روابط عاطفی

جذابیت زنان می‌تواند بی‌فایده هم باشد!

آیا جذابیت زنان در کسب شغل و درآمد بهتر، موثر است؟

طبق تحقیقاتی که محققان دانشگاه کلرادو دنور در دانشکده تجارت و بازرگانی در آگوست ۲۰۱۰ بر جذابیت زنان انجام دادند و آن را در مجله روانشناسی اجتماعی منتشر کردند، این اطلاعات به دست آمد: هنگام تقاضای کار برای شغل‌هایی که عموماً مردانه هستند و در آنها ظاهر اشخاص اهمیتی ندارد، احتمال اینکه در حق زنان جذاب تبعیض ایجاد شود، وجود دارد.

از جمله این شغل‌ها می‌توان به مدیر تحقیق و توسعه، مدیر ارشد مالی، مهندسی مکانیک و ناظر ساختمان اشاره کرد. البته چنین تبعیضی دربار مردان جذاب تجربه نشده بود.

استفانی جانسون، نویسنده ارشد، استادیار مدیریت، می‌گوید:

«با وجود این که در هر نوع شغل دیگری، زنان جذاب در اولویت هستند اما در این حرفه‌ها، آنها دچار مشکل می‌شوند. این مشکل در مورد مردان مشاهده نمی‌شود و نشان دهنده این نکته است که هنگامی که صحبت از جنسیت می‌شود، استانداردها تغییر می‌کنند.»

جذابیت زنان- دکتر کامیار سنایی روانشناس

مزایای جذابیت زنان از لحاظ فیزیکی

محققان مطالعات متعددی را بررسی کردند که نتایج آنها نشان می‌دهد جذابیت زنان و مردان از لحاظ فیزیکی، مزایای قابل توجهی به همراه دارد، از جمله:

  • حقوق بالاتر
  • ارزیابی عملکرد بهتر
  • قبولی در دانشگاه‌ها در سطوح بالا
  • واکنش‌های بهتر رای دهندگان، هنگام کار در ادارات عمومی
  • نتایج پذیرش موفقیت‌آمیزتر.

آنها نظرسنجی‌ای از ۲۰۲ مدیر کارگزینی و ۹۶۴ کارمند عمومی ترتیب دادند که این نتیجه به دست آمد که به نظر می‌رسد خصوصیات ظاهری در همه‌ی جنبه‌های کار، خصوصاً برای کارمندان زن از اهمیت بالایی برخوردار است. به نظر می‌رسد ظاهر در بین ۹ ویژگی شخصیتی، رتبه سوم را بالاتر از تحصیلات و حس شوخ‌طبعی کسب کرده است.

محققان به دو تحقیق برخوردند که نشان می‌داد در بیشتر مشاغل، بدون توجه به جنسیت، جذابیت عامل موثری است. با این حال، زنان در هنگام تقاضا برای شغل‌هایی که نوعی شغل زنانه به حساب می‌آید، در مقایسه با شغل‌هایی که کمتر مرسوم هستند، منافع مطلوب‌تری دارند.

در آزمایشی از داوطلبان خواسته شد تا عکس‌های ۵۵ مرد و ۵۵ زن متقاضی را طبق شایستگی شغلی‌شان انتخاب کنند. طبق نتایج به‌دست آمده، خصوصیات ظاهری برای مشاغلی مانند مدیر ارشد امنیت، مدیرفروش سخت‌افزار کامپیوتر، زندانبان و راننده‌کامیون زیاد اهمیت‌نداشت. جذابیت زنان در این رده‌های شغلی نادیده گرفته می‌شد. اما جذابیت با موقعیت‌هایی مانند متصدی امور پذیرش یا منشی ارتباط داشت.

محققان در خصوص تاثیر کلیشه‌هایی پیرامون ظاهر فیزیکی متقاضیان طبق خصوصیات کلی‌شان برای اخذ تصمیمات در استخدام افراد، هشدار می‌دهند.

استفانی جانسون اظهار داشت:

«می‌توان گفت تحت شرایطی خاص، ظاهر فیزیکی ممکن است یک اصل قانونی برای استخدام باشد. در مشاغلی مانند فروش که با مشتری ارتباط چهره به چهره دارند، متقاضیانی که جذابیت فیزیکی بیشتری دارند احتمالاً به طرز قابل تصوری بهتر از افرادی که جذابیت کمتری دارند، عمل می‌کنند.»

پی نوشت:

نکته‌ای‌که باید به آن توجه‌کرد آنست که این تحقیق، واقعیت‌های موجود جوامع انسانی را نشان‌می‌دهد، نه آنچه لزوماً اخلاقی است. واقعیت‌های تلخ بسیار دیگری نیز مانند تبعیض، تعصب، عدم‌برابری و … وجود دارد که باید در درجه اول نسبت به غلط و نادرست بودن‌شان آگاه بود. سپس به عنوان امری نامطلوب با آنها مواجهه کرد.

منبع:

وبسایت psychlens.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا