عزت نفس

همه چیز درباره نشانه اعتماد بنفس پایین

 

همانطور که می دانید اضطراب و استرس در زندگی بیشتر افراد وجود دارد. برخی اوقات ممکن است افراد خود را بیش از حد سرزنش کنند و یک تصویر نامطلوب از خود در ذهن بسازند. این افراد با کمبود اعتماد به نفس مواجه می شوند. در این مقاله سعی داریم با موضوع مهم نشانه اعتماد به نفس پایین آشنا شویم. پس با ما همراه باشید.

آشنایی با نشانه اعتماد به نفس پایین

قبل از اینکه با نشانه اعتماد به نفس پایین بیشتر آشنا شویم، باید بدانید کمبود اعتماد به نفس می تواند در زندگی فرد تاثیر بسیار زیادی بگذارد. در ادامه به موضوع نشانه اعتماد به نفس پایین می پردازیم. کسانی که درگیر کمبود اعتماد به نفس هستند، در بحث ها به سرعت کنار می کشند. آنها نمی توانند دیگران را به خوبی متقاعد کنند.

نکته: اعتماد به نفس با عزت نفس تفاوت دارد.

به همین خاطر حتی زمانی که حق با افراد دیگر نباشد، به سرعت حرف آنها را قبول می کنند. همانطور که همه ما می دانیم هر انسانی فکر و عقیده ای دارد. شما هنگامی که از ایده ها و عقاید خود دفاع نمی کنید، در حقیقت به خواسته خودتان توهین نموده اید. بهتر است بدانید این حق شماست که نظرتان را خیلی صریح بیان کنید. امکان دارد حق با شما باشد. به همین خاطر به هیچ عنوان نباید کناره گیری کنید.

نشانه اعتماد به نفس پایین

نشانه اعتماد به نفس پایین می تواند سرگرم شدن فرد با تلفن همراه باشد. کسانی که درگیر اعتماد به نفس پایین هستند، معمولا در جمع خودشان را با تلفن همراه سرگرم می کنند. زیرا آنها به هیچ عنوان در جمع احساس راحتی نمی کنند. به خصوص زمانی که هیچ آشنا و دوستی را در آن جمع ندارند و کسی را نمی شناسند.

تحمل آن جمع برای این افراد بسیار سخت و دشوار می باشد. افرادی که اعتماد به نفس کافی ندارند، تلاش می کنند تا خودشان را با شیوه های متنوع سرگرم کنند. اگر شما نیز درگیر این مشکل هستند، قدم اول جنگیدن با باورهای غلط است.

آیا واکنش نادرست در برابر تعریف دیگران، نشانه اعتماد به نفس پایین می باشد؟

بهتر است بدانید واکنش غلط در برابر تعریف و تحسین دیگران، نشانه اعتماد به نفس پایین می باشد. زمانی که شما درگیر اعتماد به نفس پایین هستید، در برابر تعریف دیگران مقاومت می کنید. به عنوان مثال زمانی که شخصی از کفش های شما تعریف می کند، دائما تلاش می کنید تا منکر تعریف او شوید.

پس از آن شخصی که شما را تحسین کرده است، از گفته خود پشیمان می شود. این مسئله نشان می دهد که شما درگیر کمبود اعتماد به نفس هستید. به طور مثال در جواب او می گویید من این کفش را از حراجی سر کوچه خریدم یا کفش های من اصلا قشنگ نیست. به یاد داشته باشید شما باید تعریف و تمجید فرد دیگر را با جان و دل پذیرا باشید. شما فقط تشکر کنید. مطمئن باشید لایق تعریف دیگران هستید.

چرا افرادی که اعتماد به نفس پایین دارند، از ابراز عقیده واهمه دارند؟

نشانه اعتماد به نفس پایین می تواند به ترسیدن از عقیده و نظر مربوط شود. به یاد داشته باشید شما ابتدا باید خوب بیندیشید و بعد صحبت کنید. این راه حل می تواند به شما کمک کند تا یک گفتگوی موفق داشته باشید. اگر بدون فکر حرف بزنید، ممکن است نتایج درستی به دنبال نداشته باشد.

پس از آن امکان دارد از گفته خود نیز پشیمان شوید. ابتدا فکر کنید و حرف خود را سنجیده بزنید. شما می توانید با شجاعت تمام با طرف مقابل صحبت کنید. سعی کنید شمرده و آرام حرف بزنید تا روی دیگران تاثیر بگذارد.

نشانه عدم اعتماد به نفس آیا رسیدگی بیش از حد به ظاهر نشانه اعتماد به نفس پایین می باشد؟

به یاد داشته باشید گاهی اوقات رسیدگی بیش از حد به ظاهر نشانه اعتماد به نفس پایین است. آراستن و مرتب بودن امر نیکویی می باشد. ولی اگر به این موضوع اهمیت زیادی بدهید، به این معناست که با کاهش اعتماد به نفس روبرو هستید. بهتر است بدانید اعتماد به نفس ریشه در درون هر انسانی دارد. پس هیچگونه ارتباطی به عوامل خارجی نخواهد داشت.

شما باید به طور مداوم به خود بگویید من جذاب هستم و وقت خود را بیش از حد درگیر رسیدگی به ظاهرتان نکنید. شما باید بتوانید به خودتان اعتماد داشته باشید و خود را دوست داشته باشید. مهم ترین راه برای مقابله با اعتماد به نفس ناکافی، تمرین کردن است.

آیا نشانه اعتماد به نفس پایین به سرعت تسلیم شدن است؟

نشانه اعتماد به نفس پایین می تواند به زود تسلیم شدن مربوط باشد. کسانی که درگیر کمبود اعتماد به نفس هستند، پیش از اینکه به رویاهای خود برسند، تسلیم شدن را انتخاب می کنند. آنها در ذهن خود به شدت منفی بافی می کنند که دیگر هیچ توانی برایشان به جا نمی ماند. به یاد داشته باشید باید همیشه به خودتان ایمان داشته باشید. آرزوهای خود را دنیال کنید. شما نباید از شکست بترسید. تلاش کردن در جهت رسیدن به آرزوها شما را قوی و قدرتمند می سازد.

چرا اعتماد بنفس من پایین است

چرا افرادی که اعتماد به نفس ندارند، انتقاد پذیر نیستند؟

نشانه اعتماد به نفس پایین می تواند به عدم انتقاد پذیری افراد ربط داشته باشد. شما باید بتوانید انتقاد دیگران را بپذیرید. اگر یکی از اطرافیان از شما انتقاد کرد، از او رنجیده خاطر نشوید. اگر دوست شما انتقاد به جایی از شما کرده باشد، به آن فکر کنید. اگر انتقاد او منطقی بود آن را برطرف کنید.

افرادی که اعتماد به نفس پایین دارند، به محض شنیدن انتقاد، بسیار اندوهگین می شوند. ناراحتی این افراد روی تمام کارهایشان نیز تاثیر می گذارد. به عنوان مثال اگر دوستی از او انتقاد کرده است، روی رفتار با خانواده و همکارانش نیز اثر می گذارد.

چرا افرادی که اعتماد به نفس پایین دارند، خود را با دیگران مقایسه می کنند؟

نشانه اعتماد به نفس پایین می تواند به مقایسه فرد با دیگران ربط داشته باشد. کسانی که درگیر اعتماد به نفس ناکافی هستند، خود را با افراد موفق مقایسه می کنند و احساس حسادت به دیگران دارند. توجه داشته باشید شما باید روی کار خود متمرکز شوید. زمانی که شما خودتان را مقایسه می کنید، درگیر افسردگی و ناامیدی می شوید.

در سراسر جهان افرادی وجود دارد که از شما برتر هستند. علاوه بر این کسانی نیز هستند که شما از آن ها موفق تر هستید. شما باید دست از مقایسه بردارید و از مسیر لذت ببرید. رقیب نهایی شما فقط خود شما هستید.

نشانه اعتماد به نفس نداشتنچرا افرادی که اعتماد به نفس پایین دارند، به سرعت حرف خود را عوض می کنند؟

نشانه اعتماد به نفس پایین می تواند به نداشتن عقاید ثابت ربط داشته باشد. کسانی که با کمبود اعتماد به نفس مواجه هستند، خیلی سریع حرف خود را تغییر می دهند. در واقع این افراد، به هیچ عنوان نمی توانند روی زندگی خود مدیریت داشته باشند. آنها شکاک هستند و به از این شاخه به آن شاخه پریدن عادت دارند. شما باید روی گفتار خود متمرکز باشید. بهترین تصمیم ممکن را بگیرید و به هیچ عنوان آن را عوض نکنید.

لینک منابع

https://www.verywellmind.com/signs-of-low-self-esteem-5185978

https://blog.zencare.co/boost-self-esteem/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/i-have-lost-my-confidence-and-self-esteem

https://liveboldandbloom.com/10/self-confidence/lack-of-confidence

https://www.lifehack.org/565816/low-self-esteem

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. یه دختر ۱۸ ستله دارم که اعتمادبه نفس نداره والان هم به دوستاش وابسته شده وخونه نمیاد واین منوازار میده ،پدرش هم نیست ووقتی ۶سالش بود جداشدیم چطورباهاش رفتارکنم سمتم بیاد وبامن خوب باشه…تو رابه خدا جوابمو بدید شرایطم حساسه دخترم توی مسیر نابودی پاگذاشته منم تک وتنهام …..

    1. بدنبال تربیت و آموزش او نباشید.هر چه قرار بوده بشنود را گفته اید. فقط بر اساس محبت با او رفتار کنید. هیچ انتقادی نکنید. فقط هر نیازی دارد به او کمک کنید. سعی نکنید نصیحتش کنید. اجازه بدهید کنار شما راحت باشد و از شمت شما محبت بگیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا