روانشناسی

حیوان آزاری

تعریف حیوان آزاری

حیوان آزاری عبارت است از هرگونه رفتار عمدی و تکرار شونده‌ای که منجر به آسیب فیزیکی یا روانی در حیوان شود. و می‌تواند شامل وارد آوردن درد بدون دلیل، ایجاد رنج یا رفتار منجر به مرگ حیوان گردد.

شناسایی نشانه‌های حیوان آزاری

شناخت نشانه‌های حیوان آزاری چالش‌برانگیز است اما این شناخت به دامپزشکان کمک می‌کند تا به بیماران و مراجعانشان بهتر سرویس بدهند.

در انتهای سال 2019 در آمریکا قانونی به‌جهت جلوگیری از خشونت و بی‌رحمی نسبت به حیوانات در قانون تصویب شد که قوانین پیشین فدرال را درباره خشونت علیه حیوانات، سخت‌گیرانه‌تر کرد. بیشترین میزان جریمه حیوان آزاری در قوانین آمریکا 6 ماه زندان یا 5500 دلار جزای نقدی می‌باشد.

چرا این قوانین مهم هستند؟

زیرا این بی‌رحمی و خشونت علیه حیوانات همه جا در اطراف ما دیده می‌شود. و حیوان آزاری چیزی نیست که تنها دامپزشکان با آن روبرو باشند و بسیاری از مواقع ما نیز با چنین صحنه‌هایی در اطراف خود مواجه گشته‌ایم و احساسات ما را جریحه‌دار کرده است.

همبستگی بالایی بین حیوان‌آزاری، کودک‌آزاری، خشونت خانگی و خشونت نسبت به سالمندان وجود دارد. همچنین جرائم علیه حیوانات، همبستگی زیادی با سایر جرائم مانند قمار، درگیری مسلحانه و مصرف غیرقانونی مواد دارد. بنابراین تشخیص نشانه‌های حیوان آزاری اهمیت بسیاری دارد، زیرا اگر ما این نشانه‌ها را تشخیص ندهیم نمی‌توانیم بنحو مطلوبی به بیماران و مراجعان خود سرویس مطلوبی ارائه نماییم. 71 درصد قربانیان خشونت خانگی گزارش کردند که فرد متجاوز، حیوانات خانگی را نیز مورد اذیت و آسیب قرار داده است.

جالب‌تر آنکه بر اساس تحقیقات انجام شده حتی کودکانی که حیوانات را مورد آزار قرار می‌دهند، احتمال بیشتری دارد که رفتارهای خشونت‌آمیز و ناهنجار در جامعه، مدرسه و نیز خانواده از خود نشان دهند. تحقیقات همچنین بیان می‌دارند کودکانی که در معرض سواستفاده جنسی بوده‌اند، بی‌رحمی بیشتری نسبت به حیوانات دارند. همچنین مشخص شده است کودکانی که مورد تنبیه بدنی قرار گرفته‌اند احتمال بیشتری دارد به حیوان آزاری مبادرت ورزند. به‌طور خلاصه باید بیان کرد کودکانی که در معرض سواستفاده جنسی، جسمی و روانی بوده‌اند، احتمال بیشتری دارد که همین رفتارها را با یک حیوان، بازتولید کنند.

حیوانات در معرض آزار

هر حیوانی مستعد حیوان آزاری می‌باشد. البته بعضی از خصوصیات و ویژگی‌ها در بعضی از شرایط، احتمال حیوان‌آزاری را بیشتر می‌کند. مثلا حیوانات کم سن و سالتر بیشتر در معرض حیوان آزاری هستند، سگ‌های نر بیش از ماده‌ها و حیوانات سالم بیش از حیوانات عقیم مستعد اذیت و آزار هستند.

سگ‌ها بیشتر از گربه‌ها احتمال دارد مورد سواستفاده جنسی قرار بگیرند. نژاد پیت بول در سگ‌ها بیش از سایر نژادها مستعد اذیت و آزار می‌باشند و همچنین احتمال بیشتری دارد در مسابقه جنگ بین سگ‌ها مورد استفاده قرار گیرند.

حیواناتی که قربانی آزار و اذیت بوده‌اند را نزد دامپزشک می‌برند. حیوان قربانی معمولا توسط یک حامی حقوق حیوانات یا دوستدار حیوانات یا صاحب حیوان نزد دامپزشک برده می‌شود. شخصی که حیوان را نزد دامپزشک می‌برد ممکن است از آزار حیوان آگاه باشد یا نباشد. آن شخص ممکن است خودش شخص آزاررسان باشد یا نباشد. اگر دامپزشک نفهمد برای حیوان چه اتفاقی افتاده، ممکن است چرخه آزار و اذیت حیوان ادامه پیدا کند.

دامپزشک لزوما نباید به گفته‌های فردی که حیوان را آوره است اکتفا کند. بلکه باید به شواهد موجود توجه کند. در ایالت‌های آمریکا دامپزشک موظف است حیوان‌آزاری را به مراجع قانونی گزارش بدهد.

انواع حیوان آزاری

متداول‌ترین شکل‌های حیوان آزاری عبارتند از غفلت، سواستفاده فیزیکی، سواستفاده جنسی و سواستفاده عاطفی از حیوان. در سیستم قضایی آمریکا، سه شکل اول جرم محسوب می‌شود. سواستفاده عاطفی اگر چه توسط دامپزشکان تشخیص داده می‌شود، ولکن هنوز جرم محسوب نمی‌شود.

غفلت و بی‌توجهی به حیوان

غفلت نسبت به حیوان می‌تواند شامل عدم تهیه غذا، آب، سرپناه و مراقبت‌های پزشکی باشد. متداول‌ترین شکل حیوان‌آزاری، غفلت است. بی‌توجهی نسبت به حیوان می‌تواند به‌صورت فردی یا گروهی باشد. مثلا ممکن است گروهی از حیوانات که در مکانی مانند پناهگاه حیوانات گرد آورده شده‌اند، مورد بی‌توجهی قرار گیرند.

آزار فیزیکی حیوانات

آزار فیزیکی می‌تواند به‌صورت خشونت آشکار مانند لگد زدن، مشت زدن، پرتاب کردن سنگ و سایر اشیا، چاقو زدن به حیوان، سوزاندن، ایجاد خفگی و آویزان کردن باشد. به‌جهت محدوده وسیعی که آزار فیزیکی می‌تواند داشته باشد، این رفتارها ممکن است به جراحت‌های شدید یا حتی مرگ نیز منجر شود.

آزار جنسی حیوانات

همه انواع حیوانات می‌توانند در معرض آزار جنسی قرار بگیرند اما مسلما برخی گونه‌ها مانند سگ‌ها بیشتر مستعد آزار جنسی هستند. آزار جنسی حیوانات می‌تواند به جراحت‌های شدید و حتی در برخی موارد به مرگ منجر گردد.

دامپزشک می‌تواند با مشاهده نشانه‌هایی مانند بزاق یا مایع منی یا علامت‌هایی بر روی بدن حیوان که نشانه بستن و مجبور کردن حیوان به رابطه جنسی است، متوجه آزار جنسی حیوان گردد.

نتیجه‌گیری

متاسفانه حیوان‌آزاری پدیده‌ای شایع می‌باشد و تشخیصش اندکی چالش‌برانگیز است. از آنجایی که دامپزشکان با حیوانات و صاحبان آنها هردو در ارتباط قرار می‌گیرند، موقعیت ویژه‌ای جهت تعامل و رهایی حیوان از معرض آسیب بودن دارند. همچنین آموزش به کودکان به‌جهت مهربانی و احترام به حیوانات می‌تواند در جهت کاهش حیوان‌آزاری بسیار موثر باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا