رشد و پرورش اخلاقی کودکان

۱۱ راه عالی برای آنکه والدین موفقی باشیم

والدین موفق چه کار می‌کنند؟

در سراسر دنیا، والدین از روش‌های مختلفی برای تربیت و پرورش فرزندان خود استفاده می‌کنند. برخی والدین برای کنترل رفتار فرزندانشان از تنبیه بدنی یا فیزیکی استفاده می‌کنند. والدین موفق چه می کنند؟

همه‌ی استراتژی‌های والدین، موثر و قانونی نیستند. در واقع در برخی کشورها، تنبیه‌های بدنی مثل نیشگون گرفتن یا سیلی زدن ممنوع می‌باشد. و اما روش تربیتی والدین موفق چه می‌باشد؟

به‌راستی که نوع پرورش، در پیشرفت کودکان اهمیت بسزایی دارد. مطالعات نشان داده‌اند که ضعف تربیتی در موفقیت‌های تحصیلی کودکان نیز نقش مهمی ایفا می‌کند. بنابراین، داشتن برنامه خوب تربیتی برای والدین موفق بسیار لازم است.

خوب سوال اینجاست که والدین موفق باید چگونه کودکان خود را تربیت کنند؟ چه چیزی از شما والدین خوبی می‌سازد؟ در این مقاله می‌خواهیم برخی راه‌های تربیت درست را به شما معرفی کنیم.

والدین موفق- تصویر ۱- دکتر کامیار سنایی روانشناس

استراتژی‌های تبدیل شدن به والدین موفق

ثبات داشته باشید.

شما باید در تربیت، ثابت قدم باشید. یعنی باید در برابر فرزندان، حرف و موضعتان مشخص باشد. اگر می‌گویید که فلان رفتار غلط است، باید سر این حرفتان بمانید. به‌طور مثال، اگر می‌گویید سیگار کشیدن کار اشتباهی است، پس هرگز نباید این کار را انجام دهید. حرف و عمل شما باید به عنوان یک پدر و یا مادر، یکی باشد. به یاد داشته باشید که اولین معلم و یا اولین شخصی که کودک سعی می‌کند از او تقلید کند، شما هستید.

صدایتان را بالا نبرید.

عادی و بدون خشم صحبت کنید. با فریاد زدن، شما این پیام را به کودکتان می‌رسانید که چون شما عصبانی هستید، او باید به شما گوش دهد و نه به این دلیل که این راه و عمل درست است. در نتیجه آنها هم به این عادت می‌کنند. بنابراین تا وقتی با عصبانیت فریاد نکشید آنها به شما گوش نخواهند داد.

به آنها حق انتخاب دهید.

هرچند که وظیفه شما به‌عنوان والدین راهنمایی کردن است، ولی باید به کودکتان آزادی برای تصمیم گرفتن بدهید. با این کار آنها مستقل‌تر بار می‌آیند. تا جای ممکن انتخاب‌ها را به آنها واگذار کنید و آنها را در تصمیم گیری درباره امور مهم مشارکت دهید. در غیر این صورت، کودکانی که خودمختاری و مستقل بودن را یاد نگیرند، تا آخر عمر به والدین وابسته خواهند ماند.

بین فرزندانتان فرقی نگذارید.

جانبداری از فرد به‌خصوص، در بعضی خانواده‌ها رواج دارد. بعضی والدین با هر کدام از فرزندان یک نوع رفتار دارند و بین آنها فرق قائل می‌شوند. اما تربیت موفق اینگونه نیست. در تربیت و پرورش موفق، با بچه‌ها یکسان رفتار می‌شود. چون این جانبداری‌ها تنها باعث اختلاف و درگیری بین خواهر و برادرها در آینده می‌شود. حواستان باشد کودکان تبعیض را بسیار سریع درک می‌کنند.

والدین موفق- تصویر ۲- دکتر کامیار سنایی

فرزندانتان را تحسین کنید.

حتی تعریف‌های ساده هم می‌تواند رفتار مثبت فرزندتان را بسیار افزایش دهد. به‌طور مثال، اگر به فرزندتان بگویید: چه نقاشی زیبایی کشیدی. چقدر تمیز مشقت را نوشتی. همین باعث افزایش عزت نفس او خواهد شد. و برعکس اگر جملات منفی بگویید، احساسات منفی در او رشد پیدا می‌کنند.

بگذارید بدانند که اشتباه کردن، خود بخشی از یادگیری است.

کمالگرا نباشید. در عوض این را در ذهن کودکتان فرو کنید که اشتباه کردن، فرصتی برای یادگیری است. به‌فرزندانتان بگویید از شکست نگران نباشند، چرا که شکست جزئی از موفقیت است. به آنها آموزش دهید که شکست‌های خود را نیز دوست داشته باشند، زیرا شکست نیز تجربه منحصر به‌فردی است که باید آن را در زندگی تجربه کرد.

به کودکانتان اهمیت احترام گذاشتن را یاد دهید.

احترام گذاشتن، ویژگی مهم یک فرد تحصیل‌کرده است. اگر به کودکانتان یاد دهید که چگونه به دیگران احترام بگذارند، برای جامعه‌شان عضو بهتری خواهند بود. زندگی‌شان توام با موفقیت می‌شود. و درنهایت هم، به خودتان به‌عنوان والدین فرزند موفق‌تان، افتخار می‌کنید. به آنها اموزش دهید که همه فارغ از نژاد، زبان، ملیت، رنگ پوست و مذهب، انسانیم و ارزشمند. به او بیاموزید که همه، گل‌های یک باغ هستند و این تنوع رنگ، شکل و بوی گل‌هاست که باغ را زیبا می‌کند. اگر کودک منحصر به‌فرد بودن انسان‌ها را بپذیرد و درک‌کند، آنوقت برای دیگران و خودش ارزش قائل می‌شود. در غیر اینصورت باورش آن است که تنها یک نوع انسان کامل وجود دارد که او باید به آن برسد. این نوع تفکر باعث رقابت و کمالگرایی می‌شود. کودک باید درک کند که ویژگی‌هایش منحصر به‌فرد است و او تنها با خودش می‌تواند رقابت‌کند. زیرا او تنها بهترین خودش می‌تواند بشود.

به آنها مدیریت مالی را یاد دهید.

پول بخشی از وجود ماست و اگر کسی نداند که چگونه آن را مدیریت کند، برایش مشکل‌ساز خواهد بود. بنابراین در همان اوایل زندگی، کودکان باید قوانین پولی را آموزش ببینند. موضوع آموزشتان «چگونه به‌دست آوردن پول از راه قانونی و مدیریت آن» می‌باشد. پول چیز بدی نیست؛ اگر بدانیم که چطور از آن به نحو صحیح استفاده کنیم.

به آنها یاد دهید که چطور مسئولیت‌پذیر باشند.

مسئول بار آوردن فرزندان برای کاری که کرده‌اند، برای موفقیت ضروری است. بچه‌های مسئولیت‌پذیر، قابل اعتمادند. آنها موفق می‌شوند چون ارزش پول و زمان را دقیقاً می‌دانند. و مهمتر از همه اینکه آنها از نتیجه کارهایشان آگاهند. بنابراین سعی خود را می‌کنند تا بهترین نتیجه را از اعمالشان حاصل کنند. برای مسئول بار آوردن باید به آنها حق انتخاب بدهید و درباره عواقب تصمیمات مختلف با آنها به گفتگو بنشینید.

تربیت موفق در کنترل کردن نیست.

این شاید سخت‌ترین بخش تربیت باشد، ولی باید بپذیرید که این یک حقیقت است. بچه‌ها راه زندگی‌شان را پیدا خواهند کرد و دنیا را کشف می‌کنند. ما نمی‌توانیم آنها را در خانه زندانی کنیم. اکتشافات زندگی به آنها اجازه رشد داده و از آنها فرد بهتری می‌سازد. پس وقتی زمانش رسید، آنها را آزاد بگذارید. بپذیرید که فرزندتان دیگر آن کودک خردسال چند سال گذشته نیست و به نسبت آن، حق انتخاب‌های بیشتری به او بدهید.

الگوی موفقی برای فرزندانتان باشید.

تربیت فقط در نحوه بیان چند کلمه و حرف نیست؛ بلکه برای تربیت درست، خود شما نیز باید مثال خوبی برای آنها باشید. بچه‌ها باید که حسن و ارزش‌های خوبی را در والدینشان ببینند. این بخشی از ثبات داشتن و متناقض نبودن شماست. اگر بچه‌ها ببینند که والدینشان واقعاً کارهایی که یاد می‌دهند را خود نیز انجام می‌دهند، پیروی کردنشان از شما راحت خواهد بود. در غیر اینصورت، والدین تاثیر چندانی در هدایت رفتار فرزندانشان نخواهند داشت. دعوت به آرامش زمانی که داد می‌زنید، بسیار مضحک است. طلب احترام از کودک زمانی که شما به کودک احترام نمی‌گذارید، خنده‌دار است. درخواست همکاری از کودک در امور خانه هنگامی که شما به‌عنوان همسر در خانه کمک نمی‌کنید، بی‌معنی است.

منبع:

http://psychlens.com/successful-parenting/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 4.7]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

‫5 نظرها

  1. بازتاب: شب ادراری کودک
  2. بازتاب: اوتیسم چیست و درمان آن چگونه است؟ | Dr. Amin Hosseini "PSYCHOANALYST"

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا