دکتر روانشناس

روانشناس در غرب تهران

امتیاز

آن چه در این مقاله می خوانیم

مقدمه

پیش از اقدام برای پیدا کردن یک دکتر روانشناس در غرب تهران بهتر است با معیارهای یک روانشناس خوب آشنا شویم تا بر اساس آن بتوانیم یک روانشناس در غرب تهران یا هر جای دیگری بیابیم.

هر دکتر روانشناسی باید فاکتورهای زیر را داشته باشد:

۱- تخصص دکتر روانشناس

هر روانشناسی در حیطه خاصی تبحر دارد. پیش از مراجعه به هر دکتر روانشناسی، باید از حیطه کاری او آگاه باشید. آیا حیطه کاری او در حوزه کودک است یا بزرگسال، مشاوره می‌دهد یا کار درمانی می‌کند، آیا در حوزه خاصی مانند سکس‌تراپی کار می‌کند، آیا مشاوره زناشویی انجام می‌دهد؟ بنابراین پیش از مراجعه حتماً از حوزه تخصص روانشناس آگاه شوید.

۲- توانایی ارتباط

نکته مهم بعدی آن است که آیا روانشناس توانایی برقراری ارتباط صمیمانه را دارد؟ آیا می‌تواند روابط انسانی سالمی برقرار کند؟ آیا روانشناس، خود از اختلال شخصیتی رنج نمی‌برد؟ زیرا روانشناسی که خود دچار مشکلات شخصیتی باشد، نه تنها کمکی به مراجع نمی‌کند، بلکه با انعکاس ضعف‌های شخصیتی خود بر روی مراجع ضربات سختی به او می‌زند. بنابراین علاوه بر دانش، شخصیت سالم و اخلاقی روانشناس بسیار اهمیت دارد. روانشناس باید توان همدلی با مراجع داشته باشد و این تنها در صورتی ممکن است که درگیر مشکلات شخصیتی‌اش نباشد. یک درمانگر خودشیفته با تعریف و تمجید زیاد از خود، از مراجع سوء‌استفاده می‌کند تا حس حقارتش را ارضاء کند. روانشناسی که در کودکی مورد محبت قرار نگرفته، به‌سرعت مرزهای اخلاقی ارتباط را زیر پا می‌گذارد. و با مراجع ارتباط ناسالم برقرار می‌کند و با این کار ضربه سختی به مراجع می‌زند.

۳- تجربه

علاوه بر آنکه یک روانشناس لازم است تا تخصص و دانش کافی داشته باشد و از لحاظ انسانی نیز شخصیت برجسته‌ای باشد، همچنین نیاز است تا وی از تجربه کافی نیز برخوردار باشد. تجربه کافی به روانشناس کمک می‌کند تا بتواند از بزنگاه‌ها استفاده کند و از کوچکترین روزنه‌ها برای نفوذ به مراجع و ایجاد انگیزه در او استفاده کند.

برای آنکه دریابید چه کسی ویژگی‌های فوق را دارد، می‌توانید از دوستان یا آشنایان خود که به روانشناس مراجعه کرده‌اند، سوال کنید و از تجربه آنها آگاه شوید. راه دیگر، استفاده از وبلاگ‌هایی است که افراد تجربه‌های خود را بیان می‌کنند. از صاحبان وبلاگ‌های روانشناسی نیز می‌توانید درباره روانشناسان مختلف سوال کنید.

ارتباط با دکتر کامیار سنایی

 

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. مطالب و توضیحات خیلی کامل هست
    من هم از خدمات و مشاوره مرکز روانشاسی پندار نیک خانم دکتر زارع استفاده کردم
    واقعا راهنمایی ها و مشاوره های عالی دادن به من .شمارشون و ادرس سایتشون رو میزارم حتما در صورت نیاز ازشون کمک بگیرید.
    ۴۴۲۷۶۴۵۶ -۴۴۲۵۹۰۱۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا