روابط جنسی

هیسترکتومی

امتیاز

آیا عمل جراحی هیسترکتومی (بیرون آوردن رحم) بر روی رابطه‌ی جنسی تاثیر می‌گذارد؟

برای افرادی که عمل جراحی هیسترکتومی را پشت سر گذاشته‌اند، داشتن سوالات بسیار و متعدد و نگرانی در خصوص آنکه زندگی و از جمله روابط جنسی آنها در ادامه چگونه خواهد بود، طبیعی و عادی است. هرچند که هر فرد به طور متفاوتی روند بهبودی خود را طی می‌کند، اما ممکن است فرد بعد از جراحی برخی از عوارض جانبی را تجربه کند که ممکن است در ابتدای امر، این عوارض جانبی بر روی رابطه جنسی آنها تاثیر بگذارد. با این حال، با توجه به زمان بهبودی، بسیاری از زنان لذت بردن از فعالیت جنسی خود را همانند سابق، در زمان پس از هیسترکتومی نیز در خود احساس می‌کنند و سایر افراد نیز از بهبود یافتن و بهتر شدن شرایط خود نسبت به قبل سخن می‌گویند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، مقاله‌ی زیر را مورد مطالعه قرار دهید.

تا چه مدت باید صبر کنید؟

به گفته‌ی کالج تخصصی زنان و زایمان آمریکا (ACOG)، پس از هیسترکتومی، یک زن باید از قرار دادن هر چیزی در مهبل به مدت حدود ۶ هفته خودداری کند. این موارد شامل آلت تناسلی مردانه، انگشتان دست، ابزارهای جنسی، تامپون‌ها و ساکشن‌های تمیز کننده‌ی واژن می‌باشد.

مهم است که متوجه این امر باشیم که این توصیه بر اساس میانگین زمان لازم برای بهبودی ارائه شده است که حدود ۶ تا ۸ هفته به طول می‌انجامد. با این حال، هر فردی با سرعتی متفاوت بهبود می‌یابد. پزشکان توصیه می‌کنند که زنان پس از انجام عمل هیسترکتومی، تا زمانی که تمام ترشحات واژینال مربوط به جراحی متوقف شده و زخم‌ها بهبود یابند، از هرگونه فعالیت جنسی خودداری کنند. هیچ‌گونه توصیه‌ی رسمی برای رسیدن به ارگاسم، به عنوان مثال با استفاده از استمناء توسط انگشتان دست در طول دوره‌ی درمانی ارائه نشده است.

اما با این حال باید این موضوع مهم را در نظر داشت که باید به بدن برای بهبودی و التیام یافتن زمان داد و به یاد داشت که یک ارگاسم عضلانی در ناحیه لگن، می‌تواند به طور بالقوه باعث آسیب رساندن به زخم‌های ناشی از عمل جراحی شود. هیچگونه پیش‌بینی زمانی در خصوص اینکه یک زن باید چه مدت بعد از هیسترکتومی رابطه جنسی داشته باشد، وجود ندارد.

برخی از زنان ممکن است خونریزی ناحیه واژن و درد را تا چندین هفته پس از جراحی تجربه کنند. همچنین ممکن است علاقه اندکی به رابطه جنسی نیز داشته باشند. علاوه بر اثرات فیزیکی، هیسترکتومی می‌تواند تأثیر عاطفی قابل‌توجهی نیز داشته باشد. و بر روی اینکه احساس یک زن در مورد داشتن رابطه جنسی چگونه است، تاثیر بگذارد. احساسات زن نسبت به رابطه جنسی پس از هیسترکتومی ممکن است با توجه به دلایل جراحی، وضعیت شخصی او و اینکه آیا جراحی باعث ایجاد یائسگی شده است یا خیر، متفاوت باشد.

انتظارات چیست؟

اگرچه هیسترکتومی ممکن‌است تغییرات خاصی در ناحیه لگن ایجاد کند، اما معمولا بر توانایی لذت‌بردن از رابطه جنسی تاثیری‌نمی‌گذارد. در بیشتر موارد، یک زن می‌تواند پس از بهبودی، یک زندگی جنسی سالم را داشته باشد.

به طور معمول، خارج کردن رحم و گردنه‌ی رحم، احساسات لذت‌بخش مربوط به واژن یا توانایی زن برای داشتن یک ارگاسم را تحت‌تاثیر قرار نمی‌دهد. ممکن است طول واژن نسبت به زمان پیش از عمل جراحی اندکی کوتاهتر باشد. اما این موضوع برای فعالیت جنسی مشکلی را ایجاد نخواهد کرد. چنانچه یک زن زمان کافی برای بهبودی خود اختصاص داده باشد، خونریزی یا درد نباید اتفاق بیفتد. چنانچه خونریزی یا درد در طول رابطه‌جنسی رخ دهد، زن باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارد. با توجه به بررسی چندین مطالعه‌ی صورت گرفته در این زمینه، عمل هیسترکتومی معمولاً بر میل جنسی تاثیری نمی‌گذارد.

اکثر زنان پس از عمل هیسترکتومی، عملکرد جنسی خود را بهبود یافته یا بدون تغییر (همانند گذشته) گزارش می‌کنند. هنگامی‌که اختلال در عملکرد جنسی اتفاق‌می‌افتد، به‌نظر می‌رسد این موضوع به‌علت پیری یا تغییرات هورمونی ناشی از خارج‌کردن تخمدان‌ها باشد. هیسترکتومی ممکن‌است علائم مختلفی مانند درد یا خونریزی‌شدید که تا قبل از عمل‌جراحی موجب ناراحتی‌جنسی می‌شد را از بین ببرد. تسکین و رهایی از این علائم ممکن‌است باعث‌شود فرد بعد از عمل هیسترکتومی، بیشتر از زمان قبل از عمل‌جراحی لذت‌ببرد.

عوارض احتمالی

اگرچه بسیاری از زنان بعد از هیسترکتومی مشکلات جنسی را تجربه نمی‌کنند، اما برخی از آنها عوارضی را تجربه می‌کنند. این عوارض ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• از دست دادن امیال جنسی: اگر تخمدان برداشته‌شود، به‌دلیل کمبود استروژن، زن ممکن‌است کاهش میل جنسی را تجربه‌کند.
• ضعف کف لگن: انجام تمرینات مربوط کف‌لگن، مانند تمرینات لگنی کگل، می‌تواند عضلات این ناحیه را بعد از جراحی تقویت‌کند که این امر باعث بهبود رابطه‌ جنسی و کاهش خطر بی‌اختیاری ادرار می‌شود.
• خشکی واژن: بعضی زنان پس از داشتن هیسترکتومی، خشکی واژن را تجربه‌می‌کنند. خشکی واژن اغلب‌اوقات می‌تواند با یک روان‌کننده‌ی معمولی که می‌توان آن را بدون نسخه از داروخانه تهیه‌کرد یا جایگزین طبیعی مانند روغن نارگیل مدیریت‌شود.
• تغییر در احساسات جنسی: بعضی زنان از احساس سوزش داخل واژنشان در طول رابطه جنسی شکایت‌داشته‌اند. این مورد نباید تأثیر منفی روی توانایی یک زن برای رسیدن به ارگاسم داشته‌باشد، زیرا کلیتوریس و لب‌های آلت‌تناسلی هنوز بسیار حساسند. با این‌حال، ممکن‌است موقعیت‌ها و تکنیک‌های برقراری رابطه‌‌جنسی به‌منظور یافتن شیوه‌ی صحیح رابطه بعد از عمل جراحی تغییر کنند.

رابطه‌ی جنسی و یائسگی

وقتی تخمدان‌ها طی هیسترکتومی برداشته می‌شود، بدون در نظر گرفتن اینکه زن در چه سنی قرار دارد، یائسگی اتفاق می‌افتد. اگرچه تمام زنان بعد از یائسگی مشکلات جنسی را تجربه نمی‌کنند، اما این مورد می‌تواند بر روی رابطه جنسی یک زن تاثیر بگذارد. سطح استروژن به دلیل یائسگی کاهش می‌یابد که در پی آن ممکن است نازک شدن بافت‌های واژن رخ دهد. بافت نازک واژن ممکن است برخی از فعالیت‌های جنسی را دردناک کند.

خشکی واژن همچنین ممکن است در یائسگی توسعه یافته و فعالیت جنسی را ناخوشایند کند. گاهی اوقات تغییر در سطح هورمون، ممکن است سبب کاهش میل جنسی در زن شود. برخی از زنان در این زمان به‌منظور کمک به مدیریت مسائل، از جمله خشکی واژن و کاهش میل جنسی تصمیم می‌گیرند تا به هورمون درمانی جایگزین (HRT) روی آورند. برای درمان خشکی واژن نیز چندین محصول بدون نسخه وجود دارد.

نکاتی در خصوص رابطه جنسی پس از هیسترکتومی

طبیعی است که کمی بعد از یک عمل جراحی هیسترکتومی، در خصوص رابطه جنسی نگرانی داشته باشید. مواردی وجود دارد که فرد می‌تواند با انجام آنها، این مسائل را آسانتر کند، از جمله:

• پرهیز از عجله در برقراری رابطه جنسی: داشتن رابطه‌جنسی بسیار زودهنگام پس از جراحی ممکن‌است دردناک بوده و حتی باعث عفونت شود. فرد باید توصیه‌های پزشک در مورد اینکه چه‌زمانی رابطه‌جنسی امن و بی‌خطر می‌باشد را دنبال‌کند. به‌خاطر داشته باشید ۶ هفته فقط یک راهنما است. برخی زنان ممکن‌است در آن دوره برای برقرای رابطه جنسی آماده نباشند.
• استفاده از روان‌کننده: استفاده از روان‌کننده می‌تواند رابطه جنسی را ساده‌تر و لذت‌بخش‌تر کند. روان‌کننده به‌ویژه برای زنانی که تخمدانشان برداشته‌شده و یائسگی آنها به‌دلیل جراحی بوده، می‌تواند مفید باشد.
• صحبت با همسر: ضروریست فرد با همسرش در مورد اینکه نحوه‌ی احساسش پس از هیسترکتومی چگونه است، صحبت‌کند. این گفتگو و در میان‌گذاری چنانچه مورد دردناک یا ناراحت‌کننده‌ای وجود داشته باشد، بسیار اهمیت می‌یابد.
• وضعیت‌ها یا پوزیشن‌های مختلف را امتحان کنید: وضعیت‌های خاص برای برقراری رابطه‌ی جنسی ممکن‌است راحت‌تر از سایر موارد باشند، به‌خصوص برای افرادی‌که خشکی واژن دارند. در این موارد، آنها می‌توانند وضعیت‌های مختلف را امتحان‌کنند تا درنهایت به‌وضعیتی که در آن احساس خوبی دارند، دست‌یابند.

نتیجه

نگرانی داشتن در مورد اینکه هیسترکتومی چه اثری بر روی زندگی جنسی یک فرد می‌گذارد، امری رایج و معمول است. در اغلب موارد، عمل هیسترکتومی در بلندمدت تأثیر منفی بر روی رابطه جنسی نمی‌گذارد. هرکس به طور متفاوت و با سرعت متفاوتی بهبود می‌یابد. زن باید به ندای بدنش گوش فرا دهد. و منتظر بماند تا قبل از مشارکت در فعالیت جنسی، از لحاظ احساسی و فیزیکی بهبود یابد.

زنانی‌که بعد از هیسترکتومی، مشکلات‌جنسی از قبیل درد یا کاهش امیال‌جنسی دارند، باید در مورد راه‌حل‌های موجود با پزشکشان مشورت‌کنند. خبر خوب اینست که زندگی‌جنسی زن پس از عمل‌جراحی هیسترکتومی، می‌تواند به‌همان اندازه سابق یا حتی بهتر از آن باشد.

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا