روابط جنسی

تستوسترون

هورمون‌ها و رابطه‌ی جنسی

تستوسترون : تأثیر هورمون‌ها بر میل‌جنسی زنان بسیار زیادست، اما اغلب مردان متوجه این موضوع نمی‌شوند. این افت و خیزهای هورمونی و تغییرات سیکلی دروضعیت احساسی زن می‌توانند پذیرش و تمایل‌به رابطه‌‌جنسی را در زنان تغییردهند. مثلاً زنان هنگام تخمک‌گذاری مجذوب مردان خشن (آلفا) و هنگام گذر از دوره‌ی تخمک‌گذاری، مجذوب مردان مهربا‌ن‌تر و آرام‌تر (بتا) می‌شوند.

شاید این خواسته‌ها برگرفته از یک سیکل طبیعی باشند که منشأ تکاملی آن در نیازهای دیرینه‌ی زنان نهفته است، نیاز به داشتن فرزندانی که قدرت و بنیه‌ی زنده ماندن داشته باشند و مردانی که عاشق و حامی فرزندان‌شان باشند. اینها انتخاب‌های آگاهانه‌ای نیستند و زنان قطعا می‌توانند این انگیزه‌های ناخودآگاه را نادیده بگیرند، اما برای مردان این مورد بسیار مهم است که بدانند لزوما هر روز زن یکسانی را در اتاق نشیمن و اتاق خواب نمی‌بینند. زنان هم دوست ندارند مردان را همیشه یکجور ببینند. بسته به اینکه زن در کجای دوره‌ی سیکل باشد این افکار، احساسات و نیازها متفاوت هستند.

مردان آلفا و مردان بتا

دانستن این نکته نیز مهم است که نیازهای متغیر به یک مرد آلفا و یک مرد بتا در هر زمان، به این معنا نیست که یک زن به دو مرد متفاوت نیاز دارد. بلکه شاید به این معنا باشد که شما باید با ریتم هورمون‌های زن، انطباق و سازگاری پیدا کنید. یا بعبارتی هم آلفا باشید و هم بتا! این کاری است که قهرمانان می‌کنند. کسانی که می‌دانند چگونه با زنان‌شان، نه فقط به لحاظ احساسی، بلکه به لحاظ فیزیکی نیز هماهنگ شوند. شاید یک روز، هنگامی‌که از سینما به خانه برگشتید، از شما بخواهد نقش یک حامی‌ را ایفا کنید. روز بعد، وقتی کنارهم روی‌مبل نشسته و گفتگومی‌کنید، از شما بخواهد نقش نوازشگر را بازی‌کنید و بااو از احساسات حرف‌بزنید.

عجیب نیست که چرا مردان در سرزمین زنان گم می‌شوند.

بسیاری از زوج‌ها از افزایش شدت رابطه‌ی جنسی‌شان در دوران تخمک‌گذاری می‌گویند. اما زنان به هیچ‌وجه فقط در دوران تخمک‌گذاری تحریک نمی‌شوند. برخلاف پستانداران دیگر، انسان‌ها دوره‌ی «آمادگی جنسی» ندارند و بیشتر زنان قبل یا بعد از سیکل‌شان نیز به‌همان اندازه شهوت‌دارند. از جمله دورانی که یائسه هستند. باید بگوییم که بسیاری از زنان با آغاز یائسگی، افت میل جنسی که متأثر از هورمون‌ها است را تجربه می‌کنند. هرچند این موضوع شامل همه‌ی زنان نمی‌شود. خبر خوب این است که لذت زنان (تا زمانی‌که مراقب خشکی واژن باشند- اندکی استروژن تأثیر زیادی دارد) از رابطه‌ی جنسی، قبل و بعد از یائسگی فرقی ندارد و می‌تواند به یک اندازه باشد، فقط ممکن است برای رابطه‌ی جنسی به تحریک بیشتری نیاز داشته باشند.

تستوسترون

هورمون مهم دیگری که باید از آن آگاه بود، تستوسترون است. همانطور که پیش از این اشاره کردیم، تستوسترون تنها مایملک مردان نیست. این هورمون در واقع موتور میل‌جنسی مردان و زنان است. اما مردان نسبت به زنان، به‌طور متوسط ۱۰ تا ۱۰۰ برابر بیشتر تستوسترون دارند.

مراکز جنسی در مغز مردان (واقع در هیپوتالاموس) در مقایسه با مراکز جنسی در مغز زنان، دو برابر بزرگ‌تر است. در واقع، اکثر مردان حدودا شش برابر بیشتر از زنان به رابطه‌ی جنسی فکر می‌کنند. همانطور که بیلی کریستال، کمدین، یک وقتی گفت: «زنان برای رابطه‌ی جنسی به دلیل و مردان برای رابطه‌ی جنسی فقط به مکان نیاز دارند». اگرچه به‌طور کلی، میل جنسی مردان قوی‌تر از زنان است، اما این موضوع به‌ هیچ‌وجه قانون نیست. زوج‌های بسیاری هستند که در بین آنها میل جنسی زن با میل جنسی جفتش برابر یا حتی بیشتر است و این امری طبیعی است.

مراکز جنسی و بینایی در مغز مردان ارتباط نزدیکی بهم دارند، برای همین مردان فقط با نگاه کردن به زنان تحریک می‌شوند. همچنین، با اینکه زنان، مردان جذاب را دوست دارند اما ظاهر یک مرد لزوما دلیل جذابیت او برای یک زن نیست. در فصل ۵ که به علم وسوسه (اغوا) اختصاص دارد، در این رابطه بیشتر صحبت خواهیم کرد.

مورد دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که سطوح تستوسترون در دوران بلوغ و جوانی در مردان بیشتر است، بنابراین میل جنسی در این سنین به اوج می‌رسد. میل جنسی در زنان تا قبل از رسیدن به دهه‌ی سی‌سالگی، زمانی که با چالش‌ها و فرصت‌های جالبی برای روابط پخته‌ی طولانی‌مدت مواجه می‌شوند، به اوج نمی‌رسد. زنان و مردان اغلب درمی‌یابند میل جنسی‌شان با ورود به دهه‌های چهل و پنجاه سالگی، بیشتر با هم منطبق می‌شود.

منبع:

گاتمن، جان (۱۳۹۵). اسرار دلربایی. ترجمه کامیار سنایی، مانیا خواجه. تهران. نشر نسل نواندیش.

خرید اینترنتی پی.دی.اف کتاب اسرار دلربایی

کلیک نمایید

سفارش تلفنی کتاب اسرار دلربایی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا