روانشناسی

۱۰ تاکتیک روان‌شناسی که به شما کمک می‌کند به‌خوبی از پس موقعیت‌های اجتماعی برآیید

مقدمه

آیا می‌خواهید که از تمام موقعیت‌های اجتماعی، فایده‌ای ببرید؟ در این مقاله ما ۱۰ راز موفقیت در ارتباط اجتماعی را بیان می‌کنیم. به‌عنوان حیوانات اجتماعی، ما همیشه با محیط‌های بزرگ و افراد مختلفی در تعاملیم. بالاخره در یک جایی از زندگی‌مان، به چیزی از کسی نیاز داریم؛ شاید از یک دوست و یا یک فرد کاملاً غریبه.

درخواست کمک یا لطفی از دیگران، هم چالش‌برانگیز است و هم اعصاب خورد کن. خوشبختانه راه‌هایی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا از پس چنین موقعیت‌های اجتماعی برآیید.

۱- سوال بپرسید:

اولین راز موفقیت در ارتباط اجتماعی آن است که سوال بپرسید. بهترین راه جلب اعتماد افراد، سوال کردن است. و هنگامی‌که آنها جواب سوالتان را می‌دهند، ساکت بمانید و تماس چشمی‌تان را قطع نکنید. بدین صورت خواهید دید که آنها اطلاعاتی بیشتر از آنچه سوال کردید، در اختیارتان قرار می‌دهند.

۲- در حالت ایستاده بمانید:

ایستادن دومین راز موفقیت در ارتباط اجتماعی است. اگر می‌خواهید کاری کنید که کسی نظراتتان را باور کند، باید سعی کنید که در حالت ایستاده باشید و طرف مقابلتان هم نشسته باشد. در چنین شرایطی فرد موردنظر دیر یا زود شما را باور خواهد کرد.

۳- اعتماد به‌نفس داشته باشید:

سومین راز موفقیت در ارتباط اجتماعی اعتماد به‌نفس است. قبل از اینکه شروع به صحبت کنید، باید به خودتان باور داشته باشید که می‌توانید اعتماد دیگران را جلب کنید. این کار شما را برای متقاعد کردن دیگران، راحت می‌سازد.

۴- هر کسی را با اسمش صدا کنید.

چهارمین راز موفقیت در ارتباط اجتماعی آن است که دیگران را با اسم صدا کنید. قانون اول در ارتباطات اجتماعی تاثیرگذار این است که هرکسی را با اسمش صدا کنید. این باعث ایجاد رابطه‌ی خوب و اعتماد بین شما و دیگران می‌شود.

۵- از توجه و علاقه آنها به خود مطمئن شوید.

از کجا می‌فهمید که کسی واقعاً از بودن در محفل شما لذت می‌برد؟ ساده است. ببینید آیا لبخندی که به شما تحویل می‌دهند، واقعی است یا نه. چگونه؟ به چروک‌هایی که هنگام لبخند در گوشه‌ی چشمانشان ایجاد شده نگاه کنید. آن چروک‌ها نشانه‌ای برای واقعاً خوشحال بودن آنهاست. اگر چروکی ندیدید، پس بدانید که لبخند هم واقعی نیست.

۶- به حالت پاها توجه کنید.

ششمین راز موفقیت در ارتباط اجتماعی توجه به پاها است. پاها دروغ نمی‌گویند. هنگامیکه سعی بر متقاعد کردن افراد دارید، به حالت پاهایشان نگاه کنید. اگر پاهایشان متمایل به‌سمت شماست، پس به افکار و نظرات شما علاقمندند. اگر پاهایشان به سمت دیگری است، پس به این مکالمه علاقه‌ای ندارند.

۷- به افراد حق انتخاب بدهید.

وقتی از افراد می‌خواهید تا کاری را انجام دهند، به آنها دستور ندهید. در عوض گزینه‌های مختلفی را پیشنهاد دهید. به آنها نگویید که باید محصولتان را بخرند، انتخاب را به‌عهده خودشان بگذارید. چرا؟ چون با دادن این گزینه به آنها، به حس کنترل و حق انتخاب آنها هم احترام گذاشته‌اید.

۸- آرام باشید.

وقتی که بین شما و شخص دیگر دعوایی رخ می‌دهد، با عصبانیت جواب ندهید. درعوض آرام و فروتن باشید. بهترین راه برای شکست دادن این نوع افراد، آرامش و ریلکس بودن است.

۹- هنر آغاز کردن مکالمه را خوب یاد بگیرید.

اگر می‌خواهید که توجه افراد را به خود جلب کنید، چیزی که واضح است را به آنها نگویید. برعکسش را بگویید. برای مثال، اگر به شما بگویم که به گاو فکر نکنید، به چه فکر می‌کنید؟

۱۰- حالت و فیگور افراد را تقلید کنید.

و آخرین راز موفقیت در ارتباط اجتماعی آن است که سعی کنید شبیه آنها باشید. کاری که طرف مقابلتان در مکالمه انجام می‌دهد را بکنید. یعنی که باید حالت‌های فرد را کپی کنید. برای مثال اگر کسی در مبل پایش را روی پایش گذاشته، شما هم پایتان را روی پایتان قرار دهید. این یک تکنیک موثر و ثابت شده برای جلب اعتماد دیگران می‌باشد.

منبع:

http://psychlens.com/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا