رشد و پرورش اخلاقی کودکان

راه های بر طرف کردن ناسزاگویی کودک

امتیاز

آن چه در این مقاله می خوانیم

راه‌حل فحش دادن کودک

مواجهه با قلدری کردن و ناسزا گفتن و فحش دادن کودک مهارتهای خاصی می طلبد. زمانی که ناسزا و حرف بدی را از زبان کودکتان می‌شنوید، کاملاً برای شما شوکه‌آور خواهد بود. شاید از خود بپرسید فرزندتان این حرف‌ها را از کجا آموخته است و آیا واقعاً معنای حرف‌های خود را می‌فهمد؟ نحوه واکنش شما به فحش دادن کودک در سنین مدرسه و حتی قبل از آن، در رفتار آینده‌اش تأثیر می‌گذارد.

طبیعی است که بشنوید کودکتان حرف بدی را به زبان بیاورد. در این وضعیت بهتر است بدانید بچه‌های کوچک اغلب چیزهایی را که شنیده‌اند، تکرار می‌کنند. همچنین بچه‌های بزرگتر اغلب می‌خواهند واکنش والدین خود را آزمایش کنند.

اگر کودک شما شروع به استفاده از چند کلمه انتخابی کرده است، چندین روش انضباطی وجود دارد که می‌توانید از آنها برای جلوگیری از استفاده از زبان نامناسب استفاده کنید.

درباره ارزش‌های خانوادگی خود فکر کنید

ارزش‌های خانوادگی شما نقش مهمی در تصمیم‌گیری در مورد نحوه پاسخگویی به فحش دادن کودک خواهد داشت. برای بعضی از خانواده‌ها، فحش دادن کودک مسئله مهمی نیست و والدین می‌پذیرند که احتمالاً بچه‌ها از کلمات بد، ناخواسته استفاده می‌کنند. در مقابل، برای خانواده‌هایی که از شنیدن این کلمات آزرده می‌شوند، رسیدگی فوری به مسئله مهم است.

فحش دادن کودک- تصویر ۱- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

در هر صورت با کودک خود در مورد اینکه چگونه افراد مختلف ارزش‌های مختلفی دارند، صحبت کنید. اگرچه ممکن است قسم خوردن برای شما غیرقابل باور نباشد، اما بعضی از افراد در این مساله بسیار سختگیر هستند. اگر خانواده شما از چنین کلماتی استفاده نمی‌کنند، اطمینان حاصل کنید که فرزند شما می‌داند که حتی ممکن است ناسزا گفتن دیگران را بشنود. اما این بدان معنا نیست که این نوع حرف زدن، با ارزش‌های خانواده شما همسو است.

دلایل فحش دادن کودک را در نظر بگیرید

هنگام تصمیم‌گیری در مورد چگونگی رسیدگی به ناسزا گفتن کودک، به دلایل احتمالی انتخاب کلمات توسط فرزندتان توجه کنید. نحوه و مکان استفاده از کلمات ناسزا مهم است. فحش دادن کودک ۵ ساله‌ای که کلمه‌ای که در اتوبوس شنیده را تکرار می‌کند، با فحاشی یک نوجوان ۱۵ ساله بسیار متفاوت است.

گاهی اوقات بچه‌ها ناسزا می‌گویند زیرا فاقد مهارت‌های مهم زندگی مانند مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی هستند. اگر چنین است، باید بلافاصله این مهارت‌ها را به فرزند خود بیاموزید. در غیر این صورت، غافل بودن می‌تواند عواقب مادام‌العمری داشته باشد.

بزرگسالانی که فاقد مهارت‌های اجتماعی یا مهارت‌های کنترل تکانه هستند، می‌توانند به‌دلیل استفاده از زبان نامناسب از کار اخراج شوند. آنها اگر دیگران را با سخنان خود آزرده خاطر کنند، می‌توانند مشکلات زیادی در روابط عاطفیشان نیز تجربه کنند.

اگر فکر می‌کنید ناسزا گفتن کودک علامت یک مشکل بزرگتر مانند کمبود مهارت کنترل خشم است، این مهارت‌ها را به عنوان بخشی از استراتژی انضباطی خود به کودک آموزش دهید.

یک الگوی خوب باشید

نوع رفتاری را که برای فرزندتان مدلسازی می‌کنید، در نظر بگیرید. اگر ناسزا گفتن کودک جزئی از کلام شماست، احتمالاً فرزندتان نیز این کار را خواهد کرد. گفتن اینکه «اینها کلماتی مخصوص بزرگسالان است و بنابراین من می‌توانم آنها را بگویم، اما تو نمی‌توانی»، برای حل مشکل کافی نیست. کودکان می‌خواهند مانند بزرگسالان باشند و از آنچه شما انجام می‌دهید کپی می‌کنند.

اگر با چنین زبانی مشکل دارید و می‌بینید فرزندتان نیز از ناسزا استفاده می‌کند، اولین خط دفاع باید تغییر زبان خودتان باشد. اگر به عنوان یک الگو نشان دهید که چگونه خشم خود را کنترل می‌کنید و بدون لعن و نفرین، احساسات یا نیازهای خود را بیان می‌کنید، کودک شما نیز یاد می‌گیرد که چگونه این کار را انجام دهد.

به روش‌های دیگری که ممکن است کودک شما در معرض شنیدن الفاظ نامناسب قرار بگیرد، توجه کنید. اگر به فرزندتان اجازه تماشای فیلم یا بازی‌های ویدئویی را بدهید که شامل حرف‌های رکیک و ناسزا باشد، احتمالاً او نیز چنین روندی را انتخاب می‌کند. اگر می‌خواهید چنین مشکلی را از زبان آنها پاک کنید، محدودیت‌های واقع‌بینانه‌ای برای بازی‌ها و فیلم‌هایی که می‌بیند، اعمال کنید.

اگر ناسزا گفتن کودک نشانه توجه‌طلبی است، آن را نادیده بگیرید

کودکان اغلب رفتاری را تکرار می‌کنند که مورد توجه بسیاری قرار می‌گیرد. اگر در موقع فحش دادن کودک، جوابی از شما داده شود و یا برای اجتناب از این کار سعی کنید با او معامله کنید، کاملاً تضمین می‌شود که کودک شما این حرف را دوباره و دوباره تکرار می‌کند. بی‌توجهی به رفتار می‌تواند یک شروع خوب خصوصاً برای کودکان خردسال باشد. اگر ناسزا گفتن کودک تکرار شد، علی‌رغم نادیده گرفتنش، توضیح دهید که این کلمه، کلمه خوبی نیست و دیگر نباید از آن استفاده شود.

قوانین مربوط به حرف بد زدن کودک را تنظیم کنید

اگر ناسزا گفتن در کودک به مشکل جدی تبدیل شود، ممکن است لازم باشد قوانین خانگی برای حل آن برگزینید. قانونی که می‌گوید: «از کلمات مناسب استفاده کنید» می‌تواند کمک کند.

بچه‌ها ممکن است به یک هشدار و یادآوری درباره آنچه «مناسب» است، نیاز داشته باشند. والدین ممکن است قوانین دیگری وضع کنند. مانند قانونی که می‌گوید: «ناسزا گفتن فقط در اتاق خوابتان می‌تواند بی سر و صدا انجام شود تا هیچ کس دیگری آن را نشنود.»

فحش دادن کودک- تصویر ۲- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

پیامدهایی برای فحش دادن کودک تعیین کنید

اگر قانونی در مورد فحاشی ایجاد کرده‌اید و همچنان این رفتار تکرار می‌شود، ممکن است لازم باشد عواقبی برای این رفتار بد معین و اجرا شود. اگر کودک شما هنگام عصبانیت ناسزا می‌گوید، وقت استراحت (۱۰ ثانیه‌ای که کودک باید خود را متوقف کند، نفس عمیق بکشد و خشمش را کنترل کند) می‌تواند روش خوبی برای یادگیری نحوه آرامش گرفتن قبل از گفتن چیزی باشد که آنها را به دردسر بیندازد.

«شیشه ناسزا» وسیله دیگری برای نظم دادن در مورد این رفتار است. این امر مستلزم این است که همه افراد خانه بعد از هربار تخلف، مقدار مشخصی پول درون شیشه بگذارند. این پیامد فقط در صورتی کار می‌کند که فرزندانی داشته باشید که از قبل پول داشته باشند و بتوانید از این قانون، رفتارشان را اصلاح کنید. با دقت فکر کنید که با پول این شیشه چه کار کنید. برای تأمین هزینه تعطیلات خانوادگی خود از پول شیشه استفاده نکنید. اگر بچه‌هایتان بدانند این پول برای سرگرمی‌شان خرج می‌شود، به‌احتمال زیاد ناسزا می‌گویند تا بتوانند در این امر سهیم باشند!

استفاده‌ی این پول برای کارهایی مانند خیریه نیز می‌تواند ایده خوبی نباشد. اگرچه در ابتدا اهدای پول برای امور خیریه ایده خوبی به‌نظر می‌رسد، اما ممکن است پیام اشتباهی را برای بچه‌ها ارسال کند: «ما می‌خواهیم با فحش دادن به دیگران کمک کنیم». این چیزی نیست که شما می‌خواهید بچه‌ها از این تمرین یاد بگیرند. در عوض، می‌توانید از این بودجه برای پرداخت مصارفی مانند قبض‌های خانگی استفاده کنید.

استفاده از پاداش

گزینه دیگر برای اصلاح این رفتار این است که به کودکتان به‌دلیل استفاده از زبان و کلمات مناسب پاداش دهید. کودکی که در مدرسه به مشکل برمی‌خورد یا وقتی عصبانی است به مردم ناسزا می‌گوید، ممکن است با استفاده از یک سیستم پاداش صحیح، رفتارش را اصلاح و تواناییهایش را بهبود ببخشد.

در کل، هدف بلندمدت شما باید این باشد که به فرزند خود بیاموزید ناسزا گفتنش بر دیگران تأثیر می‌گذارد. اگر آنها به شخصی ناسزا بگویند و از کلمات نامناسب استفاده کنند، می‌تواند عواقب جدی را برایشان به‌همراه داشته باشد.

منبع:

https://www.verywellfamily.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا