کلیپ

غلبه بر حسادت (فیلم کوتاه)

امتیاز

برای غلبه بر حسادت لازم است تعریفی از آنکه «حسادت چیست» در ذهن داشته باشیم. حسادت احساسی است که در درون همه افراد وجود دارد، ولی برخی آن را به سطح آورده و به آن بها می‌دهند تا جایی که گاهی رفتار فرد را تحت کنترل خود می‌گیرد. هر چیزی، چه مادی و چه غیر مادی، می‌تواند این حس را در انسان برانگیزد؛ از سرنوشت فردی دیگر و علاقه و محبتی که دریافت می‌کند تا داشتن یک اتومبیل. اما هر فرد به آن چیزی حسادت می‌ورزد که برایش ارزشمند باشد و از این رو افراد مختلف، به مسایل متفاوتی حسادت می‌کنند. هر چه باشد، این حسی است که خود فرد را بیش از همه آزار می‌دهد.

رولف هوبل، متخصص روانشناسی، معتقد است که این حس زمانی به وجود می‌آید که شخص احساس کند آنچه که دارد کمتر از آن چیزی است که باید داشته باشد. به همین دلیل ما به کسانی حسادت می‌کنیم که آنها را از لحاظ طبقه اجتماعی، سواد، ثروت و … شبیه و یا نزدیک، ولی کمی بالاتر از خود می‌دانیم. ما معمولاً به بیل گیتس حسادت نمی‌کنیم، زیرا از هیچ لحاظ خود را شبیه او نمی‌دانیم.

حسادت در هر جامعه معنای خاص خودش را دارد، چرا که در هر جامعه چیز به‌خصوصی، ارزشمند به حساب می‌آید. جامعه سرمایه‌داری از این حس مردم در جهت منفعت بیشتر استفاده می‌کند. در جامعه امروز حتی تبلیغات رسانه‌ای سعی می‌کنند با توجه به این ضعف بشر، آنان را به سوی استفاده از یک کالای خاص یا انجام عملی تشویق کنند.

حسادت ارثی نیست و نوعی حس اکتسابی است که فرد در محیط خانواده و اجتماع به آن مبتلا می‌شود، از این رو آموزش صحیح در خانواده و در سنین پایین به فرد در غلبه بر حسادت کمک می‌کند. عزت نفس به انسان می‌آموزد که هر انسانی موجودی منحصر بفرد است و بنابراین نمی‌توان او را با کسی دیگر مقایسه کرد. همانگونه که نمی‌توان سیب و گلابی را از لحاظ شیرینی، مواد مغذی و … با یکدیگر مقایسه کرد و هر یک نقاط قوت خود را دارد، فردی که عزت نفس دارد نیز استعدادها و ظرفیت‌های خود را با کس دیگر مقایسه نمی‌کند. او می‌خواهد با شناخت خویشتن، بهترین خودش باشد (به مقاله رشد و افزایش عزت نفس رجوع کنید).

خانواده‌هایی که عزت نفس و اعتماد به نفس فرزندانشان را خدشه‌دار می‌کنند، ناخودآگاه آنها را با دیگران مقایسه می‌کنند و بنابراین، بذر حسادت‌ را در نهال وجود فرزندانشان می‌کارند. در اینصورت، کودک به‌جای آنکه خود را با خویشتن مقایسه کند، با دیگران مقایسه می‌کند. راه غلبه بر حسادت، افزایش عزت نفس است.

پیرامون این بحث و شرح آن، فیلم کوتاهی آماده نموده‌ایم و راهکارهایی جهت درمان حسادت ( غلبه بر حسادت ) ارایه داده‌ایم که شما را به دیدن آن دعوت می‌کنیم.

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا