خانه » روانشناسی رابطه » روابط عاطفی » حمایت واقعی از نزدیکان چه ویژگیهایی دارد؟
حمایت- دکتر کامیار سنایی روانشناس

حمایت واقعی از نزدیکان چه ویژگیهایی دارد؟

Author : Psychological Website

شش راه برای حمایت بیشتر از کسانی که به شما نزدیک (یا با شما خودمانی) هستند.

با این ۶ نکته، حمایت واقعی خود را از افرادی که به شما نزدیک هستند، نشان دهید.

در طول دوره‌های دشوار زندگی، خواه بعد از تجربه­‌ی یک شکست غم‌انگیز یا به هم زدن ناگهانیِ یک رابطه، کسانی که به آن‌ها اهمیت می‌دهید، به شما احتیاج دارید تا به خاطر آنها در آنجا (در آن موقعیت دشوار) باشید. گاهی اوقات، عزیزان شما ممکن است به کمک احتیاج نداشته باشند، اما حداقل به مقداری حمایت و تشویق نیاز دارند. به خوبی معلوم شده‌ است که حمایت اجتماعی یکی از بهترین و موثرترین راه‌های مقابله با استرس می­‌باشد. افرادی که خود را تحت حمایت می‌بینند، هم چنین به احتمال زیاد خوشحال­تر خواهند بود و حتی ممکن است نسبت به آن‌هایی که این حمایت را ندارند، عمر طولانی‌تری داشته باشند. تحقیقات جدید در مورد حمایت اجتماعی والدین کودکان اوتیسمی نشان می‌دهد که چطور شما می‌توانید آن کسی باشید که عزیزان شما می‌­توانند بیش از همه به او تکیه کنند.

والدینِ سالخورده­‌ی فرزندان بالغ مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم (ASD) بدون شک با چالش‌های عمده‌ای در زندگی روزمره خود روبرو هستند و با توجه به این تحقیق جدید، از نوعی از حمایت اجتماعی که دوستان و عزیزان می‌توانند فراهم کنند، به‌طور قابل توجهی بهره‌مند می‌شوند. کریستین مارساک، در دانشکده­ی کار اجتماعی در دانشگاه میشیگان شرقی، با پریتی ساموئل، از دانشگاه ایالتی وین (۲۰۱۷)، به منظور بررسی نقش حمایت اجتماعی در میانجیگریِ میزان بار یا فشار احساس شده و کیفیت زندگی همکاری کرد. همانطور که نویسندگان اشاره کرده‌­اند، تحقیقات مراقبتی در مورد فرزندان بالغ و والدین سالخورده آن‌ها عموماً بر پیش‌بینی بار یا فشار در فرزندان متمرکز است. در مورد اینکه چه اتفاقی برای والدین سالخورده می‌افتد، در هنگامی که فرزندانشان خود افرادی هستند که نیاز به مراقبت دارند، بسیار کم دانسته شده است.

تیم میشیگان بر مبنای مدل شناختی استرس و مقابله کار خود را انجام داد، که در آن ارزیابی یک رویداد هنگامی استرس‌زا است که منجر به تاثیر منفی بر فرد می‌شود. در مورد والدینِ فرزندان مبتلا به ASD، پس از کنار آمدن با چالش دریافت خودِ تشخیص بیماری، گام بعدی آنها «تحت کنترل گرفتن وضعیت و دستیابی به خدمات حمایتی بمنظور کمک به مراقبت» است. پرسشی که مارساک و ساموئل مورد بررسی قرار دادند این بود که آیا حمایت اجتماعی رسمی یا غیررسمی می‌تواند اثرات بهبود بخشی بر روی استرس والدین داشته باشند یا خیر.

با استفاده از یک نمونه­‌ی متشکل از ۳۲۰ والدین در سن ۵۰ سالگی و بالاتر که بیشتر آن‌ها زیر ۷۰ سال سن داشتند، تیم تحقیقاتی یک نظرسنجی آنلاین را انجام داد که درباره­‌ی کیفیت روان‌شناختی زندگی، درک بار یا فشار مراقبت، تماس با سازمان­‌های حمایتی رسمی و نیز میزان حمایت اجتماعی غیررسمی پژوهش می­‌کرد. حمایت‌های رسمی، به عنوان مثال گستره‌­ای از روانپزشکی، مالی، مشاوره و مراقبت­‌های روزانه­‌ی بزرگسالان، به شدت توسط اعضای نمونه مورد استفاده قرار می‌گرفت. حتی این محدوده نسبتاً وسیع و گسترده از فرصت‌­ها، برای کمک به این شیوه کافی نبود تا اثرات بار و فشار درک و مشاهده ‌شده بر روی پیامدهای سلامت روانی والدینی را از بین ببرد. در عوض، این پاسخ آن‌ها به یک پرسشنامه­‌ی شش موردی از حمایت‌های غیررسمی بود که اثبات کرد در کاهش استرس درک شده­‌ی آن‌ها نقش کلیدی ایفا می‌کند.

پرسشنامه­‌ی استفاده شده توسط مارساک و ساموئل، پرسشنامه‌­ای بود که برای استفاده در ارزیابی دسترس‌پذیریِ درک شده­‌ی حمایت اجتماعی توسط بیماران مبتلا به بیماری‌های کرونری قلب توسعه یافته بود که به طور گسترده‌ای با شرایط دیگر سازگار شده ‌است. این امر بر اساس این مقیاس است که به عنوان شاخص پشتیبانی اجتماعیِ (ESSI) ارتقای بهبود در بیماری کرونری قلب (ENRICHD) شناخته می‌شود، که اکنون می‌توانیم ببینیم چگونه شما می‌توانید از افرادی که در حال حاضر در زندگی خود با چالش‌ها مقابله می‌کنند، حمایت کنید:

۱. برای گوش دادن در دسترس باشید:  ESSI سوال می‌کند که آیا کسی وجود دارد که در زمان مورد نیاز بتواند گوش دهد یا خیر. این امر بدان معنی است که وقتی شخصی که به پشتیبانی شما نیاز دارد به شما نزدیک می‌شود تا صحبت کند، شما یک مشاور و راهنمای گوش فرا دهنده را برای او فراهم می­‌آورید. این امر بدان معنی نیست که شما صرف نظر از اینکه آیا از شما خواسته شده است یا خیر، کمک می­‌کنید. اجازه دهید فردی که شما به او توجه دارید بداند که وقتی وضعیتی یک گوش شنوا را می­‌طلبد، شما بی چون و چرا مایل به شنیدن آن هستید.

مطالعه کنید:  زندگی شاد (۱)

۲. برای مشاوره در دسترس باشید: زمانی که برای کمک نزدیک می‌شوید، ارائه مشاوره می‌تواند بسیار حمایتگر باشد. از طرف دیگر، ارائه­‌ی مشاوره­‌ی درخواست نشده به عنوان حمایتی خاص تلقی نمی‌شود، بلکه آماده بودن برای ارائه­‌ی مشاوره در زمانی که درخواست می­‌شود، کمک خواهد کرد تا اطمینان حاصل کنید که مشاوره­‌ی شما به یک مخاطب شنوا می­رسد.

۳. عشق و محبت را نشان دهید: بدون ارائه­‌ی هیچ چیزی در راه پشتیبانی و حمایت عینی، در بعضی مواقع صرفا توانایی برای دانستن اینکه به‌منظور عبور دادن فرد دچار استرس از میان زمان­‌های دشوار، کسی برای کمک کردن اهمیت می‌دهد و توجه می­‌کند، کافی است. عشق و محبت می­‌تواند به شکل چهره به چهره باشد و احتمالاً وقتی اینگونه است، بهترین حالت ممکن می‌­باشد، اما همچنین می تواند به شکل تشویق‌های معنوی نیز باشد.

۴. هر از گاهی در کارهای روزانه و یا امور جاری کمک کنید: این چیزی است که شما باید به‌صورت حضوری انجام دهید، پس اگر شما کمی دورتر از فردی زندگی کنید که می‌خواهید از او حمایت کنید، ممکن است این امر بدین معنی باشد که شما هر چند ماه یک‌ بار به آنجا سفر می­‌کنید تا برخی از کارهای پر زحمت و سنگین در پیرامون آن خانه را انجام دهید و یا فقط به برخی از تدارکات و پشتیبانی‌­ها در محل یاری نمایید.

۵. در طول فرایند تصمیم‌گیری از فرد حمایت کنید: شخصی که شما مراقب او هستید، ممکن است با برنامه‌هایی مواجه شود که در طی آن به بیش از یک گوش شنوا یا مشاوره نیاز داشته باشد. راغب و مشتاق بودن به‌طور صبورانه، به‌منظور طی کردن مراحل موردنیاز برای حل مسئله، می­‌تواند به شخصی که شما به او توجه می‌کنید، چشم‌انداز متعادل‌تری نسبت به زمانی که او این تصمیم را به تنهایی اتخاذ کند ارائه دهد.

۶. شخصی باشید که فردِ مورد توجه شما، بتواند به او اعتماد و اطمینان کند: ESSI در مورد حضور داشتن به‌طور واقعی پژوهش می‌کند، اما اگر این امر امکان پذیر نباشد، به نظر می‌رسد که کیفیت قابل اعتماد بودن بسیار مهم و کلیدی است. مراقبت از یک فرزند بالغ با ASD ممکن است برخی از والدین را بر آن داشته باشد تا که آرزو کنند بتوانند درباره­‌ی درماندگی­­‌های شان صحبت کنند، شاید حتی در مورد درماندگی­‌هایی که نسبت به همسر خود احساس می‌کردند، با فردی خارج از رابطه. نگرانی در مورد اینکه کسی که با او صحبت کرده‌­اند آن اعتماد را زیر پا می­‌گذارد، تنها به استرس ناشی از وضعیت آن‌ها می‌افزاید.

شما ممکن است فکر کنید برای کسی که به او توجه می‌کنید کافی است تا در یک شبکه­‌ی حمایتی دایر شده ثبت‌نام کند یا اینکه بتواند مساعدت­‌های مالی یا اضطراری را دریافت نماید. مطالعه مارساک و ساموئل نشان می‌دهد که این کیفیت دوستی، اعتماد و حساسیتی که ارائه می‌دهید می‌تواند تفاوت بزرگ‌ترِ کامل ایجاد کند.

هیچ راهی وجود ندارد تا از تمامی شرایط استرس‌زایی که در زندگی می‌تواند وجود داشته باشد اجتناب کرد، خواه مشکلاتی در اثر شرایط خانوادگی و مشکلات کاری و خواه مشکلاتی در اثر شرایط اضطراری. همانطور که این مطالعه نشان می‌دهد، کمال و رضایت در روابط ما مستلزم تمایل به ارائه‌­ی پشتیبانی­‌ای است که بیش‌ترین تفاوت را در کمک به کسانی که به آن‌ها اهمیت می‌دهیم و توجه داریم، ایجاد خواهد کرد.

منبع:

https://psychcentral.com/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
اشتراک گذاری

نویسنده : گروه وب سایت تخصصی روانشناسی، فروردین ۹۹.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

اولین قرار عاشقانه- دکتر کامیار سنایی

در اولین قرار عاشقانه چه بگوییم و چه سوالاتی بپرسیم؟

 در اولین قرار عاشقانه چه باید بگوییم ؟   در  اولین قرار عاشقانه موضوع صحبت شما چیست ؟ اولین موضوعاتی ...