پادکست

درمان وسواس بدون دارو

پادکست روانکام تقدیم می‌کند:

اپیزود ۲ درمان وسواس

راوی: دکتر کامیار سنایی

 

درمان وسواس بدون دارو اگرچه در یک گفتگوی کوتاه نمی‌گنجد، ولی می‌تواند نقاط تاریک ذهن را تا اندازه‌ای روشن کند. در این اپیزود در مورد درمان وسواس بدون دارو نکاتی را به اختصار ذکر خواهم کرد تا مخاطبین آگاهی بیشتری را نسبت به اختلال وسواس کسب کنند و ضمناً با استفاده از این آگاهی، خود شخص مخاطب بتواند قدم‌هایی را برای درمان وسواس خود بردارد. وسواس‌ها از جمله اختلالاتی هستند که زندگی فرد را مختل می‌نمایند.

همانطور که احتمالاً می‌دانید، وسواس‌ها به دو نوع تقسیم می‌شوند. وسواس فکری و وسواس عملی و یا ترکیبی از آنها. وسواس‌های فکری عبارتند از مزاحمت‌های ذهنی ناخواسته و غیرارادی که وقت‌گیر بوده و سبب پریشانی و اضطراب فرد می‌شوند. درحالی‌که وسواس‌های عملی، اعمال خودخواسته‌ای هستند که به‌منظور فرونشاندن اضطراب انجام می‌شوند.

متداولترین وسواس‌های فکری

را می‌توان افکار، تصاویر و محرک‌های ناخواسته تهاجمی درباره آسیب‌رساندن به خود یا دیگران (مثلاً، هل‌دادن کسی جلوی ماشین‌، ترس از آتش‌‌سوزی در صورت خاموش نکردن وسایل برقی خانگی)، افکار مزاحم جنسی و مذهبی/کفرآمیز (برای مثال، فکر لمس غیراخلاقی یک غریبه، میل به ناسزا گفتن در کلیسا)، افکار مزمن تردید (برای مثال، آیا گاز را خاموش کردم؟) و ترس آسیب‌دیدن یا آلوده‌شدن توسط میکروب‌‌ها یا خاک (برای مثال، «اگه بعد از استفاده از توالت عمومی ایدز بگیرم چی؟») نام برد.

وسواس عملی (Compulsion)

عبارت از رفتارها و انجام آداب و مراسم تکراری و اعمال ذهنی که به‌منظور کاهش پریشانی یا اضطراب یا جلوگیری از رویدادی که بیم آن می‌رود، انجام می‌شود. مانند تمیزکردن و شستن افراطی خود یا اشیاء بی‌جان (برای مثال، شستن تشریفاتی دست‌ها، تمیزکردن پیشخوان آشپزخانه). کنترل افراطی (برای مثال، درها، اجاق گاز و پنجره‌ها). شمارش، آهسته ضربه زدن، تشریفات لمس‌کردن، منظم‌کردن/ نظم و ترتیب دادن، احتکار (انباشتن و اندوختن)، تشریفات ذهنی (برای مثال، تکرار دعاها و وردها).

مطالعه کنید:  اضطراب کرونا

از شما همراهان گرامی دعوت می‌کنم به پادکست درمان وسواس بدون دارو گوش فرا دهید.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص درمان وسواس، کتاب «خودیاری برای درمان وسواس فکری- عملی به زبان ساده» نوشته‌ی دکتر کامیار سنایی را از فروشگاه سایت به‌صورت اینترنتی خریداری نمایید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۵ میانگین: ۴.۶]

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا