خانه » روانشناسی » دکتر روانشناس » روانشناس در شیراز
روانشناس در شیراز

روانشناس در شیراز

Author : Psychological Website

پیش از اقدام برای پیدا کردن یک دکتر روانشناس در شیراز بهتر است با معیارهای یک روانشناس خوب آشنا شویم تا بر اساس آن بتوانیم یک روانشناس در شیراز یا هر جای دیگری بیابیم.

هر دکتر روانشناسی باید فاکتورهای زیر را داشته باشد:

۱- تخصص دکتر روانشناس:

هر دکتر روانشناسی در حیطه خاصی تبحر دارد. پیش از مراجعه به هر دکتر روانشناسی، باید از حیطه کاری او آگاه باشید. آیا حیطه کاری او در حوزه کودک است یا بزرگسال، مشاوره می‌دهد یا کار درمانی می‌کند، آیا در حوزه خاصی مانند سکس‌تراپی کار می‌کند، آیا مشاوره زناشویی انجام می‌دهد؟ بنابراین پیش از مراجعه حتماً از حوزه تخصص روانشناس آگاه شوید.

۲- توانایی ارتباط

نکته مهم بعدی آن است که آیا روانشناس، توانایی برقراری ارتباط صمیمانه را دارد؟ آیا می‌تواند روابط انسانی سالمی برقرار کند؟ آیا روانشناس، خود از اختلال شخصیتی رنج نمی‌برد؟ زیرا روانشناسی که خود دچار مشکلات شخصیتی باشد، نه تنها کمکی به مراجع نمی‌کند، بلکه با انعکاس ضعف‌های شخصیتی خود بر روی مراجع، ضربات سختی به او می‌زند. بنابراین علاوه بر دانش، شخصیت سالم و اخلاقی روانشناس بسیار اهمیت دارد. روانشناس باید توان همدلی با مراجع داشته باشد و این تنها در صورتی ممکن است که درگیر مشکلات شخصیتی خود نباشد. یک درمانگر خودشیفته با تعریف و تمجید زیاد از خود، از مراجع سوءاستفاده می‌کند تا حس حقارت خود را ارضاء کند. روانشناسی که در کودکی مورد محبت قرار نگرفته است، به‌سرعت مرزهای اخلاقی ارتباط را زیر پا می‌گذارد و با مراجع ارتباط ناسالم برقرار می‌کند و با این کار ضربه سختی به مراجع می‌زند.

مطالعه کنید:  روانشناس ایرانی در تورنتو

۳- تجربه

علاوه بر آنکه یک روانشناس لازم است تا تخصص و دانش کافی داشته باشد و از لحاظ انسانی نیز شخصیت برجسته‌ای باشد، همچنین نیاز است تا وی از تجربه کافی نیز برخوردار باشد. تجربه کافی به روانشناس کمک می‌کند تا بتواند از بزنگاه‌ها استفاده کند و از کوچکترین روزنه‌ها برای نفوذ به مراجع و ایجاد انگیزه در او بهره برد.

برای آنکه دریابید چه کسی ویژگی‌های فوق را دارد، می‌توانید از دوستان یا آشنایان خود که به روانشناس مراجعه کرده‌اند سوال کنید و از تجربه آنها آگاه شوید. راه دیگر، استفاده از وبلاگ‌هایی است که افراد تجربه‌های خود را بیان می‌کنند. از صاحبان وبلاگ‌های روانشناسی نیز می‌توانید درباره روانشناسان مختلف سوال کنید.

ارتباط با دکتر کامیار سنایی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
اشتراک گذاری

نویسنده : گروه وب سایت تخصصی روانشناسی، مهر ۹۷.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

روانشناس در آنکارا- سایت تخصصی روانشناسی

روانشناس ایرانی در آنکارا

پیدا کردن یک روانشناس در آنکارا برای ایرانیان با توجه به ویژگی‌های خاص این کشور و تفاوت فرهنگی احتمالاً اندکی ...