فوبیا

اوفیدیوفوبیا چیست؟

امتیاز

اوفیدیوفوبیا (مارهراسی) و ترس از مارها

اوفیدیوفوبیا یا افیوفوبیا به معنی ترس از مارها است. این مورد احتمالاً شایع­ترین فوبیا در زیر شاخه­‌ی هرپتوفوبیا یا ترس از خزندگان است. برخی از محققان معتقدند که فوبیاهای مربوط به خزندگان (و مخصوصاً مارها) ممکن است حالتی تکاملی باشند که توسط اجداد ما به عنوان یک مکانیزم برای بقا توسعه یافته است. با این حال، این نظریه نمی‌­­تواند توضیح دهد که چرا ترس از مار نسبتا، رایج می‌­باشد، اما ترس از حیوانات درنده­‌ی دیگر مانند ببرها نادر است. نتایج برخی از تحقیقات نشان می‌­دهد که اگر چه تمایل به توجه دقیق به مارها ممکن است وضعیتی تکاملی باشد، اما در عین حال ترس واقعی از مارها (از سوی محیط) آموخته می­‌شود و ذاتی نمی‌­باشد.

علائم اوفیدیوفوبیا

تشخیص ترس از مارها می‌تواند مشکل باشد، زیرا علائم می‌توانند بین افراد مختلف متفاوت باشند. اگر شما اوفیدیوفوبیای خفیف داشته باشید، ممکن است از مواجهه با مارهای بزرگ و زهردار ترس داشته باشید. اگر فوبیای شما بیشتر باشد، ممکن است از مارهای کوچکتر نیز بترسید. حتی ممکن است شما قادر به نگاه کردن به عکس­‌ها و یا فیلم­‌هایی که مارها در آن نمایش داده می‌شوند، نباشید.

اگر علاوه بر ترس از مار، شما از مارمولک­‌هایی در اندازه­‌های مختلف، یعنی از مارمولک‌­های کوچک خانگی گرفته تا اژدهای کومودوی شش فوتی نیز هراس دارید، پس می‌­توان گفت که فوبیای شما به معنای واقعی کلمه هرپتوفوبیا است. علائم شما ممکن است فراگیر باشند، اما این علائم صرفاً محدود به لرزش بدن، گریه و یا فرار از مارها نیست. ممکن است احساس تپش قلب یا سختی در تنفس داشته باشید. همچنین ممکن است برای شما دشوار و یا حتی غیرممکن باشد که در یک اتاق با یک مار تنها بمانید.

اثرات اوفیدیوفوبیا

اوفیدیوفوبیا می‌تواند غیرآشکار باشد. با گذشت زمان، ممکن است ترس از چیزهایی که به‌طور مستقیم مربوط به مارها نیستند در شما شروع شود. به عنوان مثال، ممکن است شما از فروشگاه‌­های حیوانات خانگی که برای فروش مار نیز عرضه می­‌کنند، بترسید. شما ممکن است از سفر کمپینگ یا پیاده‌روی و یا حتی رفتن به باغ وحش و مناطق حفاظت‌شده­‌ی طبیعی خودداری کنید. همچنین ممکن است که یک ترس ثانویه از سایر خزندگان دیگر نیز در شما ایجاد شود.

تشخیص اوفیدیوفوبیا

این امری طبیعی است که در هنگامی که شما در اطراف حیواناتی ناآشنا قرار می­‌گیرید، عصبی باشید یا احساس ناامنی کنید. علاوه بر این، تعدادی از افسانه­‌های رایج در مورد مارها نیز وجود دارد. اگر شما هرگز یک مار را در دست خود نگرفته­‌اید، ممکن است از اینکه مارها لاغر، چندش­آور و ترسناک بوده و همچنین تصور اینکه توسط یک بار بوآ به دام افتاده و له شوید شما را عصبی کرده و آزار دهد. این ترس­‌ها رایج هستند و می‌توانند به سادگی با کسب دانش شخصی در مورد حیوانات محو شوند. از سوی دیگر، علائم ذکر شده در بالا از یک تناسب با نگرانی عادی برخوردار هستند و ممکن است که یک فوبیای واقعی را نشان دهند. فقط یک متخصص بهداشت روانی می‌تواند این تصمیم را بگیرد.

درمان اوفیدیوفوبیا

متداول­ترین درمان­‌ها برای فوبیا در مورد مار، بر اساس تکنیک­‌های درمانی شناختی-رفتاری است. ممکن‌است تشویق‌شوید در مورد ترستان صحبت کنید و علاوه بر آن پیام­‌های جدیدی را جایگزین گفتگوهای هراس‌انگیز با خود کنید. همچنین ممکن است به آرامی با مارها مواجه شوید. این کار را با مشاهده عکس شروع کنید. و به تدریج با یک برخورد زنده با یک مار کوچک در یک محیط کنترل شده کار را ادامه دهید. گاهی اوقات هیپنوتیزم برای کمک به آرامش استفاده می‌شود.

خوشبختانه اوفیدیوفوبیا، یک فرصت عالی برای درمان موفق دارد. با این وجود، مهم است شما درمانگر معتمدی را انتخاب کنید که احساس می‌کنید می‌تواند به این فرآیند کمک کند. درمان­‌های مختلف برای افراد مختلف کار می­‌کنند. بنابراین از امتحان کردن موارد درمانی گوناگون نهراسید و اینگونه تصور نکنید که یک دوره عادی از درمان بی‌اثر می‌­باشد. اگر به دقت وضعیت خود را درمان کنید، همه چیز به تدریج بهبود می‌یابد.

منبع:

https://www.verywellmind.com/

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. سلام مطالب اقای ذکتر سنایی معرکه ست از ایشون نهایت تشکر را ذارم ومنتظر مطالب جالبتر ازدکتر عزیز هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا