تئوری‌های حافظهتحقیقات مهم روانشناسی

زمان حافظه کوتاه مدت

امتیاز

مدت زمان حافظه کوتاه مدت

پترسون و پترسون ( ۱۹۵۹ )

 

هدف

به‌منظور بررسی طول مدت زمان حافظه کوتاه مدت.

روش

یک آزمون آزمایشگاهی انجام شد که در طی آن ۲۴ شرکت‌کننده (دانشجویان رشته­‌ی روانشناسی) می­‌بایست برخی از تریگرام­‌ها (هجاهای سه­‌حرفی صامت و بی‌معنی، به عنوان مثال TGH، cls) را به یاد آورند. تریگرام‌­ها یکی یکی ارایه شدند و باید بعد از فواصل ۳ ، ۶ ، ۹ ، ۱۲ ، ۱۵ یا ۱۸ ثانیه به خاطر آورده شوند.

به‌منظور جلوگیری از تکرار و تمرین، از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا سه تا سه تا و یا چهارتا چهارتا و به‌صورت تصادفی از یک عدد خاص به طور معکوس شمرده و از آن کسر نمایند و  این کار را تا زمانی که یک نور قرمز رنگ پدیدار گردد، ادامه دهند. این روش به عنوان تکنیک براون پیترسون شناخته می‌شود.

یافته‌ها:

زمانی که تاخیر زمانی افزایش یافت، افزایشی سریع در فراموش کردن رخ داد.

  • پس از ۳ ثانیه، ۸۰ درصد از تریگرام­‌ها به درستی به خاطر آورده شدند.
  • پس از ۶ ثانیه، این میزان به ۵۰ % کاهش یافت.
  • پس از ۱۸ ثانیه، کم‌تر از ۱۰ درصد از تریگرام­‌ها به درستی به خاطر آورده شدند.

نتیجه‌گیری:

هنگامی که از تکرار و تمرین جلوگیری می‌شود زمان حافظه کوتاه مدت مدت محدود بوده و طول مدت محدودی دارد (حدود ۱۸ ثانیه). تصور می‌شود که این اطلاعات از حافظه­ کوتاه‌مدت به‌واسطه‌ی «واپاشی اثر» از دست رفته باشد.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که حافظه کوتاه مدت از حافظه بلندمدت از نظر دوره‌ی زمانی متفاوت است. بنابراین، این مطالعه از مدل چند مخزنی حافظه پشتیبانی می‌کند. اگر یک فرد قادر به تکرار و تمرین اطلاعات نباشد، اطلاعات به حافظه­ بلند مدت او انتقال نخواهد یافت.

ارزیابی انتقادی:

این تجربه فاقد واقع‌­گرایی این­جهانی و اعتبار بیرونی است، چرا که آن‌ها از محرک‌های بسیار تصنعی استفاده کرده‌اند (به عبارت دیگر، مردم سعی نمی‌کنند تریگرام­‌ها را در زندگی واقعی به‌یاد بیاورند).

آن‌ها همچنین مدت‌زمان حافظه کوتاه مدت را تنها برای یک نوع از محرک‌ها در نظر گرفتند. آن‌ها اطلاعاتی در مورد انواع دیگر محرک‌ها، از قبیل تصاویر و ملودی­‌ها ارائه نکردند.

منبع:

https://www.simplypsychology.org

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا