دکتر روانشناسدکتر روانشناس خوب

روانشناس کودک در ترکیه

مقدمه

هدف این مقاله، کمک به والدینی است که به‌دنبال روانشناس کودک در ترکیه و یا هر کشور دیگری هستند. در طول رشد فرزندمان، با مواردی مواجه می‌شویم که نیازمند مشورت با یک روانشناس کودک هستیم. فردی که دانش کافی برای نحوه مواجه با شرایط دشوار را دارد و به ما کمک می‌کند تا با اطمینان کافی، روش مناسبی را در تعامل با کودک خود اختیار کنیم.

چه زمان‌هایی نیاز است با روانشناس کودک مشورت کنیم؟

موضوعات موردنیاز برای مشورت با یک روانشناس کودک را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: ۱. موضوعات بلندمدت، ۲. موضوعات کوتاه‌مدت.

موضوعات بلندمدت در ارتباط با کودک عبارتند از:

۱-اختلال خواندن و نوشتن
۲- اختلال ریاضی
۳- بیش‌فعالی و عدم تمرکز
۴- اضطراب(درمان اضطراب)
۵- افسردگی کودکان
۶- اضطراب جدایی
۷- خجالتی بودن
۸- ناتوانی در مهارت‌های اجتماعی از جمله عدم مهارت در دوست‌یابی
۹- لکنت زبان
۱۰- تیک عصبی
۱۱- در خود ماندگی یا اوتیسم

موضوعات کوتاه‌مدت در ارتباط با کودکان عبارتند از:

۱- ناخن جویدن
۲- خواب‌های ترسناک دیدن
۳- بدخوابی
۴- بدخلقی و پرخاشگری موقت
۵- مواجه شدن با شرایط دشوار مانند دعوای والدین و یا طلاق که تاثیرات شدیدی بر کودک می‌گذارد
۶- از دست دادن دوستان به‌جهت تغییر محل زندگی
۷- لجبازی
۸- به‌کار بردن حرف‌های زشت
۹- ترس از رفتن به مهد و مدرسه
۱۰- مشکلات تحصیلی
۱۱- برداشتن اشیا بدون اجازه
۱۲- شب ادراری
۱۳- دروغگویی
۱۴-حسادت
۱۵- زدن کودکان دیگر

روانشناس کودک در ترکیه -استانبول

مشکلاتی که در صورت بی‌توجهی به کودکان بروز می‌یابند

در صورتی که به مشکلات موقتی کودکان توجه نشود و به‌واسطه مشورت با روانشناس کودک و به‌کارگیری راه‌حل درست، مشکلات کودک حل نگردد؛ بسیاری از مشکلات موقت تبدیل به موضوعات و مشکلات اساسی و دائمی دربزرگسالی می‌شود و بالعکس، بسیاری از مشکلات دائمی مانند اختلال خواندن یا لکنت زبان در صورتی‌که در سنین کودکی به آن پرداخته شود، امکان درمان کامل آن وجود دارد.

به‌طور مثال، کودکی را فرض کنید که لجباز است. راه‌حل مادر آن است که با کودک مقابله کرده تا به اصطلاح پررو نشود و خواسته‌های بیشتری در آینده نداشته باشد. چنین کودکی درباره‌ی انسان‌ها و جهان اطراف خود چه خواهد آموخت؟ او تبدیل به بزرگسالی می‌شود که باور دارد تنها با زور، اصرار و پافشاری می‌تواند به خواسته‌ی خود برسد و دیگران همگی مانعی هستند در وصول به خواسته‌اش. او دنیا را محل تضاد خواسته‌ها می‌داند و باور ندارد که انسان‌ها می‌توانند و باید در رسیدن به اهدافشان به یکدیگر کمک کنند. او دنیا را جنگلی فرض می‌کند که هر کس تنها به‌فکر خودش است. چنین کودکی توانایی همدلی با دیگران را ندارد و نمی‌تواند موضوعات را از نگاه دیگران ببیند.

یک روانشناس کودک به والدین کمک می‌کند تا در درجه اول، نگرانی‌شان در رابطه با مشکل کودک کاهش یابد و مشکل کودک را امری همیشگی که نتوان کاری برای آن انجام داد، ندانند. در ثانی، روانشناس کودک کمک می‌کند تا والدین راه‌حل مناسب تعامل با کودک را درک کنند و فرا گیرند.

همانگونه که لازم است کودک را برای مسائل فیزیولوژیکی مورد آزمایش و بررسی قرار دهیم و خود به‌عنوان والدین اقدام به درمان کودک نمی‌کنیم، به‌همین ترتیب در مواجه با موضوعات روانی کودک نیز نمی‌توانیم بدون مشورت با روانشناس کودک و بدون اطلاعات کافی، اقدام کنیم. علاوه بر این، لازم است پیش از آنکه با مشکلی مواجه شویم، اصول فرزندپروری را بیاموزیم تا با مشکلات کمتری در تربیت فرزند خود مواجه شویم.

مشکلات مربوط به مهاجرت

خانواده‌هایی که به کشورهای دیگر مهاجرت می‌کنند، با مشکلات عدیده‌ای در ارتباط با تربیت فرزند خود مواجه می‌شوند؛ از جمله اضطراب و افسردگی کودک، مشکلات تحصیلی به‌جهت جابجایی و عدم آشنایی با زبان کشور مقصد، از دست دادن دوستان و محیط زندگی و عدم توانایی در ایجاد دوستی‌های جدید و بالتبع احساس تنهایی. همچنین مشکلات خانواده را که به‌طور مستقیم و غیرمستقیم بر کودک استرس وارد می‌کند را نیز باید به موارد فوق اضافه کنیم.

ضمن آنکه والدین با توجه به فداکاری‌های باورنکردنی خود، از جمله مهاجرت، اغلب انتظارات زیادی از فرزندانشان برای موفقیت دارند. در نتیجه، فرزندان مهاجران اغلب فشار باورنکردنی را برای کسب تایید خانواده به سوی زندگی بهتر با حمایت محدود کشور جدیدشان احساس می‌کنند. این هویت جدید کودک باعث افزایش اضطراب، استرس و افسردگی در کودکان در مقایسه با والدینشان می‌شود. در واقع، شیوع پریشانی روانی (عصبی بودن، ناامیدی، بی‌قراری و احساس بی‌ارزشی) در کودکان مهاجر تقریباً دو برابر کودکانی است که در کشور خود، زندگی و رشد می‌کنند.

برای پیدا کردن یک روانشناس کودک در ترکیه باید به فاکتورهای مهمی همچون تجربه کاری، مدرک تحصیلی مرتبط با تعلیم و تربیت، علاقمندی به کودکان، صبوری و آرامش توجه کرد. نکته مهم آنکه روانشناس کودک در ترکیه باید مجوز فعالیت در این زمینه را اخذ کرده باشد.

بهتر است درباره‌ی چگونگی روند درمان، از روانشناس کودک خود سوال کنید. هرچقدر سن کودک کمتر است، نیاز به حضور شما در جلسات درمان بیشتر است. زمان لازم برای شروع بهبود نشانه‌های مشکل را از روانشناس کودک خود بپرسید.

پیدا کردن روانشناس کودک در ترکیه همانند پیدا کردن روانشناس در هر جای دیگری نیازمند دقتی وسواس‌گونه است.

روانشناس ایرانی در استانبول

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

‫9 نظرها

 1. بازتاب: درمانگر مفید و موثر
 2. سلام. خسته نباشید. به نظر شما بهترین سن کودک برای مهاجرت چه سنی هست؟

  1. مسلما بدلیل وابستگی کودک به خانواده هر قدر سن کودک پایین تر باشد آنچه مهم می شود فضای خانواده است و نه محیط بیرون از خانه. بنابراین سنین پایینتر اثرات کمتری دارد بشرط آنکه فضای خود خانواده بدلیل مهاجرت متشنج نشود

 3. بازتاب: تفاوت روانکاوی با روانشناسی
   1. سلام اقای دکتر من پسر ده ساله دارم پرخاشگره و خشونت و دوست داره و میگه هیچکس نباید به من بگه چکار کنم کلی باهاش حرف میزنیم ولی لجبازه من و همسرم به هیچ عنوان بحث و دعوای نداریم که بگیم بخاطر بحث ماهست

 4. سلام خدمت شما …
  بچه نیاز به برنامه ABA داره ..
  ایا تو ترکیه کسی هست که به صورت تخصصی این برنامه رو به بچه اموزش بده؟ لطفا یه توضیح بدین راجع شرایط اموزش برنامه ABAدر ترکیه
  هم شرایط اموزشی و هم هزینه اموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا