درمان افسردگی کودکان- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

درمان افسردگی کودکان

Author : Psychological Website

درمان افسردگی کودکان چگونه صورت می‌پذیرد؟

درمان شناختی رفتاری متداولترین نوع درمان افسردگی کودکان است. این روش سعی دارد تا افکار منفی کودک را تغییر دهد. کودک افسرده بر جنبه‌های منفی زندگی و ناکامی‌ها تمرکز می‌کند و جنبه‌های مثبت و موفقیت‌های خود را نمی‌بیند. درمانگر افسردگی در کودکان سعی می‌کند کودک را از افکار منفی‌اش دور کند و به‌سمت افکار مثبت سوق دهد.

کودک افسرده همه چیز را بد و تیره می‌بیند. او خود را مسئول همه اتفاقات بد اطرافش می‌داند و دائم خود را سرزنش می‌کند. او خود را مسئول جدایی والدینش، بیماری خواهر یا برادرش و یا حتی اتقاقات بدی مانند تصادف اتوموبیل پدر و یا افتادن ظرف از دست مادر می‌داند.

درمان افسردگی کودکان- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

مجید ۷ ساله خودش را مسئول خودکشی مادرش می‌دانست. او معتقد بود اگر کنار مادرش می‌ماند می‌توانست مانع خودکشی او شود. درمانگر سعی کرد به او بفهماند که مادرش از یک بیماری روحی و روانی رنج می‌برده است و او نمی‌توانسته کاری برای مادرش انجام بدهد. چند جلسه طول کشید تا مجید کوچولو درک کند که او دکتر نیست و نمی‌توانسته برای مادرش کاری انجام دهد و نباید خودش را سرزنش کند.

راهکارهایی برای ایجاد افکار مثبت و درمان افسردگی کودکان

 1. از کودک بخواهید کارهای خوبی که در طول روز انجام داده است را یادداشت کند. اگر انرژی و حوصله این کار را ندارد، از او بخواهید حداقل یک کار مثبت خود را یادداشت کند.
 2. به او یاد بدهید زمانی که می‌خواهد جیغ و داد کند، ابتدا تلاش کند احساساتش را بیان کند. به او یاد بدهید بدون حمله کردن به دیگران بگوید که چقدر عصبانی، مضطرب و یا غمگین است. به‌طور مثال به کودک آموزش بدهید به‌جای پرت کردن اشیا در هنگام عصبانیت بگوید: من آنقدر عصبانی هستم که دوست دارم این لیوان را پرت کنم.
 3. به کودک آموزش بدهید که هنگام عصبانیت و ابراز خشم چند دقیقه به خود فرصت آرامش بدهد.
 4. وقت زیادی را برای گوش دادن به حرف‌های کودکتان بگذارید. در هنگام حرف زدن او، تنها گوش فرا دهید و پاسخ ندهید. اجازه بدهید درباره مشکلات خود حرف بزند. برای مشکلاتش راه‌حل ارائه ندهید و فقط گوش بدهید و او را تشویق کنید تا باز هم بیشتر از فکرهای خود بگوید.
 5. با کودکتان درباره صحت و درستی باورها و افکارش حرف بزنید. اجازه بدهید کودک درباره درستی افکار خود فکر کند.
 6. پس از اینکه به اندازه کافی شنونده حرف‌های کودک بودید، می‌توانید درباره راه‌حل‌های احتمالی مشکلات کودک حرف بزنید. اجازه بدهید ابتدا کودک خودش راه‌حل‌هایش را بیان کند.
 7. به کودک خود مهارت‌های اجتماعی و نحوه برخورد با دیگران را آموزش دهید. به او بگویید با دوستان و کودکان دیگر چگونه برخورد کند تا بتواند ارتباط خوب و موثری با آنها پیدا کند.
 8. کودکان به‌طور معمول به ۹ ساعت خواب نیاز دارند. به کودک کمک کنید تا به‌موقع و به اندازه کافی بخوابد. خواب ناکافی موجب احساس خستگی در طول روز و در نتیجه تحریک‌پذیری و خشم می‌شود که بنوبه خود افسردگی را شدت می‌بخشد.
 9. عادت‌های غذایی مناسب در کودک به‌وجود بیاورید. سر وقت غذا خوردن و غذای سالم خوردن را به‌صورت یک عادت دربیاورید. سبزیجات، مغزیجات و میوه را در عادات غذایی بگنجانید و از مواد حاوی شکر، نوشابه گازدار و کافئین احتراز کنید.
 10. کودک را تشویق به انجام فعالیت‌های ورزشی کنید. ورزش به‌دلیل آنکه موجب ترشح هورمون سروتونین می‌شود، به کاهش افسردگی کمک شایانی می‌کند. لزومی ندارد فعالیت‌های ورزشی را به‌صورت روتین و طبق برنامه مشخص انجام بدهید. هر زمان می‌توانید کودک را به انجام ورزش تشویق کنید.
 11. برای درس خواندن به کودک فشار نیاورید. باید زمان بیشتری را برای کمک به کودک جهت انجام تکالیف مدرسه اختصاص بدهید.
 12. افسردگی کودک به انزوای او منجر می‌شود. به بهانه‌های مختلف و با رضایت کودک، خود، دوستان او را به خانه دعوت کنید و فرصت ارتباطات اجتماعی را برای کودک فراهم کنید.
 13. اگر افسردگی کودک شدید است، حتماً با مراجعه به روانپزشک دارو درمانی را شروع کنید. خوردن داروها باید تحت نظارت شما باشد و نباید از کودک انتظار داشته باشید خودش داروها را بخورد.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
اشتراک گذاری

نویسنده : گروه وب سایت تخصصی روانشناسی، شهریور ۹۹.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

انجمن پرسش و پاسخ کلیک کنید
+
اولین قرار داد ملاقات