه 1970 و 1980 تجربه می‌کنند.

مطمئناً زوجین در جامعه امروز با چالش‌های اضافی زیادی روبرو هستند، اما مواردی وجود دارد که می‌توانیم برای محافظت از ازدواج‌های خود و ایجاد روابط زناشویی شادتر و مستحکم‌تر، انجام دهیم.

درست یا غلط؟

14. رضایت زناشویی همسران در زنان خانه‌دار بیشتر از زنان شاغل است.

نادرست. انتظارات مربوط به نقش جنسیتی تغییر کرده است. در حال حاضر تحقیقات هیچ تفاوت قابل‌توجهی در رضایت زناشویی برای هریک از زوجین هنگام اشتغال زوجه در خارج از خانه پیدا نمی‌کند.

اگرچه مطالعات کمی وجود دارد که نشان می‌دهد افزایش اندکی در رضایت زناشویی برای زنانی که در خارج از خانه کار می‌کنند وجود دارد.

شاید مردان شروع به گرفتن سهم مساوی از مسئولیت‌های خانه می‌کنند و این باعث می‌شود اشتغال زنان در خارج از خانه عملی‌تر شود.

همچنین ممکن است زنان در خارج از خانه از مزایای کارهایی که ممکن است بر رضایت زناشویی آنها تأثیری نگذارد، برخوردار شوند.

درست یا غلط؟

15. اشتراک تمامی اطلاعات چه مثبت و چه منفی با شریک زندگی، رضایت زناشویی را بالاتر می‌برد.

درست است. گرچه هرچه اطلاعات «منفی» کمتری به همسر خود بدهید، بهتر است. اما فقط خودافشایی مثبت باعث افزایش رضایت زناشویی نمی‌شود.

سهولت تعاملات مثبت به روابط منفی به مراتب تأثیر بیشتری بر رضایت زناشویی هردو شریک زندگی نسبت به تکرار روابط متقابل یا انتقال اطلاعات دارد.

درست یا غلط؟

16- عواملی که بیشترین دلایل موفقیت زوج‌های متأهل ذکر شده، عشق رمانتیک و خوش‌شانسی است.

نادرست. آخرین تحقیقات نشان داده است که درک زوجین از کیفیت «دوستی» آنها پیش‌بینی کننده موفقیت ازدواج طولانی‌مدت آنها است.

منبع:

https://www.huffpost.com/entry/things-youve-been-taught-about-marriage-that-are-totally-wrong_n_5787cafde4b08608d3337d94

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا