اختلال وسواس فکری و عملیاختلالات وسواس

درمان وسواس فکری بدون دارو

5/5 - (1 امتیاز)

آیا وسواس فکری بدون دارو درمان می‌شود؟

اختلال وسواس فکری عملی (OCD) یک بیماری روانی است که میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می‌دهد. این ویژگی با افکارهای مداوم و ناخواسته (وسواس‌ها) و رفتارهای تکراری (اجبارها) که در زندگی روزمره تداخل دارند، مشخص می‌شود. در حالی که یک درمانگر ممکن است داروهایی را برای کاهش علائم OCD در برخی افراد تجویز کند، هیچ دارویی علت اصلی آن را برطرف نمی‌کند وOCD اغلب به تنهایی از طریق دارو با موفقیت درمان نمی‌شود.

مؤثرترین راه برای شکستن چرخهOCD ، همانطور که در یک لحظه کشف خواهیم کرد، شامل مصرف هیچ دارویی نمی‌شود. بنابراین، پاسخ کوتاه به این سؤال که «آیا وسواس فکری بدون دارو درمان می‌شود؟»، بله می‌باشد.

با این حال، پاسخ کوتاه این واقعیت را پنهان می‌کند که دارو می‌تواند به برخی از افراد مبتلا به علائم شدید OCD کمک کند تا در درمان رویارویی و جلوگیری از پاسخ (ERP)، درمان استاندارد طلایی برای OCD، شرکت کنند و اغلب در عرض چند هفته شروع به کنترل مجدد زندگی خود کنند.

در این مقاله، ما به این مسئله که آیا وسواس فکری بدون دارو درمان می‌شود، استفاده از داروها در مدیریت علائم اختلال وسواس، محدودیت‌هایشان در صورت استفاده در انزوا و نقش کمکی آن‌ها در مدیریت طولانی مدت این بیماری می‌پردازیم.

همانطور که در ابتدا به آن اشاره کردیم، افراد مبتلا به OCD افکار مداوم و ناخواسته (وسواس‌ها) دارند و رفتارهای تکراری (اجبارها) را اجرا می‌کنند که به روابط آن‌ها آسیب می‌رساند، در مدرسه یا کارشان دخالت می‌کند و از زندگی کامل آن‌ها جلوگیری می‌کند. ما همچنین چیزی به نام چرخه OCD را ذکر کردیم. بیایید فقط یک لحظه وقت بگذاریم تا توضیح دهیم که این چرخه به چه شکل است.

چرخه OCD

چرخه با یک فکر مزاحم شروع می‌شود. در حالی که همه افکار مزاحم را تجربه می‌کنند، افراد مبتلا به OCD به آن‌ها معنا می‌دهند و وسواس‌هایی را در اطرافشان ایجاد می‌کنند. این وسواس‌ها می‌توانند بر روی چیزهای مختلف متمرکز شوند و به طور معمول به انواع مختلف طبقه‌بندی می‌شوند؛ از جمله چک کردنOCD ، شمارشOCD ، رابطهOCD  و آسیبOCD .

برای مثال، اگر کسی که دچار اختلال وسواس فکری عملی است و به فکر آسیب رساندن به یک کودک می‌باشد، شاید برایش سؤال شود که این فکر در مورد او چه می‌گوید؛ حتی اگر ما افکار خود نباشیم و افکارمان تعریف نکند که چه کسی هستیم.

این ناتوانی در جدا کردن خود از افکار می‌تواند باعث اضطراب شدید شود و افراد مبتلا به اختلال وسواس را به اجبارها در تلاش برای کاهش ناراحتی‌شان سوق دهد. این اجبارها می‌تواند از اطمینان حاصل شود و به دنبال اجتناب از موقعیت‌های تحریک کننده یا رفتارهای فیزیکی باشد؛ مانند شستن بیش از حد دست در مورد وسواس آلودگی. در حالی که اجبارها می‌تواند به طور موقت اضطراب را تسکین دهد، چرخه وسواس‌ها و اجبارها را تقویت می‌کند و اختلال را تداوم می‌دهد.

درمان استاندارد طلایی برای OCD: درمان رویارویی و جلوگیری از پاسخ ERP

آیا وسواس فکری بدون دارو درمان می‌شود.

درمان رویارویی و جلوگیری از پاسخ (ERP)، درمان استاندارد طلایی برای اختلال وسواس فکری عملی (OCD) است و نشان داده شده است که در آموزش افراد برای مدیریت علائم وسواس در دراز مدت و شکستن چرخه وسواس بسیار مؤثر است.

ERP با کمک به افراد مبتلا به OCD در مقابله با ترس‌های خود کار می‌کند و به تدریج آن‌ها را نسبت به موقعیت‌های تحریک کننده اضطراب یا اشیایی که اجبار آن‌ها را تحریک می‌کنند‌، حساسیت زدایی می‌کند. ERP با جلوگیری از انجام رفتارهای اجباری فرد، چرخه اضطراب و اجبارها را که مشخصه OCD است، می‌شکند.

درمان رویارویی و جلوگیری از پاسخ در درمان OCD در کودکان، نوجوانان و بزرگسالانی که با هر موضوع یا زیرگروه OCD مبارزه می‌کنند، بسیار مؤثر است. در حالی که هر کس به درمان متفاوت پاسخ می‌دهد‌، بیشتر افراد کاهش علائم OCD را در هر نقطه از هشت تا شانزده هفته مشاهده می‌کنند؛ حتی علائم برخی از افراد تقریباً به طور کامل ناپدید می‌شود.

مهم است توجه داشته باشید که ERP می‌تواند چالش برانگیز باشد و به قصد و تعهد نیاز دارد. همکاری با یک متخصص به شما امکان می‌دهد برنامه درمانی را که برایتان مناسب است تعیین کنید، چه تنها شامل ERP باشد یا با دارو تکمیل شود.

کدام داروها علائم اختلال وسواس را درمان می‌کنند و آن‌ها چگونه کار می‌کنند؟

انواع مختلفی از داروها برای درمان اختلال وسواس (OCD) وجود دارد؛ از جمله مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIها): شایع‌ترین داروهای خط اول مورد استفاده در درمان OCD، داروهای ضدافسردگی سه حلقه‌ای (TCAs) و داروهای ضدروان‌پریشی غیرمعمول.

SSRIها رایج‌ترین داروهای تجویز شده برای OCD هستند. آن‌ها با افزایش سطح سروتونین، یک انتقال دهنده عصبی که خلق و خوی را تنظیم می‌کند، در مغز کار می‌کنند.

TCAs نوع دیگری از داروهای ضدافسردگی است که ممکن است برای درمان OCD استفاده شود. آن‌ها با مسدود کردن جذب مجدد سروتونین و نوراپی نفرین کار می‌کنند.

داروهای ضدروان‌پریشی غیرمعمول، گاهی اوقات با SSRI یا TCA برای افرادی که علائم شدید OCD دارند استفاده می‌شود. آن‌ها با مسدود کردن دوپامین کار می‌کنند.

داروها به تنهایی یک گلوله نقره‌ای برای OCD نیستند

در حالی که داروها می‌توانند به مدیریت علائم اختلال وسواس فکری عملی(OCD)  کمک کنند، اما اگر به تنهایی استفاده شوند، محدودیت‌های مختلفی دارند.

اولاً، همانطور که در بالا اشاره کردیم، دارو فقط علائم OCD را هدف قرار می‌دهد و عوامل روانشناختی اساسی را که به اختلال کمک می‌کنند، برطرف نمی‌کند. بنابراین، دارو به تنهایی تسکین طولانی مدت از علائم OCD را فراهم نمی‌کند و معمولاً بهتر است که داروها در ترکیب با درمان رویارویی و جلوگیری از پاسخ (ERP) استفاده شوند.

دوماً، دارو می‌تواند عوارض جانبی داشته باشد که ممکن است برای برخی افراد غیرقابل تحمل باشد. به عنوان مثال، SSRIها، رایج‌ترین داروهای تجویز شده برایOCD ، باعث تهوع، بی‌خوابی، اختلال عملکرد جنسی و سایر عوارض جانبی می‌شوند. برخی از افراد همچنین هنگام قطع دارو علائم ترک را تجربه می‌کنند.

سوماً، دارو ممکن است برای همه مؤثر نباشد. افراد مبتلا به علائم شدید OCD می‌توانند به دوزهای بالاتر دارو یا ترکیبی از داروها نیاز داشته باشند. علاوه بر این، برخی از افراد ممکن است به هیچ وجه به دارو پاسخ ندهند، یا علائم آن‌ها زمانی که مصرف دارو را متوقف می‌کنند، بازگردند.

چگونه داروها می‌توانند به برخی از افراد مبتلا به OCD کمک کنند تاERP  را تجربه کنند؟

داروها به زیر مجموعه‌ای از افراد مبتلا به OCD کمک می‌کنند تا از چندین طریق در برابر چالش‌های درمان ERP مقاومت کنند:

۱. کاهش اضطراب: بسیاری از افراد مبتلا به OCD سطح اضطراب بالایی را تجربه می‌کنند و این امر درگیر شدن در درمان ERP را دشوار می‌کند. داروهایی مانند SSRI (مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین) و بنزودیازپین‌ها می‌توانند به کاهش اضطراب کمک کنند و تحمل قرار گرفتن در معرض موقعیت‌ها یا اشیاء ترسناک، یک جزء مهم در درمان ERP را آسان‌تر کنند.

۲. افزایش توانایی مقاومت در برابر اجبارها: یکی از اهداف درمان ERP، کمک به افراد برای یادگیری مقاومت در برابر اجبارها یا فعالیت‌های تکراری خود است. داروهایی مانند SSRI و داروهای ضد‌روان‌پریشی غیرمعمول به کاهش حالت و شدت وسواس‌ها و اجبارها کمک می‌کنند و مقاومت افراد در برابر درگیر شدن در آن‌ها در طول درمان را آسان‌تر می‌کنند.

۳. انعطاف‌پذیری شناختی افزایش یافته: افراد مبتلا به OCD اغلب الگوهای تفکر سفت و سخت دارند و ممکن است برای تفکر انعطاف‌پذیر یا انطباق با شرایط در حال تغییر تلاش کنند. این نشان داده شده است که داروهایی مانند SSRI، انعطاف پذیری شناختی را بهبود می‌بخشد و یادگیری و استفاده از استراتژی‌های جدید مقابله را در طول درمان ERP برای افراد آسان‌تر می‌کند.

۴. بهبود خلق و خوی: اختلال وسواس می‌تواند یک وضعیت بسیار ناراحت کننده و ناتوان کننده باشد و افراد مبتلا به اختلال وسواس ممکن است با افسردگی یا سایر اختلالات خلق و خوی مبارزه کنند. داروهایی مانند SSRI به بهبود خلق و خوی و کاهش بار کلی علائم کمک می‌کنند؛ این کار را برای افراد آسان‌تر می‌کند تا در درمان ERP و سایر جنبه‌های درمان شرکت کنند.

مهم است به یاد داشته باشید که دارو جایگزین درمان نیست و باید در ارتباط با درمان ERP، برای مدیریت بهینه OCD استفاده شود. هر تصمیمی برای دنبال کردن دارو برای درمان OCD، باید با مشورت با یک متخصص مراقبت‌ سلامت واجد شرایط گرفته شود؛ چرا که متخصص می‌تواند به ارزیابی نیازهای فرد و تعیین مناسب‌ترین برنامه درمانی کمک کند.

آیا وسواس فکری بدون دارو درمان می‌شود.

منبع:

https://www.treatmyocd.com/blog/can-ocd-be-treated-without-medication

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا