روانشناسی

علائم بارداری چه می‌باشند؟

امتیاز

علائم بارداری

آیا فکر می‌کنید ممکن است باردار باشید؟ تنها راه مطمین شدن، گرفتن تست بارداری است.

اما برخی علائم اولیه بارداری نیز وجود دارد که ممکن است این احتمال را نشان دهد. در این مقاله به برخی از این علائم پرداخته شده است.

آیا همه زنان علائم اولیه بارداری را دارند؟

هر زنی با زن دیگر متفاوت است. تجربه‌های آنها از بارداری نیز همین طور است. حتی زنان از یک بارداری به بارداری بعدی نیز علائم یکسانی ندارند.

همچنین، از آنجا که علائم اولیه بارداری غالباً علائمی را که ممکن است درست قبل و هنگام قاعدگی تجربه کنید تقلید می‌کنند، ممکن است متوجه نشوید که باردار هستید.

آنچه در زیر می‌آید شرح برخی از شایعترین علائم اولیه بارداری است. باید توجه داشته باشید که این علائم ممکن است به غیر از باردار بودن، به دلیل موارد دیگری نیز باشد. بنابراین اگر برخی از این علائم را مشاهده کرده‌اید، لزوماً به معنای باردار بودن شما نیست. تنها راه برای اطمینان قطعی از بارداری شما، آزمایش بارداری است.

لکه‌بینی و درد شکم

بعد از بارداری، تخمک بارور شده خود را به دیواره رحم می‌چسباند. این می‌تواند یکی از اولین علائم بارداری باشد، یعنی لکه‌بینی و درد شکم.

که به آن خونریزی ناشی از لانه گزینی نیز گفته می‌شود. این حالت از شش تا 12 روز پس از لقاح تخمک اتفاق می‌افتد.

گرفتگی عضلات و درد شکم شبیه درد شکم در قاعدگی است. بنابراین برخی از زنان آن را با شروع قاعدگی و خونریزی اشتباه می‌گیرند. خونریزی و درد شکم به صورت خفیف و جزئی هستند.

علاوه بر خونریزی، ممکن است یک زن متوجه ترشحات سفید و شیری رنگ از واژن خود شود. این حالت مربوط به ضخیم شدن دیواره‌های واژن است، که تقریباً بلافاصله پس از بارداری شروع می‌شود. افزایش رشد سلول‌های پوششی واژن، باعث ترشح می‌شود.

این ترشحات که می‌تواند در طول بارداری ادامه داشته باشد، به طور معمول بی‌ضرر است و نیازی به درمان ندارد. اما اگر بوی بد مربوط به ترشحات یا احساس سوزش و خارش وجود دارد، به پزشک خود بگویید تا آن را از نظر عفونت باکتریایی بررسی کند.

تغییرات پستان

تغییرات پستان یکی دیگر از علائم اولیه بارداری است. سطح هورمون‌های زن پس از لقاح به سرعت تغییر می‌کند. به دلیل این تغییرات، سینه‌های آنها ممکن است یک یا دو هفته بعد، متورم، دردناک یا گزگز شود. یا ممکن است احساس سنگینی بیشتری داشته باشند یا زمان لمس آن احساس درد کنند. ناحیه اطراف نوک سینه‌ها نیز که آرئول نامیده می‌شود ممکن است تیره شود.

موارد دیگر می‌تواند باعث تغییراتی در پستان شود. اما اگر این تغییرات از علائم اولیه بارداری است، به خاطر داشته باشید که عادت به سطح جدیدی از هورمون‌ها، چند هفته طول می‌کشد. اما بعد از چند هفته، درد پستان باید آرام شود.

خستگی

احساس خستگی زیاد در بارداری طبیعی است و از اوایل بارداری شروع می‌شود.

یک زن به محض یک هفته بعد از بارداری می‌تواند احساس خستگی غیرمعمول کند.

چرا؟ این حالت اغلب مربوط به سطح بالایی از هورمونی به نام پروژسترون است، اگرچه موارد دیگر- از جمله سطح پایین قند خون، فشار خون پایین و افزایش تولید خون- همه می‌توانند در ایجاد آن سهیم باشند.

اگر خستگی مربوط به بارداری است، استراحت کافی مهم است. خوردن غذاهای غنی از پروتئین و آهن می‌تواند به جبران آن کمک کند.

تهوع (بیماری صبحگاهی)

تهوع صبحگاهی یکی از علائم معروف بارداری است. اما هر زن بارداری به آن مبتلا نمی‌شود.

علت دقیق حالت تهوع صبحگاهی مشخص نیست اما هورمون‌های بارداری احتمالاً در بروز این علامت نقش دارند. حالت تهوع در دوران بارداری ممکن است در هر زمان از روز اما بیشتر در صبح رخ دهد.

همچنین، بعضی از خانم‌ها هنگام باردار شدن هوس غذای خاصی می‌کنند یا برعکس، تحمل بعضی غذاها را ندارند. این نیز مربوط به تغییرات هورمونی است. این اثر می‌تواند آنقدر شدید باشد که حتی فکر کردن به غذای مورد علاقه‌شان، معده یک زن باردار را دگرگون کند.

ممکن است حالت تهوع، هوس و بیزاری از غذا در کل دوره بارداری ادامه داشته باشد. خوشبختانه این علائم در بسیاری از خانم‌ها تقریباً در هفته سیزدهم یا چهاردهم بارداری کمتر می‌شود.

در این بین، حتما یک رژیم غذایی سالم داشته باشید تا شما و کودک در حال رشدتان از مواد مغذی ضروری بهره‌مند شوید. می‌توانید برای گرفتن مشاوره در این باره، با پزشک خود صحبت کنید.

پریود از دست رفته

بارزترین علامت اولیه بارداری- و علائمی که بیشتر خانم‌ها را به انجام آزمایش بارداری ترغیب می‌کند- یک دوره پریود از دست رفته است. اما پریودهای از دست رفته یا با تاخیر، ابدا ناشی از بارداری نیستند.

همچنین، زنان می‌توانند در دوران بارداری مقداری خونریزی داشته باشند. اگر شما باردار هستید، از پزشک خود بپرسید که باید با خونریزی، از چه چیزی آگاه شوید. به عنوان مثال، چه زمانی خونریزی طبیعی است و چه زمانی نشانه خطر است؟

علاوه بر بارداری، دلایلی نیز برای از دست دادن یک دوره قاعدگی وجود دارد. مثلا ممکن است یک دلیلش این باشد که شما بیش از حد وزن کم از دست داده باشید. مشکلات هورمونی، خستگی یا استرس از دیگر احتمالات است. برخی از زنان نیز با قطع مصرف قرص‌های ضد بارداری، قاعدگی خود را از دست می‌دهند. اما اگر پریود تاخیری دارید و احتمال بارداری هم وجود دارد، باید تست بارداری بدهید.

سایر علائم اولیه بارداری

بارداری تغییراتی در تعادل هورمونی شما ایجاد می‌کند. و این می‌تواند علائم دیگری را ایجاد کند که شامل موارد زیر است:

  • تکرر ادرار. برای بسیاری از خانم‌ها، این اتفاق از هفته ششم یا هشتم بعد از بارداری شروع می‌شود. اگرچه این مسئله می‌تواند به دلیل عفونت ادراری، دیابت یا استفاده از داروهای ادرار آور ایجاد شود، اما اگر باردار هستید، به احتمال زیاد به دلیل تغییرات سطح هورمونی است.
  • یبوست. در دوران بارداری، سطح بالای هورمون پروژسترون می‌تواند شما را دچار یبوست کند. پروژسترون باعث می‌شود غذا به آهستگی از روده‌ها عبور کند. برای تسکین این مشکل، مقدار زیادی آب بنوشید، ورزش کنید و از غذاهای سرشار از فیبر استفاده کنید.
  • نوسانات خلقی. این موارد خصوصاً در سه ماهه اول، معمول است. اینها همچنین به تغییرات سطح هورمون‌ها مربوط می‌شود.
  • سردرد و کمردرد. بسیاری از زنان باردار سردردهای خفیف مکرر را گزارش می‌کنند و برخی دیگر درد کمر را تجربه می‌کنند.
  • سرگیجه و ضعف کردن. این موارد ممکن است مربوط به انقباض رگ‌های خونی، کاهش فشار خون و کاهش قند خون باشد.

یک زن باردار می‌تواند همه این علائم را داشته باشد، یا شاید فقط یک یا دو مورد را داشته باشد. اگر هر یک از این علائم برای شما بیش از حد آزار دهنده شده است، با پزشک خود در مورد آنها صحبت کنید تا بتوانید برنامه‌ای برای بهبود یا تسکین‌شان ایجاد کنید.

منبع:

https://www.webmd.com/baby/guide/pregnancy-am-i-pregnant#1-2

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا