خانه » روانشناسی رابطه » روابط عاطفی » جذابیت زنان می‌تواند بی‌فایده هم باشد!
جذابیت زنان

جذابیت زنان می‌تواند بی‌فایده هم باشد!

Author : Dr. Mahsa Moshfegyan

آیا جذابیت زنان در کسب شغل و درآمد بهتر، موثر است؟

طبق تحقیقاتی که محققان دانشگاه کلرادو دنور در دانشکده تجارت و بازرگانی در آگوست ۲۰۱۰ انجام دادند و آن را در مجله روانشناسی اجتماعی منتشر کردند، این اطلاعات به دست آمد: هنگام تقاضای کار برای شغل‌هایی که عموماً مردانه هستند و در آنها ظاهر اشخاص اهمیتی ندارد، احتمال اینکه در حق زنان جذاب تبعیض ایجاد شود، وجود دارد.

از جمله این شغل‌ها می‌توان به مدیر تحقیق و توسعه، مدیر ارشد مالی، مهندسی مکانیک و ناظر ساختمان اشاره کرد. البته چنین تبعیضی دربار مردان جذاب تجربه نشده بود.

استفانی جانسون، نویسنده ارشد، استادیار مدیریت، می‌گوید:

«با وجود این که در هر نوع شغل دیگری، زنان جذاب در اولویت هستند اما در این حرفه‌ها، آنها دچار مشکل می‌شوند. این مشکل در مورد مردان مشاهده نمی‌شود و نشان دهنده این نکته است که هنگامی که صحبت از جنسیت می‌شود، استانداردها تغییر می‌کنند.»

محققان مطالعات متعددی را بررسی کردند که نتایج آنها نشان می‌دهد جذابیت زنان و مردان از لحاظ فیزیکی، مزایای قابل توجهی به همراه دارد، از جمله:

  • حقوق بالاتر
  • ارزیابی عملکرد بهتر
  • قبولی در دانشگاه‌ها در سطوح بالا
  • واکنش‌های بهتر رای دهندگان، هنگام کار در ادارات عمومی
  • نتایج پذیرش موفقیت‌آمیزتر.

آنها نظرسنجی‌ای از ۲۰۲ مدیر کارگزینی و ۹۶۴ کارمند عمومی ترتیب دادند که این نتیجه به دست آمد که به نظر می‌رسد خصوصیات ظاهری در همه‌ی جنبه‌های کار، خصوصاً برای کارمندان زن از اهمیت بالایی برخوردار است. به نظر می‌رسد ظاهر در بین ۹ ویژگی شخصیتی، رتبه سوم را بالاتر از تحصیلات و حس شوخ‌طبعی به دست آورده است.

محققان به دو تحقیق برخوردند که نشان می‌داد در بیشتر مشاغل، بدون توجه به جنسیت، جذابیت عامل موثری است. با این حال، زنان در هنگام تقاضا برای شغل‌هایی که نوعی شغل زنانه به حساب می‌آید، در مقایسه با شغل‌هایی که کمتر مرسوم هستند، منافع مطلوب‌تری دارند.

در آزمایشی از داوطلبان خواسته شد تا عکس‌های ۵۵ مرد و ۵۵ زن متقاضی را طبق شایستگی شغلی‌شان انتخاب کنند. طبق نتایج به دست آمده، خصوصیات ظاهری برای مشاغلی مانند مدیر ارشد امنیت، مدیر فروش سخت‌افزار کامپیوتر، زندانبان و راننده کامیون اهمیت زیادی نداشت. جذابیت زنان در این رده‌های شغلی نادیده گرفته می‌شد، اما جذابیت با موقعیت‌هایی مانند متصدی امور پذیرش یا منشی ارتباط داشت.

محققان در خصوص تاثیر کلیشه‌هایی پیرامون ظاهر فیزیکی متقاضیان طبق خصوصیات کلی آنها برای اخذ تصمیمات در استخدام افراد، هشدار می‌دهند.

استفانی جانسون اظهار داشت:

«می‌توان گفت تحت شرایطی خاص، ظاهر فیزیکی ممکن است یک اصل قانونی برای استخدام باشد. در مشاغلی مانند فروش که با مشتری ارتباط چهره به چهره دارند، متقاضیانی که جذابیت فیزیکی بیشتری دارند احتمالاً به طرز قابل تصوری بهتر از افرادی که جذابیت کمتری دارند، عمل می‌کنند.»

پی نوشت: نکته‌ای که باید به آن توجه کرد آن است که این تحقیق، واقعیت‌های موجود جوامع انسانی را نشان می‌دهد و نه آنچه لزوماً اخلاقی است. واقعیت‌های تلخ بسیار دیگری نیز مانند تبعیض، تعصب، عدم برابری و … وجود دارد که باید در درجه اول نسبت به غلط و نادرست بودن‌شان آگاه بود و سپس به عنوان امری نامطلوب با آنها مواجهه کرد.

منبع:

وبسایت psychlens.

اشتراک گذاری

نویسنده : دکتر مهسا مشفقیان، شهریور ۹۶.

درباره مدیریت سایت

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

احساس گناه- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

احساس گناه

بسیار شگفت‌انگیز است که چگونه احساس گناه می‌تواند به سرعت در کوچکترین و بی‌معناترین چیزها در زندگی ما حضور پیدا کند. احساس گناه یک علامت ...