روابط زناشویی

مشکلات زناشویی رایج

امتیاز

مشکلات زناشویی رایج و راه حل آنها

افسانه ها توهم یک زندگی بدون مشکل و سراسر رویایی را هنگام ازدواج، به زوجین می‌دهند. اما واقعیت این است که همه زوج های متاهل، مشکلات و چالش هایی را تجربه می کنند. زمانی که دو نفر متعهد به گذراندن زندگی مشترک و تشکیل خانواده می‌شوند، مشکلات زناشویی باعث تقویت رابطه‌شان نیز می شود.

اگر این مقاله را به این دلیل می خوانید که با مشکلاتی در ازدواجتان روبرو هستید، با ذهن باز به خواندن ادامه دهید. ابتدا بررسی کنید که چه چیزی باعث مشکلات شما شده است تا بتوانید راه حل هایی برای رفع آنها پیدا کنید. به یاد داشته باشید که مسائل مربوط به رابطه زناشویی، به دو مورد نیاز دارد تا ازدواج به نتیجه مطلوب برسد. بنشینید و با شریک زندگی خود صحبت کنید، ارتباط روراست و واقعی داشته باشید و سازش کنید.

مشکلات زناشویی رایج در زوج های متاهل و راه حل‌شان

برای اینکه همسران برای حل مشکلات ازدواج تلاش کنند، اولین قدم این است که بدانند مشکلات رایج ازدواج چیست. در اینجا رایج ترین دلایل دعوای همسران آورده شده است:

مشکلات پولی

یکی از رایج ترین مسائل ازدواج، دعوای زوجین بر سر پول است. وام مسکن، پرداخت‌ هزینه‌های خودرو، هزینه‌های مدرسه‌ی بچه‌ها، بیمه سلامت، عادت‌های بد خرج کردن، بدهی‌های موجود و هزینه‌های روزانه، مشکلات مالی را ممکن است طاقت‌فرسا کند.

راه حل: برای غلبه بر مشکلات مالی در دوران ازدواج، با همسرتان بنشینید و یک برنامه مالی تنظیم کنید. برخی از زوج‌ها می‌گویند: «پول من مال توست و ما باید سیاست‌های یکسانی برای برنامه‌های مالی داشته باشیم». برخی از زوج ها بودجه ای ماهانه برای کمک به خانواده تعیین می کنند. بهتر است که هر دوی شما در مورد هزینه ها در یک سطح باشید، پرداخت های خود را زیر نظر داشته باشید و به بودجه اختصاص داده شده خود پایبند باشید تا از دعوا بر سر پول جلوگیری کنید.

مسائل مربوط به صمیمیت و نزدیکی

مشکلات زناشویی مربوط به صمیمیت و نزدیکی ممکن است اشکال مختلفی داشته باشد. مثلا ممکن است ناشی از کمبود اشتیاق، مشکلات جنسی، از بین رفتن احساسات عاطفی همسرتان به شما و عدم تعهد در رابطه باشد.

وقتی مشکلات زناشویی در صمیمت و نزدیکی زوجین وجود داشته باشد، احتمالا یکی از زوجین احساس می‌کند دوست داشته نمی‌شود، دیگر در خانه به وجودش احتیاجی نیست و ممکن است در دراز مدت منجر به رنجش زوجین شود.

راه حل: یک دوره‌ی سرد و بی‌روح، مشکلی است که ممکن است هر زوجی با آن روبرو شود، به خصوص زمانی که دوره ماه عسل تمام شده است. برای مقابله با این موضوع، بنشینید و با همسرتان صحبت کنید. در مورد آنچه احساس می کنید گفتگو کنید.

اگر احساس می کنید به دلیل مشغله کاریتان در محل کار یا بچه ها، زمان کافی برای تنها بودن برای داشتن رابطه جنسی و صمیمیت ندارید، برای احیای مجدد ارتباط، زمانی را به سفرها اختصاص دهید. شب‌ها با هم قرار ملاقات بگذارید، بدون بچه‌ها به تعطیلات بروید و راه‌هایی را در مورد اینکه چگونه از نظر فیزیکی با یکدیگر راحت باشید، بررسی کنید.

مشکلات رایج زوجینعادات بد فردی که باعث مشکلات ازدواج می شود

زوج های متاهل هنوز عادات، باورها و رفتارهای فردی دارند که ممکن است منجر به مشاجره شود. عادات بدی مانند کمک نکردن به کارهای خانه، بی احساس بودن در مورد نیازهای همسرتان یا سیگار کشیدن در خانه، عادت های بدی هستند که ممکن است باعث دعوای شما و همسرتان شوند.

راه حل: زمانی که بین شما و همسرتان ارتباط آزاد و همدلی وجود داشته باشد، عادات بد ممکن است به راحتی برطرف شوند. اگر در کارهای خانه مشکلی وجود دارد، برنامه ای تنظیم کنید و وظایف را تقسیم کنید. اگر با یک عادت بد مانند سیگار کشیدن یا مصرف مواد مخدر شریک زندگی خود مشکل دارید، بنشینید و با او صحبت کنید.

از او بپرسید که آیا با مشکلی روبرو شده است و به همین دلیل است که او چنین رفتار می کند؟ با او صحبت کنید، به همسرتان کمک کنید تا بر مشکلش غلبه کند و از این عادات بد دوری کند. شریک زندگی خود را به داشتن یک سبک زندگی سالم تشویق کنید و با ورزش کردن به یکدیگر کمک کنید.

خیانت یک شریک

در ایالات متحده، 20 تا 40 درصد طلاق ها به دلیل خیانت است. از مصادیق خیانت در ازدواج می توان به کلک زدن، شب نشینی و روابط کوتاه مدت اشاره کرد. وقتی همسرتان خیانت می کند به راحتی تسلیم می شوید؟ هیچ کس واقعا نمی تواند به این سوال به جز شما پاسخ دهد.

برخی از افراد به شریک زندگی خود فرصت می دهند، در حالی که برای برخی دیگر، این ممکن است یک نقطه توقف باشد، به خصوص زمانی که تکرار می شود. اما باز هم، همه اینها به شما و همسرتان بستگی دارد.

راه حل: اگر شما و همسرتان متعهد هستید که ازدواج خود را بعد از خیانت اصلاح کنید، این چیزی است که باید بدانید: رقص تانگو به دو نفر نیاز دارد و کار ساده‌ای هم نیست! البته صحبت با همسرتان مهم است. اما اگر صحبت‌هایتان به جایی نمی‌رسد و مشاجره‌هایتان مانع از ترمیم رابطه‌تان می‌شود، از یک زوج درمانگر کمک بگیرید.

شما به یک میانجی حرفه ای نیاز دارید تا شما را در روند صحبت در مورد این مشکل ازدواج راهنمایی کند.

مشکلات باروری

تشکیل خانواده، هدف زوج های متاهل است و این شامل بچه دار شدن نیز می شود. متأسفانه برخی از زوج ها مشکلات باروری را تجربه می کنند و این باعث ایجاد مشاجره می شود.

جدای از مسائل باروری، سقط جنین یا مرگ فرزند ممکن است باعث دعوای زوج ها شود. گاهی اوقات، برنامه های شما برای تشکیل خانواده یا بچه دار شدن ممکن است طبق برنامه پیش نرود.

راه حل ها: مشکلات زناشویی در ارتباط با باروری ممکن است با مراجعه به پزشک، توسل به لقاح آزمایشگاهی، انتخاب رحم جایگزین یا فرزندخواندگی برطرف شود. با همسرتان در مورد اینکه کدام گزینه می‌تواند بهترین انتخاب باشد، صحبت کنید. وقتی شما و شریک زندگیتان بر سر یک موضوع با هم دعوا می کنید، صحبت با یک درمانگر نیز می تواند کمک کننده باشد.

سو استفاده کردن

سوء استفاده ممکن است جسمی، ذهنی، عاطفی، جنسی، روانی یا اقتصادی باشد که یک مشکل رایج در ازدواج است. هم مردان و هم زنان تحت تأثیر سوء استفاده قرار می گیرند. کتک زدن شریک زندگی شما به معنای آزار فیزیکی است.

نمونه ای از سوء استفاده عاطفی از طریق حسادت ناسالم است. رابطه جنسی اجباری سوء استفاده جنسی حتی بین زوجین است. آزار روانی از طریق کوبیدن کلمات توهین آمیز نوعی سوء استفاده است که منجر به مشکلات ازدواج می شود.

نحوه برخورد با سوء استفاده: هنگامی که در ازدواج شما سوء استفاده فیزیکی و جنسی وجود دارد، اولین چیزی که باید در اولویت قرار دهید امنیت شماست. سعی کنید از خودتان محافظت کنید. هنگامی که اشکال دیگری از سوء استفاده در ازدواج شما وجود دارد، یک درمانگر حرفه ای می تواند به شما کمک کند تا ریشه مشکل را تشریح کنید و راه هایی برای جلوگیری از سوء استفاده را بررسی کنید.

چگونه یک زوج درمانگر پیدا کنم؟

وقتی مشکلات ازدواج دارید، پیدا کردن یک زوج درمانگر باید اولین اولویت شما باشد. هدف از زوج درمانی این است که ازدواج شما را هدف قرار داده و باعث تحکیم روابط شما و همسرتان شود. همچنین در مورد اینکه چگونه شما و شریک زندگیتان می توانید یکدیگر را دوست داشته باشید و حتی در سختی ها همدیگر را تنها نگذارید، به بررسی و ارایه راهکار خواهند پرداخت.

منبع:

https://www.verywellmind.com/common-marriage-problems-and-solutions-3144958

 

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا