اختلال وسواس فکری و عملیاختلالات وسواس

ارتباط یوگا و وسواس

امتیاز

حرکات یوگا برای درمان وسواس فکری

محققان پیشنهاد می‌کنند که یوگا برای انواع بیماری‌های جسمی و روانی از جمله OCD مفید می‌باشد. یوگا جامع، طبیعی و بسیار آرامش بخش است، به همین دلیل به ویژه برای درمان وسواس بسیار مورد توجه است. اگر درمان‌های «معمولی» یا استاندارد OCD مانند روان‌درمانی و (یا) داروهای ضدافسردگی (SSRI) برای شما تأثیر نداشته‌اند و می‌خواهید یک درمان جایگزین برای OCD در نظر بگیرید، یوگا ممکن است دقیقا همان چیزی باشد که به دنبال آن هستید.

در این مقاله، به مزایا و معایب استفاده از حرکات یوگا برای درمان وسواس فکری می‌پردازیم. همچنین به شما حالت‌های خاصی از یوگا را ارائه خواهیم داد که برای OCD مفید است؛ بنابراین می‌توانید آن‌ها را برای خودتان امتحان کنید.

تعریف وسواس فکری عملی

قبل از اینکه بتوانیم بررسی کنیم که آیا یوگا یک درمان مؤثر برای  OCD است یا نه، مهم است بدانیم که OCD چیست و چگونه می‌تواند در زندگی فرد ظاهر شود. میلیون‌ها نفر در سراسر جهان با اختلال وسواس فکری عملی (OCD) مبارزه می‌کنند که از نظر پزشکی به عنوان «اختلال وسواس فکری عملی» شناخته می‌شود. OCD یک اختلال اضطرابی است که با افکار مزاحم، ترسناک یا ناراحت کننده، تمایلات، احساسات، ترس‌ها (وسواس‌ها) و (یا) فعالیت‌های تکراری که بدون توقف و تکراری هستند، مشخص می‌شود.

درمان‌های OCD

اختلال وسواس فکری عملی (OCD)، یک وضعیت پیچیده سلامت روانی است که اغلب نیاز به یک رویکرد چند درمانی برای کاهش علائم آن دارد. درمان‌های مختلفی برای این اختلال وجود دارد؛ از درمان‌های استاندارد OCD مانند درمان شناختی رفتاری (CBT) و درمان رویارویی و جلوگیری از پاسخ(ERP)  و داروهایی مانند داروهای ضدافسردگیSSRI ، داروهای افسردگیSNRI ، داروهای ضدافسردگی سه‌حلقه‌ای، داروهای ضدروان‌پریشی و بازدارنده‌های منوآمین اکسیداز گرفته تا درمان‌های جایگزین مانند گروه‌ها و انجمن‌های پشتیبانیOCD ، سگ‌های خدماتی و یک رژیم غذایی سالم.

تعریف یوگا

یوگا یک تمرین مراقبه است که برای نسل‌ها منتقل شده است. این شامل تمرینات تنفسی، موقعیت‌ها ، تکنیک‌های آرامش بخش، جملات تأکیدی مثبت و سایر روش‌های مدیتیشن است. سبک‌های مختلفی از یوگا وجود دارد که هر کدام تمرکز خاصی دارند و برای ایجاد آرامش و سازگاری طراحی شده‌اند.

یوگا به ما کمک می‌کند تا از افکار، احساسات، خواسته‌ها، باورها و ترس‌های ناسالم یا ناسازگار خود بیشتر آگاه شویم تا بتوانیم گام‌های لازم برای تغییر آن‌ها به اشکال سالم‌تر را برداریم. یوگا ابزار لازم برای انتخاب بهتر و زندگی پربارتر را به ما می‌دهد.

ارتباط وسواس و یوگا
ارتباط وسواس و یوگا

یوگا برای OCD

آیا یوگا می‌تواند تسکین طبیعی برای OCD را فراهم کند؟ 

به طور خاص، برخی از بیماران مبتلا به وسواس فکری عملی، مزایای یوگا را در کاهش استرس و اضطراب ناشی از علائم اختلال خود مطرح می‌کنند، در حالی که افراد دیگر پس از تمرین یوگا هیچ تسکینی در وسواس‌ها و اجبارهای خود پیدا نکرده‌اند. یک مطالعه در سال ۲۰۲۱ نشان می‌دهد که یوگا برای درمان وسواس فکری عملی به برخی افراد کمک می‌کند تا علائم OCD خود را بهتر مدیریت کنند (به معنی کاهش حالت و شدت وسواس‌ها و اجبارهای خود).

با این حال، برخی محدودیت‌ها در این مطالعه وجود دارد؛ مانند اینکه فقط یک بخش خاص از جامعه را شامل می‌شود و نشان دهنده جمعیت عمومی نیست. بنابراین، تحقیقات بیشتری برای تعیین اثرات کامل و مزایای استفاده از حرکات یوگا برای درمان وسواس فکری لازم است.

نکاتی که باید بدانید

قبل از تمرین یوگا برای درمان وسواس وسواس فکری عملی، مهم است که حقایقی را در مورد آن بدانید:

 • یوگا یک «درمان» برای OCD نیست. بنابراین، اگر با این اختلال روبرو هستید، باید با پزشک خود تماس بگیرید یا برای مشاوره با یک درمانگر OCD ملاقات کنید.
 • یوگا ممکن است علائم OCD شما را کاهش دهد یا تأثیری نداشته باشد. درک کنید که هر روش درمانی یا درمان طبیعی برای همه مؤثر نخواهد بود. بنابراین، برخی از افراد ممکن است از طریق یوگا اختلال وسواس خود را تسکین دهند و برخی ممکن است آن را بی‌تأثیر بدانند.
 • شاید یوگا در منطقه شما در دسترس نباشد. به عبارت دیگر، چون یوگا تا حدودی خاص است، ممکن است برای همه قابل دسترسی نباشد. اگر یوگا در منطقه‌تان در دسترس باشد، احتمال دارد زمان کلاس آن با برنامه روزانه یا کاری شما هماهنگ نباشد. جهت اطلاع شما: بیشتر کلاس‌های یوگا صبح یا بعد از ظهر برگزار می‌شود.
 • یوگا می‌تواند وقت‌گیر باشد؛ به همین دلیل ممکن است برای افرادی که زمان محدود یا انگیزه کم دارند، جواب ندهد. برای به دست آوردن مزایای یوگا، باید آن را به طور منظم تمرین کنید. اگر نتوانید به این روند متعهد شوید، این احتمال وجود دارد که یوگا برایتان بی‌اثر باشد.

احتیاط

بعضی از افراد نباید یوگا را تمرین کنند یا فقط باید آن را با احتیاط یا نظارت تمرین کنند.

این مسئله شامل افرادی با شرایط زیر است:

 • فشار خون بالا: یوگا می‌تواند فشار خون برخی از افراد را بالا ببرد، بنابراین افراد مبتلا به پرفشاری خون (فشار خون بالا) باید هنگام تمرین آن احتیاط کنند.
 • بیماری‌های قلبی: یوگا ممکن است ضربان قلب برخی افراد را نیز افزایش دهد، بنابراین افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی، مانند آریتمی قلبی، باید هنگام تمرین آن احتیاط کنند.
 • گلوکوم: یوگا ممکن است فشار چشم برخی افراد را افزایش دهد (به معنی فشار داخل چشم)، بنابراین افراد مبتلا به گلوکوم باید هنگام تمرین آن احتیاط کنند.
 • فتق دیسک: برخی از حالت‌های یوگا می‌تواند کمر درد را تشدید کند، بنابراین افراد مبتلا به فتق دیسک باید هنگام تمرین آن احتیاط کنند.
 • آرتروز: برخی از حالت‌های یوگا می توانند فشار بیشتری بر مفاصل وارد کنند، بنابراین افرادی که آرتروز دارند، باید هنگام تمرین آن احتیاط کنند.
 • پوکی استخوان: برخی از حالت‌های یوگا در صورت انجام اشتباه می‌توانند باعث شکستگی شوند، بنابراین افراد مبتلا به پوکی استخوان باید هنگام تمرین احتیاط کنند.

بهترین حالت‌های یوگا برای درمان وسواس فکری عملی

حالت‌هایی از یوگا که در زیر ذکر شده است، برای کاهش شدت و حالت علائم OCD (وسواس‌ها و اجبارها) شناخته شده است:

۱. آساناها

آساناها، حالت‌هایی از یوگا هستند که می‌توانند به تقویت، وضعیت، تعادل و آرام کردن ذهن و بدن شما کمک کنند. این امر باعث می‌شود که این حالت‌های یوگا برای افرادی که از افکار مزاحم (وسواس‌ها) و رفتارهای تکراری (اجبارها) رنج می‌برند، ایده‌آل باشد.

در ادامه آساناهایی ذکر شده است که ممکن است برای OCD مفید باشند:

 • حرکت درخت

حرکت درخت، یک حالت یوگای «متعادل کننده» در سطح متوسط است. این آسانا تعادل، ثبات، قدرت، انعطاف‌پذیری، توجه، وضعیت و تمرکز را ترکیب می‌کند تا شما ذهن و بدن سالم‌تری داشته باشید. این حرکت همچنین می‌تواند استرس شما را کاهش دهد، به شما کمک کند تا آرام شوید و انرژی و استقامت را برای قوی بودن در طول روزهای خود فراهم کنید. این حالت همچنین به بهبود عزت نفس و اعتماد به نفستان کمک می‌کند.

این مسئله برای یک فرد مبتلا به OCD چه معنایی دارد؟ این بدان معنی است که این حرکت یوگا به «آرام کردن» سر و صدا (به عنوان مثال، افکار مزاحم) در ذهن شما کمک می‌کند، عزت نفس و اعتماد به نفستان را ایجاد می‌کند و به شما کمک می‌کند تا با دنیای اطرافتان هماهنگ‌تر شوید، بنابراین می‌توانید بر روی وظایفتان تمرکز کنید و آن‌ها را تکمیل کنید. به عبارت دیگر، حرکت درخت به شما کمک می‌کند تا تمرکزتان را از وسواس‌ها و اجبارهای خود حذف کنید و آن را در چیزهای مفیدتر مانند اهدافتان قرار دهید.

این امر مهم است زیرا بسیاری از افراد مبتلا به OCD، به دلیل وسواس‌ها و اجبارهای مداوم و ناخواسته از شرم و گناه، ترس بیش از حد و عزت نفس و اعتماد به نفس پایین رنج می‌برند.

 • حرکت کوه

حرکت کوه، یک حالت یوگای ایستاده است که باعث ایجاد ثبات، آرامش و تعادل می‌شود. این آسانای یوگا شامل ایستادن مثل یک کوه است؛ با حالتی محکم و بی‌حرکت. این حالت برای بهبود وضعیت بدن، خودآگاهی و کمک به شما در احساس تمرکز بیشتر طراحی شده است.

این مسئله برای یک فرد مبتلا به OCD چه معنایی دارد؟ خب، حرکت کوه می‌تواند به کاهش استرس و تنش در عوامل شناخته شده OCD در بدن کمک کند. این حرکت همچنین عزت نفس و اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد؛ چیزهایی که شناخته شده است بیماران مبتلا به OCD با آن مبارزه می‌کنند.

این حالت یوگا به شما کمک می‌کند تا با دنیای اطراف خود بیشتر هماهنگ شوید. شما می‌توانید با آرام‌تر، قوی‌تر و متعادل‌تر و متمرکزتر شدن، همراه با بهبود عزت نفس و اعتماد به نفس، علائم OCD خود را برطرف و بر آن‌ها غلبه کنید.

 • حرکت جنگجوی اول

حرکت جنگجوی اول، یک حالت یوگای مدرن است که شامل تمرکز و ایجاد ارتباط قوی با ذهن، بدن، روح و دنیای اطراف شما است. این حرکت از انرژی طبیعی شما استفاده می‌کند و به بهبود عزت نفس و اعتماد به نفستان کمک می‌کند. این یک حالت قدرتمند آسانا است که بر قدرت و انعطاف‌پذیری تأکید دارد. محدوده این حرکت از جنگجوی اول تا جنگجوی سوم (مبتدی تا پیشرفته) می‌باشد.

جنگجوی اول اولین و ساده‌ترین مرحله است. این برای یک بیمار مبتلا به OCD چه معنی دارد؟ خب، این حالت یوگا می‌تواند به شما کمک کند تا به جای افکار مزاحم یا ناراحت کننده، تمایلات، ترس‌ها یا خیالات (وسواس‌ها) و رفتارهای تکراری (اجبارها)، روی وظایف بهتر تمرکز کنید.

جنگجوی اول (همراه با دو جنگجوی دیگر) به کاهش استرس و اضطراب کمک می‌کند؛ عوامل و علائمی که درOCD  رایج هستند. این حالت همچنین می‌تواند به بهبود سلامت روان و رفاه شما کمک کند. این حرکت تنش بدن شما را آزاد می‌کند و باعث می‌شود احساس آرامش و تمرکز بیشتری داشته باشید. باور بر این است که وسواس‌ها و اجبارها در صورت کاهش استرس و اضطراب فرد کاهش می‌یابند.

 • حرکت سگ رو به پایین

حرکت سگ رو به پایین، یک حرکت آرامش بخش یوگا است که برای بهبود تعادل و تمرکز طراحی شده است. این حرکت همچنین می‌تواند جریان خون به مغز را افزایش دهد، استرس و اضطراب را کاهش دهد، خلق و خوی شما را بهبود بخشد و ذهن و بدن را آرام کند. این برای یک فرد مبتلا به OCD چه معنایی دارد؟ خب، افزایش جریان خون به مغز سردرد، سردرگمی ذهنی، اضطراب و (یا) افسردگی را در برخی از بیماران مبتلا به OCD تسکین می‌دهد. این امر برای افرادی که از OCD رنج می‌برند مفید است زیرا به آن‌ها کمک می‌کند تا واضح‌تر فکر کنند و از «صداهای مزاحم» در ذهن خود «جلوگیری» کنند.

افزایش جریان خون، همراه با کاهش استرس و اضطراب، همچنین به این افراد کمک می‌کند تا به جای وسواس‌ها و اجبارهای خود، بر وظایف خود تمرکز کنند. حالت سگ رو به پایین ذهن را نیز آرام می‌کند، تنش را از بدن آزاد می‌کند و درد کمر را کاهش می‌دهد، در نتیجه افکار مزاحم و مسابقه ای را «آرام» می‌کند و محرک‌های OCD مرتبط با درد را از بین می‌برد.

۲. پرانایاماها

پرانایاماها، تمرینات تنفسی هستند که به شما کمک می‌کنند استرس و اضطراب خود را بهتر مدیریت کنید تا احساس اضطراب، آرامش و تمرکز بیشتری داشته باشید. یوگی‌های باستانی این تمرینات را برای استفاده در حین انجام یوگا ایجاد کردند.

پرانایاماها (تمرینات تنفسی) برای حمایت و کمک به تمرکز و حواس جمعی، بهبود و ترمیم افرادی که به دنبال شفافیت ذهنی یا تسکین هستند، توسعه داده شد. پرانایاما به شما کمک می‌کند تا مقدار، کیفیت، جریان و جهت انرژی طبیعی در ذهن و بدن خود را کنترل، بهبود و تغییر دهید تا انرژی کمتری را صرف تمرکز بر علائم OCD خود کنید و زمان بیشتری را صرف آگاهی از آنچه در درون و اطرافتان اتفاق می‌افتد کنید.

در ادامه پرانایاماها (تمرینات تنفسی) ذکر شده است که ممکن است برای OCD مفید باشد:

 • تنفس اوجایی

تنفس اوجایی، یک پرانایاما است که به شما یاد می‌دهد چگونه با تمرکز بر تنفس خود ذهنتان را آرام کنید. هدف از این تمرین تنفسی «جلوگیری کردن» یا «نادیده گرفتن» افکاری است که مانع ورود شما به حالت ذهنی «زِن» یا آرام می‌شود. سایر اصطلاحاتی که برای توصیف اوجایی استفاده می‌شود عبارتند از «تنفس کبرا»، «تنفس زمزمه»، «تنفس خروپف» و «تنفس مار» (به دلیل صدای هیس یا خروپف از تنفس عمیق).

این تمرین تنفسی همچنین می‌تواند اکسیژن خون شما را افزایش دهد، فشار خونتان را تنظیم کند، خودآگاهی‌تان را افزایش دهد و به شما انرژی دهد. تنفس اوجایی در طول یوگا (معمولاً حرکت‌های آسانای یوگا)، برای تولید صدایی استفاده می‌شود که به شما کمک می‌کند حرکات خود را با الگوهای تنفسی‌تان هماهنگ کنید. درک کنید که تنفس به اندازه حرکت هنگام تمرین یوگا مهم است.

این برای یک فرد مبتلا به OCD چه معنایی دارد؟ خب، تنفس اوجایی ممکن است استرس، بی‌خوابی OCD، تنش، درد مزمن، اضطراب، انگیزه کم و افسردگی را در برخی از مبتلایان به OCD کاهش دهد. این تمرین تنفسی همچنین می‌تواند بیماران مبتلا به OCD را تشویق کند تا غذاهای سالم‌تری بخورند و ورزش بیشتری داشته باشند که ممکن است شدت و (یا) حالت علائم OCD را کاهش دهد.

 • تنفس آتش

کاپالابهاتی (تنفس آتش) که به عنوان «تنفس درخشان جمجمه» نیز شناخته می‌شود، یک تکنیک تنفس ریتمیک مبتدی است که شامل دم عمیق و بازدم هوا از ریه‌های شما است. هدف این است که بدن خود را از انرژی منفی «پاکسازی» کنید. کلید این حالت پرانایاما استنشاق «سموم» و سپس بازدم آن‌ها در یک فرآیند تصفیه (بازدم کوتاه و انفجاری متناوب و استنشاق کمی طولانی‌تر و آرام‌تر) است.

یوگی‌ها معتقدند که تمرین تنفس آتش می‌تواند مقدار اکسیژن در خون، مغز و بدن شما را افزایش دهد. این تمرین تنفسی شامل سرود، آواز خواندن، تنفس عمیق و تکرارهای یوگا است.

این برای یک فرد مبتلا به OCD چه معنایی دارد؟ خب، این پرانایاما به طور طبیعی می‌تواند انرژی و استقامت جسمی شما را افزایش دهد که برای رسیدگی کامل به افکار مزاحم، ترس‌ها، تمایلات، خیالات، احساسات و (یا) رفتارهای اجباری لازم است.

از آنجا که این تمرین تنفسی، خون غنی از اکسیژن به مغز را افزایش می‌دهد، تنفس آتش می‌تواند به تمرکز و حواس جمعی، تیزهوشی، تقویت قدرت درونی، احساس توانمندسازی و حالت روانی آرام (بدون استرس و اضطراب) کمک کند که برای افرادی که با استرس OCD و عوامل تحریک کننده و علائم اضطراب مواجه هستند، ضروری است. محققان همچنین دریافتند که این پرانایاما می‌تواند ذهن آگاهی را افزایش دهد؛ این امر نشان داده شده است که به کاهش علائم OCD کمک می‌کند.

 • تنفس متناوب سوراخ بینی

تنفس متناوب سوراخ بینی، یک تکنیک تنفس هسته‌ای است که در طول یوگا استفاده می‌شود. این تمرین تنفسی شامل تنظیم تنفس شما با استنشاق آگاهانه (تنفس) از طریق یک سوراخ بینی، نگه داشتن آن برای چند ثانیه، در حالی که دیگری بسته نگه داشته می‌شود و سپس بازدم آرام (بیرون دادن نفس) از طریق سوراخ بینی دیگر است.

این پرانایاما اکسیژن را در ذهن و بدن افزایش می‌دهد در حالی که به شما کمک می‌کند تا خودآگاهی بیشتری داشته باشید. این تمرین تنفسی تنفس متناوب سوراخ بینی همچنین ذهن را آرام می‌کند، «سموم» را از بدنتان حذف می‌کند، به شما انرژی می‌دهد، حالتتان را متعادل می‌کند و سایر عملکردهای مهم بدن را بهبود می‌بخشد؛ با این هدف که بتوانید عملکردی در سطح مطلوب داشته باشید.

این برای یک فرد مبتلا به OCD چه معنایی دارد؟ خب، از آنجا که این تمرین تنفسی به کاهش استرس، اضطراب، حملات هراس و نوسانات خلقی و تنظیم احساسات کمک می‌کند، برای کاهش وسواس‌ها و اجبارهای استرس‌زا، تحریک کننده اضطراب و ناراحت کننده ایده‌آل است.

این تمرین تنفسی همچنین تمرکز، حواس جمعی و سایر عملکردهای شناختی را بهبود می‌بخشد، به این معنی که این احتمال وجود دارد که ذهنتان را از افکار مزاحم، ترس‌ها، تمایلات‌، خیالات، احساسات و رفتارهای تکراری خلاص کند.

 • تنفس زنبور عسل

تنفس زنبور عسل، یک تمرین تنفسی آرامش بخش است که می‌تواند یک سیستم عصبی بیش از حد فعال را «آرام» کند و به شما کمک کند با ذهن، بدن، روح و طبیعت خود ارتباط برقرار کنید. به دلیل صدای زمزمه یا وزوز که در پشت گلو، مغز و پیشانی در طول تمرین رخ می‌دهد، به آن «تنفس زنبور عسل» گفته می‌شود.

این برای یک فرد مبتلا به OCD چه معنایی دارد؟ خب، این تمرین تنفسی می تواند ذهن OCD شما را آرام و «ساکت» کند، تنش را در مغز شما آزاد کند، بی‌خوابی OCD را کاهش دهد (به دلیل مسابقه، افکار مزاحم و تمایل به انجام اجبارها)، عصبانیت OCD را از بین ببرد (به دلیل ناتوانی در متوقف کردن وسواس‌ها و اجبارها) و فشار خون شما را کاهش دهد (فشار خون بالا می‌تواند ناشی از استرس داشتن افکار مزاحم یا ناراحت کننده ناخواسته و (یا) اجبارهای تکراری).

افکار نهایی

با افزایش هزینه‌های نسخه، تورم و عوارض جانبی و عوارض داروهای خطرناک، بیماران مبتلا به OCD به طور فزاینده‌ای به سمت ابزارهای کمک به خود و درمان‌های طبیعی برای درمان علائم OCD خود یا تکمیل برنامه‌های درمان OCD خود می‌روند.

یکی از درمان‌های طبیعی که موفقیت فوق العاده‌ای را نشان داده است یوگا است. یوگا برای آرامش ذهن و بدن، حذف سموم از بدن، بهبود وضوح ذهنی، تمرکز، حواس جمعی، حمایت از خواب سالم و سایر مزایای سلامتی طراحی شده است. به دلیل مزایای بسیاری که با یوگا همراه است، یوگا برای درمان وسواس فکری عملی مورد استفاده بسیاری است.

.

 

منبع:

https://impulsetherapy.com/yoga-and-ocd-a-comprehensive-guide-to-natural-relief/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا