روابط زناشوییروانشناسی رابطه

شوهر بیکار

امتیاز

آن چه در این مقاله می خوانیم

شوهر بیکار: چگونه برخورد کنیم؟

شوهر بیکار و شوهر معتاد به کار هردو مشکل ساز هستند. زمانی که شوهرتان بیکار است، ممکن است بلافاصله احساس ترس و ناراحتی کنید. خوشبختانه، کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید برای کنترل شرایط و بهبود روحیه خود و همسرتان انجام دهید. در این مقاله، روش‌هایی را در رابطه با شوهر بیکار توضیح می‌دهیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید با احساسات منفی کنار بیایید و تا زمانی که همسرتان به دنبال شغل بعدی خود می‌گردد، زندگی خود را تأمین کنید.

۱. احساسات شوهرتان را تأیید کنید

همسرتان ممکن است شرمنده، عصبانی یا غمگین باشد. او ممکن است ترکیبی از هر سه احساس را داشته باشد یا ممکن است هیچ یک از آن‌ها را احساس نکند. با او بنشینید و صحبت کنید، اجازه دهید او بداند احساسی که دارد، طبیعی است. هر چه بیشتر از نظر عاطفی بتوانید کنار او باشید، احساس بهتری خواهد داشت.

 • از او بخواهید آنچه که در حال اتفاق افتادن است و احساسش در مورد آن را به اشتراک بگذارد. سپس به او فضایی بدهید تا در مورد آن صحبت کند.
 • یادآوری اینکه هردوی شما در یک تیم هستید ممکن است برای همسرتان کمک کننده باشد. برای مثال، شما می‌توانید بگویید: «این شرایط بهترین نیست اما من همیشه اینجا هستم تا از تو حمایت کنم. ما با هم از این شرایط عبور خواهیم کرد.»
 • یا می‌توانید بگویید: «من می‌فهمم که عصبانی هستی و کمی می‌ترسی. من هم همین احساسات را دارم! اما ما می‌خواهیم کنار هم بمانیم و به عنوان یک تیم این موضوع را حل کنیم.»

بحث زناشویی۲. شوهر بیکار خود را به‌خاطر از دست دادن شغلش سرزنش نکنید.

این می‌تواند آسان باشد که از شوهر خود به‌خاطر موقعیت دلخور شوید. با این حال، سعی کنید به یاد داشته باشید که احتمالاً همسرتان نیز به‌خاطر از دست دادن شغل خود احساس بدی دارد. شوهر بی مسئولیت با شوهر بیکار تفاوت دارد. این اشکالی ندارد که در مورد احساسات خود صحبت کنید، اما سعی کنید هر سرزنشی را که ممکن است احساس کنید پیش خودتان نگه دارید. به جای اینکه خود را در مقابل او قرار دهید، سعی کنید با هم متحد شوید و در این دوران سخت قوی بمانید.

 • مثلاً به او بگویید که «سعی کن خودت را سرزنش نکنی. بیا به جای غرق شدن در گذشته به آینده نگاه کنیم.»
 • یا می‌توانید بگویید که «من در مورد این موقعیت کمی می‌ترسم اما از دست تو عصبانی نیستم. بیا روی برداشتن هر قدم در یک زمان تمرکز کنیم.»
 • حتی اگر همسرتان مقصر باشد، احتمالاً از قبل می‌داند که اشتباه کرده است. سرزنش کردن او فقط شما دو نفر را از هم جدا می‌کند که برای هیچ کدام از شما خوب نیست.

۳. شوهرتان را تشویق کنید که به آینده نگاه کند.

سعی کنید در اتفاقات گذشته غرق نشوید. در عوض، با شوهرتان در مورد قدم‌های بعدی او صحبت کنید و سعی کنید از دست دادن شغل او را به فرصت مثبتی تبدیل کنید. اگر او واقعاً شغل خود را دوست نداشته است، شاید این زمان خوبی برای تغییر باشد. اگر او می‌خواهد شغل جدیدی را امتحان کند، شاید بتواند به یادگیری در زمینه مورد نظر برگردد تا مسیر جدیدی را امتحان کند. هر کاری که شوهر شما می‌تواند برای مثبت ماندن انجام دهد، راهی برای جلو رفتن است.

 • شما می‌توانید بگویید که «این بد به نظر می‌رسد، اما تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که به آینده نگاه کنیم. این اتفاق چیزی است که افتاده است، بنابراین اکنون فقط باید به حرکت خود ادامه دهیم.»

۴. به شوهرتان کمک کنید تا خودمراقبتی را تمرین کند.

زمانی که شوهرتان بیکار می‌شود، این می‌تواند برای او بسیار استرس زا باشد و منجر به وضعیت سلامتی ضعیف شود. هر چه شوهرتان بیشتر خودمراقبتی را تمرین کند، بهتر است. از او بخواهید به طبیعت‌گردی آرامش بخشی برود، یک حمام حبابی بگیرد یا به موسیقی خوب گوش دهد. اگر او سطح استرس خود را کاهش دهد، احتمالاً می‌تواند بیشتر روی یافتن شغل نیز تمرکز کند.

 • خودمراقبتی برای شما نیز مهم است. داشتن یک شوهر بیکار استرس زا است، پس مطمئن شوید که حتماً در طول روز زمانی را برای خود اختصاص دهید.
 • شوهرتان را با اشاره به راه‌هایی که برای خانواده‌تان سازنده و مفید است تقویت کنید.

۵. برای حمایت با دوستان و خانواده تماس بگیرید.

در این دوران سخت به نزدیک‌ترین افراد خود تکیه کنید. داشتن شوهر بیکار استرس زا است، به خصوص اگر او نان‌آور اصلی خانه باشد. با دوستان و خانواده خود در مورد نحوه انجام و کارهایی که برای مقابله انجام می‌دهید صحبت کنید. آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا حواستان را از استرسی که دارید دور کنند و حتی شما را به بیرون از خانه ببرند.

 • احتمالاً حتی افرادی را در زندگی خود دارید که شرایط مشابهی را پشت سر گذاشته‌اند. با آن‌ها صحبت کنید و بپرسید که چگونه شرایط را مدیریت کرده‌اند تا راهنمایی دریافت کنید.

۶. با همسرتان به قراری به بیرون بروید.

گذراندن زمان با هم برای نزدیک شدن به یکدیگر مهم است. اگر چه این ممکن است سخت باشد، یک شب در هفته را به وقت گذراندن دو نفری با همسرتان اختصاص دهید. اگر در شرایط مالی مناسبی نیستید، لازم نیست فعالیت گران قیمتی انجام دهید، شما می‌توانید برای پیاده‌روی به پارک بروید یا با هم در حیاط، یک پیک‌نیک خانگی داشته باشید. هر چه بیشتر شما دو نفر بتوانید با هم متحد شوید، این وضعیت آسان‌تر خواهد بود.

 • اگر بچه دارید، مقداری از زمان را برای فعالیت‌های خانوادگی نیز کنار بگذارید. فعالیت‌های سرگرم‌کننده‌ای را برنامه‌ریزی کنید که همه با هم آن‌ها را برای استراحت انجام دهید.

۷. از شوهرتان بخواهید برای امکانات بیکاری اقدام کند.

این باعث می‌شود تا زمانی که او به دنبال کار می‌گردد، درآمد اضافی برای شما فراهم شود. اگر این شرایط در مکان زندگی شما وجود دارد و همسرتان از قبل برای این کار اقدام نکرده است، از او بخواهید اداره‌ای را که برای افراد بیکار امکاناتی فراهم می‌کند را بررسی کند و مدارک لازم را برای درخواست مزایای بیکاری پر کند. معمولاً شما می‌توانید این کار را به صورت آنلاین انجام دهید اما برخی از مکان‌ها از شما می‌خواهند که شخصاً مراجعه کنید.

 • ممکن است چند هفته طول بکشد تا روند مزایای بیکاری آغاز شود، بنابراین هر چه زودتر شوهرتان این کار را انجام دهد، بهتر است.
 • به طور معمول مزایای بیکاری ممکن است به نسبت شرایط مکان زندگی شما، حدود نیمی از حقوق قبلی شما را پرداخت کند.

۸. به هر گامی که شوهر بیکار شما برای بدست آوردن شغل جدید برمی‌دارد پاداش دهید.

او را برای نوشتن درخواست‌های کاری بیشتر یا کار کردن بر روی رزومه‌اش تحسین کنید. به جای اینکه به او بگویید دارد بسیار آرام پیش می‌رود یا به اندازه کافی سخت کار نمی‌کند، سعی کنید به موارد مثبت توجه داشته باشید و در صحبت با همسرتان به آن‌ها اشاره کنید. این کار احتمالاً او را بیشتر تشویق می‌کند و می‌تواند باعث شود سریع‌تر از زمانی که بتوانید او را برای درخواست شغل جدید تحت فشار قرار دهید، شغلی پیدا کند.

 • برای مثال، ممکن است بگویید «وای! رزومه جدیدت عالی به نظر می‌رسه! من خیلی خوشحالم که اون رو بدون وقفه در چند روز گذشته ارسال کرده‌ای.»
 • همچنین می‌توانید به او کمک کنید تا برای شغل جدیدی جستجو کند.

۹. به مراقبت‌های بهداشتی موقت نگاه کنید.

اگر همسرتان کسی بود که مراقبت‌های بهداشتی را ارائه می‌کرد، این کار قدم بعدی شماست. اگر شما در ایالات متحده هستید، به محض از دست دادن شغل خود می‌توانید از طریق COBRA برای مراقبت‌های بهداشتی موقت درخواست دهید. با COBRA می‌توانید تا ۱۸ ماه بیمه درمانی دریافت کنید، اگرچه باید خودتان حق بیمه را بپردازید. روند بررسی این اسناد ممکن است چند هفته طول بکشد، بنابراین در اسرع وقت آن را پر کنید.

اگر همسر شما مرتبا شغل خود را از دست می دهد شاید از لحاظ خلقی دچار مشکل باشد. افسردگی یا دوقطبی بودن ا را چک کنید.

۱۰. ببینید چقدر پس‌انداز دارید.

ارزیابی پولی که برای مواقع اضطراری دارید بسیار مهم است. اگر شما و همسرتان حساب پس‌انداز دارید، آن را بررسی کنید تا ببینید چقدر پول در آن وجود دارد. اگر بتوانید تا چند ماه با پس‌انداز خود زندگی کنید (یا با حقوق خود، اگر شاغل هستید)، در این صورت فشار کمتری به شوهرتان برای یافتن شغل جدید وارد می‌شود. با این حال، اگر شما فضای بیشتری برای خرج کردن ندارید، ممکن است او نیاز داشته باشد که فوراً شغل جدیدی پیدا کند.

 • برای اینکه بفهمید آیا می‌توانید با پس‌انداز خود زندگی کنید، کل هزینه‌های ماهانه خود را محاسبه کنید، از جمله قبض، غذا، اجاره یا رهن، هزینه‌های ماشین، وام‌های دانشجویی و سرگرمی. سپس پس‌انداز خود را بر مخارج ماهانه خود تقسیم کنید تا ببینید چند ماه می‌توانید با پس‌انداز خود زندگی کنید.

۱۱. هر گونه هزینه غیرضروری را کاهش دهید.

در حالی که شوهرتان بیکار است، وقت آن است که چند هزینه غیرضروری را حذف کنید. سعی کنید از امکانات مجانی ممکن در هر زمینه‌ای استفاده کنید، از پرداخت هزینه‌هایی برای سرگرمی‌های فضای مجازی جلوگیری کنید و واقعاً سعی کنید فقط آنچه را که خانواده شما به آن‌ نیاز دارد را خریداری کنید. قرار نیست شما همیشه این کار را انجام دهید و این کار واقعاً می‌تواند فشاری که روی همسرتان است را برای چند هفته (یا ماه) که شغلی ندارد، از بین ببرد.

 • یکی از راه‌های آسان برای متوجه شدن هر گونه هزینه غیرضروری این است که هر چیزی که برای آن خرج می‌کنید را یادداشت کنید. سپس، در پایان ماه، به هزینه‌های خود نگاه کنید تا ببینید آیا چیزی وجود دارد که بتوانید آن را کاهش دهید.

 

منبع:

https://www.wikihow.com/Cope-with-an-Unemployed-Husband

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا