اختلالات اضطرابی

غلبه بر ترس از رانندگی

چگونه بر ترس از رانندگی خود غلبه کنیم؟

اجازه ندهید که ترس از وسایل نقلیه (رانندگی) تابستان امسال هم شما را متوقف نگه دارد.

دلایل بسیاری وجود دارد برای اینکه فردی از رانندگی امتناع کند. آنها ممکن است عذر پزشکی داشته باشند که باعث شود رانندگی برایشان ناامن باشد. یا ممکن است در یک منطقه ای زندگی می‌کنند که در آنجا رانندگی غیر ضروری و نامناسب است. و یا ممکن است نگرانی‌های زیست محیطی داشته باشند که راه رفتن، ترانزیت و یا دوچرخه را ترجیح می‌دهند.

فوبیای رانندگی و یا ترس از وسایل نقلیه آنقدر هم غیرمعمول نیست، حتی اگر به نظر می‌رسد همه افرادی که می‌شناسید رانندگی می‌کنند. این امر به ویژه پس از یک تجربه تصادف اتومبیل تا حدی طبیعی است: یک مطالعه نشان می دهد که ۲۵-۳۳ درصد از افرادی که در یک حادثه تصادف بوده‌اند و به بیمارستان منتقل شدند، ترس از رانندگی پس از آن را تجربه کرده‌اند.

ترس از رانندگی برای بعضی از افراد ممکن است به این معنی تلقی شود که شما از رانندگی نفرت دارید ولی اگر مجبور باشید، به آن تن می‌دهید. یا ممکن است به این معنی باشد که تنها تحت بعضی شرایط رانندگی خواهید کرد. به عنوان مثال، ممکن است با رانندگی در اطراف شهر راحت باشید اما نه در بزرگراه. یا با رانندگی در آب و هوای خوب راحت‌تر باشید، اما از رانندگی در باران یا برف، مضطرب باشید.

اما اگر از رانندگی تنها به علت ترس از آن اجتناب می‌کنید، این قضیه می‌تواند بسیار محدودکننده باشد. خبر خوب این است که چه این ترس از یک حادثه رانندگی بوده باشد و یا همیشه با شما بوده است، راه‌هایی برای مقابله با آن وجود دارد. در اینجا چند نکته جزئی و یا حتی جدی برای غلبه بر ترس از رانندگی وجود دارد.

دستورالعمل مناسب دریافت کنید

«ترس از رانندگی برای رانندگان تازه کار و یا آنهایی که تجربه تصادف داشته‌اند به یک رانندگی نا مطمئن مربوط می‌شود و یا به غرایز و احساسات ناهنجار.» (برگرفته از صحبت‌های جاشوا مه، بازاریاب مدارس رانندگی) برای خلاص شدن از احساس ترس، یادگیری عادت‌های خوب و استفاده از مهارت‌های یک مربی توانا می‌تواند منجر به کاهش ترس و افزایش اعتماد به نفس بیشتری پشت فرمان اتومبیل شود. برای پیدا کردن مدارس رانندگی مجاز در نزدیکی محل زندگیتان، با وزارت حمل و نقل استان خود هماهمنگی لازم را صورت دهید.

برای غلبه بر ترس از رانندگی سعی کنید در معرض درمان قرار بگیرید:

وقتی کسی ترس از رانندگی دارد به حدی که بر زندگی و حتی توانایی او در پشت فرمان اتومبیل نشستن تاثیر گذاشته است، بسیار مهم است که برای مبارزه با این ترس اقدامی صورت دهد. آن هم از طریق قرار گرفتن در معرض درمان و رفتار شناختی. (بر گرفته از صحبت‌های جانیفر رولین، روان درمانگر) درمان به شیوه‌ی در معرض قرار گرفتن، بدین گونه عمل می‌کند که شما تمرین می‌کنید و خود را در معرض آنچه می‌ترسید قرار می‌دهید. به این طریق مغز شما یاد می‌گیرد که رانندگی کردن به معنای ترسیدن نمی‌باشد و می‌شود رانندگی کرد ولی نترسید.

ترس خود را مرتب‌سازی کنید:

رولینگ می‌گوید: سلسله مراتب ترس‌های خود را از رانندگی (از کمترین حالت ترس به بیشترین) ترسیم کنید. پس از آن می‌توانید از کمترین به بیشترین ترس غلبه کنید. اگر با بدترین ترس شروع کنید، ممکن است به ندرت پایان یابد، اما با شروع یکی از ضعیف‌ترین ترس‌ها در لیست می‌توانید به یک پیروزی کوچک در اوایل روند دست یابید و همین قضیه به شما انگیزه حرکت می‌دهد. او می‌گوید: «قدم به قدم این سلسله مراتب را ترجیحا به کمک یک درمانگر و یا مربی رانندگی طی کنید. آنها می‌توانند بر ترس از رانندگی شما و تجدید احساس راحتی و آزادی غلبه کنند.»

برای غلبه بر ترس از رانندگی راه‌هایی برای آرام شدن پیدا کنید:

رولینگ می‌گوید روش‌های آرامش‌بخش مانند مدیتیشن و یا تنفس عمیق ممکن است در طول روند مفید باشد. قبل از شروع به رانندگی یک دقیقه را برای انجام چند تمرین تنفسی اختصاص دهید. در زمان رانندگی به زمان حال توجه کنید و روی رفتار و اقدامات خود به عنوان یک راننده تمرکز کنید.

خودتان را در موقعیت‌های راحت و آرام قرار دهید:

«مدرسه تعلیم رانندگی با لبخند» شرایطی راحت در رانندگی را برایتان ایجاد می‌کند. به عنوان مثال، شما لازم نیست که حتما در لاین سرعت بزرگراه رانندگی کنید، و اشکالی ندارد برنامه‌ریزی کنید که مسیری طولانی‌تر را به جای آزادراه انتخاب کنید. شما همچنین می‌توانید سفرهای کوتاه را انتخاب کنید و بدین ترتیب راه خود را به مسیرهای طولانی‌تر ارتقا دهید. پیشرفت هرچقدر هم که آهسته باشد، پیشرفت است.

استفاده از عبارات مثبت برای غلبه بر ترس از رانندگی:

ممکن است این کار کمی به شما احساس احمقانه‌ای بدهد. اما تکرار یک جمله تشویق‌آمیز و مثبت یا یادآوری کاری که شما در حال انجامش می‌باشید می‌تواند کمک کننده باشد. رولینگ در این خصوص می‌گوید: «هنگامی که آنها خود را به چالش می‌کشند، ممکن است استفاده از عبارات تشویق‌آمیز مفید باشد. مثلاً، من در مقابله با ترسم بسیار شجاع هستم».

بدانید که اضطراب چگونه احساسی است

مدرسه «با لبخند رانندگی کنید» این پیشنهاد را می‌دهد که با علائم اضطرابی که تجربه می‌کنید، آشنا باشید. بدین ترتیب شما می‌توانید در حین رانندگی اتومبیل خود را به کنار جاده و در یک نقطه امن بکشید تا فرصتی برای آرام شدن پیدا کنید و مجبور به رانندگی در آن زمان نباشید. اگر در حین رانندگی تجربه حمله عصبی و ترس داشته‌اید و یا نگرانی در مورد این قضیه را دارید، علائم ترس را یاد بگیرید تا قبل از اینکه به طور کامل این حالت به شما دست دهد و خود و دیگران را به خطر اندازید، از مسیر رانندگی خارج شوید.

هیپنوتیزم درمانی را در نظر بگیرید:

برخی از افراد به هیپنوتیزم درمانی برای غلبه بر ترس مراجعه می‌کنند و در این میان ترس از رانندگی مستثنا نیست. هنریک آزودو (هیپنوتراپیست بالینی) می‌گوید: دلایل ترس از رانندگی در ذهن ناخودآگاه  وجود دارند. در ابتدا ما یک علت اولیه داریم، که می‌تواند به‌طور مستقیم یا غیر مستقیم به رویداد مربوط باشد، سپس دلیل دوم و حتی سوم مطرح می‌شود. شما فقط با درمان هیپنوتیزم می‌توانید با هر سه عامل به‌طور موثر مقابله کنید. اگر این چیزی است که به دنبالش هستید، توصیه‌های یک هیپنوتراپیست بالینی قابل اعتماد را دنبال کنید.

به دنبال یک پزشک متخصص باشید

اگر شما هنوز با اضطراب رانندگی مبارزه می‌کنید و یا حتی اگر اضطراب شما بیشتر از یک اضطراب رانندگی می‌باشد، ممکن است اختلال اضطراب عمومی را تجربه می‌کنید. با یک پزشک متخصص درباره این موضوع و درمان آن – مثل دارو و درمان رفتار شناختی – صحبت کنید.

منبع:

https://www.verywellmind.com/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]

نوشته های مشابه

4 دیدگاه

 1. سلام آقای دکتر من چهار سال بود رانندگی خوبی میکردم حیلی به رانندگی علاقه هم دارم ولی مدت یکساله که وقتی میشینم تو جاهای شلوغ سرم منگ میشه مسخ میشم و حس میکنم الانه که کنترلم از دست بدم و وقتی جاده رو میبینم حالم بد میشه نفسم تنگ میشه و سرم یجوری میشه علتش چیه میتونه پانیک باشه چون فقط موقع رانندگی این حس ها میاد قبلا تو خونه هم میومد ولی خوب شده

   1. سلام.
    من یک تصادف داشتم که راننده مست در نیمه شب با سرعت بالا به پشت ماشین من برخورد کرد.
    با گذشت چهار ماه در حین رانندگی به شدت استرس دارم و این روند افزایشی داشته.
    با اینکه حدود بیست سال هست رانندگی میکنم و در هر ساعت از شبانه روز و در هر نوع جاده ای رانندگی میکردم.
    خواهش میکنم کمکم کنید.

    1. بهیچوجه رانندگی را کنار نگذارید. هر قدر بیشتر رانندگی کنید بتدریج ترس شما کمتر می شود. دقت کنید پس از تصادف چه کارهایی در رانندگی می کنید که قبلا انجام نمی دادید. ان کارها باعث ترس شما ی شود(مثلا اهسته رفتن و یا چک کردن اطراف بمقدار زیاد) این کارها را انجام ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا