خانه » روانشناسی » دکتر روانشناس » مشاوره روانشناسی آنلاین
مشاوره روانشناسی- دکتر کامیار سنایی روانشناس

مشاوره روانشناسی آنلاین

Author : Dr. Kamyar Sanaie

در تمدن‌های باستان بر تکامل و شکوفایی قابلیت‌های انسان تاکید داشتند، طوری که هر فردی بتواند نقشی را به‌خوبی انجام بدهد که بیشترین جلوه او برای خود و جامعه‌اش باشد. در مشاوره روانشناسی باور بر آن است که در وجود هر فرد نیروها و استعدادهایی وجود دارد که قابل برانگیخته شدن و هدایت به‌سوی اهدافی است که می‌تواند برای خود فرد و نیز جامعه مفید باشد. اولین مشاور تاریخ را می‌توان افلاطون دانست که بینش‌های روانشناسی را به‌عنوان یک نظریه منظم سازماندهی کرد.

با این وجود تا قرن‌ها، بسیاری از بیماران روانی به‌عنوان افرادی که شیطان در آنها حلول کرده است و یا افراد دیوانه نام برده می‌شدند. کتاب تاریخ جنون میشل فوکو به بررسی نگرش‌های بشر به بیماری روانی در طول تاریخ پرداخته است.

ظهور رشته روانشناسی در اواخر قرن نوزدهم به‌عنوان مطالعه علمی رفتار و توجه به مشاوره به‌عنوان یک حرفه مبتنی بر علم روانشناسی واجد اهمیت است.

مشاوره روانشناسی در دهه ۱۹۲۰ آغاز شد. در ابتدا مشاوره روانشناسی بیشتر دستورالعملی بود و مشاور به‌عنوان فردی با اطلاع و مراجع به‌عنوان کسی که آمده است تا اطلاعات بگیرد در نظر گرفته می‌شد. کارل راجرز کسی بود که مفهوم مشاوره را تغییر داد، زیرا نقطه مقابل روش دستورالعملی بود. او معتقد بود مراجع باید مسئولیت عمده حل مشکل خود را بر عهده بگیرد و قرار نیست مشاور مشکل را حل کند. راجرز اعتقاد به برابری مشاور و مراجع داشت و باور داشت مشاور باید نسبت به قابلیت‌های بالقوه انسان اعتقادی راسخ داشته باشد.

مشاوره روانشناسی در زمینه‌های گوناگونی صورت می‌گیرد. از جمله:

 1. مشاوره شغلی
 2. مشاوره تحصیلی
 3. مشاوره ازدواج
 4. مشاوره طلاق
 5. مشاور سوگ
 6. مشاوره توانبخشی
 7. مشاوره بهداشت روانی
 8. مشاوره خانواده
 9. مشاوره سالمندان
 10. مشاوره فرزندپروری
 11. مشاوره رشد
 12. مشاوره اعتیاد
 13. مشاوره فردی
 14. مشاوره گروهی

چه چیز مشاوره روانشناسی را برای انسان ضروری می‌سازد؟

 

ویژگی‌های منحصر به‌فردی در انسان وجود دارد که مشاوره به‌طور کلی و مشاوره روانشناسی را به‌طور اختصاصی ضروری می‌سازد. از جمله این ویژگی‌ها عبارتند از:

 1. انسان در بدو تولد جزو ضعیف‌ترین موجودات است: نوزاد انسان برخلاف سایر موجودات نمی‌تواند بدون کمک و هدایت سایرین به زندگی خود ادامه بدهد.
 2. انسان بیش از سایر موجودات از قابلیت رشد و تکامل برخوردار است: توان مغزی انسان به او قابلیت‌های نامحدودی می‌دهد که با کمک مشاوره و راهنمایی، بهتر و بیشتر شکوفا می‌شود.
 3. انسان مهارت ارتباط دارد: این قابلیت به انسان کمک می‌کند بتواند افکار خود را با دیگران در میان بگذارد. این قابلیت، تعلیم و آموزش و مشاوره روانشناسی را ممکن می‌سازد.
 4. انسان می‌تواند تاریخ خود را درک کند: این قابلیت به انسان امکان می‌دهد تا از تاریخ و تجربیات خود درس بگیرد و از خطاهای گذشته پرهیز کند.

مشاور روانشناس کیست؟

باید مابین روانشناس و مشاور تفاوت قائل شویم. مشاور با بهره‌گیری از فنون علمی روانشناسی تلاش می‌کند تا در انتخاب‌ها و تصمیم‌گیری‌ها به مراجع کمک کند. این انتخاب‌ها و تصمیم‌گیری‌ها می‌تواند در زمینه شغل، تحصیل و یا ازدواج باشد. در رویکردهای جدید مشاوره، وظیفه مشاور حل مشکلات مراجع به‌صورت مستقیم نیست بلکه مشاور سعی می‌کند دیدگاه‌های جدیدی را به مراجع بدهد تا او بتواند با عینک مشاور به دنیا و امکانات و قابلیت‌های خود بنگرد. وظیفه دیگر مشاور کمک به پیشگیری از وقوع مشکلات برای فرد است. همچنین مشاور کمک می‌کند تا مراجع بتواند استعدادها و قابلیت‌های خود را کشف کرده و در جهت شکوفایی آنها اقدام کند.

چه زمانی نیاز به مشاوره روانشناسی داریم؟

با پیچیده و گسترده‌تر شدن ساختارهای جامعه و نیز تخصصی‌تر شدن جنبه‌های متفاوت زندگی، نیاز انسان به مشاوره به‌صورت علمی و تخصصی بیش از پیش ضرورت یافته است. سازگاری با جنبه‌های گوناگون و پیچیده زندگی به‌راحتی امکان‌پذیر نیست و این امر موجب شده است تا انسان به کمک گرفتن از افراد حرفه‌ای روی بیاورد.

متاسفانه در بسیاری از مواقع بالاخص در جوامع شرقی تنها پس از بروز یک حادثه و یا حاد شدن بحران حاضر می‌شویم به یک روانشناس و مشاور مراجعه کنیم. این در حالی است که کار مهم‌تر یک مشاور، جلوگیری از بروز یک بحران است. زمانی که شما به‌جهت مشاوره ازدواج نزد یک مشاور می‌روید، هدف مشاور آن است تا به شما کمک کند بهترین تصمیم را در انتخاب شریک زندگی، نحوه تعامل با او و نحوه حل مشکلات احتمالی با او اتخاذ کنید.

این در حالی است که اگر پس از ازدواج و درصورت بروز اختلافات شدید نزد مشاور بروید، مسلما کار سختی پیش رو خواهید داشت و فرصت تصحیح انتخاب‌های اشتباه گذشته را از دست داده‌اید. موارد زیر از جمله مواردی است که مشاوره روانشناسی ضرورت پیدا می‌کند.

 1. تغییرات مهم در زندگی: هرگونه تغییری در زندگی نشانه‌ای است برای بهره‌گیری از مشاوره روانشناسی. لزوما این تغییرات قرار نیست تغییرات اجباری مانند مهاجرت، طلاق و یا تغییر شغل باشد. تغییرات مثبت زندگی نیز می‌تواند با کمک مشاوره روانشناسی به سمت و سوی بهتری بیانجامد. به‌طور مثال، مشاوره روانشناسی ازدواج به فرد کمک می‌کند تا با بهره‌گیری از دانش و تجربیات دیگران، این مسیر را با اطمینان بیشتر و با انتخاب‌های عاقلانه‌تر به پیش ببرد. تولد فرزند و یا پیش از آن حاملگی نیز از جمله تغییرات مثبتی است که فرد نیاز به مشاوره روانشناسی دارد.

از جمله موارد این تغییرات همچنین می‌توان به دوران بلوغ و نوجوانی و نیز ورود به دوران سالمندی اشاره کرد که به‌جهت ویژگی‌های خاص هر کدام و آموزش نحوه تعامل با این دوران، فرد نیازمند مشاوره می‌باشد. انتخاب رشته تحصیلی، فوت عزیزان و ازدواج فرزندان از جمله موارد دیگری است که می‌توان از کمک یک مشاور حرفه‌ای بهره‌مند شد.

 1. شکست در روابط عاطفی: به‌حهت تاثیرات شدیدی که شکست عشقی ایجاد می‌کند، در این دوران فرد نیازمند مشاوره روانشناسی است تا بتواند با نحوه صحیح کنار آمدن با این مشکل آشنا شود. مقاله ۹ قدم برای بهبودی بعد از قطع رابطه عاطفی به شما کمک می‌کند تا هرچه سریعتر این دوران را سپری کرده و به زندگی نرمال خویش بازگردید.
 2. اعتیاد: اعتیاد به مواد مخدر، الکل، مواد روان‌گردان و پورنوگرافی از جمله مواردی است که در صورت ابتلا فرد، مشاوره روانشناسی ضروری می‌باشد.
 3. بیماری‌های جسمانی بدون منشاء فیزیکی: در بسیاری از موارد، ریشه دردها و بیماری‌های جسمانی فرد عصبی و روانی می‌باشد. مشاوره روانشناسی به‌فرد کمک می‌کند تا علت‌های روانی دردهای عصبی خود را کشف کرده و آنها را درمان کند.

مشاوره روانشناسی چه چیزی نیست؟

مشاوره روانشناسی قضاوت کردن درباره مراجع نیست.

مشاوره روانشناسی نصیحت کردن نیست.

مشاوره روانشناسی حل کردن تمامی مشکلات مراجع با دخالت مستقیم نیست.

مشاوره روانشناسی درگیر شدن احساسی با مشکلات و همدردی با مراجع نیست (همدردی با همدلی متفاوت است).

مشاوره روانشناسی نگاه کردن و بررسی مشکلات و موضوعات مطرح شده توسط مراجع بر اساس نظرات شخصی مشاور نیست.

مشاوره روانشناسی آنلاین

با مدد پیشرفت‌های علمی و تکنولوژیک از یک سوی و همه‌گیری ویروس کرونا از سویی دیگر، مشاوره روانشناسی آنلاین گسترش بسیاری یافته است. مشاوره روانشناسی آنلاین به مراجع امکان ناشناس بودن را در صورت تمایل می‌دهد. ضمن آنکه مشاوره روانشناسی آنلاین امکان برقراری ارتباط را برای کسانی که خواهان مشاوره با متخصصین زبده و با تجربه در دیگر نقاط کشور هستند تسهیل می‌کند. همچنین ایرانیان خارج از کشور نیز می‌توانند از طریق مشاوره روانشناسی آنلاین با یک روانشناس همزبان که با فرهنگ و آداب مراجع آشنا می‌باشد ارتباط برقرار کرده و مشاوره بگیرند.

مطالعه کنید:  روانشناس در ازمیر

برای بسیاری از افراد که دچار مشکلات روانی مانند افسردگی‌های شدید و یا آگورافوبیا و یا وسواس‌های شدید که فرد را خانه نشین کرده است می‌باشند و توان روانی برای خروج از خانه را ندارند، مشاوره روانشناسی آنلاین کمک می‌کند تا در خانه جلسات مشاوره روانشناسی خود را شروع کنند و سپس در صورت لزوم در جلسات حضوری شرکت کنند.

مشاوره روانشناسی آنلاین برای ایرانیان خارج از کشور

چرا انسان‌ها مهاجرت می‌کنند؟ آیا مهاجرت پدیده‌ای جدید است و یا آنکه گذشتگان نیز مهاجرت می‌کردند؟ با رجوع به تاریخ می‌بینیم که انسان‌ها هر کجا به مشکلی بر می‌خوردند، مهاجرت می‌کردند. گروهی از انسان‌ها نیز به امید یافتن سرزمین‌های حاصلخیزتر و بهتر مهاجرت می‌کردند. اکنون نیز انسان‌ها مهاجرت می‌کنند، ولکن این مهاجرت اندکی تفاوت دارد. در حال حاضر انسان‌ها بنا به دلایل آموزشی- اقتصادی- سیاسی- اجتماعی- جمعیت شناختی و اقلیمی مهاجرت می‌کنند.

مهاجرت در حال حاضر تفاوت اساسی با مهاجرت در دوران باستان دارد. در گذشته فرد به تنهایی نمی‌توانست مهاجرت کند و مهاجرت عبارت از حرکت یک قوم و قبیله از نقطه‌ای به نقطه دیگر بود. حیات فرد در گذشته منوط به تعلق به قبیله بود. بزرگترین اضطراب برای افراد تهدید آنها به اخراج از قوم و قبیله بود. زیرا فرد به‌تنهایی توان آن را نداشت که بتواند از خود محافظت کند. فرد بدون قوم و قبیله هیچ هویتی نداشت و یک مرده متحرک محسوب می‌شد.

در عصر حاضر، بشر این توان را دارد که از گروهی که به آن تعلق دارد و حتی از خانواده خود نیز جدا شود و در مکان دیگری شروع به زندگی کند. در ظاهر امر نیز هیچ مشکلی او را تهدید نخواهد کرد، زیرا او می‌تواند در نقطه دیگر از کره خاک همچنان به حیات خود ادامه دهد. اما به‌جهت آنکه سالیان سال جدایی از گروه برای فرد تهدیدی عمده محسوب می‌شد، اکنون نیز که جدایی از گروه دیگر مانند گذشته او را تهدید نمی‌کند، فرد دچار اضطراب و افسردگی می‌شود. اضطراب جدایی از گروه و به تبع آن افسردگی مشکلی است که دامن بیشتر افراد مهاجر را می‌گیرد. فقدان دوستان و آشنایان در محیط جدید و احساس تنهایی ناشی از آن باعث می‌شود توان و انرژی فرد به تحلیل برود و نتواند برای هدفی که برای آن مهاجرت کرده بود قدم‌های محکمی بردارد.

در اکثر کشورهای مهاجرپذیر، ایرانیان جامعه‌های ایرانی ایجاد کرده‌اند تا هر چه بیشتر بتوانند خود را در ایران ببینند و احساس غربت و تنهایی کمتری کنند. مانند جامعه ایرانیان ساکن لس آنجلس- ایرانیان ساکن ملبورن و یا سیدنی- ایرانیان ساکن تورنتو و …

اما این راه‌حل همه مشکلات فرد را مرتفع نمی‌کند و چه بسیار که خود موجب مشکلاتی نیز می‌گردد. بسیاری از ایرانیان مهاجر بالاخص در اوایل ورود خود به کشور میزبان دچار مشکلات عمده روحی و روانی می‌شوند.

به‌غیر از غم غربت، مشکل دیگری که باید افراد مهاجر با آن دست و پنجه نرم کنند عبارت است از استرس ناشی از کنار آمدن با شرایط جدید. انسان زمانی که کاری را به‌صورت عادت انجام بدهد، دچار استرس نمی‌شود. به‌طور مثال، رانندگی کردن در زمانی که شما در حال یادگیری رانندگی هستید پر از استرس است، ولکن پس از مدتی رانندگی کردن به‌صورت عادت در شما در می‌آید و شما استرسی متحمل نخواهید شد. شما در بدو ورود به کشور میزبان باید با تعداد زیادی از پدیده‌های جدید روبرو شوید. پدیده‌هایی که تا به حال هیچ برخوردی با آنها نداشته‌اید. قوانین متفاوت- آداب و سنن متفاوت- زبان متفاوت- شرایط اقلیمی متفاوت که هر یک به تنهایی می‌تواند استرس زیادی به فرد مهاجر بدهد.

ضرورت مشاوره روانشناسی آنلاین برای ایرانیان خارج از کشور

اضطراب جدایی، احساس تنهایی و غم غربت، مشکلات مالی و اقتصادی در بدو ورود، تفاوت‌های فرهنگی و شرایط اقلیمی متفاوت همانگونه که ذکر شد می‌تواند منجر به آن شود که فرد مهاجر دچار مشکلات عدیده روحی و روانی شود. مشکلات فردی بنوبه خود بر کیفیت روابط زوجین تاثیر می‌گذارد و روابط زن و شوهر را دچار تنش و چالش می‌کند. از سویی دیگر، روابط والدین و فرزند به‌واسطه تفاوت‌های بین نسلی که در کشور دیگر بیشتر نیز می‌شود، دچار چالش می‌شود. همگی این موارد ضرورت مشاوره روانشناسی را بیشتر می‌کند.

در بسیاری از کشورها دسترسی به روانشناس ایرانی به‌سهولت ممکن نیست. با رشد تکنولوژی و امکان مشاوره روانشناسی آنلاین این امکان برای همه افراد فراهم است تا بتوانند از متخصصین داخل ایران بهره‌مند شوند. مزیت دیگر مشاوره روانشناسی آنلاین آن است که در صورت تمایل، مراجع می‌تواند به‌صورت ناشناس با دکتر روانشناس مشاوره کند. زیرا در مشاوره روانشناسی آنلاین هیچ اجباری برای اظهار نام وجود ندارد.

سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی با ارائه مقالات و کلیپ‌های آموزشی به شما مخاطبین خارج از کشور کمک می‌کند تا با افزایش آگاهی خود و به‌کارگیری موارد مطرح شده در مقالات در جهت غلبه بر مشکلات روحی و روانی به خویش کمک کنید. مقالات دکتر کامیار سنایی در زمینه‌های گوناگونی مانند درمان افسردگی(بدون دارو)، درمان اضطراب، درمان پانیک، درمان دو قطبی، درمان اختلال پس از سانحه، افزایش کیفیت رابطه، رفع مشکلات فرزند پروری و … با هدف آموزش مخاطب به زبانی ساده نگاشته شده است تا مخاطب بتواند در جهت ارتقا سطح زندگی خویش و حرکت در جهت کمک به خویشتن گام‌های هر چند کوچک ولی موثر بردارد.

علاوه بر این، سایت دکتر کامیار سنایی آماده است تا با ارائه مشاوره آنلاین برای ایرانیان خارج از کشور کمک کند تا سریعتر بر مشکلات خویش فائق بیایند. مشاوره روانشناسی آنلاین با زبان مادری بسیار متفاوت از مشاوره روانشناسی با زبان دوم فرد است، زیرا فرد در زبان مادری می‌تواند احساسات و عواطف خویش را با سهولت بیشتری به مخاطب منتقل کند. از سویی دیگر، آشنایی دکتر کامیار سنایی به زبان فارسی و انگلیسی می‌تواند برای مخاطبین جوانی که برخی از واژگان را تنها به‌زبان لاتین بیان می‌کنند راهگشا باشد.

برای اطلاعات بیشتر درباره مشاوره روانشناسی آنلاین بر روی لینک مرتبط به خود کلیک کنید:

دکتر روانشناس در انگلستان (لندن- بیرمنگام- منچستر)

دکتر روانشناس در کانادا (تورنتو- ونکوور- )

دکتر روانشناس در آمریکا (لس آنجلس- بوستون- واشنگتن)

دکتر روانشناس در سوئد

دکتر روانشناس در نروژ

دکتر روانشناس در دبی

دکتر روانشناس در استانبول

دکتر روانشناس در ازمیر

دکتر روانشناس در استرالیا (سیدنی- ملبورن)

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
اشتراک گذاری

نویسنده : دکتر کامیار سنایی، تیر ۹۹.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

روانشناس در آنکارا- سایت تخصصی روانشناسی

روانشناس ایرانی در آنکارا

پیدا کردن یک روانشناس در آنکارا برای ایرانیان با توجه به ویژگی‌های خاص این کشور و تفاوت فرهنگی احتمالاً اندکی ...

انجمن پرسش و پاسخ کلیک کنید
+
اولین قرار داد ملاقات