اختلال پانیک

تفاوت حمله پانیک با حمله قلبی

امتیاز

درمان حملات پانیک و ارتباط آن با حملات قلبی

چگونه می‌توان بین حمله پانیک و سکته قلبی تفاوت قائل شد

علائم به سرعت ظاهر می‌شوند: احساس می‌کنید قفسه سینه شما منقبض شده، ضربان قلب شما بالا می‌رود و شروع به عرق کردن می‌کنید.

این یک سناریوی هشداردهنده است و ذهن شما برای فهمیدن اینکه چه اتفاقی دارد می‌افتد، به سرعت عمل می‌کند. آیا این سکته قلبی است؟ یا حمله پانیک است؟ اغلب تشخیص تفاوت آنها (به ویژه اگر هیچ کدام را قبلا تجربه نکرده‌اید) دشوار است و این فقط بر گیجی و استرس شما می‌افزاید.

اما هر دو رویداد جدی هستند و مهم است که تشخیص دهید کدام یک را تجربه می‌کنید تا بتوانید درمان مناسب را دریافت کنید. در اینجا دکتر میلر، متخصص قلب و عروق، توضیح می‌دهد که این دو شرایط چه ویژگی‌های مشترکی و چه تفاوت‌هایی دارند.

علائم حمله قلبی چیست؟

حمله قلبی زمانی اتفاق می‌افتد که قسمتی از قلب شما به اندازه کافی خون دریافت نکند. این معمولاً به این دلیل اتفاق می‌افتد که شریانی که خون را به قلب می‌رساند مسدود شده باشد. علائم شایع حمله قلبی عبارتند از:

 • درد یا فشار قفسه سینه.
 • تپش قلب
 • احساس سبکی یا ضعف.
 • تعریق، از جمله عرق سرد.
 • درد یا ناراحتی در قسمت فوقانی بدن، مانند فک، گردن، بازوها، شانه‌ها یا پشت.
 • تنگی نفس.
 • تهوع یا استفراغ.
 • احساس نابود شدن قریب‌الوقوع.

حمله قلبی می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد، بنابراین منتظر نشوید تا علائم از بین بروند. در صورت مشاهده علائم حمله قلبی فوراً به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

علائم حمله پانیک چه هستند؟

حمله پانیک، حمله ناگهانی ترس یا اضطراب شدید است. حملات پانیک تهدید کننده زندگی نیستند، اما کیفیت زندگی و سلامت روانی شما را مختل می‌کنند.

آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که صبح- یا حتی نیمه‌های شب- از خواب بیدار شوید و احساس کنید که بدن شما در حال تپش قلب و یا تعریق یا حالت مرگ است؟

حملات پانیک به طرز شگفت‌آوری شایع هستند. حداقل یک سوم از ما در مرحله‌ای از زندگی خود چنین چیزی را تجربه خواهیم کرد. در حالی که علائم از فردی به فرد دیگر متفاوت است، می‌تواند شامل تپش قلب، تنگی نفس، سبکی سر، تعریق، لرزش، حالت تهوع، سوزن سوزن شدن یا بی‌حسی در انگشتان دست و پا و احساس مرگ قریب‌الوقوع باشد.

افرادی که مرتباً یا مکرراً دچار حملات پانیک می‌شوند، ممکن است دچار اختلال هراس پانیک، یعنی نوعی اختلال اضطرابی شوند. اما یک حمله پانیک جداگانه می‌تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد، حتی بدون تشخیص اختلال هراس یا پانیک. بنابراین باید هرچه سریعتر برای درمان حملات پانیک، تا زمانی که به اختلال پانیک تبدیل نشده‌اند، اقدام کرد.

علائم حمله پانیک عبارتند از:

 • احساس ناگهانی اضطراب و ترس شدید.
 • درد قفسه سینه.
 • مشکل در تنفس.
 • احساس مرگ.
 • تپش قلب.
 • تعریق.
 • لرزش.
 • ضعف یا سرگیجه.
 • درد معده یا حالت تهوع.

چه چیزی در بدن شما در طول حمله پانیک رخ می‌دهد؟

محققان هنوز دقیقاً نمی‌دانند چه چیزی باعث حمله پانیک در ارتباط مغز و بدن می‌شود. گاهی اوقات ممکن است وحشت یا پانیک در بدن شما شروع شود و سپس فرایندهایی را در مغز شما ایجاد کند. در مواقع دیگر، مغز شما می‌تواند آغازگر کل حمله پانیک باشد که سپس در بدن شما خود را نشان می‌دهد. در برخی موارد، ژنتیک یا تغییرات در عملکرد مغز ممکن است نقش داشته باشند. در برخی دیگر، استرس یک عامل اصلی است.

اما به محض شروع حمله پانیک، فورانی از پاسخ‌های فیزیولوژیکی در بدن رخ می‌دهد. حمله پانیک به طور معمول، با چیزی شروع می‌شود که باعث تپش قلب شما می‌شود. این ممکن است محرکی در محیط باشد – شاید صدا یا رایحه‌ای که شما آن را با یک رویداد آسیب‌زا مرتبط می‌کنید – یا حتی چیزی بی‌ضرر مانند خوردن کافئین. در یک حمله پانیک، ضربان قلب شدید، زنگ خطر را در مغز شما به صدا در می‌آورد و واکنش‌های ترس را به بدن شما می‌فرستد.

تفاوت بین حمله پانیک و حمله قلبی

علائم هشدار دهنده این دو بیماری می‌توانند مشابه باشند. در اینجا دکتر میلر تفاوت‌های اصلی را مورد بحث قرار داده است تا بتوانید آنها را از یکدیگر تشخیص دهید:

۱-محل درد

هم حمله پانیک و هم حمله قلبی باعث درد در قفسه سینه می‌شوند، اما تفاوتی بین آنها وجود دارد. دکتر میلر می‌گوید: «با حمله قلبی، درد به نواحی دیگر مانند بازو، فک یا گردن سرایت می‌کند. اگر این حمله، یک حمله پانیک باشد، درد معمولاً در قفسه سینه باقی می‌ماند.»

درد قفسه سینه چگونه احساس می‌شود؟

حملات قلبی معمولا به صورت زیر احساس می‌شوند:

 • احساس فشار در قفسه سینه.
 • احساس فشردن و یا، به گفته دکتر میلر، «انگار یک فیل روی سینه شما نشسته است.»
 • احساس سوزش یا درد، مانند سوزش سر دل.

حملات پانیک اغلب باعث موارد زیر می‌شوند:

 • دردی شبیه به چاقو خوردن (معمولاً در مورد حمله قلبی این حالت وجود ندارد).
 • نامنظم بودن ضربان قلب یا ناراحتی در قفسه سینه که توصیف آن دشوار باشد.

۲- محرک‌ها

حملات قلبی معمولاً پس از یک سنگینی یا فشار فیزیکی رخ می‌دهند و این علامتی است که در حملات پانیک یافت نمی‌شود. دکتر میلر می‌گوید: «حمله قلبی ممکن است پس از پارو زدن برف یا بالا رفتن از پله‌ها رخ دهد. اما شما پس از ورزش دچار حمله پانیک نخواهید شد، مگر اینکه در هنگام ورزش استرس زیادی به شما ایجاد شده باشد.»

اما اگر علائم در شب به شما وارد شودن، چه؟ هم حمله هراس یا پانیک و هم حمله قلبی می‌توانند شما را از خواب بیدار کنند. اما یک تفاوت اساسی بین آنها وجود دارد: افرادی که حملات پانیک شبانه را تجربه می‌کنند، معمولاً در طول روز نیز دچار حملات پانیک می‌شوند.

بنابراین اگر با درد قفسه سینه یا علائم دیگر از خواب بیدار شدید و سابقه حملات پانیک را نیز ندارید، ممکن است نشانه حمله قلبی باشد.

۳- مدت زمان حمله

علائم حمله پانیک و حمله قلبی چقدر طول می‌کشند؟

علائم حمله پانیک چند دقیقه یا حداکثر تا یک ساعت طول می‌کشند. سپس، علائم ناپدید می‌شوند و شما احساس بهتری پیدا می‌کنید. اما علایم حمله قلبی رها نمی‌شوند.

درد و علائم حمله قلبی ممکن است ادامه پیدا کند یا در مواقعی که بهتر و بدتر می‌شود به صورت موج ظاهر شود. دکتر میلر می‌گوید: «حملات قلبی می‌توانند باعث درد شدید قفسه سینه شوند، سپس بعد از مدتی درد کاهش یابد و مجددا شدید شود. درد ممکن است تغییر کند، اما از بین نمی‌رود.»

در هنگام حمله پانیک، ضربان قلب شما دچار چه تغییری می شود؟

در بسیاری از موارد، حمله پانیک یا وحشت باعث ایجاد ضربان قلب سریع می‌شود که به آن کوبش قلب نیز می‌گویند. ضربان قلب ممکن است به تا 200 ضربه در دقیقه یا حتی سریعتر نیز افزایش یابد.

ضربان قلب سریع می‌تواند باعث ایجاد سرگیجه و تنگی نفس شود. یا ممکن است احساس کنید چیزی در قفسه سینه‌تان تکان می‌خورد یا کوبیده می‌شود. معمولاً کوبش قلب که در پاسخ به استرس هیجانی اتفاق می‌افتد و فقط چند دقیقه طول می‌کشد، مضر نیست. اما اگر به طور منظم اتفاق می‌افتد یا علائم احتمالی حمله قلبی دارید، باید به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

آیا حمله پانیک می‌تواند باعث حمله قلبی شود؟

بعید است حمله پانیک باعث حمله قلبی شود، اما ممکن است. استرس هیجانی در هر دو حالت نقش دارد. دکتر میلر می‌گوید: «هم حمله قلبی و هم حمله پانیک می‌توانند در طول یا پس از یک موقعیت استرس‌زا رخ دهند. اما در بیشتر مواقع، مردم در پاسخ به استرس هیجانی به جای حمله قلبی دچار حمله پانیک می‌شوند.»

افرادی که دچار اضطراب، افسردگی یا استرس مزمن هستند ممکن است بیشتر در معرض مشکلات قلبی باشند. استرس مزمن می‌تواند منجر به فشار خون بالا شود که خطر حمله قلبی و سکته را افزایش می‌دهد.

مراقب علائم ظریف حمله قلبی باشید

ممکن است به نظر برسد که حمله قلبی از جایی به وجود آمده است. اما در بسیاری از موارد، درد قفسه سینه به دلیل بیماری قلبی، معروف به آنژین، در روزها یا هفته‌ها قبل از یک رویداد قلبی ظاهر می‌شود.

دکتر میلر می‌گوید: «ممکن است در ناحیه شانه یا قفسه سینه احساس درد کنید اما فکر کنید این چیز دیگری است. ابتدا علایم برطرف می‌شوند. سپس بعداً، درد بدتر می‌شود یا احساس ناراحتی می‌کنید. سپس حمله قلبی ضربه می‌زند. تشخیص این علائم اولیه دشوار است.»

دقت کنید

حمله قلبی یک فوریت پزشکی است. حمله پانیک نیست اما به خاطر همپوشانی علائم، تشخیص آنها از یکدیگر دشوار است. ریسک نکنید. اگر درد قفسه سینه یا سایر علائم سکته قلبی دارید – یا اگر مطمئن نیستید که حمله قلبی است یا حمله پانیک – فورا به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. درمان حملات پانیک را ساده نگیرید و هرچه سریعتر به دنبال درمان حملات پانیک خود باشید.

منبع:

https://health.clevelandclinic.org/the-difference-between-panic-attacks-and-heart-attacks/

https://ideas.ted.com/the-science-behind-panic-attacks-and-what-can-you-do-to-manage-them/…

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا