خودارضایی

روشهای ترک خودارضایی

امتیاز

چگونه خودارضایی را متوقف کنیم؟

8 روش موثر از روشهای ترک خودارضایی

روشهای ترک خودارضایی چه می‌باشند؟ خودارضایی به عنوان راهی مناسب برای از بین بردن و کاهش استرس مورد بررسی قرار گرفته است. اما همانطور که می‌دانیم، هر چیزی بیش از حدش بد است؛ خودارضایی نیز از این امر مستثنی نیست. اگر احساس می‌کنید به خودارضایی به عنوان یک اجبار نگاه می‌کنید، می‌تواند یک علامت هشدار دهنده باشد که اشتباهی در حال رخ دادن است.

چگونه خودارضایی را ترک کنم؟

ترک خودارضایی، به همین آسانی که به نظر می‌رسد نیست. فقط یک رویکرد سیستماتیک و یک فکر مصمم به شما کمک می‌کند تا از شر آن خلاص شوید؛ البته خودارضایی گاه به گاه مشکلی ندارد.

چه وقت خودارضایی به یک مشکل تبدیل می‌شود؟

خودارضایی به خصوص در افرادی که سطح تستوسترون بالایی دارند طبیعی است. افرادی که در یک رابطه عاطفی و همچنین راضی با شریک زندگی خود هستند، معمولاً نیازی به خودارضایی احساس نمی‌کنند. با این حال، افرادی که در رابطه عاطفی نیستند یا با روابط بدی روبرو هستند، برای تسکین ناراحتی‌های جنسی و ذهنی خود از انجام خودارضایی لذت می‌برند.

با این حال، اگر روزانه تمایل به خودارضایی دارید و نمی‌خواهید آن را متوقف کنید، این یک علامت منفی است که می‌تواند احساسات و هیجانات شما را مختل کند.

اگر وسواس شما در انجام خودارضایی باعث شده است از کار، کارکردهای اجتماعی و سایر رویدادهای مهم چشم‌پوشی کنید، احتمالاً به دردسرهای بزرگی گرفتار خواهید شد.

برخی از مشکلات خودارضایی که از روی انگیزه آنی و بدون فکر قبلی است، به شرح زیر است:

 • شما روز خود را با اولویت انجام خودارضایی، برنامه‌ریزی می‌کنید.
 • تقریباً روزانه 3-4 بار در روز خودارضایی می‌کنید.
 • نمی توانید در برابر خودارضایی مقاومت کنید.

۸ نکته اساسی برای ترک خودارضایی

ترک خودارضایی، حتی اگر سال‌های زیادی نیز خودارضایی داشته باشید، امکان‌پذیر است. اما خیلی سریع و فوری اتفاق نمی‌افتد. عادتي كه ماه‌ها يا سال‌های زيادی دنبال مي‌شود، ظرف چند روز قابل اصلاح نيست.

در اینجا برخی نکات و راهنمایی‌هایی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا به تدریج از رفتارهای خودارضایی خود دست بکشید.

۱- ورزش کنید

ورزش یکی از تکنیک‌های قدرتمند برای ترک خودارضایی است. فردی که ورزش می‌کند و با کارهای مختلف خود را مشغول می‌سازد، کمتر خودارضایی می‌کند. زمان خودارضایی خود را با چیزی پربار جایگزین کنید تا انرژی شما به طور مثبت آزاد شود. این حالت، انرژی مثبت را به کل بدن شما القا می‌کند و سطح استرس را کاهش می‌دهد.

می‌توانید یک مجموعه از اهداف مربوط به تناسب اندام را برنامه‌ریزی کنید و روی آن کار کنید. ورزش نه تنها شما را از خودارضایی دور می‌کند، بلکه به حفظ سلامتی و تناسب اندام شما نیز کمک می‌کند.

۲- فیلم‌های پورنوگرافی تماشا نکنید

تماشای پورنوگرافی، مسئول افزایش میل شما برای خودارضایی است. از تماشای فیلم‌ها، تصاویر و وب سایت‌های پورنوگرافی خودداری کنید، زیرا شما را به خودارضایی ترغیب می‌کند. قرار دادن یک مانع بین پورنوگرافی و برنامه‌های روزانه می‌تواند به شما کمک کند تا این عادت را ترک کنید. عدم دسترسی به محتوای پورنوگرافی و استفاده از فیلترها در دستگاه‌های الکترونیکی‌تان، می‌تواند کمک کننده باشد.

۳- از یک متخصص کمک بگیرید

یک روانشناس یا متخصص بهداشت روان می‌تواند کمک بزرگی به شما کند. به خصوص هنگامی که خودارضایی منجر به بروز وسواس در شما شده باشد، از مشورت با متخصصان حرفه‌ای دریغ نکنید. این متخصصان استراتژی‌های مختلفی را به شما پیشنهاد می‌دهند که کمک می‌کند تا از این اختلال خلاص شوید.

۴- فعال باشید

فعال باشید و به دنبال سرگرمی یا ورزش‌های جدید باشید. سعی کنید چیزهای جدیدی یاد بگیرید، که به شما کمک خواهد کرد تا مشغول و سرگرم بمانید. می‌توانید سازهای موسیقی یا ورزش‌هایی مانند فوتبال، هاکی و غیره را یاد بگیرید. این موارد باعث خوشحالی، فعال نگه داشتن و جلوگیری از انحراف ذهن شما به خودارضایی می‌شود. زمانی که میل به خودارضایی در شما شدید است، سعی کنید روزتان را با فعالیت‌های بیشتری پر کنید.

۵- رژیم غذایی سالم داشته باشید

رژیم غذایی سالم، یکی از روشهای ترک خودارضایی می‌باشد. غذاهای سالم بخورید، که به شما انرژی لازم برای تحرک و فعالیت را می‌دهد. میوه‌ها و سبزیجات تازه بهترین راه برای تأمین مواد مغذی و ضروری بدن هستند. آب میوه‌های تازه مانند آب پرتقال، آب هندوانه و آب لیمو گزینه‌های عالی برای صبحانه‌های شما هستند.

برخی از انواع غذاهای سالم به شرح زیر می‌باشند:

 • ماهی سالمون
 • موز
 • غذای حاوی چیلی (یک نوع فلفل قرمز)
 • آووکادو
 • شکلات
 • صدف خوراکی

۶- با دیگران وقت بگذرانید

احساس تنهایی شما را وادار به خودارضایی می‌کند. معاشرت ضروری است، به ویژه هنگامی که با خودارضایی اجباری دست و پنجه نرم می‌کنید. با دوستان خود معاشرت کنید یا اوقاتی را با خانواده خود بگذرانید تا با این کار، افکار خودارضایی را محدود کنید. با کاهش تنهایی، می‌توانید خودارضایی را از خود دور کنید. می‌توانید زمانی را به رفتن به یک باشگاه ورزشی یا هر کلاس سرگرمی دیگری نیز اختصاص دهید.

۷- یک سرگرمی جدید را امتحان کنید

یافتن یک سرگرمی جدید به جلوگیری از خودارضایی کمک می‌کند. شوق شما برای یادگیری سرگرمی جدید ممکن است به شما کمک کند تا از شر خودارضایی خلاص شوید. همه چیز از ذهن شروع می‌شود! با درگیر کردن اشتیاق خود به یادگیری مهارتی جدید، به راحتی می‌توانید از سد خودارضایی عبور کنید. سالن بدن‌سازی، آشپزی، رقص یا حتی نقاشی از جمله سرگرمی‌هایی است که می‌تواند به شما کمک کند از شر اعتیاد به خودارضایی خلاص شوید.

۸- به دنبال علت واقعی انجام خودارضایی و درمان آن باشید

خودارضایی می‌تواند دلایل متعددی از جمله موارد زیر داشته باشد:

 • روابط مشکل‌دار
 • اختلافات در روابط جنسی
 • بیماری‌های روانی درمان نشده از جمله افسردگی، اضطراب و …
 • ارتباطات جنسی ضعیف

نکته پایانی

خودارضایی در صورت وجود محدودیت‌هایی، طبیعی و سالم است. انجام 3-5 بار در روز یا به طور منظم، نشان دهنده نگرانی جدی برای سلامتی است. همچنین تبدیل آن به یک عادت اجباری می‌تواند منجر به مشکلات شدید جسمی و روحی شود. تا آنجا که می‌توانید از خودارضایی پرهیز کنید و برای آن از روشهای ترک خودارضایی استفاده کنید و یک سبک زندگی فعال و هدفمند را جایگزین آن کنید. در موارد شدید، از متخصصان کمک بگیرید.

برای دریافت کتاب پورنوگرافی لذت ممنوعه کلیک کنید.

پورنوگرافیمنبع:

https://gohealthline.com/how-to-stop-masturbating/…..

اعتیاد به خودارضایی- دکتر کامیار سنایی روانشناس روش صحیح خودارضایی- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی ترک خودارضایی- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی
خودارضایی پسران- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی اثر پورنوگرافی بر مغز- دکتر کامیار سنایی روانشناس درمان اعتیاد به پورنوگرافی

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

 1. Thank you so much for the best post. Here we have some fantastic or amazing post for you, which are related to net worth of celebrity, businessman, singers, etc.
  Check out below the posts,

 2. Thank you so much for the best post. Here we have some fantastic or amazing post for you, which are related to net worth of celebrity, businessman, singers, etc.
  Check out below the posts,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا