درمان روان‌شناختی

سکس تراپی

امتیاز

سکس تراپی چیست؟

سکس تراپی نوعی درمان گفتگو محور است که برای کمک به افراد و زوجین در رسیدگی به عوامل پزشکی، روانشناختی، شخصی یا بین‌فردی موثر بر رضایت جنسی طراحی شده است.

هدف از سکس تراپی کمک به افراد برای عبور از چالش‌های جسمی و عاطفی برای داشتن یک رابطه رضایت‌بخش و زندگی جنسی لذت‌بخش است. رضایت از رابطه جنسی یکی از فاکتورهای مهم در رضایتمتدی زوجین از زندگی مشترک است. درصد زیادی از طلاقها بدلیل عدم مهارت کافی در رابطه جنسی و یا ناتوانی در داشتن یک رابطه رضایت بخش است.

رضایت از رابطه جنسی یک مهارت است و مانند هر مهارت دیگری آموختنی است. متاسفانه بسیاری از افراد گمان می کنند که باید بطور غریزی رابطه جنسی برقرار کنند و نیازی به دانش بیشتر در این زمینه ندارند. سکس تراپی کمک می کند تا زوجین به مهارت کافی در زمینه رابطه جنسی دست بیابند.

یک سکس‌تراپیست می‌تواند یک روانپزشک، یک مشاور ازدواج یا خانواده درمانگر، یک روانشناس یا یک مددکار اجتماعی بالینی باشد. بر خلاف آنچه برخی معتقدند، هیچ چیز عجیب، انحرافی یا کنجکاوی در پشت درب مطب یک سکس‌تراپیست وجود ندارد. در واقع، سکس تراپی تفاوت چندانی با سایر اَشکال مشاوره روانشناسی ندارد.

سکس تراپی نوعی روان‌درمانی است که مشکلات احتمالی جسمی را نیز در نظر می‌گیرد. وقتی یک زوج با یک مشکل جنسی روبرو می‌شوند، سکس‌تراپیست سعی می‌کند بفهمد هر یک از زوجین چگونه می‌توانند در این مسئله سهیم باشند. اختلال عملکرد جنسی در بسیاری جوامع شایع است. در حقیقت ۴۳ درصد از زنان و ۳۱ درصد از مردان گزارش کرده‌اند که در طول زندگی خود نوعی اختلال عملکرد جنسی را تجربه کرده‌اند.

این اختلالات جنسی که نیاز رفتن به نزد سکس‌تراپیست را افزایش می‌دهد، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اختلال در نعوظ
 • میل جنسی کم
 • کمبود علاقه به داشتن رابطه
 • زودانزالی
 • اعتماد به نفس کم
 • عدم پاسخ به محرک جنسی
 • ناتوانی در رسیدن به ارگاسم
 • میل جنسی بیش از حد
 • ناتوانی در کنترل رفتار جنسی
 • افکار جنسی ناراحت کننده
 • فتیش‌ها (یادگارخواهی) جنسی ناخواسته
 • خودارضایی اعتیادگونه

یک زندگی جنسی کامل منجر به رضایت از یک زندگی سالم و طبیعی خواهد بود. صمیمیت جسمی و عاطفی قسمت‌های اساسی سلامتی شما هستند. هنگامی که اختلال عملکرد جنسی رخ می‌دهد، داشتن چنین زندگی جنسی ممکن است دشوار باشد.

سکس تراپی می‌تواند به شما کمک کند چالش‌های جنسی خود را اصلاح کرده و رضایت جنسی خود را افزایش دهید.

سکس تراپی- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

سکس تراپی چگونه عمل می کند؟

سکس تراپی مانند هر نوع روان‌درمانی دیگری عمل می‌کند. شما با گفتگو از طریق تجربیات، نگرانی‌ها و احساسات خود شرایط را درمان می‌کنید. همراه با درمانگر خود، مکانیزم‌های مقابله‌ای را برای بهبود پاسخ‌های خود در آینده تدوین می‌کنید تا بتوانید زندگی جنسی سالم‌تری داشته باشید.

درطول جلسات اولیه، درمانگر یا فقط با شما یا با شما و شریک زندگیتان در جلسه‌ای مشترک صحبت خواهد کرد. درمانگر (سکس‌تراپیست) تلاش می‌کند تا برای پردازش چالش فعلی شما، راه‌حل‌های مناسب در اختیارتان قرار دهد. به‌یاد داشته باشید درمانگر برای طرفداری از یک شخص و یکی از طرفین یا کمک به‌ترغیب کسی در آنجا نیستند.

متخصص سکس تراپی یا سکس تراپیست نه با کسی رابطه جنسی برقرار می‌کند و نه به کسی نحوه رابطه جنسی را نشان می‌دهد. طی هر جلسه، درمانگر شما را به سمت مدیریت بهتر و پذیرش نگرانی‌هایی که منجر به اختلال عملکرد جنسی می‌شود، راهنمایی می‌کند. تمام درمان‌های مکالمه‌محور از جمله سکس تراپی، هم محیطی حمایتی و هم آموزشی برای درمانجو فراهم می‌کنند. ایجاد این محیط به منظور راحتی و تشویق برای تغییر است. شما احتمالاً با تعیین تکالیف و کارهایی که باید قبل از قرار بعدی انجام دهید، دفتر درمانگر را ترک می‌کنید.

اگر درمانگرتان مشکوک به اختلال عملکرد در اثر یک مشکل جسمی-فیزیکی باشد، ممکن‌است شما را به‌یک پزشک ارجاع‌دهد. درمانگر و پزشک می‌توانند در مورد علائم و نشانه‌های شما مشورت‌کنند. و برای یافتن هرگونه عارضه جسمی که ممکن‌است در ایجاد مشکلات جنسی بیشتر موثر باشد، همکاری‌کنند. یک سکس تراپیست به شما گوش می‌دهد. و ارزیابی می‌کند که آیا مشکل شما علت روانی، جسمی یا ترکیبی از این دو مسئله دارد.

هر جلسه درمانی محرمانه است. خود شما می‌توانید به یک سکس تراپیست مراجعه‌کنید. اما اگر مشکلتان شامل مشکل مشترک با شریک زندگیتان نیز باشد، شاید بهتر باشد هردو در آن شرکت‌کنید. صحبت و بررسی تجربیات به‌شما کمک‌می‌کند درک بهتری از آنچه اتفاق‌می‌افتد و دلایل آن داشته باشید. همچنین ممکن‌است درمانگر به‌شما تمرینات و وظایفی را بدهد که با همسرتان انجام‌دهید.

جلسات معمولاً ۳۰ تا ۵۰دقیقه طول‌می‌کشد. درمانگر ممکن‌است به‌شما توصیه‌کند هرهفته جلساتتان را داشته‌باشید. یا مثلاً هرماه یک‌بار جلسه داشته‌باشید.

چه زمانی به سکس تراپی نیاز داریم؟

یک روش برای تعیین اینکه آیا به جای نوع دیگری از روان‌درمانی، به یک سکس تراپیست احتیاج دارید یا نه، این است که تجزیه و تحلیل کنید در حال حاضر چه احساسی در زندگی شما بیشتر تحت‌تأثیر قرار گرفته است. اگر کیفیت زندگی و سلامت عاطفی شما بسیار تحت‌تأثیر اختلال عملکرد جنسی قرار دارد، بهتر است به یک متخصص جنسی درمانی مراجعه کنید. همینطور اگر کمبود صمیمیت یا مشکل در برقراری ارتباط با شریک زندگی، جدی‌ترین نگرانی شخصی شما است، یک جلسه سکس تراپی مکانی مناسب برای شروع است.

چه نکاتی قبل از جلسه سکس تراپی باید بدانیم؟

هنگامی که آماده شروع جلسات سکس تراپی شدید، در مورد اینکه برای درمان باید با چه کسی ملاقات کنید این موارد را در ذهن داشته باشید: سازگاری هر درمانگر عملکرد مخصوص خود را دارد. درمان موفقیت‌آمیز تا حد زیادی به میزان ارتباط شما با درمانگر و میزان اعتماد شما و راهنمایی‌های وی برای کمک به شما در رفع نگرانی‌هایتان بستگی دارد.

در درمان فردی یا زوجی لازم نیست شریک زندگی خود را با خود به جلسه سکس تراپی بیاورید. برای برخی از افراد، درمان جنسی انفرادی برای رفع نگرانی کافی است. برای برخی دیگر، حضور هر دو نفر در طول درمان می‌تواند به بهبود رضایت و ایجاد ارتباط قوی‌تر کمک کند.

با همسرتان در مورد انتخاب خود برای شروع درمان صحبت کنید. اگر دوست دارید وی نیز وارد درمان شود، با او صحبت کنید و نیازتان را بیان کنید.

مسیر را بسنجید

هنگام تصمیم‌گیری در مورد انتخاب یک سکس‌تراپیست، مهم است که به خاطر داشته باشید دفتر درمانگر شما کجاست و دسترسی به آن برای شما آسان است. شما ممکن است در ساعات ناهار، بعد از کار یا روزهای تصادفی که یک ساعت آزاد دارید در قرارها شرکت کنید. برخی از درمانگران جلسات آنلاین را نیز ارائه می‌دهند، بنابراین  می‌توانید به خاطر راحتی در منزلتان، از طریق اینترنت با آنها ملاقات کنید.

طرح درمان

در اولین قرار ملاقات، درمانگر شما احتمالاً یک برنامه درمانی اولیه را برایتان برنامه‌ریزی می‌کند. برای بیشتر افراد و زوجین، در ابتدا چندین جلسه لازم است. با این حال، هنگامی که درمان تفاوت چشمگیری ایجاد کرد و درمانگر شما احساس اطمینان کرد که می‌توانید از پس چالش‌های آینده برآیید، ممکن است از مراقبت‌های درمانگری کم کند.

یک زندگی جنسی کامل به دلایل زیادی برای سلامتی شما حیاتی است. عناصر جسمی و عاطفی یک زندگی جنسی سالم دارای مزایای گسترده‌ای از جمله فشار خون پایین، سلامت قلب بهتر و کاهش استرس است. رابطه جنسی نیز فقط بخشی طبیعی و سرگرم کننده از زندگی است. با این حال، برای برخی از افراد، رابطه جنسی منبع اضطراب و نگرانی زیادی است.

اختلال عملکرد جنسی می‌تواند منجر به عوارض رابطه، از دست دادن اعتماد به نفس و بسیاری از اثرات منفی دیگر شود. اگر در هر مرحله با سکس‌تراپیست راحت نیستید، به دنبال فرد دیگری باشید.

سکس تراپی رویکردی تلفیقی برای درمان و از بین بردن چالش و نگرانی‌های اساسی است. این نگرانی‌ها ممکن است فیزیکی باشد، مانند گردش خون کم و یا ممکن است نگرانی‌های روانشناختی باشد، مانند اضطراب، استرس و اعتماد به نفس. سکس تراپی می‌تواند به افراد و زوجین کمک کند راهی برای برقراری ارتباط آزاد و صادقانه بیابند تا بتوانند از آن طریق بر هرگونه نگرانی یا چالشی برای داشتن یک زندگی جنسی سالم و شاد، کار کنند.

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا