روانشناسی

زندگی مینیمال

امتیاز

ساده زیستن در جهان امروز

دنیای امروز تجملات زیادی دارد که تصور می‌شود زندگی را آسان‌تر می‌کنند. در بعضی مواقع ممکن است این نکته درست باشد، اما در مواقعی دیگر همین تجملات مسائل را پیچیده‌تر می‌کنند.

در همین حال، افراد زیادی هستند که رویای زندگی ساده را در سر می‌پرورانند: یک زندگی مینیمال. هنوز هستند افرادی که تصور می‌کنند روزهای خود را کنار دریاچه نشسته و از طبیعت لذت می‌برند. این رویا اغلب توسط واقعیت قطع می‌شود، اما لازم نیست که با استرس‌های زندگی واقعی سلامت روحی و جسمیمان را نابود کنیم. برای شروع زندگی ساده کارهایی وجود دارد که می‌توانیم با انجام آنها، شادی را به خود هدیه دهیم.

وقتی مردم می‌شنوند «زندگی ساده بسیار دلپذیر است»، ممکن است فکر کنند این جمله به معنای مهاجرت به خانه‌ای در وسط جنگل و زندگی در خارج از فضای شلوغ شهر است. اما چنین برداشتی لزوما نشان‌دهنده یک زندگی مینیمال و ساده نیست و لازم نیست همگی مردم چنین کاری انجام دهند. در عوض می‌توانید مواردی را انتخاب کنید که به شما برای زندگی در دنیای مدرن کمک می‌کند و در عین حال آن را آسانتر می‌نماید.

زندگی مینیمال- تصویر ۱- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

چگونه یک زندگی مینیمال داشته باشیم؟

آیا واقعا تصمیم به تشکیل یک زندگی مینیمال دارید؟

پس یک تلفن همراه ابتدایی تهیه کنید.

می‌توانیم بگوییم تلفن همراه اصلاً ضروری نیست، اما واقعیت این است که اگر در موارد اضطراری نیاز به تماس با شخصی داشته باشید، به تلفن همراه احتیاج خواهید داشت. به جای تهیه یک تلفن هوشمند همراه با کلی نرم‌افزار جدید و امکانات، یک تلفن همراه ساده انتخاب کنید که فقط برای برقراری تماس، کارایی داشته باشد.

کاهش تماشای تلویزیون

امروزه ماهواره و شبکه‌های دیجیتال، هزاران شبکه تلویزیونی را در اختیار ما قرار می‌دهند که شاید از میان تمام آنها تنها 10 تا 15 کانال مورد علاقه و توجه شما قرار گیرند. به جای تجهیز تلویزیون به امکانات جدید، شاید بتوان تعداد ساعات مورد هجوم قرار گرفتن افکارمان توسط این شبکه‌ها را کاهش دهیم و به یک روش سرگرم‌کننده قدیمی و قابل اعتماد بازگردیم؛ یعنی با یکدیگر صحبت کنیم.

خود را گرفتار پرداخت اقساط نکنید

درست است که امروزه شما با پرداخت اقساط می‌توانید چیزهای زیادی برای خود تهیه کنید، اما دو نکته در اینجا قابل تامل است. آیا این خریدها ضروری هستند؟ آیا پذیرش استرس بازپرداخت اقساط، ارزش خریدهایمان را دارد؟

خانه را بهم بریزید

با جستجو در گوشه و کنار خانه، چیزهای زیادی پیدا می‌شود که دیگر نیازی به استفاده از آنها نیست. راه‌های مختلفی برای خلوت کردن زندگی خود و خلاص شدن از شر چیزهایی که دیگر لازم نیستند، پیدا کنید. حتی می‌توان با فروش این موارد، مقداری پول به‌دست آورد که در زمینه‌های دیگر مانند پرداخت بدهی‌هایتان نیز کمکتان کند.

زندگی مینیمال- تصویر ۲- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

از شر هزینه‌های غیرضروری ماهیانه خلاص شوید

بسیاری از افراد هزینه عضویت در سالن ورزشی، سرویس اینترنت همراه و بسیاری از خدمات ماهانه دیگری را که به ندرت از آنها استفاده می‌کنند پرداخت می‌کنند. آنها غالباً به این پرداخت‌ها آگاه نیستند و بدون بررسی ریز هزینه‌های ماهیانه، ممکن است پول زیادی را صرف هزینه‌های غیرضروری کنند. اغلب اوقات روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید همان چیزهایی را که از این خدمات پرداختی دریافت می‌کنید، بدون نیاز به پرداخت هزینه دریافت کنید. مثلاً می‌توانید عضویت در باشگاه را با ورزش در پارک محلی یا پیاده‌روی در اطراف خانه جایگزین کنید.

شروع به یادداشت کردن هزینه‌هایتان کنید

چیزی که به شما برای تجزیه و تحلیل زندگیتان خیلی کمک می‌کند، ردیابی پولی است که خرج می‌کنید. این روش بهترین راه برای فهمیدن این است که چه زمانی پول خرج می‌کنید و برای چه چیزی آن را خرج می‌کنید. ممکن است متوجه شوید که هزینه‌های زیادی را صرف نیازهایتان نمی‌کنید. ممکن است متوجه شوید که خرید این هفته‌تان، هزینه‌ای است که شاید نیازی به آن نداشته باشید. وقتی اهمیت این موضوع را فهمیدید، ایجاد تغییرات امکان‌پذیر می‌شود.

برای وقت خود ارزش قائل شوید

توجه کنید که چقدر وقت خود را صرف انجام امور می‌کنید. به دنبال راه‌هایی برای کاهش وقتی باشید که فکر می‌کنید برای کارهای غیرضروری هدر می‌رود. وقت و پول دوتا از ارزشمندترین منابع در اختیار انسان‌ها هستند. وقتی زندگی ساده‌تر شود، مقدار این وقت و پولی که فرد در دسترس دارد افزایش می‌یابد. این مزیت یک زندگی ساده در دنیای امروز است. نکته جالب در مورد این لیست این است که افراد گزینه‌های زیادی دارند. آنها می‌توانند همه آنها یا بعضی و یا تنها یکی از آنها را انجام دهند. آنها می‌توانند فقط با یک نکته شروع کنند و بعداً نکات دیگر را اضافه کنند. زندگی ما حول محور انتخاب‌های ماست. انتخاب ساده زیستی شیوه‌ای است که در حال تبدیل شدن به یک روش محبوب است.

مزایای ساده زندگی کردن چیست؟

ساده‌سازی زندگی باعث آزاد شدن وقت، پول و انرژی ذهنی بیشتری می‌شود. زمانی که ذهنتان آزادتر شود، وجوه دیگری چون خلاقیت، خود را نشان می‌دهند و یکی از نمادهای بیرونی این ساده زیستن، شکوفایی هنر و انجام کارهای هنری می‌تواند باشد. از طرف دیگر، یکی از مسائل مهمی که ساده زیستن برای شما به همراه دارد، در مورد هزینه‌های شماست. کاهش هزینه‌های شما باعث صرفه‌جویی کلی در خرج روزانه‌تان می‌شود و وضعیت مالی بهتری را برای شما فراهم می‌کند، البته به شرطی که هزینه‌های کاهش‌یافته با چیز دیگری جایگزین نشوند.

منبع:

https://www.becomingminimalist.com/simpler/

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا