خانه » روانشناسی » درمان روان‌شناختی » برچسب زدن بر هیجانات، خوب یا بد؟
هیجانات دشوار- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

برچسب زدن بر هیجانات، خوب یا بد؟

Author : Mania Khajeh

احتمالاً بارها برای شما پیش آمده است که آرزو کرده‌اید ای‌کاش احساسات و هیجانات خوب، همیشه در وجود شما می‌ماندند و ای‌کاش احساسات و هیجانات دشوار و ناراحت‌کننده، هرگز نمی‌آمدند. این دقیقاً همان چیزی است که فهمیدم برای من هم اتفاق می‌افتد!

وقتی احساس خوشحالی و امید می‌کنم، همه‌چیز بسیار عالی می‌شود. زندگی خوب پیش می‌رود و هر لحظه به خود یادآوری می‌کنم که شاکر و سپاسگزار این لحظات باشم.

اما لحظات دیگری به‌طور اجتناب‌ناپذیر فرا می‌رسند (شاید روز بعد و یا فقط چند لحظه بعد) که دیگر خوشایند من نیستند. نمی‌دانم چه احساسی دارم؛ شاید ناراحتی، شاید غم، ترس، شرم و یا خشم. از نوع احساسم مطمین نیستم. آه! خب، حالا چی؟ چطور می‌توانم این احساس‌ها را تغییر دهم؟

 

هیجانات دشوار- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

 

بهتر است بدانیم ما به‌طور ناخودآگاه هیجاناتمان را به دو دسته تقسیم کرده‌ایم: هیجانات خوب یا مثبت، هیجانات بد یا منفی. و شروع تمامی مشکلات ما در مواجهه با هیجاناتمان نیز از همین نقطه بوده است: برچسب‌ زدن خوب و بد روی احساسات و هیجاناتمان! ما به نیاز برای تغییر یا اصلاح هیجانات دشوار و ناخوشایند (مانند غم، ترس، اضطراب، خشم، شرم و …) خو گرفته‌ایم. ما چنین احساسات و هیجاناتی را دوست نداریم، از تجربه کردن آنها احساس ترس می‌کنیم و در موردشان دایماً نگران هستیم.

اما آیا این احساسات و هیجانات ناخوشایند، همیشگی هستند؟ آیا چنین احساساتی می‌توانند نشأت گرفته از چگونگی تفکر ما باشند؟

احساسات می‌آیند و می‌روند، چه از نظر ما خوشایند بوده باشند و چه ناخوشایند و دشوار. اگر نگاه کوتاهی به ساعات گذشته‌ی روز قبل خود بیندازید، احتمالاً متوجه خواهید شد که در طول روز احساسات متفاوتی را تجربه کرده‌اید. همین موضوع ثابت می‌کند که احساسات (چه خوشایند و چه ناخوشایند) پایدار و همیشگی نیستند.

مطالعه کنید:  سکس تراپی

احساسات دشوار یا ناخوشایند تنها زمانی باقی می‌مانند که روی آنها متمرکز شده و غرق آن حالات شوید، از آنها بترسید و یا تمام توان خود را برای تغییر دادنشان به کار گیرید. در عوض، تجربه‌ی چنین احساساتی، در طولانی مدت سبب می‌شود تا درک کنید با وجود هیجانات دشوار نیز می‌توان تغییری در رفتار به‌وجود نیاورد، زیرا چنین احساساتی ناشی از حالاتی موقتی و گذرا هستند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 11 میانگین: 5]
اشتراک گذاری

نویسنده : مانیا خواجه، شهریور ۹۹.

۲ نظر

  1. چقدر خوب مینویسید دکتر عزیز و مهربانم. شما از آن انسانهایی هستین که میگن انسانم آرزوست. پایدار باشید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

انجمن پرسش و پاسخ کلیک کنید
+
اولین قرار داد ملاقات