روانشناسی

مهارتهای ایستادگی و پایداری

امتیاز

چگونه هرگز تسلیم نشوید؟

تسلیم نشدن و پایداری در مشکلات از جمله مهارتهای زندگی است. اگر این برایتان سؤال شده باشد که چگونه هرگز تسلیم نشوید، احتمالاً سهم خود را از چالش‌ها، موقعیت‌های دشوار و عدم پذیرش داشته‌اید.

شاید از اینکه مردم به شما می‌گویند «هر آنچه که شما را نکشد، شما را قوی‌تر خواهد کرد» خسته شده‌اید و می‌خواهید بدانید چگونه هرگز تسلیم نشوید و به تلاش خود برای موفقیت ادامه دهید. اول، باید به خودتان افتخار کنید که هنوز تلاش می‌کنید. پس از آن، می‌توانید برای ایجاد یک طرز فکر و وجدان کاری تلاش کنید؛ چرا که اگر به دنبال کردن رویاهایتان ادامه دهید، این امر موفقیت را تضمین می‌کند.

بخش اول: توسعه یک ذهنیت انعطاف‌پذیر

۱. طرز فکر مثبت‌تری ایجاد کنید

اگرچه احتمال دارد احساس کنید که همه چیز را امتحان کرده‌اید و هیچ چیز برایتان مؤثر نیست و به همین دلیل، این تقریباً غیرممکن است که مثبت باشید، باید به یاد داشته باشید این مهم است که تا جایی که می‌توانید خوش‌بین باشید. مثبت بودن باعث می‌شود همه چیزهای خوبی را در زندگیتان ببینید که ممکن است به دلیل تمرکز بر چیزهای منفی، آن‌ها را از دست بدهید. این امر همچنین دیدگاه شما را برای فرصت‌ها و احتمالات بیشتر بازتر می‌کند، چرا که به زندگی با دیدگاه «می‌توانم یا ممکن است» نگاه می‌کنید.

۲. یاد بگیرید که از تغییر استقبال کنید

اگر می‌خواهید برای ایجاد ذهنیت مناسب تلاش کنید تا تسلیم نشوید، باید بتوانید با موقعیت‌های دشوار مقابله کنید و نه تنها تغییر را بپذیرید، بلکه در آن پیشرفت کنید. مطمئناً، زمانی که دوست‌پسرتان بدون اینکه انتظارش را داشته باشید، از شما جدا شد یا وقتی خانواده‌تان اعلام کردند که به یک شهر جدید نقل مکان می‌کنید، بسیار گیج و شوکه شده بودید، اما باید یاد بگیرید که خود را با یک موقعیت جدید وفق دهید، روی هر جنبه‌ای که از آن وجود دارد تمرکز کنید و یک برنامه برای موفقیت در موقعیت جدید ایجاد کنید.

۳. از اشتباهات خود یاد بگیرید

اگر می‌خواهید تسلیم نشوید، باید ذهنیتی داشته باشید که به شما امکان می‌دهد با اشتباهاتی که مرتکب شده‌اید کنار بیایید و از آن‌ها یاد بگیرید تا همان مشکلات قبلی را نداشته باشید. اگرچه ممکن است زمانی که برای اولین بار اشتباه می‌کنید احساس دلسردی یا خجالت کنید، باید یک قدم به عقب بردارید تا متوجه اشتباه خود شوید و برای دفعه بعد برنامه‌ریزی کنید که اشتباه قبلی را تکرار نکنید.

۴. بدانید که همیشه فرصت‌های بیشتری برای موفقیت وجود خواهد داشت

اگر می‌خواهید تلاش کنید تا هرگز تسلیم نشوید، این ذهنیت را داشته باشید که همیشه راه‌های بیشتری برای موفقیت در آینده وجود خواهد داشت. اگرچه زندگی در زمان حال مهم است، اما باید به جای اینکه فکر کنید آینده چیزی برای ارائه به شما ندارد، روی هیجان‌زده شدن در مورد آینده کار کنید. اگر این نگرش را داشته باشید که به نوعی فرصت خود را از دست داده‌اید، فرصت‌های خوب هرگز به دست نمی‌آیند زیرا نمی‌توانید آن‌ها را ببینید.

۵. به دنبال دانش باشید

اگر می‌خواهید ذهنیت انعطاف‌پذیری داشته باشید که به شما کمک کند واقعاً موفق شوید و تسلیم نشوید، باید به کسب دانش و یادگیری بیشتر در مورد زندگی و همچنین موقعیتی که در آن هستید، ادامه دهید. اگر تشنه دانش هستید و در مورد دنیا هیجان‌زده هستید، پس خواهید دید که همیشه چیزهای بیشتری برای یادگیری و فرصت‌های بیشتری برای جستجو وجود دارد. همچنین می‌توانید در مورد هر کاری که می‌خواهید انجام دهید، دانش کسب کنید، چه آن کار درخواست برای دانشگاه، پیدا کردن شغل جدید یا فروش رمان‌تان باشد؛ هرچه بیشتر بدانید، توانایی بیشتری برای مقابله با هر چالشی که بر سر راهتان قرار می‌گیرد خواهید داشت.

۶. صبورتر باشید

اگر به تلاش خود ادامه دهید، چیزهای خوبی اتفاق خواهند افتاد. دلیل دیگری که ممکن است به تسلیم شدن فکر کنید این است که می‌خواهید اتفاقات بزرگی در همین لحظه برایتان بیفتد. شاید فکر کنید فقط به این دلیل که برای ۱۰ شغل درخواست داده‌اید، پیش‌نویس رمان خود را برای ۵ نفر ارسال کرده‌اید یا با ۴ پسر مختلف قرار ملاقات گذاشته‌اید، باید چیزی برایتان درست می‌شد. با این حال، مسیر موفقیت با شکست‌های فراوان همراه است و قبل از اینکه واقعاً شروع به تلاش کنید، نباید تسلیم شوید.

هرگز تسلیم نشویدبخش دوم: مقابله با موقعیت‌های دشوار

۱. قربانی درماندگی آموخته‌شده نشوید

اگر قربانی درماندگی آموخته‌شده شوید، انگار باور می‌کنید که هرگز نمی‌توانید موفق شوید زیرا دنیا در مقابلتان قرار گرفته است. افرادی که قربانی درماندگی آموخته‌شده هستند، بر این باورند که هرگز به جایی نمی‌رسند زیرا در گذشته نتایج خوبی کسب نکرده‌اند. اگر می‌خواهید بتوانید با موقعیت‌های دشوار کنار بیایید، باید یاد بگیرید که از فرصت‌های جدید استقبال کنید، به جای اینکه فکر کنید حتماً قرار است که شکست بخورید.

۲. یک مربی مورد اعتماد پیدا کنید

راه دیگر برای مقابله با موقعیت‌های دشوار این است که مربی مورد اعتمادی را پیدا کنید که بتواند به شما کمک کند تا با چالش‌های سخت‌تر زندگی مقابله کنید. داشتن شخصی که تجربه مشابهی با شرایط شما داشته است یا راهی برای موفقیت در زمینه شما پیدا کرده است، می‌تواند به شما کمک کند تا در ادامه مسیر آنچه می‌خواهید، اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشید. صحبت کردن با شخص دیگری می‌تواند به شما توصیه و دیدگاه بیشتری در مورد شرایطتان بدهد و همچنین می‌تواند به شما کمک کند احساس تشویق کنید.

 • همچنین این احتمال وجود دارد که مربی شما با سهم عادلانه خود از چالش‌ها و ناکامی‌ها کنار آمده باشد. شنیدن این موارد به شما کمک می‌کند که بخواهید ادامه دهید.
۳. مجموعه روابط اجتماعی قوی داشته باشید

علاوه بر داشتن یک مربی که به او اعتماد دارید، داشتن مجموعه روابط اجتماعی قوی می‌تواند به شما کمک کند در زمان نیاز شدید، قوی بمانید. داشتن دوستانی که به آن‌ها تکیه کنید، اعضای خانواده‌ای که شما را دوست دارند و به شما اهمیت می‌دهند، عضویت در یک جامعه قوی از افرادی که واقعاً به همدیگر اهمیت می‌دهند، می‌تواند به شما کمک کند کمتر احساس تنهایی کنید و احساس کنید که توانایی مقابله با چالش‌های آینده را دارید. اگر احساس می‌کنید که باید به تنهایی با این وضعیت کنار بیایید، احتمال اینکه احساس ناامیدی کنید و تسلیم شوید بسیار بیشتر است.

۴. مراقبت از خود را فراموش نکنید

اگر دوره بسیار سختی را پشت سر می‌گذارید، ممکن است آخرین کاری که می‌خواهید انجام دهید این باشد که سه وعده غذایی در روز بخورید، به‌طور منظم دوش بگیرید یا به اندازه کافی استراحت کنید. با این حال، اگر می‌خواهید به راه خود ادامه دهید، باید دقیقاً همین کارها را انجام دهید تا از نظر روحی و جسمی قوی بمانید. اگر احساس خستگی می‌کنید، بد غذا می‌خورید یا چند روز است که دوش نگرفته‌اید، تسلیم شدن بسیار آسان‌تر خواهد بود.

۵. اهل عمل باشید

اگر می‌خواهید تسلیم نشوید، نمی‌توانید در مورد همه شکست‌هایتان شکایت کنید، مدت طولانی در رختخواب با حالت افسرده‌ای بمانید یا فقط برای همه دلایل شکست‌ خود بهانه بیاورید. شما باید اهل عمل باشید و برای موفقیت برنامه‌ریزی کنید؛ این یعنی وارد عمل شوید و اقدام کنید، درخواست شغل کنید، تبادل اطلاعات کنید، قرار ملاقات بگذارید یا هر کاری که برای رسیدن به اهدافتان لازم است را انجام دهید. اگر در هر حالتی فقط نشسته‌اید و برای تمام شکست‌هایی که با آن‌ها روبرو شده‌اید غر می‌زنید و برای خودتان متأسف هستید، چیزهای خوبی برایتان اتفاق نمی‌افتد.

۶. اعتمادبه‌نفس خود را بسازید

این درست است که اگر سال‌های زیادی را در همان شغل کم‌درآمدی که در آن احساس ارزشمندی نمی‌کنید، گذرانده باشید، ممکن است اعتمادبه‌نفستان دچار مشکل شود، اما نمی‌توانید اجازه دهید که احساس شایستگی برای چیز بهتری نداشته باشید. شما باید تلاش کنید تا همه چیزهایی را که در مورد خود دوست دارید بپذیرید، نقص‌هایی را که می‌توانید تغییر دهید برطرف کنید و از شخصی که هستید احساس خوشحالی کنید. اگرچه ایجاد اعتمادبه‌نفس واقعی زمان زیادی می‌برد، اما هرچه زودتر شروع کنید، زودتر می‌توانید با چالش‌ها کنار بیایید.

 • برای از بین بردن شک و تردید نسبت به خود تلاش کنید و احساس کنید که می‌توانید به هر چیزی که ذهنتان روی آن متمرکز شود، برسید. اگر اولین کسی هستید که به خودتان شک می‌کنید، هرکسی که ملاقات می‌کنید نیز به شما شک خواهد کرد.
 • با افرادی معاشرت کنید که به جای اینکه شما را تحقیر کنند، احساس خوبی نسبت به خودتان ایجاد ‌کنند.
 • با زبان بدن مثبت وانمود کنید تا زمانی که بتوانید آن را بسازید. صاف بایستید، خم نشوید و دست‌هایتان را روی سینه‌تان ضربدری قرار ندهید. سعی کنید خوشحال و روراست به آنچه که جهان در مسیرتان قرار می‌دهد، نگاه کنید.
۷. از شکست قوی‌تر شوید

شاید این عبارت خوش‌بینانه را شنیده باشید که «هر آنچه که شما را نکشد، شما را قوی‌تر خواهد کرد». با این حال، به‌طور دقیق، این عبارت همیشه درست نیست. در واقع، اگر شکست‌های زیادی را تجربه کنید و به خودتان اجازه دهید واقعاً از آن‌ها دلسرد شوید، در واقع به جای ایجاد مقاومت بیشتر، خود را شکست می‌دهید. شما باید یاد بگیرید که از شکست استقبال کنید و به آنچه می‌توانید از آن یاد بگیرید نگاه کنید، به جای اینکه احساس کنید ارزش موفقیت را ندارید.

 • هر بار که شکست می‌خورید، فقط اجازه ندهید که احساستان بدتر شود، بلکه بنشینید و به چیزهایی که از آن یاد گرفته‌اید فکر کنید. به این فکر کنید که چه کارهایی را می‌توانستید متفاوت انجام دهید تا دفعه بعد موفق شوید.
 • به‌خاطر شکستتان به خود افتخار کنید. بسیاری از مردم حتی وارد عمل نمی‌شوند تا بتوانند کاری را شروع کنند. مطمئناً شکست خوردن سرگرم کننده نیست، اما این تنها راه برای رسیدن به آنچه می‌خواهید است.
۸. اجازه ندهید گذشته شما آینده‌تان را تعیین کند

شاید فکر کنید چون در گذشته بارها شکست خورده‌اید و هیچ شانسی در فروش اولین رمان خود، قرار ملاقات با افراد یا کاهش وزن نداشته‌اید، هرگز نمی‌توانید چیزی را به دست آورید. با این حال، بسیاری از افراد موفق از آغازی ساده اقدام کرده‌اند، در فقر بزرگ شدند یا بارها و بارها و بارها رد شده‌اند. اجازه دهید گذشته‌تان به شما قدرت بدهد و شما را به سمت موفقیت هدایت کند، به جای اینکه باعث شود فکر کنید لایق موفقیت نیستید.

بخش سوم: قوی ماندن

۱. اهداف منطقی را تعیین کنید و به آن‌ها برسید

راه دیگر برای قوی ماندن این است که مطمئن شوید اهداف منطقی را تعیین می‌کنید که می‌توانید به آن‌ها برسید. البته، این خیلی خوب است که هدف بلندپروازانه‌ای داشته باشید تا در صورت شکست در جای بهتری قرار بگیرید و غیره، اما واقعیت این است که شما باید اهداف کوچکی را ایجاد کنید که با اهداف نهایی‌تان مرتبط باشند، تا بتوانید به آنچه که دارید در طول راه انجام می‌دهید، احساس افتخار کنید. ایجاد مدیریت بیشتر در زندگی، شما را به سمت تسلیم نشدن هدایت می‌کند.

۲. ببینید آیا باید راه جدیدی برای تحقق رویاهای خود پیدا کنید

به احتمال زیاد کسی نمی‌خواهد این مسئله را بشنود، اما گاهی اوقات، شاید بخواهید بنشینید و به این فکر کنید که آیا با تعیین اهدافی که بیهوده دشوار هستند، فقط خود را اذیت می‌کنید یا نه. مطمئناً رویای بلندپروازانه‌ای دارید؛ در حالی که آن رویا ممکن است، شاید راهی برای انجام کاری که دوست دارید و الهام بخشیدن به دیگران از طریق راه‌های دیگر پیدا کنید، مانند معلم ساز موسیقی، اجرای نمایش‌های بازیگری کوچکتر یا حتی شروع وبلاگی درباره تلاش‌های خود برای ورود به هنر.

۳. استرس خود را مدیریت کنید

راه دیگر برای قوی ماندن در مواجهه با شکست این است که یاد بگیرید چگونه با تمام استرسی که ممکن است از تمایل به تسلیم شدن داشته باشید، کنار بیایید. حتی اگر نتوانید به سادگی شغلی را پیدا کنید که فواید سلامتی مورد نیازتان را داشته باشد، یا نتوانید زمان مناسبی برای خانواده‌تان داشته باشید و در عین حال سعی کنید فیلمنامه بنویسید، باید راهی برای مدیریت استرس خود پیدا کنید تا موفقیت مسیرتان ممکن‌تر شود. در اینجا مواردی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را برای مدیریت استرس خود انجام دهید:

 • وقت خود را با افرادی بگذرانید که به شما کمک می‌کنند احساس آرامش کنید.
 • تا جایی که می‌توانید عوامل استرس‌زا را در زندگیتان کنار بگذارید.
 • تا جایی که می‌توانید کارتان را کاهش دهید.
 • یوگا یا مدیتیشن انجام دهید.
 • کافئین کمتری بنوشید.
 • به عنوان یک مکانیسم مقابله، از الکل اجتناب کنید.
 • در مورد مشکلات خود با یک دوست، فرد عزیز یا درمانگر صحبت کنید.
 • در یک دفترچه یادداشت بنویسید.
۴. از انجام کارهای مشابه دست بردارید و منتظر نتایج متفاوت باشید

اگر می‌خواهید قوی بمانید و تسلیم نشوید، کار دیگری که می‌توانید انجام دهید این است که راه جدیدی برای نگاه کردن به موقعیت خود پیدا کنید. مثلاً اگر شما ۷۰ درخواست شغلی ارسال کرده‌اید و چیزی نشنیده‌اید، شاید بهترین گزینه این باشد که ۷۰ مورد دیگر را ارسال نکنید، بلکه از کسی بخواهید که به نامه یا رزومه شما نگاهی بیندازد تا مطمئن شود که مطالب لازم و تجربیات داوطلبانه بیشتر یا صرف زمان بیشتر در شبکه‌سازی را داشته باشد. اگر همان کار قبلی را بارها و بارها انجام ‌دهید، احساس خواهید کرد که به بن‌بست خورده‌اید.

۵. به دیگران اجازه ندهید که ارزش شما را پایین بیاورند

اگر همه اطرافیان به شما این احساس را بدهند که این بهترین گزینه است، خیلی راحت می‌خواهید تسلیم شوید. با این حال، نمی‌توانید به دیگران اجازه دهید که به شما بگویند کی هستید، چه آن فرد نماینده ادبی، مدیر استخدام یا دوست‌پسر باشد. سعی کنید روی این مسئله کار کنید که ارزشتان را از درون ایجاد کنید و اجازه ندهید که مردم باعث شوند احساس کنید که به عنوان یک فرد ارزش کمتری دارید.

 • البته، اگر مردم به شما بازخورد سازنده می‌دهند، به جای اینکه آن‌ها را افراد متنفر خطاب کنید، باید به آن‌ها گوش دهید. اگر مردم واقعاً می‌خواهند شما پیشرفت کنید، پس باید به آن‌ها گوش دهید و ببینید که چگونه می‌توانید دفعه بعد بهتر عمل کنید.
 • بدانید که در فضای بیرونی دنیا مسائل مختلفی وجود دارد و اکثر مردم بیشتر عمرشان را با رد شدن می‌گذرانند. فکر نکنید که به دلیل رد شدن، بسیار منحصربه‌فرد هستید و روی تغییر نگرش خود نسبت به این جنبه ناخوشایند زندگی تمرکز کنید.
۶. زندگی خود را بسنجید

اگر می‌خواهید اراده و انگیزه برای ادامه راه داشته باشید، باید یاد بگیرید که با فاصله به تصویر کلی نگاه کنید. آیا زندگیتان واقعاً به همان اندازه که فکر می‌کنید وحشتناک است؟ این درست است که به احتمال زیاد در حال حاضر شغل رویایی خود را ندارید، اما خوش‌شانس هستید که در اقتصاد امروزه کار پیدا می‌کنید. همچنین، گاهی اوقات مجرد بودن بد است، اما حداقل سلامتی خود و دوستانی که بهترین‌ها را برایتان می‌خواهند، دارید. تمام خوبی‌های زندگیتان را به خود یادآوری کنید و از آن جهت ایجاد انگیزه برای دستیابی به چیزهای بزرگ استفاده کنید.

۷. بخشی از جامعه افرادی باشید که اهداف مشابهی با شما دارند

راه دیگر برای تسلیم نشدن این است که به گروهی از افراد بپیوندید که در مسیر مشابهی تلاش می‌کنند. اگر در اعتیاد به الکل درگیر هستید، به گروه حمایتی برای آن بپیوندید. اگر در تلاش برای ملاقات با شریک زندگیتان هستید، به قرارهای تعیین شده مناسب برای افراد مجرد بروید. شاید احساس کنید تنها فردی در جهان هستید که با چالش خاص خود مقابله می‌کنید، اما اگر در مسیر آن تلاش کنید، خواهید دید که اصلاً تنها نیستید.

 • جامعه‌ای متشکل از افراد همفکر می‌تواند به شما کمک کند تا نصیحت، تشویق و احساس تعلق خوبی دریافت کنید.

نکات کمکی

 • اگر لحظات شدید ناامیدی را تجربه می‌کنید، جایی که در آستانه رها کردن مسائل هستید، حتی اگر لازم است فریاد بزنید: «نه!‌ من بر این غلبه خواهم کرد!‌ هیچ چیز غیرممکن نیست!»

منبع:

https://www.wikihow.com/Never-Give-Up

 

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا