روابط زناشوییروانشناسی رابطه

شناخت قبل از ازدواج

چگونه طرف مقابل را قبل از ازدواج بشناسیم؟

۱۲ سؤالی که برای شناخت قبل از ازدواج باید از شریک زندگی خود بپرسید

قبل از اینکه برای ازدواج تصمیم بگیرید، مطمئن شوید که پاسخ‌های خود را دریافت کرده‌اید. شناخت بهتر یک تکنیک موفقیت در ازدواج است.

زمانی که به یافتن کسی، عاشق شدن و زندگی مشترک فکر می‌کنیم، به ندرت دوست داریم به یکی از نتایج احتمالی ازدواج فکر کنیم: طلاق. متأسفانه طلاق بخشی واقعی از برخی روابط است، اما مرز باریکی بین واقع گرایی و شایعه پراکنی برای ایجاد ترس وجود دارد، حتی اگر درصد در جامعه بالا باشد، به این معنی نیست که باید برای شما هم اتفاق بیفتد.

در حالی که نمی‌توانید مانع اتفاقات زندگی (موانع و مشکلات غیرمنتظره) شوید، می‌توانید مطمئن شوید که رابطه شما تا حد امکان قوی است تا بتوانید در برابر آن‌ها مقاومت کنید. در حالت ایده‌آل، این روند حتی خیلی قبل‌تر از ازدواج شروع می‌شود.

اگرچه ممکن است تصور کنید که همه افراد قبل از ازدواج، مکالمات زیاد و مهمی را برای حل مسائل در رابطه انجام می‌دهند، اما تعجب خواهید کرد که چگونه بسیاری از مسائل از یکدیگر پنهان می‌شوند یا به‌طور کامل نادیده گرفته می‌شوند.

پرسیدن سؤالات درست می‌تواند شما را در مسیر درستی برای زندگی زناشویی قرار دهد و به جلوگیری از طلاق کمک کند. هتی جی لی، درمانگر ازدواج، می‌گوید: «بسیاری از مردم زمانی که نامزد هستند شروع به این مکالمات می‌کنند و بعد احساس می‌کنند که دیگر خیلی دیر شده است.»

اختلاف نظر در برخی مسائل کاملاً طبیعی است. این امر کلید تسهیل یک گفتگوی باز و صادقانه است. لی به زوج‌ها یادآوری می‌کند که اغلب موضوعی جدی تر از نقش و موقعیتی که افراد بعنوان همسر یا والدین خوب بودن قرار است ایفا کنند وجود دارد. چه ترس از همسر یا والدین خوب بودن باشد، چه ترس از درگیری، زوج‌ها باید بتوانند راه‌هایی برای شناسایی این ترس‌ها و ایجاد امنیت در اطراف خود بیابند.

اگر هنوز این ارتباط را بین یکدیگر ایجاد نکرده‌اید، لازم نیست بترسید. لی می‌گوید: «بسیار مهم است که بپرسیم آیا مسئله‌ای یک نیاز است یا غیرقابل مذاکره است؟ حتی اگر در مورد بسیاری از جزئیات یک مسئله اختلاف نظر دارید اما همه چیز قابل مذاکره است، می‌توانید با هم تلاش کنید تا درباره آن بهتر پیش بروید.»

با این حال، اگر اختلافات باعث درد می‌شود، بدانید که کاملاً قابل قبول است که در نامزدی خود توقف کنید، حداقل تا زمانی که بتوانید همه چیز را با هم حل کنید. لی می‌گوید: «اگر در هر نقطه‌ای متوجه شدید که هر دو درگیر الگوهای رابطه‌ای مخرب و دردناک با یکدیگر هستید، به جای عجله کردن و مجبور کردن خود به انجام این فرآیند، مکث و استراحت کنید. چرا که مشکل خود به خود از بین نمی‌رود. هر چیزی که با یکدیگر حل نکنید، زمانی که ازدواج کنید با شدت و قدرت بیشتری ظاهر می شود.» بنابراین پیش از ازدواج صبوری بیشتری بخرج دهید.

اگر احساس کردید سؤالی دارید، آن را بپرسید. «شما می‌توانید هر زمان که بخواهید هر سؤالی بپرسید، زیرا در پایان روز اگر به آن فکر می‌کنید و چیزی است که برایتان مهم است، وقت خود را تلف کنید.» فقط به یاد داشته باشید که با لطافت بیشتری سوال کنید و توضیح دهید که چرا آن مسئله برایتان مهم است.

در اینجا ۱۲ سؤال وجود دارد که باید برای شناخت قبل از ازدواج از شریک زندگیتان بپرسید، زیرا یک مکالمه ناراحت کننده در حال حاضر می‌تواند بعداً شما را از ناراحتی بسیار بیشتری نجات دهد.

1.اهداف مالی شما چیست و چگونه می‌توانیم برای رسیدن به آن‌ها تلاش کنیم؟

اول از همه، شما باید در مورد پول صحبت کنید. پول می‌تواند منبع اصلی استرس در رابطه بین زوج‌ها باشد، بنابراین اینکه از همان ابتدا دید مشابهی داشته باشید بسیار مهم است. پرسیدن در مورد اهداف مالی بسیار مثبت‌تر از گفتن این جمله است: «به نظر می‌رسد هیچ‌وقت صورت‌حساب‌های خود را به موقع پرداخت نمی‌کنید اما سه شب پیش  کلی خرج بیجهت و اضافه داشتی؟»

لی می‌گوید: «این قطعاً برای بسیاری از زوج‌ها یک دغدغه بزرگ است.» او مدیریت بدهی، خرج کردن و پس‌ انداز را پیشنهاد می‌کند.

این سؤالات را بپرسید: «چگونه انتظار دارید هزینه‌ها را تقسیم کنید؟ آیا انتظارات مالی براساس جنسیت دارید؟ آیا ما حساب‌های خود را ادغام می‌کنیم؟ چگونه هزینه‌ها را اولویت‌بندی خواهیم کرد؟»

شما می‌خواهید مکالمه‌ای را شروع کنید و متوجه شوید که آیا شما دو نفر از نظر مالی با هم سازگار هستید؛ نه از نظر میزان درآمد، بلکه از نظر دیدی که نسبت به پول دارید و نحوه‌ای که آن را مدیریت می‌کنید.

اهداف مالی در ازدواج2. چگونه می‌توانم وقتی استرس دارید به شما کمک کنم؟

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای شریک زندگیتان انجام دهید این است که یاد بگیرید چگونه وقتی که ناراحت است به او کمک کنید. برخی از مردم به اطمینان نیاز دارند، برخی دیگر به فضا نیاز دارند، برخی دیگر نیاز به یک گفتگوی جدی دارند، هر کسی متفاوت است. اما وقتی واقعاً تحت استرس و مشکل هستیم، ممکن است نتوانیم به‌طور کامل این نیازها را بیان کنیم. تعیین آنچه از قبل نیاز دارید به این معنی است که شما و شریک زندگیتان می‌توانید به یکدیگر کمک کنید و با استرس به وجود آمده کنار بیایید.

3. آیا شما بچه می‌خواهید و اگر برای باردار شدن مشکل داشته باشیم، چه کار می‌کنیم؟

شما فرض می‌کنید که همه افراد قبل از ازدواج در مورد بچه دار شدن صحبت می‌کنند اما گاهی اوقات این اتفاق نمی‌افتد. در حالی که شما قطعاً باید در مورد اینکه آیا هر دوی شما بچه می‌خواهید یا نه صحبت کنید، همچنین باید گفتگوی گسترده‌تری داشته باشید.

مشکل در بارداری می‌تواند موجب از بین رفتن یک رابطه شود زیرا بعد از ازدواج زمان آن نیست که بخواهید متوجه شوید که یکی از شما می‌خواهد روش درمانی لقاح آزمایشگاهی را انجام دهد و دیگری فکر می‌کند این کار خیلی چالش برانگیز است یا یکی از شما آماده پذیرفتن یک کودک به فرزندخواندگی است و دیگری نه. اینها سوالات قبل از ازدواج است.

اگرچه ممکن است نظرات شما در طول زمان تغییر کند، ولکن صحبت کردن زودهنگام می‌تواند به شما اطمینان دهد که به عنوان یک تیم با موقعیت روبرو می‌شوید.

اهداف ازدواج4. انتظارات شما در مورد مراقبت از کودک و فرزندپروری چیست؟

اگر هر دوی شما در مورد تصمیم خود برای بچه داشتن و تعداد آن‌ها صحبت کرده‌اید، این عالی است! سؤال بعدی این است که چگونه آن‌ها را تربیت کنیم.

لی پیشنهاد می‌کند چنین سؤالاتی را از یکدیگر بپرسید: «اگر ما بچه داشته باشیم، انتظارات شما در مورد مراقبت از کودک و فرزندپروری چیست؟ آیا انتظاراتی براساس جنسیت دارید؟ آیا شما یک فمینیسم هستید؟ موقعیت ایده‌آل شما کدام است، آیا ما هم کار می‌کنیم و هم از بچه‌ها مراقبت می‌کنیم؟ آیا می‌خواهید در خانه بمانید؟»

همچنین در مورد نحوه تربیت هر یک از طرفین رابطه در کودکی و مواردی که دوست داشتید و دوست نداشتید، صحبت کنید.

5. سبک ارتباطی شما چیست؟

همه می‌دانند که ارتباط برای یک رابطه بسیار مهم است، اما اگر به نظر می‌رسد که هر دوی شما سبک‌های ارتباطی متفاوتی دارید، دانستن نحوه برقراری ارتباط سالم می‌تواند دشوار باشد. بنابراین در حالی که ممکن است به نظر برسد این کار لازم نیست، در مورد ارتباطات با یکدیگر صحبت کنید.

آیا یکی از شما برای فکر کردن به مسائل به زمان نیاز دارد؟ آیا یکی از شما بداهه می‌گوید و بعد پشیمان می‌شود؟ آیا یکی از شما به صورت نوشتاری بهتر ارتباط برقرار می‌کند؟ جزئیات پیچیده در مشکلات ارتباطی را حل کنید تا همه چیز ساده‌تر شود.

6. خط قرمزهای شما چیست؟

هر کسی خط قرمزهایی دارد. آن‌ها می‌توانند در مورد مسائل سنتی باشند مانند: بچه می‌خواهید یا خیر، تمایل دارید بچه ها با چه مذهبی تربیت شوند، نیاز دارید شریک زندگی تان چگونه باشد.

اما این جزئیات هم می‌توانند کاملاً متفاوت به نظر برسند. خط قرمزهای شما می‌توانند در مورد جایی که باید زندگی کنید، پروژه‌های مورد علاقه‌ای که می‌خواهید دنبال کنید یا اهداف شغلی که برای رسیدن به آن‌ها به حمایت نیاز دارید، باشند.

دانستن این موارد غیر قابل مذاکره به شما کمک می‌کند تا دید واضح‌تری نسبت به آینده خود داشته باشید و متوجه شوید که آیا این رابطه برای هر دوی شما مفید است یا نه. اگر خط قرمزهای شما با هم تناسب داشته باشند، ازدواجتان شانس بیشتری برای ماندگاری دارد.

7. به چه مقدار زمان تنهایی نیاز دارید؟

همه به زمان تنهایی نیاز دارند، اما برخی افراد بیشتر از دیگران به آن نیاز دارند. اگر شما ندانید که زمان تنهایی یک نیاز طبیعی برای شریک زندگیتان است، ممکن است وقتی آن‌ها به دنبال فضا هستند، تصور کنید که گوشه‌گیر، عصبانی یا دلخور هستند.

اینکه زود تشخیص دهید که هر دوی شما به زمان تنهایی نیاز دارید و چگونه این نیاز خود را نشان می دهد، نه تنها رابطه شما را تقویت می‌کند، بلکه از سردرگمی در آینده جلوگیری می‌کند.

8. بزرگترین ترس شما چیست؟

ممکن است این سؤال آسانی نباشد، اما سؤالی است که می‌تواند شما را دقیقاً متوجه این کند که چیزی باعث می‌شود کسی رفتارش را تغییر دهد. ازدواج به معنای درک است و نه فقط درک امیدها، رویاها و آرزوها.

این امر همچنین در مورد درک ترس‌ها، پشیمانی‌ها و مبارزه است، به ویژه در رابطه با ازدواج. مطمئن شوید که سؤالات سختی می‌پرسید تا ازدواج شما سطح بسیار عمیق‌تری از درک را داشته باشد.

لی می‌گوید: «بسیاری از افراد در خانواده‌هایی بزرگ شدند که در آن ازدواج چیز مثبتی نبوده است. سعی کنید در مورد این مسئله صحبت‌های صادقانه داشته باشید. این ترس‌ها را پرورش دهید و به آن‌ها توجه کنید و با هم به آن‌ها رسیدگی کنید.»

9. چگونه با خانواده همسر رفتار کنیم؟

هنگام تلاش برای ایجاد یک خانواده جدید، لازم است که مرزهایی را در مورد خانواده همسر تعیین کنید. لی می‌گوید: «بسیاری از مردم هستند که هنوز به گونه‌ای به خانواده اصلی خود وابسته هستند و احساس می‌کنند هنوز بچه کوچیکی هستند و سعی می‌کنند خانواده‌شان را راضی کنند.

اگرچه نزدیکی به خانواده دوست داشتنی است، اما ممکن است بعداً چالش‌هایی ایجاد کند، به خصوص اگر شما و خانواده شریک زندگیتان ارتباط خوبی نداشته باشید.»

او ادامه می‌دهد: «یک سؤال مهم‌تر این است که اگر ما ازدواج کنیم، چگونه برای اولویت بندی رابطه‌مان برنامه‌ریزی می‌کنید؟ اگر والدین شما چیزی بخواهند و من چیز دیگری بخواهم، چگونه با آن برخورد می‌کنید؟ ارزش‌های شما در مورد اولویت دادن به خانواده جدیدمان به عنوان یک زوج متأهل چیست؟ فکر می‌کنید چه مقدار زمان در کنار خانواده‌تان وقت بگذرانیم؟» این‌ها برخی از سؤالاتی هستند که باید بپرسید.

10. خیال پردازی‌های شما در مورد ازدواج چیست؟

«آیا شما در مورد‌ آنچه در ازدواج و شراکت خود به دنبال آن هستید، خیال پردازی می‌کنید؟» به گفته لی، این سؤال را نیز باید بپرسید.

شریک زندگیتان ممکن است تصور کند که وعده‌های غذایی خانگی شبانه، قرارهای شب در هفته، سفرهای منظم یا نقش یک واحد در موقعیت‌های اجتماعی را داشته باشد، اما ممکن است این چیزی نباشد که شما می‌خواهید.

به همین دلیل باید از خیال پردازی‌های یکدیگر در مورد زندگی مشترک آگاه باشید تا از غافلگیری‌ها و ناامیدی بعد از ازدواج جلوگیری کنید.

11. انتظارات شما از رابطه جنسی چیست؟

شرکای یک رابطه ممکن است دیدگاه‌های متفاوتی در مورد اینکه هر چند وقت یک‌بار رابطه جنسی باید در ازدواج اتفاق بیفتد داشته باشند و این مهم است که صادقانه انتظارات مربوط به صمیمیت فیزیکی را بررسی کنید.

لی می‌گوید: «این بخشی از گفتگو در مورد رابطه است، چه انتظارات و خیال پردازی‌هایی در مورد این موضوع وجود دارد، به خصوص با توجه به تغییراتی که در طول رابطه ایجاد می‌شود.

زمان‌هایی در رابطه وجود دارد که صمیمیت فیزیکی بسیار بیشتر است و بعد زمان‌هایی وجود دارد که ممکن است این صمیمیت کمتر باشد.»

به یکدیگر اطمینان دهید که فعالیت جنسی کمتر، به خصوص در زمان‌هایی که صمیمیت فیزیکی کمتری وجود دارد، به این معنی نیست که شما علاقه خود را به همسرتان از دست داده‌اید.

با یکدیگر همکاری کنید تا بتوانید راه‌های دیگری برای ایجاد چنین صمیمیتی کشف کنید.

12. ازدواج برای شما چه معنایی دارد؟

ازدواج برای همه معنی یکسانی ندارد. برخی از مردم فکر می‌کنند که این یک مشارکت تقریباً همه جانبه است، برخی افراد فکر می‌کنند که این یک توافق قانونی است.

صحبت کردن در مورد انتظارات شما می‌تواند کمک کند تا مطمئن شوید که هیچ یک از شما نیازها یا انتظاراتی ندارید که برآورده نشده است، می‌توانید احساس کنید که با هم به این فصل بعدی نزدیک می‌شوید.

هیچ راه تضمینی برای اثبات طلاق در ازدواج شما وجود ندارد، اما می‌توانید بهترین شانس را برای ماندگاری و تداوم به رابطه خود بدهید.

صحبت کردن قبل از ازدواج در مورد این مسائل بزرگ و اطمینان از اینکه نیازها، خواسته‌ها و انتظارات شما مطابقت دارند، می‌تواند تضمین کند که با قوی‌ترین قدم‌های ممکن وارد زندگی زناشویی می‌شوید. وقتی شک دارید، ارتباط برقرار کنید، سؤال بپرسید، گوش دهید و بحث کنید. این کوتاه‌ترین مسیر عبور از هر مانعی است.

منبع:

https://www.brides.com/questions-to-ask-before-marriage-5077245

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 3.6]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا