روانشناسی رابطه

مهارتهای یک زندگی خوب

امتیاز

فهرست مطالب

راهکارهایی برای داشتن یک زندگی خوب

احساس خوشحالی از زندگی می‌تواند دشوار باشد. حواس افراد به راحتی ممکن است با وظایف، کار، فناوری و مشکلات سلامتی پرت شود. اگر در حال حاضر از برخی از جنبه‌های زندگیتان ناراضی هستید، می‌توانید راهکارهایی برای داشتن یک زندگی خوب را یاد بگیرید و متعهد شوید که در طول سال تغییراتی ایجاد کنید که شما را شادتر و سالم‌تر می‌کند.

شما می‌توانید برای داشتن یک زندگی خوب، یاد بگیرید که چگونه با پذیرش اهداف فیزیکی، کاری، اوقات فراغت و اجتماعی زندگی کنید. در ادامه، به مهارتهای زندگی خوب می‌پردازیم.

چیزهایی که باید بدانید

 • در مورد آنچه در زندگی برایتان اهمیت دارد، فکر کنید. در مورد کار، روابط و سرگرمی‌ها بنویسید تا راحت‌تر تصمیم بگیرید.
 • لذت بردن از انجام کارهای روزمره را شروع کنید. فعالیت‌هایی که هرگز امتحان نکرده‌اید را به صورت آنلاین جستجو کنید (و آن‌ها را امتحان کنید) یا در کلاس‌های مرکز آموزش مادام‌العمر محلی خود ثبت نام کنید.
 • با متعهد شدن به کار داوطلبانه منظم و عمیق‌تر پیش رفتن در روابطتان، به فرد شادتری تبدیل شوید.
زندگی شادبخش اول: ارزیابی زندگی خود
۱. تعریف کنید که زندگی برایتان چیست

این مفهوم از «یک زندگی» ذهنی است. شما باید در مورد آنچه برایتان مهم است فکر کنید. می‌خواهید در زندگی به چه چیزی برسید؟ چه چیزی شما را خوشحال می‌کند؟ تنها زمانی که در مورد آن نوع چیزها فکر کنید، متوجه می‌شوید که چگونه به زندگی دست یابید.

 • اجازه ندهید دیگران زندگی معناداری را برایتان تعریف کنند. در حالی که این درست است که بسیاری از مردم تمایل دارند برخی چیزها را بیشتر از موارد دیگر بر اساس نیازهای جهانی انسان مانند داشتن فرزند یا خانواده، داشتن تجربیات سرگرم‌کننده یا داشتن کار معنادار را به عنوان نشانه‌ای از «یک زندگی» ببینند، در نهایت چیزی که مهم‌تر است، چیزی است که شما شخصاً آن را مهم می‌دانید.
۲. در یک دفترچه بنویسید

در مورد چیزهایی که در زندگی شما را آزار می‌دهد یا شما را هیجان‌زده می‌کند، بنویسید. این مشخص شده است که داشتن یک دفترچه باعث افزایش رفاه می‌شود و می‌تواند به شما کمک کند تا افکار و احساساتتان را روشن کنید، خودتان را بهتر بشناسید، استرس را کاهش دهید یا با نگاهی جدید به مشکلات نگاه کنید تا بتوانید آن‌ها را حل کنید.

 • نوع دفترچه‌ای که برایتان مناسب‌تر است را پیدا کنید. شما می‌توانید با قلم و کاغذ بنویسید یا یک دفترچه دیجیتالی در لپ‌تاپ خود نگه دارید. آنچه بیش از همه مهم است، این است که افکارتان را روی کاغذ بیاورید و در مورد آن‌ها فکر کنید.
۳. در مورد زندگیتان با دیگران صحبت کنید

گاهی اوقات، عمل ابراز وجودتان به دیگری می‌تواند به شما دید عمیقی نسبت به آنچه می‌خواهید و نیاز دارید، بدهد. علاوه بر این، افراد دیگر می‌توانند دیدگاهی نسبت به زندگیتان داشته باشند که شاید شما نسبت به آن‌ توجه زیادی نداشته باشید.

 • اگر نمی‌خواهید با خانواده یا دوستان صحبت کنید، قرار ملاقاتی را با یک مشاور تعیین کنید. گفتار درمانی می‌تواند هم در درمان مسائل عاطفی اساسی و هم در جان بخشیدن به افکارتان و کمک به شما برای مرتب کردن آن‌ها، بسیار مؤثر باشد.
۴. زندگیتان را به چند زمینه تقسیم کنید

زمینه‌های اصلی زندگیتان را فهرست کنید، مانند اجتماعی، کاری، معنوی، خانوادگی، اوقات فراغت، سلامتی، اجتماعی و خیریه. هنگامی که زندگیتان را به این زمینه‌ها تقسیم کردید، فکر کنید که آیا از این جنبه‌های زندگیتان راضی هستید یا خیر. به دست آوردن یک زندگی معمولاً به معنای ایجاد تعادل بین زمینه‌های زندگی است که آن‌ها را مهم می‌دانید.

 • عبارت «همه چیز در حد اعتدال» را عمیقاً بپذیرید. برای دستیابی به یک زندگی متعادل‌تر، فعالیت‌هایی را که در حد اعتدال انجام نمی‌شوند، کاهش دهید.
۵. روش‌هایی را برای ایجاد زمان بیشتر برای جنبه‌هایی که کمبود دارند، در نظر بگیرید

مثلاً اگر زمان بیشتری را برای جامعه و سلامت خود صرف نمی‌کنید، مدتی را صرف فکر کردن به راه‌هایی برای ایجاد زمان بیشتر جهت بهبود زندگیتان در این جنبه‌های خاص کنید.

 • به عنوان مثال، می‌توانید فهرستی از چند مؤسسه خیریه که می‌خواهید درباره آن‌ها پرس ‌و‌ جو کنید، تهیه کنید.
 • با توجه به سلامتی خود، می‌توانید کمی زمان صرف کنید تا بودجه‌تان را تنظیم کنید و ببینید آیا می‌توانید هزینه عضویت در باشگاه را مدیریت کنید. همچنین شاید بخواهید مدتی را صرف تحقیق در مورد تیم‌های ورزشی محلی کنید که می‌توانید به آن‌ها بپیوندید.
 • اگر مشغله خاصی دارید، ممکن است مجبور شوید به این فکر کنید که برای به دست آوردن زمان یا منابع اضافی، در کدام قسمت از برنامه خود می‌توانید مصرف کمتری داشته باشید. بهترین مکان‌ها برای شروع، قسمت‌هایی هستند که فکر می‌کنید زمان زیادی را روی آن‌ها صرف می‌کنید (مثلاً کار)
۶. هر چند ماه یکبار زندگیتان را دوباره ارزیابی کنید

وضعیت زندگیتان را مرور کنید (می‌توانید این کار را تا حدی با خواندن دفترچه خاطرات خود انجام دهید) و تصمیم بگیرید که آیا زندگیتان با تغییراتی که ایجاد کرده‌اید رضایت‌بخش‌تر است یا خیر. بهترین راه برای تصمیم‌گیری این است که آیا شخصاً احساس خوشحالی بیشتری می‌کنید یا خیر. به یاد داشته باشید که زیاد به این مسئله فکر نکنید که دیگران در مورد زندگیتان چه فکری می‌کنند. چرا که بعد از همه این‌ها، شما کسی هستید که آن را زندگی می‌کنید.

 • به خودتان زمان بدهید تا زندگیتان را تغییر دهید، زیرا این کار آسان نخواهد بود. سعی کنید روی ایجاد تغییرات کوچک در طول یک سال تمرکز کنید. پس از گذشت یک سال، باید تصور بهتری از آنچه شما را خوشحال می‌کند داشته باشید.
مهارت های داشتن زندگی خوببخش دوم: ایجاد برنامه‌های زندگی
۱. این را تمرین کنید که چیزهایی را که نمی‌توانید کنترل کنید رها کنید

به ناچار چیزهایی در زندگیتان پیش خواهند آمد که تا حد زیادی یا کاملاً خارج از کنترل شما هستند. این فقط بخشی از زندگی است. در حالی که نمی‌توانید شرایط خاصی را تغییر دهید، اما می‌توانید نگرش خود را نسبت به آن‌ها تغییر دهید. تلاش برای کنترل چیزهایی که دست شما نیستند، اغلب می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد و استرستان را بیشتر کند.

 • هر بار که به چیزی فکر می‌کنید که نمی‌توانید آن را کنترل کنید، آن را روی یک کاغذ بنویسید، در جعبه قرار دهید و از آن بگذرید. رها کردن موقعیت‌ها یا افراد استرس‌زا به شما این امکان را می‌دهد که روی چیزهایی که می‌توانید کنترل کنید کار کنید.
۲. در زمان حال زندگی کنید

به جای اینکه همیشه برای رسیدن به هدفی در آینده تلاش کنید، به این فکر کنید که چگونه امروز را بهتر خواهید کرد. اگر همیشه در آینده خیلی جلوتر زندگی کنید، زندگی را از دست می‌دهید. زندگی فقط در لحظه حال اتفاق می‌افتد. اگرچه این توصیه‌ای نیست که هر روز را طوری زندگی کنید که انگار آخرین روز شماست، زیرا هر روز در واقع آخرین روز شما نیست، این ایده خوبی است که هر روز مدتی را صرف لذت بردن از لحظه حال کنید. شما برای زندگی بیشتر در زمان حال، می‌توانید موارد زیر را انجام دهید:

 • در هر زمان فقط یک کار را انجام دهید، از انجام چند کار اجتناب کنید.
 • بین کارهای روزانه خود فاصله بگذارید تا کمی وقت داشته باشید که فکر کنید و احساس عجله نکنید.
 • هر روز ۵ تا ۱۰ دقیقه را برای انجام هیچ کاری به جز نشستن در سکوت اختصاص دهید.
 • آهسته غذا بخورید و روی طعم و بافت غذایتان تمرکز کنید.
۳. هر هفته یک کار جدید انجام دهید

یک راهنمای فعالیت برای شهر خود دریافت کنید، از دوستانتان بخواهید یا به صورت آنلاین در اطرافتان جستجو کنید تا کارهای سرگرم‌کننده در نزدیکی خود انجام دهید. ریسک کنید و فعالیت‌های جدید را امتحان کنید. خودتان بروید یا از یک دوست یا شخص مهمتان بپرسید. آنچه بیش از همه مهم است این است که شما چیزی جدید را امتحان ‌کنید و در مورد آن ذهنی باز داشته باشید. امتحان کردن چیزهای جدید می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد، مانند:

 • از طریق رویارویی با ناشناخته‌ها به شما شجاعت می‌دهد.
 • مبارزه با بی‌حوصلگی.
 • این امکان را به شما می‌دهد که از طریق تجربیات جدید رشد کنید.
۴. چیز جدیدی یاد بگیرید

در یک کلاس آنلاین یا حضوری شرکت کنید یا چند سخنرانی رایگان را به صورت آنلاین تماشا کنید. یک مرکز یادگیری مادام‌العمر می‌تواند فرصتی ارزان برای یادگیری عکاسی، رسانه‌های اجتماعی یا مهارت‌های دیگری که می‌خواستید در آن تسلط داشته باشید، فراهم کند.

بخش سوم: تنظیم محدودیت‌های کاری
۱. آخر هفته‌ها کار نکنید

مطمئن شوید که دو روز در هفته فرصت دارید تا برای خود یا خانواده‌تان وقت بگذارید. تعطیلات آخر هفته کاری را به چیزی غیرعادی، نه عادی تبدیل کنید. اگر بتوانید زمان را در حوزه کاری کاهش دهید، زمان بیشتری برای سایر حوزه‌های مهم زندگی خواهید داشت.

 • سعی کنید به‌خاطر داشته باشید که کار مانند یک گاز است، اگر اجازه دهید به انبساط ادامه خواهد داد، بیشتر و بیشتر وقت شما را خواهد گرفت و همیشه می‌توانید بیشتر کار کنید. همیشه کارهای بیشتری برای انجام دادن وجود خواهد داشت. پس فقط آن کار را برای یک روز در هفته نگه دارید.
۲. وقتی به خانه رسیدید، وسایل الکترونیکی را خاموش کنید

از خانواده‌تان بخواهید چند ساعت در روز همین کار را انجام دهند تا بتوانید ارتباط برقرار کنید. مطالعات نشان می‌دهد که بررسی کمتر ایمیلتان می‌تواند شما را خوشحال‌تر کند، بنابراین تلفن همراه خود را خاموش کنید و زمان با کیفیتی را با کسانی که دوستشان دارید بگذرانید.

۳. در محل کار ریسک کنید

برای چیزی داوطلب شوید یا در یک پروژه تلاش بیشتری کنید. نشان دادن ابتکار عمل و استفاده بیشتر از عقل خود می‌تواند کارتان را رضایت‌بخش‌تر کند.

 • با این حال، به‌خاطر داشته باشید که تعامل در زندگیتان نیز مهم است. باید از خود بپرسید که آیا ارزش دارد زمان اضافی بگذارید تا کاری رضایت‌بخش‌تر انجام دهید، حتی اگر به معنای فاصله گرفتن از سایر جنبه‌های مهم زندگی باشد. فقط شما می‌توانید به این سؤال برای خودتان پاسخ دهید.
۴. به‌خاطر داشته باشید که چرا در وهله اول کار می‌کنید

بیشتر ما برای اینکه بتوانیم از زندگی لذت ببریم کار می‌کنیم. اگر شما تمام زمان خود را صرف کار کردن می‌کنید و وقتی برای گذراندن با خانواده یا انجام کارهایی که دوست دارید ندارید، پس باید راه‌هایی برای کاهش کار پیدا کنید.

 • با این حال، به‌خاطر داشته باشید که اگر شما از کارتان معنی زیادی می‌گیرید و آن را به عنوان نقطه اصلی زندگیتان می‌بینید، پس این کاملاً خوب است که زیاد کار کنید. چیزی که مهم است این است که شما چه چیزی را در تعریف زندگیتان مهم می‌دانید.
بخش چهارم: سالم‌تر شدن
۱. ورزش کنید

کار کردن قلب و ماهیچه‌ها برای حداقل ۳۰ دقیقه در روز به شما کمک می‌کند سالم‌تر و طولانی‌تر زندگی کنید. برخی از این ایده‌ها را برای بهبود زندگی فیزیکی خود امتحان کنید:

 • فعالیت‌های ماجراجویانه در فضای باز را با خانواده‌تان برنامه‌ریزی کنید. چندین شب در هفته یا آخر هفته را به ورزش سرگرم‌کننده‌ای اختصاص دهید. به پیاده‌روی بروید، دوچرخه‌سواری کنید، شهر محلی خود را با پای پیاده طی کنید یا یک ورزش انجام دهید.
 • به یک تیم ورزشی بزرگسالان یا گروه سرگرمی فعال بپیوندید. اگر دلتان برای عضویت در یک تیم تنگ شده، به تیم فوتبال، کیکبال یا بسکتبال بپیوندید. بیشتر شهرها و حومه‌های شهر گزینه‌های زیادی دارند و بازی‌ها را برای بعد از کار و آخر هفته‌ها برنامه‌ریزی می‌کنند.
 • یک تمرین جدید را امتحان کنید. اگر معمولاً به باشگاه می‌روید، کلاس‌های جدید را امتحان کنید یا چند روز در هفته برای پیاده‌روی یا دویدن به بیرون بروید. تنوعی در روال خود ایجاد کنید.
۲. در طبیعت قدم بزنید

تجربه زیبایی در طبیعت می‌تواند شما را حیرت زده و شگفت‌انگیزتر کند. بنابراین، هر زمان که می‌توانید برای سلامتی خود و داشتن حس شگفتی به طبیعت بروید.

۳. به اندازه کافی بخوابید

۸ ساعت به اضافه ۱ ساعت برای آماده شدن و ۱ ساعت برای بیدار شدن به خود فرصت دهید. نتیجه می‌تواند شما را آرام و شادتر کند. مطمئن شوید که به یک روال پایبند باشید؛ قرار گرفتن در یک الگوی خواب معمولی می‌تواند به شما کمک کند هر شب به خواب بروید.

 • مطمئن شوید که یک اتاق تاریک و بدون سروصدا ایجاد کرده‌اید که می‌تواند به خوابتان کمک کند. همچنین از نوشیدن کافئین در زمان نزدیک به خواب خودداری کنید، در غیر این صورت ممکن است در به خواب رفتن مشکل داشته باشید.
۴. در یک کار خیریه داوطلب شوید

وقتتان را اختصاص دهید و با افرادی که به کمکتان نیاز دارند ارتباط برقرار کنید. مطالعات نشان داده‌اند که داوطلب شدن برای یک کار خیریه می‌تواند شما را شادتر کند، همدلی‌تان را بهبود بخشد و به شما احساس رضایت بدهد.

 • جهت یافتن یک کار خیریه، به صورت آنلاین جستجو کنید، در محله خود بپرسید یا در روزنامه محلی‌تان به دنبال فرصت‌هایی برای داوطلب شدن باشید.
۵. روابط و سیستم حمایتی خود را بسازید

حداقل یک ساعت در هفته را انتخاب کنید تا بتوانید بدون حواس‌پرتی از کار، با افرادی که برایتان مهم هستند تعامل داشته باشید. این امر باعث افزایش سلامت روانی و کاهش استرستان می‌شود؛ حمایت اجتماعی برای سلامت بسیار مهم است.

منبع:

https://www.wikihow. com/Get-a-Life

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا